Målsætningen hed top-3, men Brøndby endte som nummer fire i 3F Superligaen. Alligevel var det en godkendt sæson.
Sådan lyder det samstemmende fra klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, og cheftræner Niels Frederksen.
– Der er ingen i Brøndby, som går rundt med armene over hovedet over en fjerdeplads. Det skal vi aldrig gøre, og det kommer vi aldrig til, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
– Men vi skal også være tilfredse, når der bliver leveret solidt, med de forudsætninger der er til rådighed. Og det er der blevet, vil jeg sige.
Brøndby solgte i vinterpausen anfører og topscorer Kamil Wilczek og midtbaneprofilen Dominik Kaiser, som tilsammen havde scoret 30 af holdets mål i alle turneringer.
En ny strategi med større satsning på egne talenter skulle få bugt med de blodrøde tal på bundlinjen, men det gav også en tyndere offensiv.
– Vi må konstatere, at vi i foråret havde for store problemer med at skabe store chancer og score mål som en generel ting, siger Niels Frederiksen.
– Det havde ikke nødvendigvis kun noget at gøre med, at vi mistede nogle målscorere på holdet. Det har også noget at gøre med, at vi skal arbejde mere, med de relationer vi har på banens sidste tredjedel.
Han er dog meget tilfreds med, hvordan unge spillere som Morten Frendrup, Jesper Lindstrøm, Anis Slimane og Andreas Bruus har gjort det i sæsonen. Den holdning deler fodbolddirektøren.
– Jeg synes, vi kan se resultatet nu. Vi er kommet nogenlunde helskindet gennem den periode, hvor der er blevet truffet nogle væsentlige valg. Samtidig har vi et potentiale at gå på, siger Carsten V. Jensen.
– Jeg vil gerne rose trænerteamet. Jeg kender mange trænere, som ikke ville være tilfredse med det og hellere ville pege på, hvilke spillere de gerne ville have udefra. Men det var ikke en mulighed.
Brøndby vandt kun tre af de ti kampe i mesterskabsspillet, men til gengæld tabte holdet også kun to gange. Og man tabte ikke en eneste kamp til medaljetagerne fra FCM, FCK og AGF i de seks møder.
Brøndby sluttede sæsonen med 56 point på fjerdepladsen. Det var otte færre end AGF på tredjepladsen og to mere end AaB på femtepladsen. Det blev til 56 scoringer i ligaen, hvor man lukkede 42 mål ind.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
