Brøndbys to sidste kampe inden landskampspausen var præstationer, der lå meget langt fra hinanden på de fleste parametre.
Efter det ydmygende 4-1-nederlag til FC Nordsjælland slog de blå-gule nemlig stærkt tilbage mod mestrene fra FC Midtjylland, som blev sendt hjem med et 2-0-nederlag.
Disse to kampe illustrerede en tendens i Brøndbys efterår, hvor det kun én gang er lykkedes at følge en sejr op med en ny sejr i Superligaen. Og i TV 2's optakt til aftenens dyst mod AGF blev Jesper Sørensen spurgt, hvordan han som cheftræner ser på denne manglende kontinuitet.
– Det er jo det, de fleste trænere kæmper med hver evig eneste gang. Det er jo klart, at hvis man gerne vil være et tophold, så er det her med at komme ind i nogle stimer, hvor man hele tiden får bygget på i forhold til den seneste kamp og får bygget selvtilliden op, der har vi jo været inde i nogle perioder her i efteråret, hvor vi har taget et eller to skridt frem for så at tage et eller to skridt tilbage. Det er meget frustrerende som hold.
– Det at tabe fodboldkampe, det gør jo, at man begynder at søge alternative ting og kigge på, om man skal ændre nogle ting. Der sætter tvivlen ind, i stedet for sikkerhed. Og det er jo det, som man hele tiden søger at komme ud af, ved at komme ind i en stime med gode resultater, lød svaret her fra Jesper Sørensen.
Brøndbys cheftræner understreger dog, at det langt fra kun er resultaterne, han går op i.
– For mig er det lige så vigtigt at se på, hvordan vi spiller. Hvis vi skal være et tophold i Superligaen, så skal vi spille som et tophold. Det er jo på baggrund af vores præstationer og vores spil, at vi skal avancere opad i tabellen. Men det er klart, at i den enkelte kamp gælder det altid om at vinde.
Det er klokken 19.00, at AGF og Brøndby brager sammen. Kampen vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play.
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper