To brag på 66 timer: Brøndby-revanche fylder i FCM

FC Midtjylland får den helt store styrkeprøve med Brøndby IF i den kommende uge med to kampe, der får FCM-cheftræner Thomas Thomasberg og staben til at tænke grundigt over doseringen af spillerne.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kunne søndag aften glæde sig over en 2-0-sejr over AGF og en førsteplads i Superligaen.

Midtjyderne havde haft tre døgns restitution og forberedelse efter torsdag aftens 1-0-sejr over belgiske Union Saint-Gilloise i Europa League, og både FCM og Brøndby kommer på arbejde i den kommende uge, hvor holdene mødes to gange.

Der går kun 66 timer fra kickoff i pokal-ottendedelsfinalen torsdag aften, til holdene mødes klokken 14 i Herning søndag, og det får Thomas Thomasberg til at overveje holdsammensætningen til det, der er en revanchekamp for FCM efter et fortjent 0-2-nederlag i ligaen før landsholdspausen.

– Det er det. Vi vandt en enkelt gang over Brøndby i sidste sæson og har nu muligheden igen i pokalen, og den vil vi se, om vi kan tage. Det er en mulighed for at trofæ.

– Vi har en god pointafstand nu, og den håber vi selvfølgelig at gøre endnu større. Vi ser på Brøndby i pokalen i morgen [mandag], og så ser vi på de forskellige muligheder og løsninger. Det kan være i forhold til, hvem der skal spille, og hvem der eventuelt skal doseres lidt. Jeg synes, spillerne generelt har været fantastiske til at tage en kamp ad gangen, og det skal vi fortsætte med, siger Thomas Thomasberg.

FCM-cheftræneren har ligesom de fleste andre set balladen i Brøndby i derbyet med FC København, og det ærgrer Thomasberg, at der opstår ballade.

– Jeg tror, vi alle ønsker en fantastisk stemning. Liv på lægterne, fest og farver inden for det, man må gøre til en fodboldkamp. Vi håber altid, der er ude- og hjemmebanefans, ligesom AGF's fans var med til at give en suveræn stemning i dag. Det er ærgerligt, at udeholdets fans ikke kan være med til derbyer.

– Jeg ved ikke, hvor meget krudt, jeg skal bruge på det. Jeg synes bare, det er fedt for dansk fodbold hver eneste gang, hvor er der liv og stemning på lægterne.

FCM-cheftræneren havde søndag sat Joel Andersson på bænken og spillede med Christian Sørensen, mens Franculino igen startede på bænken ligesom i torsdags mod Union SG.

Aral Simsir var ude med en lille muskelskade, og i hans fravær spillede Mikel Gogorza.





Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane




LIVE

TransferLIVE: I kontakt med kæmpe klub

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

‘En fantastisk situation’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Nedtur for Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Brøndbys milliontransfer slår rekord

LIVE: FCK – OB

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Vilde Roony matchvinder med panenka

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Kaos truer: Politiet advarer

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Drama – chokfyring i Premier League? 

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

‘Sæt ham af!’

FC Fredericia – Randers FC

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

FC København udtager German Onugkha

Giver status på Daramy – her er planen

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

0,1 procent

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer