BRØNDBY (Tipsbladet): Siden Patrick Pentz i sin debut mod Vejle reddede et straffespark og dermed tre point til Brøndby har han ikke set sig tilbage.
Østrigeren er blevet en stor profil for Brøndby IF, men om to og en halv måned er det lykkelige ægteskab forbi. Her udløber hans lejeaftale med Brøndby og skal derfor retur til Bayer Leverkusen.
Meeeeen…
Til Tipsbladet og den øvrige presse fortæller Jesper Sørensen efter fredagens træning, at der arbejdes på en fremtidig løsning med Patrick Pentz, som strækker sig ud over denne sæson.
– Jeg er glad for Patrick. Han er en god målmand, og det er også derfor, han står for os og har gjort det fantastisk. Han må da gerne fortsætte. Det ligger ikke alene hos mig og os, så vi kigger på, hvordan vi får den situation løst. Der er selvfølgelig en udfordring omkring vores målmandssituation, siger Brøndby-chefen, der også jævnligt vender målmandssituationen med Carsten V. Jensen.
Udover Patrick Pentz råder man over 40-årige Thomas Mikkelsen, der har kontraktudløb til sommer. Derudover er Jonathan Ægidius eneste målmand på kontrakt, men det er formentlig en postgang for tidligt at sende ham for løverne fra den kommende sæson.
– Det har været imponerende fra dag et af. Han starter med at tage et straffespark i Vejle, som ender med at sikre os tre utroligt vigtige point på et tidspunkt i sæsonen, hvor vi havde slidt lidt med det. Det var et rigtig godt tidspunkt at få tre point i en dårlig kamp, siger midtbanemotoren Mathias Greve om sin holdkammerat og fortsætter:
– Siden da har han bare vist stor autoritet. Det er den bedste målmand med fødderne, som jeg nogensinde har spillet sammen med. Der må jeg bare sige: "wow."

Stor dag for Patrick Pentz
Østrigerens storspil i Superligaen er også blevet bemærket i hjemlandet, hvor Patrick Pentz for nyligt stod sin femte landskamp og den første i knap to år. Det skete i en testkamp mod Slovakiet, som Østrig vandt med 2-0.
I Brøndby IF har man siden Michael Laudrup fik landsholdsdebut i 1982 haft en tradition om at tilføje navne til den såkaldte Wall of Honour, når de får landsholdsdebut som Brøndby-spiller.
Foran indgangen til Sydsiden hænger flere store navne, og dem er Patrick Pentz altså en del af nu. Tidligere på ugen kom hans navn op at hænge, og det var stort for den 27-årige lejesvend.
– Det var en stor dag og fedt for ham. Jeg kunne virkelig mærke, det betød noget for ham. Han holdte en god tale derhenne ved tavlen om, hvor fedt han synes, det er at være her. Det var en fed dag og fedt at være med til at støtte op om noget, der er kæmpestort, siger Mathias Greve til Tipsbladet og den øvrige presse.
Var der nogle navne, som han lige skulle have forklaret eller spurgte ind til?
– Han har nok set væggen derhenne før. Nu handlede det mest om, at hans navn skulle derop, så vi fik lige tjekket efter, fordi det var vist noget med, at Maxsøs navn i sin tid var stavet forkert. Det ville han ikke have været tilfreds med, men navnet var heldigvis stavet rigtigt.
Skulle I forklare ham om navnet, der er streget ud?
– Nej, den tror jeg, han har fået en forklaring på, siger Mathias Greve med et smil.
Hvis du ikke kender historien, så er Kamil Wilczeks navn det, der er streget over på landsholdsvæggen. Angriberen sparkede sig til legendestatus i Brøndby, men drog efter et mislykkedes ophold i tyrkiske Göztepe retur til Danmark og ærkerivalerne fra FC København.
Det blev taget ilde op på den københavnske Vestegn.
Foto: Alamy.
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
– Velkommen hjem Andreas Christensen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU