Brøndby betaler 29 millioner i feriepengesagen

Brøndby lægger sig fladt ned i feriepengesagen og betaler 29,4 millioner kroner til 94 forskellige spillere. 



Efter et længere forløb er Brøndby IF og Spillerforeningen nu nået til enighed i forbindelse med sagen om manglende feriepenge. Brøndby skal betale 29,4 millioner til de spillere, der i forbindelse med feriepengesagen har haft penge til gode på grund af manglende feriegodtgørelse, løn og pension.

Dermed har Brøndby lagt fladt ned i forhold til den afgørelse, Fodboldens Voldgiftsret kom frem til den den 11. september 2012, hvor Brøndby blev dømt til at betale manglende feriegodtgørelse, løn og pension til Thomas Rasmussen, Martin Ericsson og Peter Madsen i en prøvesag. Ligeledes skulle Brøndby IF betale renter og bod. Brøndby IF afregnede i forbindelse med prøvesagen konkrete beløb til Spillerforeningen i februar 2013.

Nu betaler Brøndby IF således resten af de penge, klubben skylder til 94 forskellige spillere. 

– Efter yderligere et forløb i Fodboldens Voldgiftsret erkender Brøndby IF, at kendelsen danner præcedens for Brøndby IF’s betaling af feriegodtgørelse, løn og pension i sager, som er lignende de sager, som prøvesagen afgjorde. Brøndby IF efterbetaler således nu for 94 spillere. Brøndby IF afregner efterbetalingen med renter og bod til Spillerforeningen, i alt 29,4 mio. kr., som Spillerforeningen herefter vil videreformidle til de respektive medlemmer af Spillerforeningen, lyder det i en meddelelse fra Brøndby IF, som er underskrevet af bestyrelsesformand Aldo Petersen. 

De 29,4 millioner kroner kommer ikke til at påvirke forventningerne til årets resultat i Brøndby. Klubben forventer fortsat et underskud på omkring 37 millioner kroner. 

Brøndby og Spillerforeningen holder desuden pressemøde i dag tirsdag klokken 13.30.





TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

FC København skal møde kæmpe ikon

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

FC København udlejer Jonathan Moalem

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Følger Superliga-stjerne tæt

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Tillykke, AGF – en stjerne er født!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard