Brøndby-anke for bøde uden afgørelse

DBU’s appeludvalg holdt i sidste uge møde omkring Brøndbys anke i hærværkssagen fra Parken, men afgørelsen lader vente på sig.



Da Brøndbys fans i forbindelse med efterårets udekamp mod FC København 19 september omdannede en tribune i parken til et inferno af hærværk, afbrænding og slagsmål med kontrollører og politi, medførte det en historisk streng straf fra DBU.

På grund af det i denne sæson nye initiativ omkring “objektiv udebaneansvar” er Brøndby ansvarlige for fansenes opførsel, og DBU’ disciplinærudvalg valgte at skride hårdt ind over for klubben, der modtog en bøde på 200.000 kroner. En historisk stor bøde i dansk fodbold på baggrund af tilskueruro.

LÆS OGSÅ: Brøndby anker bøder for uroligheder

Brøndby valgte efter nogle dages betænkningstid at anke dommen, og siden har sagen ligget på skrivebordet hos DBU’s appeludvalg. I sidste uge satte udvalget sig så sammen for at behandle sagen fra Brøndby, men da mødet blev hævet var der endnu ikke truffet nogen afgørelse i sagen.

– Der er en række ting, der skal undersøges nærmere, inden en afgørelse kan træffes, siger DBU-jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.

– Jeg hverken kan eller vil komme med detaljer fra en verserende sag, men der vil formentlig gå yderligere 3-4 uger, inden udvalget kan nå frem til en afgørelse, lyder det fra juristen.

Anken fra Brøndby indbefattede også en bøde på 10.000 kroner givet for uroligheder og fyrværkeri-afbrænding i forbindelse med udekampe mod Lyngby 25. juli.





Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

USA – Belgien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”