To brag på 66 timer: Brøndby-revanche fylder i FCM

FC Midtjylland får den helt store styrkeprøve med Brøndby IF i den kommende uge med to kampe, der får FCM-cheftræner Thomas Thomasberg og staben til at tænke grundigt over doseringen af spillerne.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kunne søndag aften glæde sig over en 2-0-sejr over AGF og en førsteplads i Superligaen.

Midtjyderne havde haft tre døgns restitution og forberedelse efter torsdag aftens 1-0-sejr over belgiske Union Saint-Gilloise i Europa League, og både FCM og Brøndby kommer på arbejde i den kommende uge, hvor holdene mødes to gange.

Der går kun 66 timer fra kickoff i pokal-ottendedelsfinalen torsdag aften, til holdene mødes klokken 14 i Herning søndag, og det får Thomas Thomasberg til at overveje holdsammensætningen til det, der er en revanchekamp for FCM efter et fortjent 0-2-nederlag i ligaen før landsholdspausen.

– Det er det. Vi vandt en enkelt gang over Brøndby i sidste sæson og har nu muligheden igen i pokalen, og den vil vi se, om vi kan tage. Det er en mulighed for at trofæ.

– Vi har en god pointafstand nu, og den håber vi selvfølgelig at gøre endnu større. Vi ser på Brøndby i pokalen i morgen [mandag], og så ser vi på de forskellige muligheder og løsninger. Det kan være i forhold til, hvem der skal spille, og hvem der eventuelt skal doseres lidt. Jeg synes, spillerne generelt har været fantastiske til at tage en kamp ad gangen, og det skal vi fortsætte med, siger Thomas Thomasberg.

FCM-cheftræneren har ligesom de fleste andre set balladen i Brøndby i derbyet med FC København, og det ærgrer Thomasberg, at der opstår ballade.

– Jeg tror, vi alle ønsker en fantastisk stemning. Liv på lægterne, fest og farver inden for det, man må gøre til en fodboldkamp. Vi håber altid, der er ude- og hjemmebanefans, ligesom AGF's fans var med til at give en suveræn stemning i dag. Det er ærgerligt, at udeholdets fans ikke kan være med til derbyer.

– Jeg ved ikke, hvor meget krudt, jeg skal bruge på det. Jeg synes bare, det er fedt for dansk fodbold hver eneste gang, hvor er der liv og stemning på lægterne.

FCM-cheftræneren havde søndag sat Joel Andersson på bænken og spillede med Christian Sørensen, mens Franculino igen startede på bænken ligesom i torsdags mod Union SG.

Aral Simsir var ude med en lille muskelskade, og i hans fravær spillede Mikel Gogorza.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Manchester United – Nottingham Forest

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Chelsea – Manchester City

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Raser: Det er latterligt!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Rival sender stor ros til Bo Svensson