Brøndby-bossens transfer-tanker: Markedet har trukket sig lidt

Brøndbys fodbold-direktør Carsten V. Jensen holder gang i netværket i Europa i forhold til køb og salg af spillere.



Brøndby IF har på linje med andre Superliga-klubber sendt en række spillere hjem. Endnu er Superliga-truppen endnu ikke omfattet af hjemsendelsen med håbet om, at Superliga-turneringen bliver genoptaget senere i foråret eller i den tidlige sommer.

På grund af den meget specielle situation, har det også ramt fodboldirektør Carsten V. Jensens arbejde i forhold til transfers og trup-pleje. Men  han holder fortsat gang i netværket og transfertankerne, omend han godt kan mærke, at tingene er anderledes

– Det gør man selvfølgelig, men det er i lidt mindre grad. Man kan godt fornemme, at markedet har trukket sig lidt. Folk har fokus et andet sted. Det siger jo lidt sig selv, at man trækker sig ind i sine egne huse og har fokus på egen familie og så videre.

– Det kan man godt mærke sker ude i Europa også. De har alle sammen nok af ting at tage sig til, som de ikke er vant til at forholde sig til, og derfor er der knap så meget aktivitet på tværs af landegrænserne. Så jeg føler bestemt, at transferaktiviteten er dæmpet, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet fredag.

Superligaen er suspenderet på ubestemt tid, og Brøndby har sammen med en række andre danske klubber taget konsekvensen og hjemsendt langt de fleste ansatte i klubben.

Dog er Superliga-truppen fortsat “på arbejde” i det omfang det nu lader sig gøre i forhold til sundhedsmyndighedernes vejledning og restriktioner. 





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis