Målsætningen hed top-3, men Brøndby endte som nummer fire i 3F Superligaen. Alligevel var det en godkendt sæson.
Sådan lyder det samstemmende fra klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, og cheftræner Niels Frederksen.
– Der er ingen i Brøndby, som går rundt med armene over hovedet over en fjerdeplads. Det skal vi aldrig gøre, og det kommer vi aldrig til, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
– Men vi skal også være tilfredse, når der bliver leveret solidt, med de forudsætninger der er til rådighed. Og det er der blevet, vil jeg sige.
Brøndby solgte i vinterpausen anfører og topscorer Kamil Wilczek og midtbaneprofilen Dominik Kaiser, som tilsammen havde scoret 30 af holdets mål i alle turneringer.
En ny strategi med større satsning på egne talenter skulle få bugt med de blodrøde tal på bundlinjen, men det gav også en tyndere offensiv.
– Vi må konstatere, at vi i foråret havde for store problemer med at skabe store chancer og score mål som en generel ting, siger Niels Frederiksen.
– Det havde ikke nødvendigvis kun noget at gøre med, at vi mistede nogle målscorere på holdet. Det har også noget at gøre med, at vi skal arbejde mere, med de relationer vi har på banens sidste tredjedel.
Han er dog meget tilfreds med, hvordan unge spillere som Morten Frendrup, Jesper Lindstrøm, Anis Slimane og Andreas Bruus har gjort det i sæsonen. Den holdning deler fodbolddirektøren.
– Jeg synes, vi kan se resultatet nu. Vi er kommet nogenlunde helskindet gennem den periode, hvor der er blevet truffet nogle væsentlige valg. Samtidig har vi et potentiale at gå på, siger Carsten V. Jensen.
– Jeg vil gerne rose trænerteamet. Jeg kender mange trænere, som ikke ville være tilfredse med det og hellere ville pege på, hvilke spillere de gerne ville have udefra. Men det var ikke en mulighed.
Brøndby vandt kun tre af de ti kampe i mesterskabsspillet, men til gengæld tabte holdet også kun to gange. Og man tabte ikke en eneste kamp til medaljetagerne fra FCM, FCK og AGF i de seks møder.
Brøndby sluttede sæsonen med 56 point på fjerdepladsen. Det var otte færre end AGF på tredjepladsen og to mere end AaB på femtepladsen. Det blev til 56 scoringer i ligaen, hvor man lukkede 42 mål ind.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe ændring i truppen – de starter for FCK
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
AaB i vildt comeback
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
– Han fik et lortetilbud fra OB
DAGENS SPILFORSLAG
