Brøndby betaler 29 millioner i feriepengesagen

Brøndby lægger sig fladt ned i feriepengesagen og betaler 29,4 millioner kroner til 94 forskellige spillere. 



Efter et længere forløb er Brøndby IF og Spillerforeningen nu nået til enighed i forbindelse med sagen om manglende feriepenge. Brøndby skal betale 29,4 millioner til de spillere, der i forbindelse med feriepengesagen har haft penge til gode på grund af manglende feriegodtgørelse, løn og pension.

Dermed har Brøndby lagt fladt ned i forhold til den afgørelse, Fodboldens Voldgiftsret kom frem til den den 11. september 2012, hvor Brøndby blev dømt til at betale manglende feriegodtgørelse, løn og pension til Thomas Rasmussen, Martin Ericsson og Peter Madsen i en prøvesag. Ligeledes skulle Brøndby IF betale renter og bod. Brøndby IF afregnede i forbindelse med prøvesagen konkrete beløb til Spillerforeningen i februar 2013.

Nu betaler Brøndby IF således resten af de penge, klubben skylder til 94 forskellige spillere. 

– Efter yderligere et forløb i Fodboldens Voldgiftsret erkender Brøndby IF, at kendelsen danner præcedens for Brøndby IF’s betaling af feriegodtgørelse, løn og pension i sager, som er lignende de sager, som prøvesagen afgjorde. Brøndby IF efterbetaler således nu for 94 spillere. Brøndby IF afregner efterbetalingen med renter og bod til Spillerforeningen, i alt 29,4 mio. kr., som Spillerforeningen herefter vil videreformidle til de respektive medlemmer af Spillerforeningen, lyder det i en meddelelse fra Brøndby IF, som er underskrevet af bestyrelsesformand Aldo Petersen. 

De 29,4 millioner kroner kommer ikke til at påvirke forventningerne til årets resultat i Brøndby. Klubben forventer fortsat et underskud på omkring 37 millioner kroner. 

Brøndby og Spillerforeningen holder desuden pressemøde i dag tirsdag klokken 13.30.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De vil have Gaaei – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

FC København jagter Romane Amane