Brøndby-boss kommer med skadesopdatering

To Brøndby-profiler var ramt af sygdom torsdag, men Jesper Sørensen håber på at have dem klar til søndagens pokalkamp mod AGF.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han missede Brøndbys seneste to Superliga-kampe i efterårssæsonen med en skade, og nu er Mathias Kvistgaarden så blevet ramt af sygdom.

Brøndby-angriberen deltog derfor ikke i torsdagens træning, hvor også Daniel Wass var fraværende på grund af sygdom. Cheftræner Jesper Sørensen håber dog på at have begge spillere klar til søndagens pokalkamp mod AGF.

– Vi kan jo ikke træne med syge spillere, for så bliver de bare endnu mere afkræftede. Så vi må prøve at se, hvad der sker, lød det fra Jesper Sørensen efter træningen.

Cheftræneren regner med, at Mathias Kvistgaarden er klar igen efter angriberens skadesfravær, såfremt han altså bliver rask igen i løbet af de kommende dage.

– Ja, det går vi ud fra, at han er. Hvis han er rask, så er han med på søndag. Det er min forventning, lød det fra Jesper Sørensen, der i samme ombæring meldte Jacob Rasmussen spilleklar igen.

For Frederik Alves og Marko Divkovic kommer søndagens kamp til gengæld lidt for tidligt med al sandsynlighed. Jesper Sørensen har ikke en forventning om, at de to spillere bliver klar til søndagens opgør i Aarhus.

For Brøndby-bossen siger det sig selv, at de to opgør mod AGF er ekstremt vigtige.

– De har selvfølgelig stor betydning. Vores ambition er at vinde pokalen, og så giver det jo sig selv, at man skal videre fra kvartfinalen. Så de to kampe har da stor betydning, og det havde de haft uanset, hvor vi havde ligget henne. 

Brøndby tabte for et års tid siden med 2-0 til AGF i Aarhus, da de to mandskaber mødtes i pokalturneringens kvartfinale, og ifølge Jesper Sørensen var hans tropper for passive dengang.

– Dengang forsøgte vi at administrere kampen alt for meget. Den her gang skal vi også prøve at angribe kampen. Vi troede, at det var godt for os at holde fast i bolden og spille langsomt, og tage tempoet ud af kampen, men vi ender så med at tabe på to dødbolde. Og så bliver det svært på hjemmebane. Vi fik aldrig angrebet ordentligt før lige pludseligt skulle ud til sidst, lød det afslutningsvist fra Jesper Sørensen.

 Det er på søndag klokken 18.30, at AGF og Brøndby mødes i pokalturneringen.





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Danmark har aldrig haft så mange før

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Nu åbner Wind op for fremtiden



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Det betyder intet mod Liverpool

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Sporting CP – Arsenal

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Færdig i Manchester City

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner