Brøndby har den nye sportslige leder på plads.
Mandag har klubben præsenteret 39-årige Benjamin Schmedes som ny fodbolddirektør på Vestegnen.
Benjamin Schmedes er måske ikke et velkendt navn i fodbolddanmark, men næstformand i bestyrelsen, Scott McLachlan, forklarer til klubbens hjemmeside, hvorfor valget er faldet på tyskeren.
– Vi er utroligt glade for at byde Benjamin Schmedes velkommen som ny fodbolddirektør i Brøndby IF. Benjamin bringer en stærk erfaring fra flere fodboldmiljøer, hvor han har arbejdet strategisk og dygtigt for at opnå fremragende resultater. Han har vist, at han kan præstere i konkurrenceprægede internationale sammenhænge og balancere kravene om udvikling, forretning og sportslige resultater. Dette er en kvalitet, vi finder afgørende for at styrke Brøndby IF’s position både nationalt og i Europa.
– Derudover har Benjamin en dyb forståelse for og et stort engagement i talentudvikling. Han deler de grundlæggende værdier, som Brøndby IF står for, hvor vores stærke Masterclass altid har været hjertet i klubben. Vi har en stolt tradition for at udvikle unge spillere, der ikke kun bidrager til vores førstehold, men også har potentialet til at lykkes på den store scene i Europa. At bygge bro mellem vores talentarbejde og de økonomiske muligheder, det skaber, er en del af vores langsigtede strategi, og vi er overbeviste om, at Benjamin har kompetencerne og erfaringen til at drive dette arbejde fremad.
– For os var det afgørende at finde en person, der ikke kun besidder en international fodboldforståelse og en moderne tilgang til spillet, men som også forstår og respekterer Brøndby IF’s unikke kultur og DNA. Vi er en klub med en særlig identitet, dybt forankret i fællesskabet, den lokale opbakning og en filosofi om at skabe noget bæredygtigt gennem hårdt arbejde og fokuseret talentudvikling. Benjamin har en stærk forståelse for balancen mellem tradition og innovation, og vi tror på, at han kan bidrage til at kan bygge videre på det Brøndby vi kender, forklarer McLachlan.
Benjamin Schmedes tiltræder som ny fodbolddirektør pr. 1. januar 2025.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE