Brøndby ansætter Joakim Mattsson som U19-træner

Joakim Mattsson er blevet ansat som ny cheftræner for Brøndby IF’s U19-mandskab.



Joakim Mattsson har fået nyt job, efter han for halvanden måned siden blev fyret som cheftræner i Thisted FC.

Brøndby IF har ansat svenskeren som ny U19-træner, og her afløser han Frederik Birk, der er blevet tilbudt en anden rolle i klubben. Joakim Mattsson har blandt andet en fortid som assistenttræner for Troels Bech i OB, og den nuværende sportsdirektør i Brøndby er glad for genforeningen.

– Da vi for to år siden introducerede vores nye spillestil, betød det også en omstilling i måden vores hold i Brøndby Masterclass spiller på, for vi ønsker en klar rød tråd igennem hele klubben i måden vi tænker og spiller fodbold. De sidste par sæsoner har derfor været en transitionsperiode for trænere og spillere i Brøndby Masterclass, siger Troels Bech til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Jeg glæder mig over at såvel trænere som spillere har taget særdeles godt imod den nye spillestil med både stor nysgerrighed og vilje, og det er takket været deres fortrinlige indsats, at især de ældre af holdende i Brøndby Masterclass i dag er kommet så langt, som de er, i at træne og spille på samme måde som førsteholdet.

– Med ansættelsen af Joakim Mattsson ønsker vi at forstærke denne transition i Brøndby Masterclass. Joakim har erfaring med at træne akademihold, ligesom han har stor erfaring med senior og elitespillere, hvor han senest har arbejdet i blandt andet Vendsyssel og Thisted i 1. division. Nu skal Joakim sørge for, at vores største talenter er parate til at tage skridtet op i Superliga-truppen. 

Joakim Mattsson har første arbejsdag i Brøndby IF på søndag. 







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører kæmpe VM-chok

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan