RANDERS (Tipsbladet): I Tipsbladets livedækning af Randers-Brøndby tillod undertegnede sig at skrive, at det lignede, der lå mos på banen.
Det gjorde der naturligvis ikke, men banen i Randers har været slidt lige siden første kamp i forårssæsonen.
Hjemmeholdet kender banen men er bestemt ikke begejstret for, hvordan den ser ud, eller hvordan den til tider påvirker spillet.
Og på en dag, hvor Randers og Brøndby spillede en rent ud sagt dødkedelig 0-0-kamp efter et 4-3-festfyrværkeri fire dage tidligere, var banen også i baghovedet på Brøndby-cheftræner Frederik Birk.
– Omstændighederne for at give en bedre oplevelse var bedre i Brøndby for et par dage siden, end den var for mig [at se] i dag. For begge hold. For når Randers spiller godt og vi spiller godt, er der noget underholdning at give til folk.
– I dag spillede vi ikke ret godt på bolden. Defensiven var bedre end offensiven. De var måske lidt bedre til at spille kampen med afsæt i, hvad de kan og vil på den her bane, end vi var. Men det var os, der jagtede det til sidst i det sidste kvarter. Den sidste chance manglede at blive en smule større end den blev, siger Frederik Birk, der bed mærke i en chance til Yuito Suzuki i slutfasen, hvor også Randers havde en enorm kontrachance tre-mod-én.
Frederik Birk blev derefter spurgt til, hvad han synes om, at der blev spillet skolefodbold på banen torsdag, hvilket fik det brede smil frem hos Brøndby-træneren.
– Det undlader jeg at kommentere. Der er jeg blevet for medietrænet til nu. Det har jeg ingen holdning til, siger Frederik Birk.
– Men jeg kan forstå, der kommer en hybridbane lige om lidt her, og det mangler de, for de har potentiale til mere, siger Frederik Birk.
Det var en aften, hvor Brøndby-spillerne som sådan arbejdede udmærket defensivt og forsøgte ihærdigt at skabe noget offensivt, men næsten uden resultat.
Flad fornemmelse
0,6-0,5 sagde statistikken for Expected Goals i Randers’ favør ved slutfløjtet, og her blev de halve mål altså ikke til hele.
Men med et 4-2-nederlag ved det seneste besøg i Randers i baghovedet og to hold, der 96 timer forinden havde spillet i Brøndby, var der ikke meget, der kunne overraske fredag aften.

Birk og Brøndby fik efter kampen kritik blandt andet på tv men også hos Tipsbladet og i andre medier for ikke at skabe nok eller forsøge nok, og den kunne Brøndby-cheftræneren hverken helt afvise eller helt være med på.
– Overall står man jo her med en flad fornemmelse. Men havde vi nu lavet en chance, der var større, så vi havde lagt en enkelt i kassen, havde du måske stået og spurgt mig, om det var sådan en storholds-præstation? Hvor vi ikke ret gode, hang efter, men strammede grebet i det sidste kvarter og lagde én ind i kassen. Det er kontrafaktisk, men jeg havde fornemmelsen, vi var på vej derover, siger Frederik Birk.
– Så vi ventede, vi byttede Kvist[gaarden] og Filip [Bundgaard] én til én og overvejede, om vi skulle gøre mere. Men vi havde fornemmelsen, at de hurtige spillere kunne gøre det. Vi var tæt på, men chancerne blev ikke helt store nok, det medgiver jeg. Så bundlinjen er jo, det ikke blev pushet nok, siger Frederik Birk.
Brøndby spiller i næste uge pokalsemifinale mod Silkeborg på hjemmebane, før der i weekenden er derby på hjemmebane mod FC København uden udebanetilskuere på Brøndby Stadion.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Sønderjyske – OB
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Tilbage efter regelbrud
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
