Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Brøndby IF skal være bedre til at hive transferkroner i kassen, fastslår Carsten V. Jensen i kølvandet på et vindue, hvor han ikke brugte en eneste femøre.



Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson. 

De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet. 

Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.

– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.

– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude. 

Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår. 

Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.

– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.

Brøndby IF er nummer fire i Superligaen. 






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen