Brøndby-bossens transfer-tanker: Markedet har trukket sig lidt

Brøndbys fodbold-direktør Carsten V. Jensen holder gang i netværket i Europa i forhold til køb og salg af spillere.



Brøndby IF har på linje med andre Superliga-klubber sendt en række spillere hjem. Endnu er Superliga-truppen endnu ikke omfattet af hjemsendelsen med håbet om, at Superliga-turneringen bliver genoptaget senere i foråret eller i den tidlige sommer.

På grund af den meget specielle situation, har det også ramt fodboldirektør Carsten V. Jensens arbejde i forhold til transfers og trup-pleje. Men  han holder fortsat gang i netværket og transfertankerne, omend han godt kan mærke, at tingene er anderledes

– Det gør man selvfølgelig, men det er i lidt mindre grad. Man kan godt fornemme, at markedet har trukket sig lidt. Folk har fokus et andet sted. Det siger jo lidt sig selv, at man trækker sig ind i sine egne huse og har fokus på egen familie og så videre.

– Det kan man godt mærke sker ude i Europa også. De har alle sammen nok af ting at tage sig til, som de ikke er vant til at forholde sig til, og derfor er der knap så meget aktivitet på tværs af landegrænserne. Så jeg føler bestemt, at transferaktiviteten er dæmpet, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet fredag.

Superligaen er suspenderet på ubestemt tid, og Brøndby har sammen med en række andre danske klubber taget konsekvensen og hjemsendt langt de fleste ansatte i klubben.

Dog er Superliga-truppen fortsat “på arbejde” i det omfang det nu lader sig gøre i forhold til sundhedsmyndighedernes vejledning og restriktioner. 





VM-LIVE: MÅÅÅÅÅL – kæmpe drama i Toronto!




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

‘Christian Eriksen havde advaret os’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning