RANDERS (Tipsbladet): I Tipsbladets livedækning af Randers-Brøndby tillod undertegnede sig at skrive, at det lignede, der lå mos på banen.
Det gjorde der naturligvis ikke, men banen i Randers har været slidt lige siden første kamp i forårssæsonen.
Hjemmeholdet kender banen men er bestemt ikke begejstret for, hvordan den ser ud, eller hvordan den til tider påvirker spillet.
Og på en dag, hvor Randers og Brøndby spillede en rent ud sagt dødkedelig 0-0-kamp efter et 4-3-festfyrværkeri fire dage tidligere, var banen også i baghovedet på Brøndby-cheftræner Frederik Birk.
– Omstændighederne for at give en bedre oplevelse var bedre i Brøndby for et par dage siden, end den var for mig [at se] i dag. For begge hold. For når Randers spiller godt og vi spiller godt, er der noget underholdning at give til folk.
– I dag spillede vi ikke ret godt på bolden. Defensiven var bedre end offensiven. De var måske lidt bedre til at spille kampen med afsæt i, hvad de kan og vil på den her bane, end vi var. Men det var os, der jagtede det til sidst i det sidste kvarter. Den sidste chance manglede at blive en smule større end den blev, siger Frederik Birk, der bed mærke i en chance til Yuito Suzuki i slutfasen, hvor også Randers havde en enorm kontrachance tre-mod-én.
Frederik Birk blev derefter spurgt til, hvad han synes om, at der blev spillet skolefodbold på banen torsdag, hvilket fik det brede smil frem hos Brøndby-træneren.
– Det undlader jeg at kommentere. Der er jeg blevet for medietrænet til nu. Det har jeg ingen holdning til, siger Frederik Birk.
– Men jeg kan forstå, der kommer en hybridbane lige om lidt her, og det mangler de, for de har potentiale til mere, siger Frederik Birk.
Det var en aften, hvor Brøndby-spillerne som sådan arbejdede udmærket defensivt og forsøgte ihærdigt at skabe noget offensivt, men næsten uden resultat.
Flad fornemmelse
0,6-0,5 sagde statistikken for Expected Goals i Randers’ favør ved slutfløjtet, og her blev de halve mål altså ikke til hele.
Men med et 4-2-nederlag ved det seneste besøg i Randers i baghovedet og to hold, der 96 timer forinden havde spillet i Brøndby, var der ikke meget, der kunne overraske fredag aften.

Birk og Brøndby fik efter kampen kritik blandt andet på tv men også hos Tipsbladet og i andre medier for ikke at skabe nok eller forsøge nok, og den kunne Brøndby-cheftræneren hverken helt afvise eller helt være med på.
– Overall står man jo her med en flad fornemmelse. Men havde vi nu lavet en chance, der var større, så vi havde lagt en enkelt i kassen, havde du måske stået og spurgt mig, om det var sådan en storholds-præstation? Hvor vi ikke ret gode, hang efter, men strammede grebet i det sidste kvarter og lagde én ind i kassen. Det er kontrafaktisk, men jeg havde fornemmelsen, vi var på vej derover, siger Frederik Birk.
– Så vi ventede, vi byttede Kvist[gaarden] og Filip [Bundgaard] én til én og overvejede, om vi skulle gøre mere. Men vi havde fornemmelsen, at de hurtige spillere kunne gøre det. Vi var tæt på, men chancerne blev ikke helt store nok, det medgiver jeg. Så bundlinjen er jo, det ikke blev pushet nok, siger Frederik Birk.
Brøndby spiller i næste uge pokalsemifinale mod Silkeborg på hjemmebane, før der i weekenden er derby på hjemmebane mod FC København uden udebanetilskuere på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE