LYNGBY STADION (Tipsbladet): Den enes død er den andens brød, lyder det som bekendt.
I Brøndby har flere stjerner siddet ude i sæsonstarten med skader, og det har givet en masse unge spillere chancen. Ikke mindst Clement Bischoff, Noah Nartey og Oscar Schwartau, der alle har vist imponerende takter i den seneste tid.
Og efter søndagens sejr over Lyngby sender Jesper Sørensen også roser i retning af blandt andre de unge.
– Jeg er tilfreds med pointhøsten, og selvom det ikke var nogen skønkamp fra vores side i dag, er jeg umanerligt godt tilfreds med tre point. Andet kan jeg ikke tillade mig på sådan en dag, også efter at vi har været lidt hårdt ramt. Det er ikke et nemt sted for os at spille og vinde, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Under de her omstændigheder med en del spillere ude… Hvis vi går to måneder tilbage og siger, at vi skal spille uden Kvistgaarden, Klaiber, Vallys og Jordi (Vanlerberghe), så tror jeg, at vi vil tænke, at det er svært.
– Der må jeg bare sende kæmpe ros til dels de unge spillere, der kommer ind og løfter, og dels de rutinerede kræfter, der inde på banen får sat skik på og hjulpet til.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Clement Bischoff spiller venstre wingback, mens Marko Divkovic er skadet, selvom den unge spiller egentlig foretrækker at spille længere frem.
– Men han er god til wingbacken, og der er også en grund til, at han spiller der. Det er, fordi vi synes, at han er god på den position. Nu er det OL-tid, og jeg synes, at han fortjener en medalje, siger Jesper Sørensen og uddyber:
– Én ting er at gå ind og spille på Brøndbys førstehold, som er et sted med enormt mange forventninger. Hvis du kommer fra en U19-liga, kan det godt være hårdt at være oppe mod gode spillere hver eneste uge, og det er et pres, der ligger på spillerne. Jeg synes, han spiller med et enormt mod. Han lykkes ikke med det hele, men han bliver ved med at stå med et stort mod derinde og tør stille sig i situationer, hvor han prøver at være afgørende for sit hold.
– Det samme kan jeg sige om Noah (Nartey).
– Jeg var efter Noah i pausen, fordi jeg syntes, at han kunne tage mere hårdt fat, og det er han nødt til at bringe ind i sit spil, men med bolden synes jeg i anden halvleg, at han bringer spillet frem og er med til, at vi får kontrol på kampen.
Clement Bischoff, 18 år, har scoret to mål og lagt op til et tredje i fem kampe hidtil i denne sæson, mens Noah Nartey, også 18 år, står noteret for en enkelt scoring i fem kampe.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Lyngby Boldklub sælger profil
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Her kan du se Argentina mod Østrig
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
BIZART