Brøndby-boss erkender: Det er meget frustrerende

Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen vil ikke lægge skjul på, at den manglende kontinuitet i efteråret har været en kilde til frustration.



Brøndbys to sidste kampe inden landskampspausen var præstationer, der lå meget langt fra hinanden på de fleste parametre. 

Efter det ydmygende 4-1-nederlag til FC Nordsjælland slog de blå-gule nemlig stærkt tilbage mod mestrene fra FC Midtjylland, som blev sendt hjem med et 2-0-nederlag. 

Disse to kampe illustrerede en tendens i Brøndbys efterår, hvor det kun én gang er lykkedes at følge en sejr op med en ny sejr i Superligaen. Og i TV 2's optakt til aftenens dyst mod AGF blev Jesper Sørensen spurgt, hvordan han som cheftræner ser på denne manglende kontinuitet. 

– Det er jo det, de fleste trænere kæmper med hver evig eneste gang. Det er jo klart, at hvis man gerne vil være et tophold, så er det her med at komme ind i nogle stimer, hvor man hele tiden får bygget på i forhold til den seneste kamp og får bygget selvtilliden op, der har vi jo været inde i nogle perioder her i efteråret, hvor vi har taget et eller to skridt frem for så at tage et eller to skridt tilbage. Det er meget frustrerende som hold.

– Det at tabe fodboldkampe, det gør jo, at man begynder at søge alternative ting og kigge på, om man skal ændre nogle ting. Der sætter tvivlen ind, i stedet for sikkerhed. Og det er jo det, som man hele tiden søger at komme ud af, ved at komme ind i en stime med gode resultater, lød svaret her fra Jesper Sørensen. 

Brøndbys cheftræner understreger dog, at det langt fra kun er resultaterne, han går op i. 

– For mig er det lige så vigtigt at se på, hvordan vi spiller. Hvis vi skal være et tophold i Superligaen, så skal vi spille som et tophold. Det er jo på baggrund af vores præstationer og vores spil, at vi skal avancere opad i tabellen. Men det er klart, at i den enkelte kamp gælder det altid om at vinde. 

Det er klokken 19.00, at AGF og Brøndby brager sammen. Kampen vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

DR Congo – Uzbekistan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Uruguay – Spanien

Norge – Frankrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

New Zealand – Belgien

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag