Brøndby-boss med positiv skadesopdatering

Det er endelig ved at gå i den rigtige retning på skadesfronten for Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): De har været hårdt ramt af skader i sæsonstarten i Brøndby IF, men forud for søndagens udekamp mod Lyngby Boldklub er tingene i det mindste begyndt at gå i den rigtige retning for de blå-gule. 

Daniel Wass og Filip Bundgaard sad ude mod Vejle Boldklub i mandags, og spillede ikke mod Llapi i går, men kan begge komme i aktion mod Lyngby. 

– Jeg forventer, at Filip er klar til kamp. Det samme med Daniel, lyder det fra Jesper Sørensen. 

Også i forhold til Yuito Suzuki er der godt nyt, efter at den japanske profil sad over torsdag med sygdom.

– Yuito var syg. Han trænede i dag og løb lidt bagefter, for lige at få noget ud af kroppen. Han er også klar, siger Jesper Sørensen. 

Sean Klaiber udgik mod Vejle og er stadig tvivlsom.

– Med Sean må vi se. Vallys er ude, og jeg forventer ikke, at Marko (Divkovic, red.) er klar, siger Jesper Sørensen.

For Sean Klaibers vedkommende er forventningen ikke, at den dynamiske kantspiller skal være ude længe. 

– Vi har fået ham scannet, og der var ikke noget. Men det er klart, at der skete noget i kampen, som gjorde, at han måtte gå ud (mod Vejle, red.) og ikke var med i kampen i går, siger Jesper Sørensen. 

Alves fik comeback
Torsdagens 2-2-kamp mod Llapi i Kosovo var spillemæssigt ikke nogen stor oplevelse, men med Brøndbys 6-0-sejr i det første opgør var der heller ikke det store at spille om. Et af de positive aspekter fra kampen var, at Frederik Alves endelig gjorde comeback og fik sin første kamp i 2024.

– Vi fik Alves på banen for første gang i rigtig lang tid efter et svært skadesforløb for ham. Så det var positivt. Han spillede 60 minutter og lignede en, der godt kunne spille videre, men vi havde ikke noget behov for at trykke det længere ud end det, lyder det fra Jesper Sørensen, der generelt føler, at tingene går i den rigtige retning på skadesfronten: 

– Det lysner, og heldigvis for det. Marko (Divkovic, red.) var også ude at træne mere i dag, end han har gjort hidtil, så det var også rigtigt fint. Så det lysner. Heldigvis.

Mathias Kvistgaarden blev sparet mod Llapi, men det var udelukkende for at hvile angriberen, understreger Jesper Sørensen.

– Kvistgaarden er med igen. Ham lod vi blive hjemme. Han fik en hel del skrub i den sidste kamp, og han har jo haft det her skadesforløb, der gjorde, at vi simpelthen sparede ham. Det var ikke et skadesproblem, lyder det fra Brøndby-bossen. 

På søndag skal Jesper Sørensens tropper en tur til Lyngby Stadion, hvor de blå-gule senest spillede 3-3 i november i en kamp, som Jesper Sørensen gerne erkender var lidt af en kaoskamp. Brøndby-træneren forventer også en hård dyst denne gang. 

– Jeg forventer, at det bliver en intens kamp, hvor Lyngby Stadion bliver fyldt, hvilket vi nok også skal hjælpe til med. Der kommer en del nærkampe, tror jeg, og måske også lidt hårdt spil. Der plejer at blive delt lidt til højre og venstre i sådan en kamp. Jeg håber, at det bliver en kamp, hvor vi kan folde vores spil lidt ud og få det tempo i spillet, der gør, at vi kan sætte os på det.

– Men jeg ved jo godt, at vi også har haft det svært et par gange ude i Lyngby. Så det bliver en opgave, hvor vi skal være klar og dygtige fra start, for at kunne vinde den, men det er det, vi går efter, lyder det afslutningsvist fra Jesper Sørensen. 

Det er på søndag klokken 18.00, at Brøndby spiller mod Lyngby. 





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner



Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?



Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk



På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback