Brøndby betaler 29 millioner i feriepengesagen

Brøndby lægger sig fladt ned i feriepengesagen og betaler 29,4 millioner kroner til 94 forskellige spillere. 



Efter et længere forløb er Brøndby IF og Spillerforeningen nu nået til enighed i forbindelse med sagen om manglende feriepenge. Brøndby skal betale 29,4 millioner til de spillere, der i forbindelse med feriepengesagen har haft penge til gode på grund af manglende feriegodtgørelse, løn og pension.

Dermed har Brøndby lagt fladt ned i forhold til den afgørelse, Fodboldens Voldgiftsret kom frem til den den 11. september 2012, hvor Brøndby blev dømt til at betale manglende feriegodtgørelse, løn og pension til Thomas Rasmussen, Martin Ericsson og Peter Madsen i en prøvesag. Ligeledes skulle Brøndby IF betale renter og bod. Brøndby IF afregnede i forbindelse med prøvesagen konkrete beløb til Spillerforeningen i februar 2013.

Nu betaler Brøndby IF således resten af de penge, klubben skylder til 94 forskellige spillere. 

– Efter yderligere et forløb i Fodboldens Voldgiftsret erkender Brøndby IF, at kendelsen danner præcedens for Brøndby IF’s betaling af feriegodtgørelse, løn og pension i sager, som er lignende de sager, som prøvesagen afgjorde. Brøndby IF efterbetaler således nu for 94 spillere. Brøndby IF afregner efterbetalingen med renter og bod til Spillerforeningen, i alt 29,4 mio. kr., som Spillerforeningen herefter vil videreformidle til de respektive medlemmer af Spillerforeningen, lyder det i en meddelelse fra Brøndby IF, som er underskrevet af bestyrelsesformand Aldo Petersen. 

De 29,4 millioner kroner kommer ikke til at påvirke forventningerne til årets resultat i Brøndby. Klubben forventer fortsat et underskud på omkring 37 millioner kroner. 

Brøndby og Spillerforeningen holder desuden pressemøde i dag tirsdag klokken 13.30.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tango tæmmer vikinger 

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

‘Det vil være en stor ting i FCK’