Joakim Mattsson har fået nyt job, efter han for halvanden måned siden blev fyret som cheftræner i Thisted FC.
Brøndby IF har ansat svenskeren som ny U19-træner, og her afløser han Frederik Birk, der er blevet tilbudt en anden rolle i klubben. Joakim Mattsson har blandt andet en fortid som assistenttræner for Troels Bech i OB, og den nuværende sportsdirektør i Brøndby er glad for genforeningen.
– Da vi for to år siden introducerede vores nye spillestil, betød det også en omstilling i måden vores hold i Brøndby Masterclass spiller på, for vi ønsker en klar rød tråd igennem hele klubben i måden vi tænker og spiller fodbold. De sidste par sæsoner har derfor været en transitionsperiode for trænere og spillere i Brøndby Masterclass, siger Troels Bech til klubbens hjemmeside og tilføjer:
– Jeg glæder mig over at såvel trænere som spillere har taget særdeles godt imod den nye spillestil med både stor nysgerrighed og vilje, og det er takket været deres fortrinlige indsats, at især de ældre af holdende i Brøndby Masterclass i dag er kommet så langt, som de er, i at træne og spille på samme måde som førsteholdet.
– Med ansættelsen af Joakim Mattsson ønsker vi at forstærke denne transition i Brøndby Masterclass. Joakim har erfaring med at træne akademihold, ligesom han har stor erfaring med senior og elitespillere, hvor han senest har arbejdet i blandt andet Vendsyssel og Thisted i 1. division. Nu skal Joakim sørge for, at vores største talenter er parate til at tage skridtet op i Superliga-truppen.
Joakim Mattsson har første arbejsdag i Brøndby IF på søndag.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Stopper karrieren
NYHEDER
