LYNGBY STADION (Tipsbladet): Den enes død er den andens brød, lyder det som bekendt.
I Brøndby har flere stjerner siddet ude i sæsonstarten med skader, og det har givet en masse unge spillere chancen. Ikke mindst Clement Bischoff, Noah Nartey og Oscar Schwartau, der alle har vist imponerende takter i den seneste tid.
Og efter søndagens sejr over Lyngby sender Jesper Sørensen også roser i retning af blandt andre de unge.
– Jeg er tilfreds med pointhøsten, og selvom det ikke var nogen skønkamp fra vores side i dag, er jeg umanerligt godt tilfreds med tre point. Andet kan jeg ikke tillade mig på sådan en dag, også efter at vi har været lidt hårdt ramt. Det er ikke et nemt sted for os at spille og vinde, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Under de her omstændigheder med en del spillere ude… Hvis vi går to måneder tilbage og siger, at vi skal spille uden Kvistgaarden, Klaiber, Vallys og Jordi (Vanlerberghe), så tror jeg, at vi vil tænke, at det er svært.
– Der må jeg bare sende kæmpe ros til dels de unge spillere, der kommer ind og løfter, og dels de rutinerede kræfter, der inde på banen får sat skik på og hjulpet til.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Clement Bischoff spiller venstre wingback, mens Marko Divkovic er skadet, selvom den unge spiller egentlig foretrækker at spille længere frem.
– Men han er god til wingbacken, og der er også en grund til, at han spiller der. Det er, fordi vi synes, at han er god på den position. Nu er det OL-tid, og jeg synes, at han fortjener en medalje, siger Jesper Sørensen og uddyber:
– Én ting er at gå ind og spille på Brøndbys førstehold, som er et sted med enormt mange forventninger. Hvis du kommer fra en U19-liga, kan det godt være hårdt at være oppe mod gode spillere hver eneste uge, og det er et pres, der ligger på spillerne. Jeg synes, han spiller med et enormt mod. Han lykkes ikke med det hele, men han bliver ved med at stå med et stort mod derinde og tør stille sig i situationer, hvor han prøver at være afgørende for sit hold.
– Det samme kan jeg sige om Noah (Nartey).
– Jeg var efter Noah i pausen, fordi jeg syntes, at han kunne tage mere hårdt fat, og det er han nødt til at bringe ind i sit spil, men med bolden synes jeg i anden halvleg, at han bringer spillet frem og er med til, at vi får kontrol på kampen.
Clement Bischoff, 18 år, har scoret to mål og lagt op til et tredje i fem kampe hidtil i denne sæson, mens Noah Nartey, også 18 år, står noteret for en enkelt scoring i fem kampe.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED