Brøndby-boss med positiv skadesopdatering

Det er endelig ved at gå i den rigtige retning på skadesfronten for Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): De har været hårdt ramt af skader i sæsonstarten i Brøndby IF, men forud for søndagens udekamp mod Lyngby Boldklub er tingene i det mindste begyndt at gå i den rigtige retning for de blå-gule. 

Daniel Wass og Filip Bundgaard sad ude mod Vejle Boldklub i mandags, og spillede ikke mod Llapi i går, men kan begge komme i aktion mod Lyngby. 

– Jeg forventer, at Filip er klar til kamp. Det samme med Daniel, lyder det fra Jesper Sørensen. 

Også i forhold til Yuito Suzuki er der godt nyt, efter at den japanske profil sad over torsdag med sygdom.

– Yuito var syg. Han trænede i dag og løb lidt bagefter, for lige at få noget ud af kroppen. Han er også klar, siger Jesper Sørensen. 

Sean Klaiber udgik mod Vejle og er stadig tvivlsom.

– Med Sean må vi se. Vallys er ude, og jeg forventer ikke, at Marko (Divkovic, red.) er klar, siger Jesper Sørensen.

For Sean Klaibers vedkommende er forventningen ikke, at den dynamiske kantspiller skal være ude længe. 

– Vi har fået ham scannet, og der var ikke noget. Men det er klart, at der skete noget i kampen, som gjorde, at han måtte gå ud (mod Vejle, red.) og ikke var med i kampen i går, siger Jesper Sørensen. 

Alves fik comeback
Torsdagens 2-2-kamp mod Llapi i Kosovo var spillemæssigt ikke nogen stor oplevelse, men med Brøndbys 6-0-sejr i det første opgør var der heller ikke det store at spille om. Et af de positive aspekter fra kampen var, at Frederik Alves endelig gjorde comeback og fik sin første kamp i 2024.

– Vi fik Alves på banen for første gang i rigtig lang tid efter et svært skadesforløb for ham. Så det var positivt. Han spillede 60 minutter og lignede en, der godt kunne spille videre, men vi havde ikke noget behov for at trykke det længere ud end det, lyder det fra Jesper Sørensen, der generelt føler, at tingene går i den rigtige retning på skadesfronten: 

– Det lysner, og heldigvis for det. Marko (Divkovic, red.) var også ude at træne mere i dag, end han har gjort hidtil, så det var også rigtigt fint. Så det lysner. Heldigvis.

Mathias Kvistgaarden blev sparet mod Llapi, men det var udelukkende for at hvile angriberen, understreger Jesper Sørensen.

– Kvistgaarden er med igen. Ham lod vi blive hjemme. Han fik en hel del skrub i den sidste kamp, og han har jo haft det her skadesforløb, der gjorde, at vi simpelthen sparede ham. Det var ikke et skadesproblem, lyder det fra Brøndby-bossen. 

På søndag skal Jesper Sørensens tropper en tur til Lyngby Stadion, hvor de blå-gule senest spillede 3-3 i november i en kamp, som Jesper Sørensen gerne erkender var lidt af en kaoskamp. Brøndby-træneren forventer også en hård dyst denne gang. 

– Jeg forventer, at det bliver en intens kamp, hvor Lyngby Stadion bliver fyldt, hvilket vi nok også skal hjælpe til med. Der kommer en del nærkampe, tror jeg, og måske også lidt hårdt spil. Der plejer at blive delt lidt til højre og venstre i sådan en kamp. Jeg håber, at det bliver en kamp, hvor vi kan folde vores spil lidt ud og få det tempo i spillet, der gør, at vi kan sætte os på det.

– Men jeg ved jo godt, at vi også har haft det svært et par gange ude i Lyngby. Så det bliver en opgave, hvor vi skal være klar og dygtige fra start, for at kunne vinde den, men det er det, vi går efter, lyder det afslutningsvist fra Jesper Sørensen. 

Det er på søndag klokken 18.00, at Brøndby spiller mod Lyngby. 





‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’




LIVE

LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?