Brøndby betaler 29 millioner i feriepengesagen

Brøndby lægger sig fladt ned i feriepengesagen og betaler 29,4 millioner kroner til 94 forskellige spillere. 



Efter et længere forløb er Brøndby IF og Spillerforeningen nu nået til enighed i forbindelse med sagen om manglende feriepenge. Brøndby skal betale 29,4 millioner til de spillere, der i forbindelse med feriepengesagen har haft penge til gode på grund af manglende feriegodtgørelse, løn og pension.

Dermed har Brøndby lagt fladt ned i forhold til den afgørelse, Fodboldens Voldgiftsret kom frem til den den 11. september 2012, hvor Brøndby blev dømt til at betale manglende feriegodtgørelse, løn og pension til Thomas Rasmussen, Martin Ericsson og Peter Madsen i en prøvesag. Ligeledes skulle Brøndby IF betale renter og bod. Brøndby IF afregnede i forbindelse med prøvesagen konkrete beløb til Spillerforeningen i februar 2013.

Nu betaler Brøndby IF således resten af de penge, klubben skylder til 94 forskellige spillere. 

– Efter yderligere et forløb i Fodboldens Voldgiftsret erkender Brøndby IF, at kendelsen danner præcedens for Brøndby IF’s betaling af feriegodtgørelse, løn og pension i sager, som er lignende de sager, som prøvesagen afgjorde. Brøndby IF efterbetaler således nu for 94 spillere. Brøndby IF afregner efterbetalingen med renter og bod til Spillerforeningen, i alt 29,4 mio. kr., som Spillerforeningen herefter vil videreformidle til de respektive medlemmer af Spillerforeningen, lyder det i en meddelelse fra Brøndby IF, som er underskrevet af bestyrelsesformand Aldo Petersen. 

De 29,4 millioner kroner kommer ikke til at påvirke forventningerne til årets resultat i Brøndby. Klubben forventer fortsat et underskud på omkring 37 millioner kroner. 

Brøndby og Spillerforeningen holder desuden pressemøde i dag tirsdag klokken 13.30.





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Holland – Sverige

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Saudi-Arabien

Vigtigt nyt for ‘AC’