Brøndby-boss: Derfor valgte vi Benjamin Schmedes

Scott McLachland forklarer, hvorfor man har valgt Benjamin Schmedes som Brøndbys nye fodbolddirektør.



Brøndby har den nye sportslige leder på plads.  

Mandag har klubben præsenteret 39-årige Benjamin Schmedes som ny fodbolddirektør på Vestegnen.  

Benjamin Schmedes er måske ikke et velkendt navn i fodbolddanmark, men næstformand i bestyrelsen, Scott McLachlan, forklarer til klubbens hjemmeside, hvorfor valget er faldet på tyskeren.  

– Vi er utroligt glade for at byde Benjamin Schmedes velkommen som ny fodbolddirektør i Brøndby IF. Benjamin bringer en stærk erfaring fra flere fodboldmiljøer, hvor han har arbejdet strategisk og dygtigt for at opnå fremragende resultater. Han har vist, at han kan præstere i konkurrenceprægede internationale sammenhænge og balancere kravene om udvikling, forretning og sportslige resultater. Dette er en kvalitet, vi finder afgørende for at styrke Brøndby IF’s position både nationalt og i Europa. 

– Derudover har Benjamin en dyb forståelse for og et stort engagement i talentudvikling. Han deler de grundlæggende værdier, som Brøndby IF står for, hvor vores stærke Masterclass altid har været hjertet i klubben. Vi har en stolt tradition for at udvikle unge spillere, der ikke kun bidrager til vores førstehold, men også har potentialet til at lykkes på den store scene i Europa. At bygge bro mellem vores talentarbejde og de økonomiske muligheder, det skaber, er en del af vores langsigtede strategi, og vi er overbeviste om, at Benjamin har kompetencerne og erfaringen til at drive dette arbejde fremad. 

– For os var det afgørende at finde en person, der ikke kun besidder en international fodboldforståelse og en moderne tilgang til spillet, men som også forstår og respekterer Brøndby IF’s unikke kultur og DNA. Vi er en klub med en særlig identitet, dybt forankret i fællesskabet, den lokale opbakning og en filosofi om at skabe noget bæredygtigt gennem hårdt arbejde og fokuseret talentudvikling. Benjamin har en stærk forståelse for balancen mellem tradition og innovation, og vi tror på, at han kan bidrage til at kan bygge videre på det Brøndby vi kender, forklarer McLachlan.  

Benjamin Schmedes tiltræder som ny fodbolddirektør pr. 1. januar 2025.  





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

17 minutter for United – nu skal han til VM

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner