Brøndby-boss vil beholde profil: Vi kigger på det

Jesper Sørensen ønsker at beholde målmandsprofilen Patrick Pentz udover denne sæson, hvor østrigeren er udlejet fra Bayer Leverkusen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Siden Patrick Pentz i sin debut mod Vejle reddede et straffespark og dermed tre point til Brøndby har han ikke set sig tilbage.

Østrigeren er blevet en stor profil for Brøndby IF, men om to og en halv måned er det lykkelige ægteskab forbi. Her udløber hans lejeaftale med Brøndby og skal derfor retur til Bayer Leverkusen.

Meeeeen…

Til Tipsbladet og den øvrige presse fortæller Jesper Sørensen efter fredagens træning, at der arbejdes på en fremtidig løsning med Patrick Pentz, som strækker sig ud over denne sæson.

– Jeg er glad for Patrick. Han er en god målmand, og det er også derfor, han står for os og har gjort det fantastisk. Han må da gerne fortsætte. Det ligger ikke alene hos mig og os, så vi kigger på, hvordan vi får den situation løst. Der er selvfølgelig en udfordring omkring vores målmandssituation, siger Brøndby-chefen, der også jævnligt vender målmandssituationen med Carsten V. Jensen.

Udover Patrick Pentz råder man over 40-årige Thomas Mikkelsen, der har kontraktudløb til sommer. Derudover er Jonathan Ægidius eneste målmand på kontrakt, men det er formentlig en postgang for tidligt at sende ham for løverne fra den kommende sæson.

– Det har været imponerende fra dag et af. Han starter med at tage et straffespark i Vejle, som ender med at sikre os tre utroligt vigtige point på et tidspunkt i sæsonen, hvor vi havde slidt lidt med det. Det var et rigtig godt tidspunkt at få tre point i en dårlig kamp, siger midtbanemotoren Mathias Greve om sin holdkammerat og fortsætter:

– Siden da har han bare vist stor autoritet. Det er den bedste målmand med fødderne, som jeg nogensinde har spillet sammen med. Der må jeg bare sige: "wow."

243078

Stor dag for Patrick Pentz
Østrigerens storspil i Superligaen er også blevet bemærket i hjemlandet, hvor Patrick Pentz for nyligt stod sin femte landskamp og den første i knap to år. Det skete i en testkamp mod Slovakiet, som Østrig vandt med 2-0.

I Brøndby IF har man siden Michael Laudrup fik landsholdsdebut i 1982 haft en tradition om at tilføje navne til den såkaldte Wall of Honour, når de får landsholdsdebut som Brøndby-spiller.

Foran indgangen til Sydsiden hænger flere store navne, og dem er Patrick Pentz altså en del af nu. Tidligere på ugen kom hans navn op at hænge, og det var stort for den 27-årige lejesvend.

– Det var en stor dag og fedt for ham. Jeg kunne virkelig mærke, det betød noget for ham. Han holdte en god tale derhenne ved tavlen om, hvor fedt han synes, det er at være her. Det var en fed dag og fedt at være med til at støtte op om noget, der er kæmpestort, siger Mathias Greve til Tipsbladet og den øvrige presse.

Var der nogle navne, som han lige skulle have forklaret eller spurgte ind til?

– Han har nok set væggen derhenne før. Nu handlede det mest om, at hans navn skulle derop, så vi fik lige tjekket efter, fordi det var vist noget med, at Maxsøs navn i sin tid var stavet forkert. Det ville han ikke have været tilfreds med, men navnet var heldigvis stavet rigtigt.

Skulle I forklare ham om navnet, der er streget ud?

– Nej, den tror jeg, han har fået en forklaring på, siger Mathias Greve med et smil.

Hvis du ikke kender historien, så er Kamil Wilczeks navn det, der er streget over på landsholdsvæggen. Angriberen sparkede sig til legendestatus i Brøndby, men drog efter et mislykkedes ophold i tyrkiske Göztepe retur til Danmark og ærkerivalerne fra FC København.

Det blev taget ilde op på den københavnske Vestegn.

Foto: Alamy.



Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her kan du se VM-lodtrækningen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

FC Fredericia – OB

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

– Det har man nok aldrig set før

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Saver United-stjerne over

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Stor derby-bøde til FC København

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det var vanvittigt brutalt!

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat