Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Brøndby IF skal være bedre til at hive transferkroner i kassen, fastslår Carsten V. Jensen i kølvandet på et vindue, hvor han ikke brugte en eneste femøre.



Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson. 

De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet. 

Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.

– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.

– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude. 

Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår. 

Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.

– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.

Brøndby IF er nummer fire i Superligaen. 





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jonas Wind til danskerklub?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Bud på 1,12 milliard afvist

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Klar melding fra Thomas Gravesen