‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’

Per Frimann kunne godt se venstrebacks fra nogle af Europas helt store drenge ende i Brøndby IF.



I sidste uge fortalte Frederik Birk, at Brøndby jagter en venstreback i transfervinduet.

Klubben står nemlig kun med Marko Divkovic og unge Lukas Larsen i truppen, der umiddelbart kan løse opgaven. Man kunne måske tænke: “Hov, hvad med Clement Bischoff?” Men eftersom det meste peger i retning af, at de blågule skal til at spille i en firebackkæde, kommer han nok til at blive skubbet længere frem på banen end den wingback, han spillede som i store dele af efteråret.

Derfor satte de fokus på emnet i ugens udgave af programmet Transfer på Viaplay Sport News, hvor Per Frimann kom med flere bud på, hvem der kunne være den kommende venstreback på Vestegnen.

– Jeg synes jo, at der er flere. Der er to frække. Den ene kunne være, at man gik efter Malacia, der spiller i Manchester United, og lejede ham. Han får ikke spilletid, og hvis de henter Dorgu, så er det klart, at det kan blive svært for ham at spille. Han kom fra Feyenoord til Manchester United. Er det sandsynligt? Det er nok mindre sandsynligt.

– Den anden er også fræk og måske en smule provokerende. Det er at hente Gift Links, som måske er mere wingback end fullback i det her firmandsforsvar, men en af de bedste kanter.

Udover de to bud, der måske ikke er de mest realistiske, har Superliga-eksperten også stukket en finger i jorden for at finde et godt bud på, hvem det kunne være, Brøndby skulle hente til. Det er også en mand, der spiller i en af Europas største klubber.

– Der løber altså en venstreback rundt nede i Juventus. Han får ikke så meget spilletid; jeg tror, at han har 5-6 kampe for Juventus. Han er kun 21 år, kom til fra Malmø FF og har været igennem et forløb, hvor han både har været i Serie C og Primavera, hvor han er slået igennem den vej.

– Han hedder Jonas Rouhi, han kom som sagt fra Malmø, så han har den der akademiuddannelse bag sig, han er 21 år og slår gode indlæg, er hurtig og disciplineret. Det er også det, der er ved italiensk fodbold, der gør, at Lecce måske kan sende en spiller til Manchester United. Der er en disciplin, og du lærer noget om organisation, så det kunne være ham. Jeg synes også, det er et godt bud.

I denne sæson har den unge svensker spillet fem kampe for Juventus’ førstehold, heriblandt én i Champions League, hvor han fik et enkelt minut. Derudover har han repræsenteret Sveriges U21-landshold syv gange.

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Stjerne er født – på landsholdet med ham



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofe for Jack Grealish

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

På vild liste med Lionel Messi

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’