‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’

Per Frimann kunne godt se venstrebacks fra nogle af Europas helt store drenge ende i Brøndby IF.



I sidste uge fortalte Frederik Birk, at Brøndby jagter en venstreback i transfervinduet.

Klubben står nemlig kun med Marko Divkovic og unge Lukas Larsen i truppen, der umiddelbart kan løse opgaven. Man kunne måske tænke: “Hov, hvad med Clement Bischoff?” Men eftersom det meste peger i retning af, at de blågule skal til at spille i en firebackkæde, kommer han nok til at blive skubbet længere frem på banen end den wingback, han spillede som i store dele af efteråret.

Derfor satte de fokus på emnet i ugens udgave af programmet Transfer på Viaplay Sport News, hvor Per Frimann kom med flere bud på, hvem der kunne være den kommende venstreback på Vestegnen.

– Jeg synes jo, at der er flere. Der er to frække. Den ene kunne være, at man gik efter Malacia, der spiller i Manchester United, og lejede ham. Han får ikke spilletid, og hvis de henter Dorgu, så er det klart, at det kan blive svært for ham at spille. Han kom fra Feyenoord til Manchester United. Er det sandsynligt? Det er nok mindre sandsynligt.

– Den anden er også fræk og måske en smule provokerende. Det er at hente Gift Links, som måske er mere wingback end fullback i det her firmandsforsvar, men en af de bedste kanter.

Udover de to bud, der måske ikke er de mest realistiske, har Superliga-eksperten også stukket en finger i jorden for at finde et godt bud på, hvem det kunne være, Brøndby skulle hente til. Det er også en mand, der spiller i en af Europas største klubber.

– Der løber altså en venstreback rundt nede i Juventus. Han får ikke så meget spilletid; jeg tror, at han har 5-6 kampe for Juventus. Han er kun 21 år, kom til fra Malmø FF og har været igennem et forløb, hvor han både har været i Serie C og Primavera, hvor han er slået igennem den vej.

– Han hedder Jonas Rouhi, han kom som sagt fra Malmø, så han har den der akademiuddannelse bag sig, han er 21 år og slår gode indlæg, er hurtig og disciplineret. Det er også det, der er ved italiensk fodbold, der gør, at Lecce måske kan sende en spiller til Manchester United. Der er en disciplin, og du lærer noget om organisation, så det kunne være ham. Jeg synes også, det er et godt bud.

I denne sæson har den unge svensker spillet fem kampe for Juventus’ førstehold, heriblandt én i Champions League, hvor han fik et enkelt minut. Derudover har han repræsenteret Sveriges U21-landshold syv gange.

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

OB – FC Fredericia

Viborg FF – AGF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vejle Boldklub – Randers FC

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Afslører særlig Thomas Frank-detalje