Brøndby-boss: Derfor valgte vi Benjamin Schmedes

Scott McLachland forklarer, hvorfor man har valgt Benjamin Schmedes som Brøndbys nye fodbolddirektør.



Brøndby har den nye sportslige leder på plads.  

Mandag har klubben præsenteret 39-årige Benjamin Schmedes som ny fodbolddirektør på Vestegnen.  

Benjamin Schmedes er måske ikke et velkendt navn i fodbolddanmark, men næstformand i bestyrelsen, Scott McLachlan, forklarer til klubbens hjemmeside, hvorfor valget er faldet på tyskeren.  

– Vi er utroligt glade for at byde Benjamin Schmedes velkommen som ny fodbolddirektør i Brøndby IF. Benjamin bringer en stærk erfaring fra flere fodboldmiljøer, hvor han har arbejdet strategisk og dygtigt for at opnå fremragende resultater. Han har vist, at han kan præstere i konkurrenceprægede internationale sammenhænge og balancere kravene om udvikling, forretning og sportslige resultater. Dette er en kvalitet, vi finder afgørende for at styrke Brøndby IF’s position både nationalt og i Europa. 

– Derudover har Benjamin en dyb forståelse for og et stort engagement i talentudvikling. Han deler de grundlæggende værdier, som Brøndby IF står for, hvor vores stærke Masterclass altid har været hjertet i klubben. Vi har en stolt tradition for at udvikle unge spillere, der ikke kun bidrager til vores førstehold, men også har potentialet til at lykkes på den store scene i Europa. At bygge bro mellem vores talentarbejde og de økonomiske muligheder, det skaber, er en del af vores langsigtede strategi, og vi er overbeviste om, at Benjamin har kompetencerne og erfaringen til at drive dette arbejde fremad. 

– For os var det afgørende at finde en person, der ikke kun besidder en international fodboldforståelse og en moderne tilgang til spillet, men som også forstår og respekterer Brøndby IF’s unikke kultur og DNA. Vi er en klub med en særlig identitet, dybt forankret i fællesskabet, den lokale opbakning og en filosofi om at skabe noget bæredygtigt gennem hårdt arbejde og fokuseret talentudvikling. Benjamin har en stærk forståelse for balancen mellem tradition og innovation, og vi tror på, at han kan bidrage til at kan bygge videre på det Brøndby vi kender, forklarer McLachlan.  

Benjamin Schmedes tiltræder som ny fodbolddirektør pr. 1. januar 2025.  






Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Randers FC – Silkeborg IF

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

En vild energibombe er kommet til Superligaen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’