HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kunne søndag aften glæde sig over en 2-0-sejr over AGF og en førsteplads i Superligaen.
Midtjyderne havde haft tre døgns restitution og forberedelse efter torsdag aftens 1-0-sejr over belgiske Union Saint-Gilloise i Europa League, og både FCM og Brøndby kommer på arbejde i den kommende uge, hvor holdene mødes to gange.
Der går kun 66 timer fra kickoff i pokal-ottendedelsfinalen torsdag aften, til holdene mødes klokken 14 i Herning søndag, og det får Thomas Thomasberg til at overveje holdsammensætningen til det, der er en revanchekamp for FCM efter et fortjent 0-2-nederlag i ligaen før landsholdspausen.
– Det er det. Vi vandt en enkelt gang over Brøndby i sidste sæson og har nu muligheden igen i pokalen, og den vil vi se, om vi kan tage. Det er en mulighed for at trofæ.
– Vi har en god pointafstand nu, og den håber vi selvfølgelig at gøre endnu større. Vi ser på Brøndby i pokalen i morgen [mandag], og så ser vi på de forskellige muligheder og løsninger. Det kan være i forhold til, hvem der skal spille, og hvem der eventuelt skal doseres lidt. Jeg synes, spillerne generelt har været fantastiske til at tage en kamp ad gangen, og det skal vi fortsætte med, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren har ligesom de fleste andre set balladen i Brøndby i derbyet med FC København, og det ærgrer Thomasberg, at der opstår ballade.
– Jeg tror, vi alle ønsker en fantastisk stemning. Liv på lægterne, fest og farver inden for det, man må gøre til en fodboldkamp. Vi håber altid, der er ude- og hjemmebanefans, ligesom AGF's fans var med til at give en suveræn stemning i dag. Det er ærgerligt, at udeholdets fans ikke kan være med til derbyer.
– Jeg ved ikke, hvor meget krudt, jeg skal bruge på det. Jeg synes bare, det er fedt for dansk fodbold hver eneste gang, hvor er der liv og stemning på lægterne.
FCM-cheftræneren havde søndag sat Joel Andersson på bænken og spillede med Christian Sørensen, mens Franculino igen startede på bænken ligesom i torsdags mod Union SG.
Aral Simsir var ude med en lille muskelskade, og i hans fravær spillede Mikel Gogorza.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
OPTAKT
Brasilien – Haiti
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL