Brøndby-bossens transfer-tanker: Markedet har trukket sig lidt

Brøndbys fodbold-direktør Carsten V. Jensen holder gang i netværket i Europa i forhold til køb og salg af spillere.



Brøndby IF har på linje med andre Superliga-klubber sendt en række spillere hjem. Endnu er Superliga-truppen endnu ikke omfattet af hjemsendelsen med håbet om, at Superliga-turneringen bliver genoptaget senere i foråret eller i den tidlige sommer.

På grund af den meget specielle situation, har det også ramt fodboldirektør Carsten V. Jensens arbejde i forhold til transfers og trup-pleje. Men  han holder fortsat gang i netværket og transfertankerne, omend han godt kan mærke, at tingene er anderledes

– Det gør man selvfølgelig, men det er i lidt mindre grad. Man kan godt fornemme, at markedet har trukket sig lidt. Folk har fokus et andet sted. Det siger jo lidt sig selv, at man trækker sig ind i sine egne huse og har fokus på egen familie og så videre.

– Det kan man godt mærke sker ude i Europa også. De har alle sammen nok af ting at tage sig til, som de ikke er vant til at forholde sig til, og derfor er der knap så meget aktivitet på tværs af landegrænserne. Så jeg føler bestemt, at transferaktiviteten er dæmpet, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet fredag.

Superligaen er suspenderet på ubestemt tid, og Brøndby har sammen med en række andre danske klubber taget konsekvensen og hjemsendt langt de fleste ansatte i klubben.

Dog er Superliga-truppen fortsat “på arbejde” i det omfang det nu lader sig gøre i forhold til sundhedsmyndighedernes vejledning og restriktioner. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Jeg får så ondt i maven over det

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend