Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Brøndby IF skal være bedre til at hive transferkroner i kassen, fastslår Carsten V. Jensen i kølvandet på et vindue, hvor han ikke brugte en eneste femøre.



Som neutral iagttager er det svært ikke at være bekymret for Brøndby IF efter lukningen af transfervinduet. I hvert fald i forhold til den kommende halvsæson. 

De blå-gule har blandt andre sagt farvel til Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og de tegnede sig tilsammen for 26 af 37 Superliga-mål i efteråret. Brøndby IF hev fine transfersummer i land for trioen, men ikke noget overvældende. Modsat brugte Brøndby ikke selv en krone i transfervinduet. 

Det vidner om, at livremmen skal spændes ind på Vestegnen, og det netop overståede transfervindue var første skridt imod at blive bedre på netop den front, hvor der skal købes og sælges spillere.

– Vi er i en situation, hvor vi er afhængige af, at vi får de her transfers år til år, og at de er placeret, som vi gerne vil have dem – helst to gange om året, så vi kan få et tilfredsstillende cashflow. Men det er jo også fordi, vi ikke har den buffer, som ville være sund at have, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Nogle år vil der være lidt mere i transferkassen, og andre år vil der være lidt mindre. 2019 var ikke noget godt år, selv om vi fremskrev indtægten på Hany Mukhtar til at dække det hul, vi havde planlagt. Fodbold bevæger sig hurtigt særligt på den korte bane, men på den lange bane skal det nok udligne sig.

– Vi har lagt en vej fra i sommer og frem, og vi skal gøre os selv mere attraktive på transfermarkedet og tage vores andel af de transferkroner, der er derude. 

Foruden transferindtægter satser Brøndby IF stærkt på egne talenter. Det er i denne sæson kommet til udtryk i form af Anton Skipper, Mads Hermansen, Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Peter Bjur, mens også Anis Ben Slimane ventes at få en rolle i det kommende forår. 

Carsten V. Jensen håber, at klubben i fremtiden vil være i stand til at præsentere en såkaldt “Daniel Agger”.

– En god historie vil være, at vi får en spiller igennem systemet fra Masterclass, og han så spiller 100 kampe, inden han bliver solgt til udlandet for mange penge for så at komme tilbage og give noget tilbage til Brøndby i de sidste to-tre sæsoner af karrieren. Der skal vi nok nå til på et tidspunkt, og det er det perfekte billede, siger “CV”.

Brøndby IF er nummer fire i Superligaen. 



– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

De vil hente Andreas Maxsø

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– Det er fuldkommen meningsløst

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet