Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson.
De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet.
Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.
– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.
– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude.
Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår.
Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.
– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.
Brøndby IF er nummer fire i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
INTERVIEW
