Brøndby-anke for bøde uden afgørelse

DBU’s appeludvalg holdt i sidste uge møde omkring Brøndbys anke i hærværkssagen fra Parken, men afgørelsen lader vente på sig.



Da Brøndbys fans i forbindelse med efterårets udekamp mod FC København 19 september omdannede en tribune i parken til et inferno af hærværk, afbrænding og slagsmål med kontrollører og politi, medførte det en historisk streng straf fra DBU.

På grund af det i denne sæson nye initiativ omkring “objektiv udebaneansvar” er Brøndby ansvarlige for fansenes opførsel, og DBU’ disciplinærudvalg valgte at skride hårdt ind over for klubben, der modtog en bøde på 200.000 kroner. En historisk stor bøde i dansk fodbold på baggrund af tilskueruro.

LÆS OGSÅ: Brøndby anker bøder for uroligheder

Brøndby valgte efter nogle dages betænkningstid at anke dommen, og siden har sagen ligget på skrivebordet hos DBU’s appeludvalg. I sidste uge satte udvalget sig så sammen for at behandle sagen fra Brøndby, men da mødet blev hævet var der endnu ikke truffet nogen afgørelse i sagen.

– Der er en række ting, der skal undersøges nærmere, inden en afgørelse kan træffes, siger DBU-jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.

– Jeg hverken kan eller vil komme med detaljer fra en verserende sag, men der vil formentlig gå yderligere 3-4 uger, inden udvalget kan nå frem til en afgørelse, lyder det fra juristen.

Anken fra Brøndby indbefattede også en bøde på 10.000 kroner givet for uroligheder og fyrværkeri-afbrænding i forbindelse med udekampe mod Lyngby 25. juli.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk hylder dansker

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk