Brøndby-boss kommenterer Viaplay-prisstigning

De stadigt stigende priser for at se Superliga i tv'et har gjort mange fans rasende, men Jesper Sørensen finder det ikke særligt overraskende, at Viaplay nu igen har hævet prisen på deres abonnement.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er et emne, der fylder meget for mange Superliga-fans. 

Det er bestemt ikke en billig fornøjelse at se Superliga-fodbold hjemme i stuen, og for et par uger blev det så endnu dyrere, da Viaplay valgte at hæve prisen på deres abonnement fra 449 til 499 kroner om måneden.  

Den beslutning har givet delte meninger i Tipsbladets fanpanel Fanklubben, men for Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen er tv-priserne for Superliga-fans ikke et emne, der fylder rigtig meget. 

Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne.

Jesper Sørensen
Cheftræner, Brøndby IF

– Det har jeg faktisk ikke nogen holdning til. Jeg ville jo ønske, at alle kunne se så meget fodbold som overhovedet muligt, og at det var tilgængeligt for alle. Men jeg kender jo godt mekanismerne i det, og jeg har også noteret mig, hvordan det har gået Viaplay længe (Viaplay har netop præsenteret et større milliard-underskud, red.). Så det er der vel ikke så meget overraskende i på den måde, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Dem, der køber rettighederne, har ret til at sætte prisen, som de vil. Og så finder de en grænse for, hvor mange kunder der vil betale mest muligt. Sådan er det jo.

Mens mange Superliga-fans har raset over Viaplays stigende priser, vælger Jesper Sørensen i stedet at fokusere på den positive vinkel, nemlig at de dyre tv-priser er et incitament til i stedet at møde op på stadion. 

– Jeg noterer mig, at hvis det er det, der gør, at der kommer så mange tilskuere på stadion, så har vi i hvert fald en positiv udvikling i gang, i forhold til tilskuere.

– Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne, siger Jesper Sørensen. 

Det er søndag klokken 16.00, at Brøndby IF møder OB i Superligaen. Begge hold indledte i sidste uge forårssæsonen med en sejr. 



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

FCM-helt fremhæver Duncan

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Lothar Matthaüs storroser dansker

Et utroligt smukt mareridt!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Køber sig ind i dansk klub

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Klar besked til FCK-fans

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk