På deadline dag sprang der lidt af en bombe, da Tipsbladet kunne afsløre, at Mileta Rajovic vender hjem til Brøndby IF.
En handel klubben bekræftede kort før deadline.
Dermed får Jesper Sørensen og co. den angriber, de har søgt efter, og det er ovenikøbet et ganske velkendt navn, da han er tidligere Masterclass-spiller. Hans vej til seniorfodbold i Brøndby har dog været en snørklet en af slagsen.
Det skal vi nok vende tilbage til, da faktum er, at han nu er tilbage i Brøndby IF efter et par sæsoner, hvor han har høvlet mål ind på samlebånd.
Derfor kommer skiftet fra Watford til Brøndby IF også bag på fodboldtræner Kenneth Høier, der kender Mileta Rajovic rigtig godt fra deres fælles tid på akademiet i Brøndby.
– Hvis han kan holde fødderne på jorden og snuden i sporet, så tror jeg, han kommer til at sætte et solidt aftryk på Superligaen. Men jeg er meget overrasket over, at Brøndby har kunnet hente ham, uden at jeg har indsigt i selve transfersen, men det overrasker mig, siger Kenneth Høier, der i dag er Head of Coaching i HB Køge, til Tipsbladet.
Kenneth Høier havde Mileta Rajovic på U15 og igen på U19, da han var assistenttræner under Frederik Birk og senere Joakim Mattsson. Deres veje krydsede også i HB Køge, og allerede dengang kunne angriberen noget specielt.
– Det var tydeligt, at han havde rigtig mange gode færdigheder allerede som U15-spiller. Han havde en god springkraft og var god med både højre og venstre. Han kunne også være en spilstation på trods af, at han dengang var sent udviklet fysisk.
På trods af de gode færdigheder har vejen til et seniorgennembrud været ganske snørklet for Mileta Rajovic, der havde en håndfuld år i divisionerne, inden karrieren tog fart i Næstved BK, som han tog fra 2. til 1. division for to år siden.
Siden fulgte et skifte til Kalmar FF i Allsvenskan, hvor han scorede så mange mål, at han et halvt år efter landede en stor aftale med Watford. Nu er han tilbage i Brøndby på en lejeaftale for resten af sæsonen.
– Hans indtræden i seniorverdenen har været lidt hård, og han har taget en længere vej. Det har han håndteret flot med de mange klubskifter på kort tid, og så havde han sin gode periode i Næstved, hvor det gik stærkt.
– Det er alligevel lidt overraskende, at han har nået det her niveau oven på hans start som senior. Men jeg tror helt ærligt, han kommer til at blive en kæmpe gevinst for Brøndby, siger Kenneth Høier, der har store forventninger til hans første svingom med Superligaen.
– Han kan mere end én ting inde i boksen. Han kan få bolden med ryggen til mål, vende og afslutte. Han kan løbe ind i indlæg og stange boldene ind fra anden sals højde. Han kan komme i fart med bolden på fødderne, udfordre og afslutte. Han kan skabe sine egne mål og blive sat op.
Mileta Rajovic, 25 år, blev som bekendt præsenteret sent mandag aften på en lejeaftale for resten af sæsonen. Ifølge The Athletic er der dog en tilbagekøbsklausul i aftalen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stort talent
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER