Brøndby-boss afslører: Jeg var efter ham i pausen

Jesper Sørensen sender stor ros i retning af de unge spillere, som har indtaget Brøndbys startopstilling i sæsonstarten.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Den enes død er den andens brød, lyder det som bekendt.

I Brøndby har flere stjerner siddet ude i sæsonstarten med skader, og det har givet en masse unge spillere chancen. Ikke mindst Clement Bischoff, Noah Nartey og Oscar Schwartau, der alle har vist imponerende takter i den seneste tid.

Og efter søndagens sejr over Lyngby sender Jesper Sørensen også roser i retning af blandt andre de unge.

– Jeg er tilfreds med pointhøsten, og selvom det ikke var nogen skønkamp fra vores side i dag, er jeg umanerligt godt tilfreds med tre point. Andet kan jeg ikke tillade mig på sådan en dag, også efter at vi har været lidt hårdt ramt. Det er ikke et nemt sted for os at spille og vinde, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Under de her omstændigheder med en del spillere ude… Hvis vi går to måneder tilbage og siger, at vi skal spille uden Kvistgaarden, Klaiber, Vallys og Jordi (Vanlerberghe), så tror jeg, at vi vil tænke, at det er svært.

– Der må jeg bare sende kæmpe ros til dels de unge spillere, der kommer ind og løfter, og dels de rutinerede kræfter, der inde på banen får sat skik på og hjulpet til.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Bischoff og Nartey. Foto: Alamy

Clement Bischoff spiller venstre wingback, mens Marko Divkovic er skadet, selvom den unge spiller egentlig foretrækker at spille længere frem.

– Men han er god til wingbacken, og der er også en grund til, at han spiller der. Det er, fordi vi synes, at han er god på den position. Nu er det OL-tid, og jeg synes, at han fortjener en medalje, siger Jesper Sørensen og uddyber:

– Én ting er at gå ind og spille på Brøndbys førstehold, som er et sted med enormt mange forventninger. Hvis du kommer fra en U19-liga, kan det godt være hårdt at være oppe mod gode spillere hver eneste uge, og det er et pres, der ligger på spillerne. Jeg synes, han spiller med et enormt mod. Han lykkes ikke med det hele, men han bliver ved med at stå med et stort mod derinde og tør stille sig i situationer, hvor han prøver at være afgørende for sit hold.

– Det samme kan jeg sige om Noah (Nartey).

– Jeg var efter Noah i pausen, fordi jeg syntes, at han kunne tage mere hårdt fat, og det er han nødt til at bringe ind i sit spil, men med bolden synes jeg i anden halvleg, at han bringer spillet frem og er med til, at vi får kontrol på kampen.

Clement Bischoff, 18 år, har scoret to mål og lagt op til et tredje i fem kampe hidtil i denne sæson, mens Noah Nartey, også 18 år, står noteret for en enkelt scoring i fem kampe.  





LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

LIVE: FCK smider sejren

Supercomputer: De vinder Superligaen

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis