Brøndby-boss joker: Det er jeg for medietrænet til

Frederik Birk kalder det en flad fornemmelse og ærgrer sig over spil og banen i Randers, men humøret har Brøndby-bossen bestemt ikke mistet, selv om de to toppladser nu er længere væk.



RANDERS (Tipsbladet): I Tipsbladets livedækning af Randers-Brøndby tillod undertegnede sig at skrive, at det lignede, der lå mos på banen.

Det gjorde der naturligvis ikke, men banen i Randers har været slidt lige siden første kamp i forårssæsonen.

Hjemmeholdet kender banen men er bestemt ikke begejstret for, hvordan den ser ud, eller hvordan den til tider påvirker spillet.

Og på en dag, hvor Randers og Brøndby spillede en rent ud sagt dødkedelig 0-0-kamp efter et 4-3-festfyrværkeri fire dage tidligere, var banen også i baghovedet på Brøndby-cheftræner Frederik Birk.

– Omstændighederne for at give en bedre oplevelse var bedre i Brøndby for et par dage siden, end den var for mig [at se] i dag. For begge hold. For når Randers spiller godt og vi spiller godt, er der noget underholdning at give til folk.

– I dag spillede vi ikke ret godt på bolden. Defensiven var bedre end offensiven. De var måske lidt bedre til at spille kampen med afsæt i, hvad de kan og vil på den her bane, end vi var. Men det var os, der jagtede det til sidst i det sidste kvarter. Den sidste chance manglede at blive en smule større end den blev, siger Frederik Birk, der bed mærke i en chance til Yuito Suzuki i slutfasen, hvor også Randers havde en enorm kontrachance tre-mod-én.

Frederik Birk blev derefter spurgt til, hvad han synes om, at der blev spillet skolefodbold på banen torsdag, hvilket fik det brede smil frem hos Brøndby-træneren.

– Det undlader jeg at kommentere. Der er jeg blevet for medietrænet til nu. Det har jeg ingen holdning til, siger Frederik Birk.

– Men jeg kan forstå, der kommer en hybridbane lige om lidt her, og det mangler de, for de har potentiale til mere, siger Frederik Birk.

Det var en aften, hvor Brøndby-spillerne som sådan arbejdede udmærket defensivt og forsøgte ihærdigt at skabe noget offensivt, men næsten uden resultat.

Flad fornemmelse

0,6-0,5 sagde statistikken for Expected Goals i Randers’ favør ved slutfløjtet, og her blev de halve mål altså ikke til hele.

Men med et 4-2-nederlag ved det seneste besøg i Randers i baghovedet og to hold, der 96 timer forinden havde spillet i Brøndby, var der ikke meget, der kunne overraske fredag aften.

Brøndby-spillerne på en bedre dag i Jylland – en storsejr i Herning over FC Midtjylland. Med 0-0 mod Randers taber Brøndby muligvis et skridt i topkampen med netop FCM og FC København. Foto: Alamy

Birk og Brøndby fik efter kampen kritik blandt andet på tv men også hos Tipsbladet og i andre medier for ikke at skabe nok eller forsøge nok, og den kunne Brøndby-cheftræneren hverken helt afvise eller helt være med på.

– Overall står man jo her med en flad fornemmelse. Men havde vi nu lavet en chance, der var større, så vi havde lagt en enkelt i kassen, havde du måske stået og spurgt mig, om det var sådan en storholds-præstation? Hvor vi ikke ret gode, hang efter, men strammede grebet i det sidste kvarter og lagde én ind i kassen. Det er kontrafaktisk, men jeg havde fornemmelsen, vi var på vej derover, siger Frederik Birk.

– Så vi ventede, vi byttede Kvist[gaarden] og Filip [Bundgaard] én til én og overvejede, om vi skulle gøre mere. Men vi havde fornemmelsen, at de hurtige spillere kunne gøre det. Vi var tæt på, men chancerne blev ikke helt store nok, det medgiver jeg. Så bundlinjen er jo, det ikke blev pushet nok, siger Frederik Birk.

Brøndby spiller i næste uge pokalsemifinale mod Silkeborg på hjemmebane, før der i weekenden er derby på hjemmebane mod FC København uden udebanetilskuere på Brøndby Stadion.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel