Brøndbys to sidste kampe inden landskampspausen var præstationer, der lå meget langt fra hinanden på de fleste parametre.
Efter det ydmygende 4-1-nederlag til FC Nordsjælland slog de blå-gule nemlig stærkt tilbage mod mestrene fra FC Midtjylland, som blev sendt hjem med et 2-0-nederlag.
Disse to kampe illustrerede en tendens i Brøndbys efterår, hvor det kun én gang er lykkedes at følge en sejr op med en ny sejr i Superligaen. Og i TV 2's optakt til aftenens dyst mod AGF blev Jesper Sørensen spurgt, hvordan han som cheftræner ser på denne manglende kontinuitet.
– Det er jo det, de fleste trænere kæmper med hver evig eneste gang. Det er jo klart, at hvis man gerne vil være et tophold, så er det her med at komme ind i nogle stimer, hvor man hele tiden får bygget på i forhold til den seneste kamp og får bygget selvtilliden op, der har vi jo været inde i nogle perioder her i efteråret, hvor vi har taget et eller to skridt frem for så at tage et eller to skridt tilbage. Det er meget frustrerende som hold.
– Det at tabe fodboldkampe, det gør jo, at man begynder at søge alternative ting og kigge på, om man skal ændre nogle ting. Der sætter tvivlen ind, i stedet for sikkerhed. Og det er jo det, som man hele tiden søger at komme ud af, ved at komme ind i en stime med gode resultater, lød svaret her fra Jesper Sørensen.
Brøndbys cheftræner understreger dog, at det langt fra kun er resultaterne, han går op i.
– For mig er det lige så vigtigt at se på, hvordan vi spiller. Hvis vi skal være et tophold i Superligaen, så skal vi spille som et tophold. Det er jo på baggrund af vores præstationer og vores spil, at vi skal avancere opad i tabellen. Men det er klart, at i den enkelte kamp gælder det altid om at vinde.
Det er klokken 19.00, at AGF og Brøndby brager sammen. Kampen vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT