Brøndby-anke for bøde uden afgørelse

DBU’s appeludvalg holdt i sidste uge møde omkring Brøndbys anke i hærværkssagen fra Parken, men afgørelsen lader vente på sig.



Da Brøndbys fans i forbindelse med efterårets udekamp mod FC København 19 september omdannede en tribune i parken til et inferno af hærværk, afbrænding og slagsmål med kontrollører og politi, medførte det en historisk streng straf fra DBU.

På grund af det i denne sæson nye initiativ omkring “objektiv udebaneansvar” er Brøndby ansvarlige for fansenes opførsel, og DBU’ disciplinærudvalg valgte at skride hårdt ind over for klubben, der modtog en bøde på 200.000 kroner. En historisk stor bøde i dansk fodbold på baggrund af tilskueruro.

LÆS OGSÅ: Brøndby anker bøder for uroligheder

Brøndby valgte efter nogle dages betænkningstid at anke dommen, og siden har sagen ligget på skrivebordet hos DBU’s appeludvalg. I sidste uge satte udvalget sig så sammen for at behandle sagen fra Brøndby, men da mødet blev hævet var der endnu ikke truffet nogen afgørelse i sagen.

– Der er en række ting, der skal undersøges nærmere, inden en afgørelse kan træffes, siger DBU-jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.

– Jeg hverken kan eller vil komme med detaljer fra en verserende sag, men der vil formentlig gå yderligere 3-4 uger, inden udvalget kan nå frem til en afgørelse, lyder det fra juristen.

Anken fra Brøndby indbefattede også en bøde på 10.000 kroner givet for uroligheder og fyrværkeri-afbrænding i forbindelse med udekampe mod Lyngby 25. juli.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AaB spiller sig på førstepladsen

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur