Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Brøndby IF skal være bedre til at hive transferkroner i kassen, fastslår Carsten V. Jensen i kølvandet på et vindue, hvor han ikke brugte en eneste femøre.



Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson. 

De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet. 

Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.

– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.

– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude. 

Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår. 

Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.

– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.

Brøndby IF er nummer fire i Superligaen. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AaB spiller sig på førstepladsen

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tottenham-flop i stor transfer

Brøndby-boss teaser for transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’