Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson.
De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet.
Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.
– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.
– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude.
Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår.
Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.
– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.
Brøndby IF er nummer fire i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
DAGENS SPILFORSLAG
Kortfest i Canada
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
NYHEDER
