Brøndby ansætter Joakim Mattsson som U19-træner

Joakim Mattsson er blevet ansat som ny cheftræner for Brøndby IF’s U19-mandskab.



Joakim Mattsson har fået nyt job, efter han for halvanden måned siden blev fyret som cheftræner i Thisted FC.

Brøndby IF har ansat svenskeren som ny U19-træner, og her afløser han Frederik Birk, der er blevet tilbudt en anden rolle i klubben. Joakim Mattsson har blandt andet en fortid som assistenttræner for Troels Bech i OB, og den nuværende sportsdirektør i Brøndby er glad for genforeningen.

– Da vi for to år siden introducerede vores nye spillestil, betød det også en omstilling i måden vores hold i Brøndby Masterclass spiller på, for vi ønsker en klar rød tråd igennem hele klubben i måden vi tænker og spiller fodbold. De sidste par sæsoner har derfor været en transitionsperiode for trænere og spillere i Brøndby Masterclass, siger Troels Bech til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Jeg glæder mig over at såvel trænere som spillere har taget særdeles godt imod den nye spillestil med både stor nysgerrighed og vilje, og det er takket været deres fortrinlige indsats, at især de ældre af holdende i Brøndby Masterclass i dag er kommet så langt, som de er, i at træne og spille på samme måde som førsteholdet.

– Med ansættelsen af Joakim Mattsson ønsker vi at forstærke denne transition i Brøndby Masterclass. Joakim har erfaring med at træne akademihold, ligesom han har stor erfaring med senior og elitespillere, hvor han senest har arbejdet i blandt andet Vendsyssel og Thisted i 1. division. Nu skal Joakim sørge for, at vores største talenter er parate til at tage skridtet op i Superliga-truppen. 

Joakim Mattsson har første arbejsdag i Brøndby IF på søndag. 







LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Spottet i København

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Chok – henter første VM-point nogensinde

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Han tager hjem fra VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Tyskland – Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Holland – Japan