Brøndby-boss kommenterer Viaplay-prisstigning

De stadigt stigende priser for at se Superliga i tv'et har gjort mange fans rasende, men Jesper Sørensen finder det ikke særligt overraskende, at Viaplay nu igen har hævet prisen på deres abonnement.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er et emne, der fylder meget for mange Superliga-fans. 

Det er bestemt ikke en billig fornøjelse at se Superliga-fodbold hjemme i stuen, og for et par uger blev det så endnu dyrere, da Viaplay valgte at hæve prisen på deres abonnement fra 449 til 499 kroner om måneden.  

Den beslutning har givet delte meninger i Tipsbladets fanpanel Fanklubben, men for Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen er tv-priserne for Superliga-fans ikke et emne, der fylder rigtig meget. 

Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne.

Jesper Sørensen
Cheftræner, Brøndby IF

– Det har jeg faktisk ikke nogen holdning til. Jeg ville jo ønske, at alle kunne se så meget fodbold som overhovedet muligt, og at det var tilgængeligt for alle. Men jeg kender jo godt mekanismerne i det, og jeg har også noteret mig, hvordan det har gået Viaplay længe (Viaplay har netop præsenteret et større milliard-underskud, red.). Så det er der vel ikke så meget overraskende i på den måde, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Dem, der køber rettighederne, har ret til at sætte prisen, som de vil. Og så finder de en grænse for, hvor mange kunder der vil betale mest muligt. Sådan er det jo.

Mens mange Superliga-fans har raset over Viaplays stigende priser, vælger Jesper Sørensen i stedet at fokusere på den positive vinkel, nemlig at de dyre tv-priser er et incitament til i stedet at møde op på stadion. 

– Jeg noterer mig, at hvis det er det, der gør, at der kommer så mange tilskuere på stadion, så har vi i hvert fald en positiv udvikling i gang, i forhold til tilskuere.

– Hvis vi skal spille på et udsolgt Odense Stadion, så er det jo fedt for os, der er der. Men det kan godt være ærgerligt for dem, der sidder i stuerne, siger Jesper Sørensen. 

Det er søndag klokken 16.00, at Brøndby IF møder OB i Superligaen. Begge hold indledte i sidste uge forårssæsonen med en sejr. 





Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio