RANDERS (Tipsbladet): I Tipsbladets livedækning af Randers-Brøndby tillod undertegnede sig at skrive, at det lignede, der lå mos på banen.
Det gjorde der naturligvis ikke, men banen i Randers har været slidt lige siden første kamp i forårssæsonen.
Hjemmeholdet kender banen men er bestemt ikke begejstret for, hvordan den ser ud, eller hvordan den til tider påvirker spillet.
Og på en dag, hvor Randers og Brøndby spillede en rent ud sagt dødkedelig 0-0-kamp efter et 4-3-festfyrværkeri fire dage tidligere, var banen også i baghovedet på Brøndby-cheftræner Frederik Birk.
– Omstændighederne for at give en bedre oplevelse var bedre i Brøndby for et par dage siden, end den var for mig [at se] i dag. For begge hold. For når Randers spiller godt og vi spiller godt, er der noget underholdning at give til folk.
– I dag spillede vi ikke ret godt på bolden. Defensiven var bedre end offensiven. De var måske lidt bedre til at spille kampen med afsæt i, hvad de kan og vil på den her bane, end vi var. Men det var os, der jagtede det til sidst i det sidste kvarter. Den sidste chance manglede at blive en smule større end den blev, siger Frederik Birk, der bed mærke i en chance til Yuito Suzuki i slutfasen, hvor også Randers havde en enorm kontrachance tre-mod-én.
Frederik Birk blev derefter spurgt til, hvad han synes om, at der blev spillet skolefodbold på banen torsdag, hvilket fik det brede smil frem hos Brøndby-træneren.
– Det undlader jeg at kommentere. Der er jeg blevet for medietrænet til nu. Det har jeg ingen holdning til, siger Frederik Birk.
– Men jeg kan forstå, der kommer en hybridbane lige om lidt her, og det mangler de, for de har potentiale til mere, siger Frederik Birk.
Det var en aften, hvor Brøndby-spillerne som sådan arbejdede udmærket defensivt og forsøgte ihærdigt at skabe noget offensivt, men næsten uden resultat.
Flad fornemmelse
0,6-0,5 sagde statistikken for Expected Goals i Randers’ favør ved slutfløjtet, og her blev de halve mål altså ikke til hele.
Men med et 4-2-nederlag ved det seneste besøg i Randers i baghovedet og to hold, der 96 timer forinden havde spillet i Brøndby, var der ikke meget, der kunne overraske fredag aften.

Birk og Brøndby fik efter kampen kritik blandt andet på tv men også hos Tipsbladet og i andre medier for ikke at skabe nok eller forsøge nok, og den kunne Brøndby-cheftræneren hverken helt afvise eller helt være med på.
– Overall står man jo her med en flad fornemmelse. Men havde vi nu lavet en chance, der var større, så vi havde lagt en enkelt i kassen, havde du måske stået og spurgt mig, om det var sådan en storholds-præstation? Hvor vi ikke ret gode, hang efter, men strammede grebet i det sidste kvarter og lagde én ind i kassen. Det er kontrafaktisk, men jeg havde fornemmelsen, vi var på vej derover, siger Frederik Birk.
– Så vi ventede, vi byttede Kvist[gaarden] og Filip [Bundgaard] én til én og overvejede, om vi skulle gøre mere. Men vi havde fornemmelsen, at de hurtige spillere kunne gøre det. Vi var tæt på, men chancerne blev ikke helt store nok, det medgiver jeg. Så bundlinjen er jo, det ikke blev pushet nok, siger Frederik Birk.
Brøndby spiller i næste uge pokalsemifinale mod Silkeborg på hjemmebane, før der i weekenden er derby på hjemmebane mod FC København uden udebanetilskuere på Brøndby Stadion.
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Vender hjem til AaB
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
