FC København kan snart præsentere Jesse Joronen som ny målmand i klubben. Den finske landsholdsreserve tiltræder i klubben til sommer, hvor han skal afløse Robin Olsen, der efter planen skal sælges.
BT var først med historien om interessen, og onsdag kunne Ekstra Bladet fortælle, at alle håndslag i transferen er givet. Det stemmer overens med tipsbladet.dk’s oplysninger, og Jesse Joronen kan allerede i denne uge blive præsenteret i FCK.
FC København betaler ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger i omegnen af seks millioner kroner for Jesse Joronen, der kom til AC Horsens på en fri transfer fra Fulham FC i sommer. FCK var imidlertid ikke ene om at bejle til den finske succeskeeper.
Tipsbladet.dk erfarer, at også Brøndby IF afgav et bud på Jesse Joronen, men det var altså FC København, der bød højt nok til, at AC Horsens accepterede, og derfor er finnen på vej til Østerbro og ikke Vestegnen.
Brøndby IF’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke bekræfte buddet på Jesse Joronen.
– Jeg synes ikke, det er min, eller nogen anden klubs opgave for den sags skyld, at kommentere på så konkrete ting – herunder, hvem vi byder på og ikke byder på, siger Troels Bech til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg vil sige det sådan, at vi er bekendte med, at vi har en målmand, der har gjort sig interessant for andre klubber, og derfor er det også vores opgave at være opsøgende i forhold til, når vi på et eller andet tidspunkt skal have en ny målmand. Det gælder også emner rundt omkring i Danmark.
AC Horsens-direktør, Kristian Nielsen, meddeler, at han ikke ønsker at kommentere på konkrete klubnavne. I sommer bekræftede Kristian Nielsen imidlertid over for TV3 Sport, at Brøndby viste interesse.
Hvad angår Brøndby IF og jagten på nye spillere, kan tipsbladet.dk også afsløre, at de blå-gule har vist interesse for angriberen Pawel Cibicki, der til dagligt tørner ud for Leeds United. Der har blandt andet fundet et møde sted på Hilton i København.
Aktuelt er der ikke længere dialog mellem parterne.
– Jeg har svært ved at kommentere på noget, som ikke er en reel mulighed, og det indebærer også, hvem jeg tidligere måtte have talt med, siger Troels Bech og tilføjer om Pawel Cibicki:
– På et tidspunkt rammer I jo rigtigt, når I skyder løs med navne, så derfor er det det nemmeste udgangspunkt ikke at kommentere på nogle af dem. Hvis jeg skulle kommentere på dem alle, ville jeg i øvrigt være en meget travl mand.
Brøndbys sportsdirektør understreger, at han forventer et januar-transfervindue med lav aktivitet.
– Vi er glade for den trup, vi har, og vi håber at kunne bevare status quo i det kommende transfervindue, men som klub er det også vores opgave at være forberedte på de ting, der kan ske i fremtiden, og hele tiden tænke på det næste skridt, lyder det fra Troels Bech.
Brøndby IF overvintrer som nummer to i Superligaen efter et imponerende efterår.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
