Målsætningen hed top-3, men Brøndby endte som nummer fire i 3F Superligaen. Alligevel var det en godkendt sæson.
Sådan lyder det samstemmende fra klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, og cheftræner Niels Frederksen.
– Der er ingen i Brøndby, som går rundt med armene over hovedet over en fjerdeplads. Det skal vi aldrig gøre, og det kommer vi aldrig til, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
– Men vi skal også være tilfredse, når der bliver leveret solidt, med de forudsætninger der er til rådighed. Og det er der blevet, vil jeg sige.
Brøndby solgte i vinterpausen anfører og topscorer Kamil Wilczek og midtbaneprofilen Dominik Kaiser, som tilsammen havde scoret 30 af holdets mål i alle turneringer.
En ny strategi med større satsning på egne talenter skulle få bugt med de blodrøde tal på bundlinjen, men det gav også en tyndere offensiv.
– Vi må konstatere, at vi i foråret havde for store problemer med at skabe store chancer og score mål som en generel ting, siger Niels Frederiksen.
– Det havde ikke nødvendigvis kun noget at gøre med, at vi mistede nogle målscorere på holdet. Det har også noget at gøre med, at vi skal arbejde mere, med de relationer vi har på banens sidste tredjedel.
Han er dog meget tilfreds med, hvordan unge spillere som Morten Frendrup, Jesper Lindstrøm, Anis Slimane og Andreas Bruus har gjort det i sæsonen. Den holdning deler fodbolddirektøren.
– Jeg synes, vi kan se resultatet nu. Vi er kommet nogenlunde helskindet gennem den periode, hvor der er blevet truffet nogle væsentlige valg. Samtidig har vi et potentiale at gå på, siger Carsten V. Jensen.
– Jeg vil gerne rose trænerteamet. Jeg kender mange trænere, som ikke ville være tilfredse med det og hellere ville pege på, hvilke spillere de gerne ville have udefra. Men det var ikke en mulighed.
Brøndby vandt kun tre af de ti kampe i mesterskabsspillet, men til gengæld tabte holdet også kun to gange. Og man tabte ikke en eneste kamp til medaljetagerne fra FCM, FCK og AGF i de seks møder.
Brøndby sluttede sæsonen med 56 point på fjerdepladsen. Det var otte færre end AGF på tredjepladsen og to mere end AaB på femtepladsen. Det blev til 56 scoringer i ligaen, hvor man lukkede 42 mål ind.
/ritzau/
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
EKSKLUSIVT
