Brøndby-bossens transfer-tanker: Markedet har trukket sig lidt

Brøndbys fodbold-direktør Carsten V. Jensen holder gang i netværket i Europa i forhold til køb og salg af spillere.



Brøndby IF har på linje med andre Superliga-klubber sendt en række spillere hjem. Endnu er Superliga-truppen endnu ikke omfattet af hjemsendelsen med håbet om, at Superliga-turneringen bliver genoptaget senere i foråret eller i den tidlige sommer.

På grund af den meget specielle situation, har det også ramt fodboldirektør Carsten V. Jensens arbejde i forhold til transfers og trup-pleje. Men  han holder fortsat gang i netværket og transfertankerne, omend han godt kan mærke, at tingene er anderledes

– Det gør man selvfølgelig, men det er i lidt mindre grad. Man kan godt fornemme, at markedet har trukket sig lidt. Folk har fokus et andet sted. Det siger jo lidt sig selv, at man trækker sig ind i sine egne huse og har fokus på egen familie og så videre.

– Det kan man godt mærke sker ude i Europa også. De har alle sammen nok af ting at tage sig til, som de ikke er vant til at forholde sig til, og derfor er der knap så meget aktivitet på tværs af landegrænserne. Så jeg føler bestemt, at transferaktiviteten er dæmpet, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet fredag.

Superligaen er suspenderet på ubestemt tid, og Brøndby har sammen med en række andre danske klubber taget konsekvensen og hjemsendt langt de fleste ansatte i klubben.

Dog er Superliga-truppen fortsat “på arbejde” i det omfang det nu lader sig gøre i forhold til sundhedsmyndighedernes vejledning og restriktioner. 





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring