Brøndby-anke for bøde uden afgørelse

DBU’s appeludvalg holdt i sidste uge møde omkring Brøndbys anke i hærværkssagen fra Parken, men afgørelsen lader vente på sig.



Da Brøndbys fans i forbindelse med efterårets udekamp mod FC København 19 september omdannede en tribune i parken til et inferno af hærværk, afbrænding og slagsmål med kontrollører og politi, medførte det en historisk streng straf fra DBU.

På grund af det i denne sæson nye initiativ omkring “objektiv udebaneansvar” er Brøndby ansvarlige for fansenes opførsel, og DBU’ disciplinærudvalg valgte at skride hårdt ind over for klubben, der modtog en bøde på 200.000 kroner. En historisk stor bøde i dansk fodbold på baggrund af tilskueruro.

LÆS OGSÅ: Brøndby anker bøder for uroligheder

Brøndby valgte efter nogle dages betænkningstid at anke dommen, og siden har sagen ligget på skrivebordet hos DBU’s appeludvalg. I sidste uge satte udvalget sig så sammen for at behandle sagen fra Brøndby, men da mødet blev hævet var der endnu ikke truffet nogen afgørelse i sagen.

– Der er en række ting, der skal undersøges nærmere, inden en afgørelse kan træffes, siger DBU-jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.

– Jeg hverken kan eller vil komme med detaljer fra en verserende sag, men der vil formentlig gå yderligere 3-4 uger, inden udvalget kan nå frem til en afgørelse, lyder det fra juristen.

Anken fra Brøndby indbefattede også en bøde på 10.000 kroner givet for uroligheder og fyrværkeri-afbrænding i forbindelse med udekampe mod Lyngby 25. juli.





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tottenham henter forløsende sejr

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i