HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kunne søndag aften glæde sig over en 2-0-sejr over AGF og en førsteplads i Superligaen.
Midtjyderne havde haft tre døgns restitution og forberedelse efter torsdag aftens 1-0-sejr over belgiske Union Saint-Gilloise i Europa League, og både FCM og Brøndby kommer på arbejde i den kommende uge, hvor holdene mødes to gange.
Der går kun 66 timer fra kickoff i pokal-ottendedelsfinalen torsdag aften, til holdene mødes klokken 14 i Herning søndag, og det får Thomas Thomasberg til at overveje holdsammensætningen til det, der er en revanchekamp for FCM efter et fortjent 0-2-nederlag i ligaen før landsholdspausen.
– Det er det. Vi vandt en enkelt gang over Brøndby i sidste sæson og har nu muligheden igen i pokalen, og den vil vi se, om vi kan tage. Det er en mulighed for at trofæ.
– Vi har en god pointafstand nu, og den håber vi selvfølgelig at gøre endnu større. Vi ser på Brøndby i pokalen i morgen [mandag], og så ser vi på de forskellige muligheder og løsninger. Det kan være i forhold til, hvem der skal spille, og hvem der eventuelt skal doseres lidt. Jeg synes, spillerne generelt har været fantastiske til at tage en kamp ad gangen, og det skal vi fortsætte med, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren har ligesom de fleste andre set balladen i Brøndby i derbyet med FC København, og det ærgrer Thomasberg, at der opstår ballade.
– Jeg tror, vi alle ønsker en fantastisk stemning. Liv på lægterne, fest og farver inden for det, man må gøre til en fodboldkamp. Vi håber altid, der er ude- og hjemmebanefans, ligesom AGF's fans var med til at give en suveræn stemning i dag. Det er ærgerligt, at udeholdets fans ikke kan være med til derbyer.
– Jeg ved ikke, hvor meget krudt, jeg skal bruge på det. Jeg synes bare, det er fedt for dansk fodbold hver eneste gang, hvor er der liv og stemning på lægterne.
FCM-cheftræneren havde søndag sat Joel Andersson på bænken og spillede med Christian Sørensen, mens Franculino igen startede på bænken ligesom i torsdags mod Union SG.
Aral Simsir var ude med en lille muskelskade, og i hans fravær spillede Mikel Gogorza.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE