HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kunne søndag aften glæde sig over en 2-0-sejr over AGF og en førsteplads i Superligaen.
Midtjyderne havde haft tre døgns restitution og forberedelse efter torsdag aftens 1-0-sejr over belgiske Union Saint-Gilloise i Europa League, og både FCM og Brøndby kommer på arbejde i den kommende uge, hvor holdene mødes to gange.
Der går kun 66 timer fra kickoff i pokal-ottendedelsfinalen torsdag aften, til holdene mødes klokken 14 i Herning søndag, og det får Thomas Thomasberg til at overveje holdsammensætningen til det, der er en revanchekamp for FCM efter et fortjent 0-2-nederlag i ligaen før landsholdspausen.
– Det er det. Vi vandt en enkelt gang over Brøndby i sidste sæson og har nu muligheden igen i pokalen, og den vil vi se, om vi kan tage. Det er en mulighed for at trofæ.
– Vi har en god pointafstand nu, og den håber vi selvfølgelig at gøre endnu større. Vi ser på Brøndby i pokalen i morgen [mandag], og så ser vi på de forskellige muligheder og løsninger. Det kan være i forhold til, hvem der skal spille, og hvem der eventuelt skal doseres lidt. Jeg synes, spillerne generelt har været fantastiske til at tage en kamp ad gangen, og det skal vi fortsætte med, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren har ligesom de fleste andre set balladen i Brøndby i derbyet med FC København, og det ærgrer Thomasberg, at der opstår ballade.
– Jeg tror, vi alle ønsker en fantastisk stemning. Liv på lægterne, fest og farver inden for det, man må gøre til en fodboldkamp. Vi håber altid, der er ude- og hjemmebanefans, ligesom AGF's fans var med til at give en suveræn stemning i dag. Det er ærgerligt, at udeholdets fans ikke kan være med til derbyer.
– Jeg ved ikke, hvor meget krudt, jeg skal bruge på det. Jeg synes bare, det er fedt for dansk fodbold hver eneste gang, hvor er der liv og stemning på lægterne.
FCM-cheftræneren havde søndag sat Joel Andersson på bænken og spillede med Christian Sørensen, mens Franculino igen startede på bænken ligesom i torsdags mod Union SG.
Aral Simsir var ude med en lille muskelskade, og i hans fravær spillede Mikel Gogorza.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW