Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson.
De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet.
Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.
– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.
– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude.
Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår.
Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.
– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.
Brøndby IF er nummer fire i Superligaen.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Victor Froholdt bliver matchvinder
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
‘Schmedes er under pres’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
