‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’

Per Frimann kunne godt se venstrebacks fra nogle af Europas helt store drenge ende i Brøndby IF.



I sidste uge fortalte Frederik Birk, at Brøndby jagter en venstreback i transfervinduet.

Klubben står nemlig kun med Marko Divkovic og unge Lukas Larsen i truppen, der umiddelbart kan løse opgaven. Man kunne måske tænke: “Hov, hvad med Clement Bischoff?” Men eftersom det meste peger i retning af, at de blågule skal til at spille i en firebackkæde, kommer han nok til at blive skubbet længere frem på banen end den wingback, han spillede som i store dele af efteråret.

Derfor satte de fokus på emnet i ugens udgave af programmet Transfer på Viaplay Sport News, hvor Per Frimann kom med flere bud på, hvem der kunne være den kommende venstreback på Vestegnen.

– Jeg synes jo, at der er flere. Der er to frække. Den ene kunne være, at man gik efter Malacia, der spiller i Manchester United, og lejede ham. Han får ikke spilletid, og hvis de henter Dorgu, så er det klart, at det kan blive svært for ham at spille. Han kom fra Feyenoord til Manchester United. Er det sandsynligt? Det er nok mindre sandsynligt.

– Den anden er også fræk og måske en smule provokerende. Det er at hente Gift Links, som måske er mere wingback end fullback i det her firmandsforsvar, men en af de bedste kanter.

Udover de to bud, der måske ikke er de mest realistiske, har Superliga-eksperten også stukket en finger i jorden for at finde et godt bud på, hvem det kunne være, Brøndby skulle hente til. Det er også en mand, der spiller i en af Europas største klubber.

– Der løber altså en venstreback rundt nede i Juventus. Han får ikke så meget spilletid; jeg tror, at han har 5-6 kampe for Juventus. Han er kun 21 år, kom til fra Malmø FF og har været igennem et forløb, hvor han både har været i Serie C og Primavera, hvor han er slået igennem den vej.

– Han hedder Jonas Rouhi, han kom som sagt fra Malmø, så han har den der akademiuddannelse bag sig, han er 21 år og slår gode indlæg, er hurtig og disciplineret. Det er også det, der er ved italiensk fodbold, der gør, at Lecce måske kan sende en spiller til Manchester United. Der er en disciplin, og du lærer noget om organisation, så det kunne være ham. Jeg synes også, det er et godt bud.

I denne sæson har den unge svensker spillet fem kampe for Juventus’ førstehold, heriblandt én i Champions League, hvor han fik et enkelt minut. Derudover har han repræsenteret Sveriges U21-landshold syv gange.

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne