U19-EM venter lige om hjørnet.
Her har Superliga-truppen to spillere med i form af Oscar Schwartau og Ludwig Vraa, men det kunne være blevet til endnu flere.
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen siger nemlig til klubbens hjemmeside, at klubben har valgt at lade Clement Bischoff og Noah Nartey blive hjemme i klubben.
Klubberne har ret til at lade spillerne blive, da slutrunden er placeret uden for officielle landsholdsterminer.
– Vi er utrolig stolte af at have Oscar Schwartau og Ludwig Vraa med i U19 EM-truppen. Det er en god mulighed for dem at vise deres talent frem og blive matchet i en international kontekst, og ikke mindst repræsentere Danmark. Deres præstationer til U19 EM-turneringen kan ikke kun gavne dem individuelt, men også bringe værdifuld erfaring tilbage til klubben.
– Vi har samtidig besluttet, at Bischoff og Nartey skal blive hjemme i vores Superliga-trup. Med Superligaen og vores europæiske kampe lige rundt om hjørnet, kan vi ikke lade alle fire deltage til U19 EM, og det er Bischoff og Nartey fuldt indforstået med, og de er begge klar til at fokusere på de kommende udfordringer i Superligaen og vores europæiske kampe, hvor de uden tvivl vil være vigtige for os.
– Det er altid en svær balance mellem at udvikle unge talenter og samtidig sikre stabilitet og styrke vores Superliga-hold, men vi er dedikeret til både nutiden og fremtiden. Vi ønsker Schwartau og Vraa al held og lykke ved U19 EM, og ser frem til at se Bischoff og Nartey bidrage i Superliga-truppen i vores kommende kampe, fortæller Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
Slutrunden bliver spillet fra 15. juli til 28. juli.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Slipper for stjerne
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER