Efter et længere forløb er Brøndby IF og Spillerforeningen nu nået til enighed i forbindelse med sagen om manglende feriepenge. Brøndby skal betale 29,4 millioner til de spillere, der i forbindelse med feriepengesagen har haft penge til gode på grund af manglende feriegodtgørelse, løn og pension.
Dermed har Brøndby lagt fladt ned i forhold til den afgørelse, Fodboldens Voldgiftsret kom frem til den den 11. september 2012, hvor Brøndby blev dømt til at betale manglende feriegodtgørelse, løn og pension til Thomas Rasmussen, Martin Ericsson og Peter Madsen i en prøvesag. Ligeledes skulle Brøndby IF betale renter og bod. Brøndby IF afregnede i forbindelse med prøvesagen konkrete beløb til Spillerforeningen i februar 2013.
Nu betaler Brøndby IF således resten af de penge, klubben skylder til 94 forskellige spillere.
– Efter yderligere et forløb i Fodboldens Voldgiftsret erkender Brøndby IF, at kendelsen danner præcedens for Brøndby IF’s betaling af feriegodtgørelse, løn og pension i sager, som er lignende de sager, som prøvesagen afgjorde. Brøndby IF efterbetaler således nu for 94 spillere. Brøndby IF afregner efterbetalingen med renter og bod til Spillerforeningen, i alt 29,4 mio. kr., som Spillerforeningen herefter vil videreformidle til de respektive medlemmer af Spillerforeningen, lyder det i en meddelelse fra Brøndby IF, som er underskrevet af bestyrelsesformand Aldo Petersen.
De 29,4 millioner kroner kommer ikke til at påvirke forventningerne til årets resultat i Brøndby. Klubben forventer fortsat et underskud på omkring 37 millioner kroner.
Brøndby og Spillerforeningen holder desuden pressemøde i dag tirsdag klokken 13.30.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
TransferLIVE: FCK-træner ‘fastholder udtalelser’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
