Brøndby-boss erkender: Det er meget frustrerende

Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen vil ikke lægge skjul på, at den manglende kontinuitet i efteråret har været en kilde til frustration.



Brøndbys to sidste kampe inden landskampspausen var præstationer, der lå meget langt fra hinanden på de fleste parametre. 

Efter det ydmygende 4-1-nederlag til FC Nordsjælland slog de blå-gule nemlig stærkt tilbage mod mestrene fra FC Midtjylland, som blev sendt hjem med et 2-0-nederlag. 

Disse to kampe illustrerede en tendens i Brøndbys efterår, hvor det kun én gang er lykkedes at følge en sejr op med en ny sejr i Superligaen. Og i TV 2's optakt til aftenens dyst mod AGF blev Jesper Sørensen spurgt, hvordan han som cheftræner ser på denne manglende kontinuitet. 

– Det er jo det, de fleste trænere kæmper med hver evig eneste gang. Det er jo klart, at hvis man gerne vil være et tophold, så er det her med at komme ind i nogle stimer, hvor man hele tiden får bygget på i forhold til den seneste kamp og får bygget selvtilliden op, der har vi jo været inde i nogle perioder her i efteråret, hvor vi har taget et eller to skridt frem for så at tage et eller to skridt tilbage. Det er meget frustrerende som hold.

– Det at tabe fodboldkampe, det gør jo, at man begynder at søge alternative ting og kigge på, om man skal ændre nogle ting. Der sætter tvivlen ind, i stedet for sikkerhed. Og det er jo det, som man hele tiden søger at komme ud af, ved at komme ind i en stime med gode resultater, lød svaret her fra Jesper Sørensen. 

Brøndbys cheftræner understreger dog, at det langt fra kun er resultaterne, han går op i. 

– For mig er det lige så vigtigt at se på, hvordan vi spiller. Hvis vi skal være et tophold i Superligaen, så skal vi spille som et tophold. Det er jo på baggrund af vores præstationer og vores spil, at vi skal avancere opad i tabellen. Men det er klart, at i den enkelte kamp gælder det altid om at vinde. 

Det er klokken 19.00, at AGF og Brøndby brager sammen. Kampen vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansk angriber sat til salg

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCM-transfer i fare

Ked af hemmeligt FCK-skifte

LIVE: AGF klarede presset!

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl