‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’

Per Frimann kunne godt se venstrebacks fra nogle af Europas helt store drenge ende i Brøndby IF.



I sidste uge fortalte Frederik Birk, at Brøndby jagter en venstreback i transfervinduet.

Klubben står nemlig kun med Marko Divkovic og unge Lukas Larsen i truppen, der umiddelbart kan løse opgaven. Man kunne måske tænke: “Hov, hvad med Clement Bischoff?” Men eftersom det meste peger i retning af, at de blågule skal til at spille i en firebackkæde, kommer han nok til at blive skubbet længere frem på banen end den wingback, han spillede som i store dele af efteråret.

Derfor satte de fokus på emnet i ugens udgave af programmet Transfer på Viaplay Sport News, hvor Per Frimann kom med flere bud på, hvem der kunne være den kommende venstreback på Vestegnen.

– Jeg synes jo, at der er flere. Der er to frække. Den ene kunne være, at man gik efter Malacia, der spiller i Manchester United, og lejede ham. Han får ikke spilletid, og hvis de henter Dorgu, så er det klart, at det kan blive svært for ham at spille. Han kom fra Feyenoord til Manchester United. Er det sandsynligt? Det er nok mindre sandsynligt.

– Den anden er også fræk og måske en smule provokerende. Det er at hente Gift Links, som måske er mere wingback end fullback i det her firmandsforsvar, men en af de bedste kanter.

Udover de to bud, der måske ikke er de mest realistiske, har Superliga-eksperten også stukket en finger i jorden for at finde et godt bud på, hvem det kunne være, Brøndby skulle hente til. Det er også en mand, der spiller i en af Europas største klubber.

– Der løber altså en venstreback rundt nede i Juventus. Han får ikke så meget spilletid; jeg tror, at han har 5-6 kampe for Juventus. Han er kun 21 år, kom til fra Malmø FF og har været igennem et forløb, hvor han både har været i Serie C og Primavera, hvor han er slået igennem den vej.

– Han hedder Jonas Rouhi, han kom som sagt fra Malmø, så han har den der akademiuddannelse bag sig, han er 21 år og slår gode indlæg, er hurtig og disciplineret. Det er også det, der er ved italiensk fodbold, der gør, at Lecce måske kan sende en spiller til Manchester United. Der er en disciplin, og du lærer noget om organisation, så det kunne være ham. Jeg synes også, det er et godt bud.

I denne sæson har den unge svensker spillet fem kampe for Juventus’ førstehold, heriblandt én i Champions League, hvor han fik et enkelt minut. Derudover har han repræsenteret Sveriges U21-landshold syv gange.

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Glem det, Leicester!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert hylder Høgh-beslutning

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Det betyder intet mod Liverpool

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Thomas Delaney er fortid’

Har været uenig med Steve Cooper

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’