LYNGBY STADION (Tipsbladet): Den enes død er den andens brød, lyder det som bekendt.
I Brøndby har flere stjerner siddet ude i sæsonstarten med skader, og det har givet en masse unge spillere chancen. Ikke mindst Clement Bischoff, Noah Nartey og Oscar Schwartau, der alle har vist imponerende takter i den seneste tid.
Og efter søndagens sejr over Lyngby sender Jesper Sørensen også roser i retning af blandt andre de unge.
– Jeg er tilfreds med pointhøsten, og selvom det ikke var nogen skønkamp fra vores side i dag, er jeg umanerligt godt tilfreds med tre point. Andet kan jeg ikke tillade mig på sådan en dag, også efter at vi har været lidt hårdt ramt. Det er ikke et nemt sted for os at spille og vinde, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Under de her omstændigheder med en del spillere ude… Hvis vi går to måneder tilbage og siger, at vi skal spille uden Kvistgaarden, Klaiber, Vallys og Jordi (Vanlerberghe), så tror jeg, at vi vil tænke, at det er svært.
– Der må jeg bare sende kæmpe ros til dels de unge spillere, der kommer ind og løfter, og dels de rutinerede kræfter, der inde på banen får sat skik på og hjulpet til.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Clement Bischoff spiller venstre wingback, mens Marko Divkovic er skadet, selvom den unge spiller egentlig foretrækker at spille længere frem.
– Men han er god til wingbacken, og der er også en grund til, at han spiller der. Det er, fordi vi synes, at han er god på den position. Nu er det OL-tid, og jeg synes, at han fortjener en medalje, siger Jesper Sørensen og uddyber:
– Én ting er at gå ind og spille på Brøndbys førstehold, som er et sted med enormt mange forventninger. Hvis du kommer fra en U19-liga, kan det godt være hårdt at være oppe mod gode spillere hver eneste uge, og det er et pres, der ligger på spillerne. Jeg synes, han spiller med et enormt mod. Han lykkes ikke med det hele, men han bliver ved med at stå med et stort mod derinde og tør stille sig i situationer, hvor han prøver at være afgørende for sit hold.
– Det samme kan jeg sige om Noah (Nartey).
– Jeg var efter Noah i pausen, fordi jeg syntes, at han kunne tage mere hårdt fat, og det er han nødt til at bringe ind i sit spil, men med bolden synes jeg i anden halvleg, at han bringer spillet frem og er med til, at vi får kontrol på kampen.
Clement Bischoff, 18 år, har scoret to mål og lagt op til et tredje i fem kampe hidtil i denne sæson, mens Noah Nartey, også 18 år, står noteret for en enkelt scoring i fem kampe.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT