Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson.
De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet.
Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.
– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.
– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude.
Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår.
Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.
– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.
Brøndby IF er nummer fire i Superligaen.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Rasmus Højlund har ikke set det før
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Skal han med Bo Svensson til FC København?
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
