Brøndby-chef om spillerkøb: Ikke en mulighed

Både fodbolddirektør og cheftræner er tilfredse med 2019/2020-sæsonen i Brøndby, men der skal stiles højere.



Målsætningen hed top-3, men Brøndby endte som nummer fire i 3F Superligaen. Alligevel var det en godkendt sæson.

Sådan lyder det samstemmende fra klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, og cheftræner Niels Frederksen.

– Der er ingen i Brøndby, som går rundt med armene over hovedet over en fjerdeplads. Det skal vi aldrig gøre, og det kommer vi aldrig til, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

– Men vi skal også være tilfredse, når der bliver leveret solidt, med de forudsætninger der er til rådighed. Og det er der blevet, vil jeg sige.

Brøndby solgte i vinterpausen anfører og topscorer Kamil Wilczek og midtbaneprofilen Dominik Kaiser, som tilsammen havde scoret 30 af holdets mål i alle turneringer.

En ny strategi med større satsning på egne talenter skulle få bugt med de blodrøde tal på bundlinjen, men det gav også en tyndere offensiv.

– Vi må konstatere, at vi i foråret havde for store problemer med at skabe store chancer og score mål som en generel ting, siger Niels Frederiksen.

– Det havde ikke nødvendigvis kun noget at gøre med, at vi mistede nogle målscorere på holdet. Det har også noget at gøre med, at vi skal arbejde mere, med de relationer vi har på banens sidste tredjedel.

Han er dog meget tilfreds med, hvordan unge spillere som Morten Frendrup, Jesper Lindstrøm, Anis Slimane og Andreas Bruus har gjort det i sæsonen. Den holdning deler fodbolddirektøren.

– Jeg synes, vi kan se resultatet nu. Vi er kommet nogenlunde helskindet gennem den periode, hvor der er blevet truffet nogle væsentlige valg. Samtidig har vi et potentiale at gå på, siger Carsten V. Jensen.

– Jeg vil gerne rose trænerteamet. Jeg kender mange trænere, som ikke ville være tilfredse med det og hellere ville pege på, hvilke spillere de gerne ville have udefra. Men det var ikke en mulighed.

Brøndby vandt kun tre af de ti kampe i mesterskabsspillet, men til gengæld tabte holdet også kun to gange. Og man tabte ikke en eneste kamp til medaljetagerne fra FCM, FCK og AGF i de seks møder.

Brøndby sluttede sæsonen med 56 point på fjerdepladsen. Det var otte færre end AGF på tredjepladsen og to mere end AaB på femtepladsen. Det blev til 56 scoringer i ligaen, hvor man lukkede 42 mål ind.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Sverige med drømmestart på VM

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Blæst bagover af 18-årig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Raser over VM-tiltag

Brøndby melder duo færdig og teaser

Saudi-Arabien – Uruguay

Spanien – Kap Verde

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Elfenbenskysten – Ecuador