Brøndby-boss afslører: Jeg var efter ham i pausen

Jesper Sørensen sender stor ros i retning af de unge spillere, som har indtaget Brøndbys startopstilling i sæsonstarten.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Den enes død er den andens brød, lyder det som bekendt.

I Brøndby har flere stjerner siddet ude i sæsonstarten med skader, og det har givet en masse unge spillere chancen. Ikke mindst Clement Bischoff, Noah Nartey og Oscar Schwartau, der alle har vist imponerende takter i den seneste tid.

Og efter søndagens sejr over Lyngby sender Jesper Sørensen også roser i retning af blandt andre de unge.

– Jeg er tilfreds med pointhøsten, og selvom det ikke var nogen skønkamp fra vores side i dag, er jeg umanerligt godt tilfreds med tre point. Andet kan jeg ikke tillade mig på sådan en dag, også efter at vi har været lidt hårdt ramt. Det er ikke et nemt sted for os at spille og vinde, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Under de her omstændigheder med en del spillere ude… Hvis vi går to måneder tilbage og siger, at vi skal spille uden Kvistgaarden, Klaiber, Vallys og Jordi (Vanlerberghe), så tror jeg, at vi vil tænke, at det er svært.

– Der må jeg bare sende kæmpe ros til dels de unge spillere, der kommer ind og løfter, og dels de rutinerede kræfter, der inde på banen får sat skik på og hjulpet til.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Bischoff og Nartey. Foto: Alamy

Clement Bischoff spiller venstre wingback, mens Marko Divkovic er skadet, selvom den unge spiller egentlig foretrækker at spille længere frem.

– Men han er god til wingbacken, og der er også en grund til, at han spiller der. Det er, fordi vi synes, at han er god på den position. Nu er det OL-tid, og jeg synes, at han fortjener en medalje, siger Jesper Sørensen og uddyber:

– Én ting er at gå ind og spille på Brøndbys førstehold, som er et sted med enormt mange forventninger. Hvis du kommer fra en U19-liga, kan det godt være hårdt at være oppe mod gode spillere hver eneste uge, og det er et pres, der ligger på spillerne. Jeg synes, han spiller med et enormt mod. Han lykkes ikke med det hele, men han bliver ved med at stå med et stort mod derinde og tør stille sig i situationer, hvor han prøver at være afgørende for sit hold.

– Det samme kan jeg sige om Noah (Nartey).

– Jeg var efter Noah i pausen, fordi jeg syntes, at han kunne tage mere hårdt fat, og det er han nødt til at bringe ind i sit spil, men med bolden synes jeg i anden halvleg, at han bringer spillet frem og er med til, at vi får kontrol på kampen.

Clement Bischoff, 18 år, har scoret to mål og lagt op til et tredje i fem kampe hidtil i denne sæson, mens Noah Nartey, også 18 år, står noteret for en enkelt scoring i fem kampe.  





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

FCM ansætter ny topboss

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Mexico kommer med markant melding om VM

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I svime over Filip Jørgensen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Dansk milliardær smider 75.000

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

‘Tottenham er i overhængende fare’

Deler nyt om fremtiden

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Skal han på landsholdet, Riemer?

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Bayern tromler sig videre

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England