BRØNDBY STADION (Tipsbladet): De har været hårdt ramt af skader i sæsonstarten i Brøndby IF, men forud for søndagens udekamp mod Lyngby Boldklub er tingene i det mindste begyndt at gå i den rigtige retning for de blå-gule.
Daniel Wass og Filip Bundgaard sad ude mod Vejle Boldklub i mandags, og spillede ikke mod Llapi i går, men kan begge komme i aktion mod Lyngby.
– Jeg forventer, at Filip er klar til kamp. Det samme med Daniel, lyder det fra Jesper Sørensen.
Også i forhold til Yuito Suzuki er der godt nyt, efter at den japanske profil sad over torsdag med sygdom.
– Yuito var syg. Han trænede i dag og løb lidt bagefter, for lige at få noget ud af kroppen. Han er også klar, siger Jesper Sørensen.
Sean Klaiber udgik mod Vejle og er stadig tvivlsom.
– Med Sean må vi se. Vallys er ude, og jeg forventer ikke, at Marko (Divkovic, red.) er klar, siger Jesper Sørensen.
For Sean Klaibers vedkommende er forventningen ikke, at den dynamiske kantspiller skal være ude længe.
– Vi har fået ham scannet, og der var ikke noget. Men det er klart, at der skete noget i kampen, som gjorde, at han måtte gå ud (mod Vejle, red.) og ikke var med i kampen i går, siger Jesper Sørensen.
Alves fik comeback
Torsdagens 2-2-kamp mod Llapi i Kosovo var spillemæssigt ikke nogen stor oplevelse, men med Brøndbys 6-0-sejr i det første opgør var der heller ikke det store at spille om. Et af de positive aspekter fra kampen var, at Frederik Alves endelig gjorde comeback og fik sin første kamp i 2024.
– Vi fik Alves på banen for første gang i rigtig lang tid efter et svært skadesforløb for ham. Så det var positivt. Han spillede 60 minutter og lignede en, der godt kunne spille videre, men vi havde ikke noget behov for at trykke det længere ud end det, lyder det fra Jesper Sørensen, der generelt føler, at tingene går i den rigtige retning på skadesfronten:
– Det lysner, og heldigvis for det. Marko (Divkovic, red.) var også ude at træne mere i dag, end han har gjort hidtil, så det var også rigtigt fint. Så det lysner. Heldigvis.
Mathias Kvistgaarden blev sparet mod Llapi, men det var udelukkende for at hvile angriberen, understreger Jesper Sørensen.
– Kvistgaarden er med igen. Ham lod vi blive hjemme. Han fik en hel del skrub i den sidste kamp, og han har jo haft det her skadesforløb, der gjorde, at vi simpelthen sparede ham. Det var ikke et skadesproblem, lyder det fra Brøndby-bossen.
På søndag skal Jesper Sørensens tropper en tur til Lyngby Stadion, hvor de blå-gule senest spillede 3-3 i november i en kamp, som Jesper Sørensen gerne erkender var lidt af en kaoskamp. Brøndby-træneren forventer også en hård dyst denne gang.
– Jeg forventer, at det bliver en intens kamp, hvor Lyngby Stadion bliver fyldt, hvilket vi nok også skal hjælpe til med. Der kommer en del nærkampe, tror jeg, og måske også lidt hårdt spil. Der plejer at blive delt lidt til højre og venstre i sådan en kamp. Jeg håber, at det bliver en kamp, hvor vi kan folde vores spil lidt ud og få det tempo i spillet, der gør, at vi kan sætte os på det.
– Men jeg ved jo godt, at vi også har haft det svært et par gange ude i Lyngby. Så det bliver en opgave, hvor vi skal være klar og dygtige fra start, for at kunne vinde den, men det er det, vi går efter, lyder det afslutningsvist fra Jesper Sørensen.
Det er på søndag klokken 18.00, at Brøndby spiller mod Lyngby.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TOPNYHED
I chok over Tottenham
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Nyt tilbageslag for Hjulmand
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
