Brøndby har den nye sportslige leder på plads.
Mandag har klubben præsenteret 39-årige Benjamin Schmedes som ny fodbolddirektør på Vestegnen.
Benjamin Schmedes er måske ikke et velkendt navn i fodbolddanmark, men næstformand i bestyrelsen, Scott McLachlan, forklarer til klubbens hjemmeside, hvorfor valget er faldet på tyskeren.
– Vi er utroligt glade for at byde Benjamin Schmedes velkommen som ny fodbolddirektør i Brøndby IF. Benjamin bringer en stærk erfaring fra flere fodboldmiljøer, hvor han har arbejdet strategisk og dygtigt for at opnå fremragende resultater. Han har vist, at han kan præstere i konkurrenceprægede internationale sammenhænge og balancere kravene om udvikling, forretning og sportslige resultater. Dette er en kvalitet, vi finder afgørende for at styrke Brøndby IF’s position både nationalt og i Europa.
– Derudover har Benjamin en dyb forståelse for og et stort engagement i talentudvikling. Han deler de grundlæggende værdier, som Brøndby IF står for, hvor vores stærke Masterclass altid har været hjertet i klubben. Vi har en stolt tradition for at udvikle unge spillere, der ikke kun bidrager til vores førstehold, men også har potentialet til at lykkes på den store scene i Europa. At bygge bro mellem vores talentarbejde og de økonomiske muligheder, det skaber, er en del af vores langsigtede strategi, og vi er overbeviste om, at Benjamin har kompetencerne og erfaringen til at drive dette arbejde fremad.
– For os var det afgørende at finde en person, der ikke kun besidder en international fodboldforståelse og en moderne tilgang til spillet, men som også forstår og respekterer Brøndby IF’s unikke kultur og DNA. Vi er en klub med en særlig identitet, dybt forankret i fællesskabet, den lokale opbakning og en filosofi om at skabe noget bæredygtigt gennem hårdt arbejde og fokuseret talentudvikling. Benjamin har en stærk forståelse for balancen mellem tradition og innovation, og vi tror på, at han kan bidrage til at kan bygge videre på det Brøndby vi kender, forklarer McLachlan.
Benjamin Schmedes tiltræder som ny fodbolddirektør pr. 1. januar 2025.
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster