Brøndby bød også på Joronen – og var i dialog med Leeds-angriber

Det bliver FC København, der løber med Jesse Joronen, men Brøndby IF forsøgte sig også. Tipsbladet.dk kan desuden fortælle, at de blå-gule har været i dialog med Leeds-angriberen Pawel Cibicki. En dialog, der nu er afsluttet.



FC København kan snart præsentere Jesse Joronen som ny målmand i klubben. Den finske landsholdsreserve tiltræder i klubben til sommer, hvor han skal afløse Robin Olsen, der efter planen skal sælges. 

BT var først med historien om interessen, og onsdag kunne Ekstra Bladet fortælle, at alle håndslag i transferen er givet. Det stemmer overens med tipsbladet.dk’s oplysninger, og Jesse Joronen kan allerede i denne uge blive præsenteret i FCK.

FC København betaler ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger i omegnen af seks millioner kroner for Jesse Joronen, der kom til AC Horsens på en fri transfer fra Fulham FC i sommer. FCK var imidlertid ikke ene om at bejle til den finske succeskeeper.

Tipsbladet.dk erfarer, at også Brøndby IF afgav et bud på Jesse Joronen, men det var altså FC København, der bød højt nok til, at AC Horsens accepterede, og derfor er finnen på vej til Østerbro og ikke Vestegnen.

Brøndby IF’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke bekræfte buddet på Jesse Joronen.

– Jeg synes ikke, det er min, eller nogen anden klubs opgave for den sags skyld, at kommentere på så konkrete ting – herunder, hvem vi byder på og ikke byder på, siger Troels Bech til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg vil sige det sådan, at vi er bekendte med, at vi har en målmand, der har gjort sig interessant for andre klubber, og derfor er det også vores opgave at være opsøgende i forhold til, når vi på et eller andet tidspunkt skal have en ny målmand. Det gælder også emner rundt omkring i Danmark.

AC Horsens-direktør, Kristian Nielsen, meddeler, at han ikke ønsker at kommentere på konkrete klubnavne. I sommer bekræftede Kristian Nielsen imidlertid over for TV3 Sport, at Brøndby viste interesse.

Hvad angår Brøndby IF og jagten på nye spillere, kan tipsbladet.dk også afsløre, at de blå-gule har vist interesse for angriberen Pawel Cibicki, der til dagligt tørner ud for Leeds United. Der har blandt andet fundet et møde sted på Hilton i København.

Aktuelt er der ikke længere dialog mellem parterne.

– Jeg har svært ved at kommentere på noget, som ikke er en reel mulighed, og det indebærer også, hvem jeg tidligere måtte have talt med, siger Troels Bech og tilføjer om Pawel Cibicki:

– På et tidspunkt rammer I jo rigtigt, når I skyder løs med navne, så derfor er det det nemmeste udgangspunkt ikke at kommentere på nogle af dem. Hvis jeg skulle kommentere på dem alle, ville jeg i øvrigt være en meget travl mand.

Brøndbys sportsdirektør understreger, at han forventer et januar-transfervindue med lav aktivitet.

– Vi er glade for den trup, vi har, og vi håber at kunne bevare status quo i det kommende transfervindue, men som klub er det også vores opgave at være forberedte på de ting, der kan ske i fremtiden, og hele tiden tænke på det næste skridt, lyder det fra Troels Bech.

Brøndby IF overvintrer som nummer to i Superligaen efter et imponerende efterår. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Peter Kjær: Her er min bekymring




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Frimann uenig – Det er en tendens

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Manchester United – Aston Villa

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Brøndby i transfer-kovending?

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Tæt på at sende millioner til FC København

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League