BRØNDBY STADION (Tipsbladet): De har været hårdt ramt af skader i sæsonstarten i Brøndby IF, men forud for søndagens udekamp mod Lyngby Boldklub er tingene i det mindste begyndt at gå i den rigtige retning for de blå-gule.
Daniel Wass og Filip Bundgaard sad ude mod Vejle Boldklub i mandags, og spillede ikke mod Llapi i går, men kan begge komme i aktion mod Lyngby.
– Jeg forventer, at Filip er klar til kamp. Det samme med Daniel, lyder det fra Jesper Sørensen.
Også i forhold til Yuito Suzuki er der godt nyt, efter at den japanske profil sad over torsdag med sygdom.
– Yuito var syg. Han trænede i dag og løb lidt bagefter, for lige at få noget ud af kroppen. Han er også klar, siger Jesper Sørensen.
Sean Klaiber udgik mod Vejle og er stadig tvivlsom.
– Med Sean må vi se. Vallys er ude, og jeg forventer ikke, at Marko (Divkovic, red.) er klar, siger Jesper Sørensen.
For Sean Klaibers vedkommende er forventningen ikke, at den dynamiske kantspiller skal være ude længe.
– Vi har fået ham scannet, og der var ikke noget. Men det er klart, at der skete noget i kampen, som gjorde, at han måtte gå ud (mod Vejle, red.) og ikke var med i kampen i går, siger Jesper Sørensen.
Alves fik comeback
Torsdagens 2-2-kamp mod Llapi i Kosovo var spillemæssigt ikke nogen stor oplevelse, men med Brøndbys 6-0-sejr i det første opgør var der heller ikke det store at spille om. Et af de positive aspekter fra kampen var, at Frederik Alves endelig gjorde comeback og fik sin første kamp i 2024.
– Vi fik Alves på banen for første gang i rigtig lang tid efter et svært skadesforløb for ham. Så det var positivt. Han spillede 60 minutter og lignede en, der godt kunne spille videre, men vi havde ikke noget behov for at trykke det længere ud end det, lyder det fra Jesper Sørensen, der generelt føler, at tingene går i den rigtige retning på skadesfronten:
– Det lysner, og heldigvis for det. Marko (Divkovic, red.) var også ude at træne mere i dag, end han har gjort hidtil, så det var også rigtigt fint. Så det lysner. Heldigvis.
Mathias Kvistgaarden blev sparet mod Llapi, men det var udelukkende for at hvile angriberen, understreger Jesper Sørensen.
– Kvistgaarden er med igen. Ham lod vi blive hjemme. Han fik en hel del skrub i den sidste kamp, og han har jo haft det her skadesforløb, der gjorde, at vi simpelthen sparede ham. Det var ikke et skadesproblem, lyder det fra Brøndby-bossen.
På søndag skal Jesper Sørensens tropper en tur til Lyngby Stadion, hvor de blå-gule senest spillede 3-3 i november i en kamp, som Jesper Sørensen gerne erkender var lidt af en kaoskamp. Brøndby-træneren forventer også en hård dyst denne gang.
– Jeg forventer, at det bliver en intens kamp, hvor Lyngby Stadion bliver fyldt, hvilket vi nok også skal hjælpe til med. Der kommer en del nærkampe, tror jeg, og måske også lidt hårdt spil. Der plejer at blive delt lidt til højre og venstre i sådan en kamp. Jeg håber, at det bliver en kamp, hvor vi kan folde vores spil lidt ud og få det tempo i spillet, der gør, at vi kan sætte os på det.
– Men jeg ved jo godt, at vi også har haft det svært et par gange ude i Lyngby. Så det bliver en opgave, hvor vi skal være klar og dygtige fra start, for at kunne vinde den, men det er det, vi går efter, lyder det afslutningsvist fra Jesper Sørensen.
Det er på søndag klokken 18.00, at Brøndby spiller mod Lyngby.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TRANSFER
