Brøndby-boss kommenterer Viaplay-prisstigning

De stadigt stigende priser for at se Superliga i tv'et har gjort mange fans rasende, men Jesper Sørensen finder det ikke særligt overraskende, at Viaplay nu igen har hævet prisen på deres abonnement.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er et emne, der fylder meget for mange Superliga-fans. 

Det er bestemt ikke en billig fornøjelse at se Superliga-fodbold hjemme i stuen, og for et par uger blev det så endnu dyrere, da Viaplay valgte at hæve prisen på deres abonnement fra 449 til 499 kroner om måneden.  

Den beslutning har givet delte meninger i Tipsbladets fanpanel Fanklubben, men for Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen er tv-priserne for Superliga-fans ikke et emne, der fylder rigtig meget. 

Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne.

Jesper Sørensen
Cheftræner, Brøndby IF

– Det har jeg faktisk ikke nogen holdning til. Jeg ville jo ønske, at alle kunne se så meget fodbold som overhovedet muligt, og at det var tilgængeligt for alle. Men jeg kender jo godt mekanismerne i det, og jeg har også noteret mig, hvordan det har gået Viaplay længe (Viaplay har netop præsenteret et større milliard-underskud, red.). Så det er der vel ikke så meget overraskende i på den måde, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Dem, der køber rettighederne, har ret til at sætte prisen, som de vil. Og så finder de en grænse for, hvor mange kunder der vil betale mest muligt. Sådan er det jo.

Mens mange Superliga-fans har raset over Viaplays stigende priser, vælger Jesper Sørensen i stedet at fokusere på den positive vinkel, nemlig at de dyre tv-priser er et incitament til i stedet at møde op på stadion. 

– Jeg noterer mig, at hvis det er det, der gør, at der kommer så mange tilskuere på stadion, så har vi i hvert fald en positiv udvikling i gang, i forhold til tilskuere.

– Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne, siger Jesper Sørensen. 

Det er søndag klokken 16.00, at Brøndby IF møder OB i Superligaen. Begge hold indledte i sidste uge forårssæsonen med en sejr. 





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Eriksen spottet – nu er der nyt

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte