Brøndby har den nye sportslige leder på plads.
Mandag har klubben præsenteret 39-årige Benjamin Schmedes som ny fodbolddirektør på Vestegnen.
Benjamin Schmedes er måske ikke et velkendt navn i fodbolddanmark, men næstformand i bestyrelsen, Scott McLachlan, forklarer til klubbens hjemmeside, hvorfor valget er faldet på tyskeren.
– Vi er utroligt glade for at byde Benjamin Schmedes velkommen som ny fodbolddirektør i Brøndby IF. Benjamin bringer en stærk erfaring fra flere fodboldmiljøer, hvor han har arbejdet strategisk og dygtigt for at opnå fremragende resultater. Han har vist, at han kan præstere i konkurrenceprægede internationale sammenhænge og balancere kravene om udvikling, forretning og sportslige resultater. Dette er en kvalitet, vi finder afgørende for at styrke Brøndby IF’s position både nationalt og i Europa.
– Derudover har Benjamin en dyb forståelse for og et stort engagement i talentudvikling. Han deler de grundlæggende værdier, som Brøndby IF står for, hvor vores stærke Masterclass altid har været hjertet i klubben. Vi har en stolt tradition for at udvikle unge spillere, der ikke kun bidrager til vores førstehold, men også har potentialet til at lykkes på den store scene i Europa. At bygge bro mellem vores talentarbejde og de økonomiske muligheder, det skaber, er en del af vores langsigtede strategi, og vi er overbeviste om, at Benjamin har kompetencerne og erfaringen til at drive dette arbejde fremad.
– For os var det afgørende at finde en person, der ikke kun besidder en international fodboldforståelse og en moderne tilgang til spillet, men som også forstår og respekterer Brøndby IF’s unikke kultur og DNA. Vi er en klub med en særlig identitet, dybt forankret i fællesskabet, den lokale opbakning og en filosofi om at skabe noget bæredygtigt gennem hårdt arbejde og fokuseret talentudvikling. Benjamin har en stærk forståelse for balancen mellem tradition og innovation, og vi tror på, at han kan bidrage til at kan bygge videre på det Brøndby vi kender, forklarer McLachlan.
Benjamin Schmedes tiltræder som ny fodbolddirektør pr. 1. januar 2025.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danske klubber scorer millioner på VM
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL