I sidste uge fortalte Frederik Birk, at Brøndby jagter en venstreback i transfervinduet.
Klubben står nemlig kun med Marko Divkovic og unge Lukas Larsen i truppen, der umiddelbart kan løse opgaven. Man kunne måske tænke: “Hov, hvad med Clement Bischoff?” Men eftersom det meste peger i retning af, at de blågule skal til at spille i en firebackkæde, kommer han nok til at blive skubbet længere frem på banen end den wingback, han spillede som i store dele af efteråret.
Derfor satte de fokus på emnet i ugens udgave af programmet Transfer på Viaplay Sport News, hvor Per Frimann kom med flere bud på, hvem der kunne være den kommende venstreback på Vestegnen.
– Jeg synes jo, at der er flere. Der er to frække. Den ene kunne være, at man gik efter Malacia, der spiller i Manchester United, og lejede ham. Han får ikke spilletid, og hvis de henter Dorgu, så er det klart, at det kan blive svært for ham at spille. Han kom fra Feyenoord til Manchester United. Er det sandsynligt? Det er nok mindre sandsynligt.
– Den anden er også fræk og måske en smule provokerende. Det er at hente Gift Links, som måske er mere wingback end fullback i det her firmandsforsvar, men en af de bedste kanter.
Udover de to bud, der måske ikke er de mest realistiske, har Superliga-eksperten også stukket en finger i jorden for at finde et godt bud på, hvem det kunne være, Brøndby skulle hente til. Det er også en mand, der spiller i en af Europas største klubber.
– Der løber altså en venstreback rundt nede i Juventus. Han får ikke så meget spilletid; jeg tror, at han har 5-6 kampe for Juventus. Han er kun 21 år, kom til fra Malmø FF og har været igennem et forløb, hvor han både har været i Serie C og Primavera, hvor han er slået igennem den vej.
– Han hedder Jonas Rouhi, han kom som sagt fra Malmø, så han har den der akademiuddannelse bag sig, han er 21 år og slår gode indlæg, er hurtig og disciplineret. Det er også det, der er ved italiensk fodbold, der gør, at Lecce måske kan sende en spiller til Manchester United. Der er en disciplin, og du lærer noget om organisation, så det kunne være ham. Jeg synes også, det er et godt bud.
I denne sæson har den unge svensker spillet fem kampe for Juventus’ førstehold, heriblandt én i Champions League, hvor han fik et enkelt minut. Derudover har han repræsenteret Sveriges U21-landshold syv gange.
Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
INTERVIEW