Brøndby-boss tillader det ikke: De bliver hjemme

Brøndby har valgt at sende Oscar Schwartau og Ludwig Vraa til U19 EM, mens Clement Bischoff og Noah Nartey bliver hjemme. Fodbolddirektør Carsten V. Jensen ville ikke tillade at sende alle fire til slutrunden.



U19-EM venter lige om hjørnet.

Her har Superliga-truppen to spillere med i form af Oscar Schwartau og Ludwig Vraa, men det kunne være blevet til endnu flere. 

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen siger nemlig til klubbens hjemmeside, at klubben har valgt at lade Clement Bischoff og Noah Nartey blive hjemme i klubben. 

Klubberne har ret til at lade spillerne blive, da slutrunden er placeret uden for officielle landsholdsterminer.

– Vi er utrolig stolte af at have Oscar Schwartau og Ludwig Vraa med i U19 EM-truppen. Det er en god mulighed for dem at vise deres talent frem og blive matchet i en international kontekst, og ikke mindst repræsentere Danmark. Deres præstationer til U19 EM-turneringen kan ikke kun gavne dem individuelt, men også bringe værdifuld erfaring tilbage til klubben.

– Vi har samtidig besluttet, at Bischoff og Nartey skal blive hjemme i vores Superliga-trup. Med Superligaen og vores europæiske kampe lige rundt om hjørnet, kan vi ikke lade alle fire deltage til U19 EM, og det er Bischoff og Nartey fuldt indforstået med, og de er begge klar til at fokusere på de kommende udfordringer i Superligaen og vores europæiske kampe, hvor de uden tvivl vil være vigtige for os.

– Det er altid en svær balance mellem at udvikle unge talenter og samtidig sikre stabilitet og styrke vores Superliga-hold, men vi er dedikeret til både nutiden og fremtiden. Vi ønsker Schwartau og Vraa al held og lykke ved U19 EM, og ser frem til at se Bischoff og Nartey bidrage i Superliga-truppen i vores kommende kampe, fortæller Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Slutrunden bliver spillet fra 15. juli til 28. juli.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Vilde scener – 135 var mødt op



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Har droppet stor dansk transfer

Superligaen er knækket

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spanien – Belgien