Brøndbys to sidste kampe inden landskampspausen var præstationer, der lå meget langt fra hinanden på de fleste parametre.
Efter det ydmygende 4-1-nederlag til FC Nordsjælland slog de blå-gule nemlig stærkt tilbage mod mestrene fra FC Midtjylland, som blev sendt hjem med et 2-0-nederlag.
Disse to kampe illustrerede en tendens i Brøndbys efterår, hvor det kun én gang er lykkedes at følge en sejr op med en ny sejr i Superligaen. Og i TV 2's optakt til aftenens dyst mod AGF blev Jesper Sørensen spurgt, hvordan han som cheftræner ser på denne manglende kontinuitet.
– Det er jo det, de fleste trænere kæmper med hver evig eneste gang. Det er jo klart, at hvis man gerne vil være et tophold, så er det her med at komme ind i nogle stimer, hvor man hele tiden får bygget på i forhold til den seneste kamp og får bygget selvtilliden op, der har vi jo været inde i nogle perioder her i efteråret, hvor vi har taget et eller to skridt frem for så at tage et eller to skridt tilbage. Det er meget frustrerende som hold.
– Det at tabe fodboldkampe, det gør jo, at man begynder at søge alternative ting og kigge på, om man skal ændre nogle ting. Der sætter tvivlen ind, i stedet for sikkerhed. Og det er jo det, som man hele tiden søger at komme ud af, ved at komme ind i en stime med gode resultater, lød svaret her fra Jesper Sørensen.
Brøndbys cheftræner understreger dog, at det langt fra kun er resultaterne, han går op i.
– For mig er det lige så vigtigt at se på, hvordan vi spiller. Hvis vi skal være et tophold i Superligaen, så skal vi spille som et tophold. Det er jo på baggrund af vores præstationer og vores spil, at vi skal avancere opad i tabellen. Men det er klart, at i den enkelte kamp gælder det altid om at vinde.
Det er klokken 19.00, at AGF og Brøndby brager sammen. Kampen vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED