Brøndby-boss tillader det ikke: De bliver hjemme

Brøndby har valgt at sende Oscar Schwartau og Ludwig Vraa til U19 EM, mens Clement Bischoff og Noah Nartey bliver hjemme. Fodbolddirektør Carsten V. Jensen ville ikke tillade at sende alle fire til slutrunden.



U19-EM venter lige om hjørnet.

Her har Superliga-truppen to spillere med i form af Oscar Schwartau og Ludwig Vraa, men det kunne være blevet til endnu flere. 

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen siger nemlig til klubbens hjemmeside, at klubben har valgt at lade Clement Bischoff og Noah Nartey blive hjemme i klubben. 

Klubberne har ret til at lade spillerne blive, da slutrunden er placeret uden for officielle landsholdsterminer.

– Vi er utrolig stolte af at have Oscar Schwartau og Ludwig Vraa med i U19 EM-truppen. Det er en god mulighed for dem at vise deres talent frem og blive matchet i en international kontekst, og ikke mindst repræsentere Danmark. Deres præstationer til U19 EM-turneringen kan ikke kun gavne dem individuelt, men også bringe værdifuld erfaring tilbage til klubben.

– Vi har samtidig besluttet, at Bischoff og Nartey skal blive hjemme i vores Superliga-trup. Med Superligaen og vores europæiske kampe lige rundt om hjørnet, kan vi ikke lade alle fire deltage til U19 EM, og det er Bischoff og Nartey fuldt indforstået med, og de er begge klar til at fokusere på de kommende udfordringer i Superligaen og vores europæiske kampe, hvor de uden tvivl vil være vigtige for os.

– Det er altid en svær balance mellem at udvikle unge talenter og samtidig sikre stabilitet og styrke vores Superliga-hold, men vi er dedikeret til både nutiden og fremtiden. Vi ønsker Schwartau og Vraa al held og lykke ved U19 EM, og ser frem til at se Bischoff og Nartey bidrage i Superliga-truppen i vores kommende kampe, fortæller Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Slutrunden bliver spillet fra 15. juli til 28. juli.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er et større problem for os’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby

FCK-spiller har revet skulderen af led

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!