BRØNDBY STADION (Tipsbladet): De har været hårdt ramt af skader i sæsonstarten i Brøndby IF, men forud for søndagens udekamp mod Lyngby Boldklub er tingene i det mindste begyndt at gå i den rigtige retning for de blå-gule.
Daniel Wass og Filip Bundgaard sad ude mod Vejle Boldklub i mandags, og spillede ikke mod Llapi i går, men kan begge komme i aktion mod Lyngby.
– Jeg forventer, at Filip er klar til kamp. Det samme med Daniel, lyder det fra Jesper Sørensen.
Også i forhold til Yuito Suzuki er der godt nyt, efter at den japanske profil sad over torsdag med sygdom.
– Yuito var syg. Han trænede i dag og løb lidt bagefter, for lige at få noget ud af kroppen. Han er også klar, siger Jesper Sørensen.
Sean Klaiber udgik mod Vejle og er stadig tvivlsom.
– Med Sean må vi se. Vallys er ude, og jeg forventer ikke, at Marko (Divkovic, red.) er klar, siger Jesper Sørensen.
For Sean Klaibers vedkommende er forventningen ikke, at den dynamiske kantspiller skal være ude længe.
– Vi har fået ham scannet, og der var ikke noget. Men det er klart, at der skete noget i kampen, som gjorde, at han måtte gå ud (mod Vejle, red.) og ikke var med i kampen i går, siger Jesper Sørensen.
Alves fik comeback
Torsdagens 2-2-kamp mod Llapi i Kosovo var spillemæssigt ikke nogen stor oplevelse, men med Brøndbys 6-0-sejr i det første opgør var der heller ikke det store at spille om. Et af de positive aspekter fra kampen var, at Frederik Alves endelig gjorde comeback og fik sin første kamp i 2024.
– Vi fik Alves på banen for første gang i rigtig lang tid efter et svært skadesforløb for ham. Så det var positivt. Han spillede 60 minutter og lignede en, der godt kunne spille videre, men vi havde ikke noget behov for at trykke det længere ud end det, lyder det fra Jesper Sørensen, der generelt føler, at tingene går i den rigtige retning på skadesfronten:
– Det lysner, og heldigvis for det. Marko (Divkovic, red.) var også ude at træne mere i dag, end han har gjort hidtil, så det var også rigtigt fint. Så det lysner. Heldigvis.
Mathias Kvistgaarden blev sparet mod Llapi, men det var udelukkende for at hvile angriberen, understreger Jesper Sørensen.
– Kvistgaarden er med igen. Ham lod vi blive hjemme. Han fik en hel del skrub i den sidste kamp, og han har jo haft det her skadesforløb, der gjorde, at vi simpelthen sparede ham. Det var ikke et skadesproblem, lyder det fra Brøndby-bossen.
På søndag skal Jesper Sørensens tropper en tur til Lyngby Stadion, hvor de blå-gule senest spillede 3-3 i november i en kamp, som Jesper Sørensen gerne erkender var lidt af en kaoskamp. Brøndby-træneren forventer også en hård dyst denne gang.
– Jeg forventer, at det bliver en intens kamp, hvor Lyngby Stadion bliver fyldt, hvilket vi nok også skal hjælpe til med. Der kommer en del nærkampe, tror jeg, og måske også lidt hårdt spil. Der plejer at blive delt lidt til højre og venstre i sådan en kamp. Jeg håber, at det bliver en kamp, hvor vi kan folde vores spil lidt ud og få det tempo i spillet, der gør, at vi kan sætte os på det.
– Men jeg ved jo godt, at vi også har haft det svært et par gange ude i Lyngby. Så det bliver en opgave, hvor vi skal være klar og dygtige fra start, for at kunne vinde den, men det er det, vi går efter, lyder det afslutningsvist fra Jesper Sørensen.
Det er på søndag klokken 18.00, at Brøndby spiller mod Lyngby.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL