Brøndby-boss joker: Det er jeg for medietrænet til

Frederik Birk kalder det en flad fornemmelse og ærgrer sig over spil og banen i Randers, men humøret har Brøndby-bossen bestemt ikke mistet, selv om de to toppladser nu er længere væk.



RANDERS (Tipsbladet): I Tipsbladets livedækning af Randers-Brøndby tillod undertegnede sig at skrive, at det lignede, der lå mos på banen.

Det gjorde der naturligvis ikke, men banen i Randers har været slidt lige siden første kamp i forårssæsonen.

Hjemmeholdet kender banen men er bestemt ikke begejstret for, hvordan den ser ud, eller hvordan den til tider påvirker spillet.

Og på en dag, hvor Randers og Brøndby spillede en rent ud sagt dødkedelig 0-0-kamp efter et 4-3-festfyrværkeri fire dage tidligere, var banen også i baghovedet på Brøndby-cheftræner Frederik Birk.

– Omstændighederne for at give en bedre oplevelse var bedre i Brøndby for et par dage siden, end den var for mig [at se] i dag. For begge hold. For når Randers spiller godt og vi spiller godt, er der noget underholdning at give til folk.

– I dag spillede vi ikke ret godt på bolden. Defensiven var bedre end offensiven. De var måske lidt bedre til at spille kampen med afsæt i, hvad de kan og vil på den her bane, end vi var. Men det var os, der jagtede det til sidst i det sidste kvarter. Den sidste chance manglede at blive en smule større end den blev, siger Frederik Birk, der bed mærke i en chance til Yuito Suzuki i slutfasen, hvor også Randers havde en enorm kontrachance tre-mod-én.

Frederik Birk blev derefter spurgt til, hvad han synes om, at der blev spillet skolefodbold på banen torsdag, hvilket fik det brede smil frem hos Brøndby-træneren.

– Det undlader jeg at kommentere. Der er jeg blevet for medietrænet til nu. Det har jeg ingen holdning til, siger Frederik Birk.

– Men jeg kan forstå, der kommer en hybridbane lige om lidt her, og det mangler de, for de har potentiale til mere, siger Frederik Birk.

Det var en aften, hvor Brøndby-spillerne som sådan arbejdede udmærket defensivt og forsøgte ihærdigt at skabe noget offensivt, men næsten uden resultat.

Flad fornemmelse

0,6-0,5 sagde statistikken for Expected Goals i Randers’ favør ved slutfløjtet, og her blev de halve mål altså ikke til hele.

Men med et 4-2-nederlag ved det seneste besøg i Randers i baghovedet og to hold, der 96 timer forinden havde spillet i Brøndby, var der ikke meget, der kunne overraske fredag aften.

Brøndby-spillerne på en bedre dag i Jylland – en storsejr i Herning over FC Midtjylland. Med 0-0 mod Randers taber Brøndby muligvis et skridt i topkampen med netop FCM og FC København. Foto: Alamy

Birk og Brøndby fik efter kampen kritik blandt andet på tv men også hos Tipsbladet og i andre medier for ikke at skabe nok eller forsøge nok, og den kunne Brøndby-cheftræneren hverken helt afvise eller helt være med på.

– Overall står man jo her med en flad fornemmelse. Men havde vi nu lavet en chance, der var større, så vi havde lagt en enkelt i kassen, havde du måske stået og spurgt mig, om det var sådan en storholds-præstation? Hvor vi ikke ret gode, hang efter, men strammede grebet i det sidste kvarter og lagde én ind i kassen. Det er kontrafaktisk, men jeg havde fornemmelsen, vi var på vej derover, siger Frederik Birk.

– Så vi ventede, vi byttede Kvist[gaarden] og Filip [Bundgaard] én til én og overvejede, om vi skulle gøre mere. Men vi havde fornemmelsen, at de hurtige spillere kunne gøre det. Vi var tæt på, men chancerne blev ikke helt store nok, det medgiver jeg. Så bundlinjen er jo, det ikke blev pushet nok, siger Frederik Birk.

Brøndby spiller i næste uge pokalsemifinale mod Silkeborg på hjemmebane, før der i weekenden er derby på hjemmebane mod FC København uden udebanetilskuere på Brøndby Stadion.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndby afvist

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Neestrup erkender FCM-misundelse

FCM-helt fremhæver Duncan

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Peger på mulig gave til FCK

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Conrad Harder assisterer i nederlag

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Køb billet til FC København i Champions League

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter