LYNGBY STADION (Tipsbladet): Den enes død er den andens brød, lyder det som bekendt.
I Brøndby har flere stjerner siddet ude i sæsonstarten med skader, og det har givet en masse unge spillere chancen. Ikke mindst Clement Bischoff, Noah Nartey og Oscar Schwartau, der alle har vist imponerende takter i den seneste tid.
Og efter søndagens sejr over Lyngby sender Jesper Sørensen også roser i retning af blandt andre de unge.
– Jeg er tilfreds med pointhøsten, og selvom det ikke var nogen skønkamp fra vores side i dag, er jeg umanerligt godt tilfreds med tre point. Andet kan jeg ikke tillade mig på sådan en dag, også efter at vi har været lidt hårdt ramt. Det er ikke et nemt sted for os at spille og vinde, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Under de her omstændigheder med en del spillere ude… Hvis vi går to måneder tilbage og siger, at vi skal spille uden Kvistgaarden, Klaiber, Vallys og Jordi (Vanlerberghe), så tror jeg, at vi vil tænke, at det er svært.
– Der må jeg bare sende kæmpe ros til dels de unge spillere, der kommer ind og løfter, og dels de rutinerede kræfter, der inde på banen får sat skik på og hjulpet til.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Clement Bischoff spiller venstre wingback, mens Marko Divkovic er skadet, selvom den unge spiller egentlig foretrækker at spille længere frem.
– Men han er god til wingbacken, og der er også en grund til, at han spiller der. Det er, fordi vi synes, at han er god på den position. Nu er det OL-tid, og jeg synes, at han fortjener en medalje, siger Jesper Sørensen og uddyber:
– Én ting er at gå ind og spille på Brøndbys førstehold, som er et sted med enormt mange forventninger. Hvis du kommer fra en U19-liga, kan det godt være hårdt at være oppe mod gode spillere hver eneste uge, og det er et pres, der ligger på spillerne. Jeg synes, han spiller med et enormt mod. Han lykkes ikke med det hele, men han bliver ved med at stå med et stort mod derinde og tør stille sig i situationer, hvor han prøver at være afgørende for sit hold.
– Det samme kan jeg sige om Noah (Nartey).
– Jeg var efter Noah i pausen, fordi jeg syntes, at han kunne tage mere hårdt fat, og det er han nødt til at bringe ind i sit spil, men med bolden synes jeg i anden halvleg, at han bringer spillet frem og er med til, at vi får kontrol på kampen.
Clement Bischoff, 18 år, har scoret to mål og lagt op til et tredje i fem kampe hidtil i denne sæson, mens Noah Nartey, også 18 år, står noteret for en enkelt scoring i fem kampe.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Så blev det officielt
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT