Brøndby IF har på linje med andre Superliga-klubber sendt en række spillere hjem. Endnu er Superliga-truppen endnu ikke omfattet af hjemsendelsen med håbet om, at Superliga-turneringen bliver genoptaget senere i foråret eller i den tidlige sommer.
På grund af den meget specielle situation, har det også ramt fodboldirektør Carsten V. Jensens arbejde i forhold til transfers og trup-pleje. Men han holder fortsat gang i netværket og transfertankerne, omend han godt kan mærke, at tingene er anderledes
– Det gør man selvfølgelig, men det er i lidt mindre grad. Man kan godt fornemme, at markedet har trukket sig lidt. Folk har fokus et andet sted. Det siger jo lidt sig selv, at man trækker sig ind i sine egne huse og har fokus på egen familie og så videre.
– Det kan man godt mærke sker ude i Europa også. De har alle sammen nok af ting at tage sig til, som de ikke er vant til at forholde sig til, og derfor er der knap så meget aktivitet på tværs af landegrænserne. Så jeg føler bestemt, at transferaktiviteten er dæmpet, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet fredag.
Superligaen er suspenderet på ubestemt tid, og Brøndby har sammen med en række andre danske klubber taget konsekvensen og hjemsendt langt de fleste ansatte i klubben.
Dog er Superliga-truppen fortsat “på arbejde” i det omfang det nu lader sig gøre i forhold til sundhedsmyndighedernes vejledning og restriktioner.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
Her kan du se FC København mod FC Polissya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
MEDIE
