BRØNDBY (Tipsbladet): Det er et emne, der fylder meget for mange Superliga-fans.
Det er bestemt ikke en billig fornøjelse at se Superliga-fodbold hjemme i stuen, og for et par uger blev det så endnu dyrere, da Viaplay valgte at hæve prisen på deres abonnement fra 449 til 499 kroner om måneden.
Den beslutning har givet delte meninger i Tipsbladets fanpanel Fanklubben, men for Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen er tv-priserne for Superliga-fans ikke et emne, der fylder rigtig meget.
Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne.
Jesper SørensenCheftræner, Brøndby IF
– Det har jeg faktisk ikke nogen holdning til. Jeg ville jo ønske, at alle kunne se så meget fodbold som overhovedet muligt, og at det var tilgængeligt for alle. Men jeg kender jo godt mekanismerne i det, og jeg har også noteret mig, hvordan det har gået Viaplay længe (Viaplay har netop præsenteret et større milliard-underskud, red.). Så det er der vel ikke så meget overraskende i på den måde, siger Jesper Sørensen og fortsætter:
– Dem, der køber rettighederne, har ret til at sætte prisen, som de vil. Og så finder de en grænse for, hvor mange kunder der vil betale mest muligt. Sådan er det jo.
Mens mange Superliga-fans har raset over Viaplays stigende priser, vælger Jesper Sørensen i stedet at fokusere på den positive vinkel, nemlig at de dyre tv-priser er et incitament til i stedet at møde op på stadion.
– Jeg noterer mig, at hvis det er det, der gør, at der kommer så mange tilskuere på stadion, så har vi i hvert fald en positiv udvikling i gang, i forhold til tilskuere.
– Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne, siger Jesper Sørensen.
Det er søndag klokken 16.00, at Brøndby IF møder OB i Superligaen. Begge hold indledte i sidste uge forårssæsonen med en sejr.
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW