Brøndby-anke for bøde uden afgørelse

DBU’s appeludvalg holdt i sidste uge møde omkring Brøndbys anke i hærværkssagen fra Parken, men afgørelsen lader vente på sig.



Da Brøndbys fans i forbindelse med efterårets udekamp mod FC København 19 september omdannede en tribune i parken til et inferno af hærværk, afbrænding og slagsmål med kontrollører og politi, medførte det en historisk streng straf fra DBU.

På grund af det i denne sæson nye initiativ omkring “objektiv udebaneansvar” er Brøndby ansvarlige for fansenes opførsel, og DBU’ disciplinærudvalg valgte at skride hårdt ind over for klubben, der modtog en bøde på 200.000 kroner. En historisk stor bøde i dansk fodbold på baggrund af tilskueruro.

LÆS OGSÅ: Brøndby anker bøder for uroligheder

Brøndby valgte efter nogle dages betænkningstid at anke dommen, og siden har sagen ligget på skrivebordet hos DBU’s appeludvalg. I sidste uge satte udvalget sig så sammen for at behandle sagen fra Brøndby, men da mødet blev hævet var der endnu ikke truffet nogen afgørelse i sagen.

– Der er en række ting, der skal undersøges nærmere, inden en afgørelse kan træffes, siger DBU-jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.

– Jeg hverken kan eller vil komme med detaljer fra en verserende sag, men der vil formentlig gå yderligere 3-4 uger, inden udvalget kan nå frem til en afgørelse, lyder det fra juristen.

Anken fra Brøndby indbefattede også en bøde på 10.000 kroner givet for uroligheder og fyrværkeri-afbrænding i forbindelse med udekampe mod Lyngby 25. juli.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Lufter vild Ronaldo-teori

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Colombia – DR Congo

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Tjekkiet – Mexico

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Bosnien-Hercegovina – Qatar