Brøndby-chef om spillerkøb: Ikke en mulighed

Både fodbolddirektør og cheftræner er tilfredse med 2019/2020-sæsonen i Brøndby, men der skal stiles højere.



Målsætningen hed top-3, men Brøndby endte som nummer fire i 3F Superligaen. Alligevel var det en godkendt sæson.

Sådan lyder det samstemmende fra klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, og cheftræner Niels Frederksen.

– Der er ingen i Brøndby, som går rundt med armene over hovedet over en fjerdeplads. Det skal vi aldrig gøre, og det kommer vi aldrig til, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

– Men vi skal også være tilfredse, når der bliver leveret solidt, med de forudsætninger der er til rådighed. Og det er der blevet, vil jeg sige.

Brøndby solgte i vinterpausen anfører og topscorer Kamil Wilczek og midtbaneprofilen Dominik Kaiser, som tilsammen havde scoret 30 af holdets mål i alle turneringer.

En ny strategi med større satsning på egne talenter skulle få bugt med de blodrøde tal på bundlinjen, men det gav også en tyndere offensiv.

– Vi må konstatere, at vi i foråret havde for store problemer med at skabe store chancer og score mål som en generel ting, siger Niels Frederiksen.

– Det havde ikke nødvendigvis kun noget at gøre med, at vi mistede nogle målscorere på holdet. Det har også noget at gøre med, at vi skal arbejde mere, med de relationer vi har på banens sidste tredjedel.

Han er dog meget tilfreds med, hvordan unge spillere som Morten Frendrup, Jesper Lindstrøm, Anis Slimane og Andreas Bruus har gjort det i sæsonen. Den holdning deler fodbolddirektøren.

– Jeg synes, vi kan se resultatet nu. Vi er kommet nogenlunde helskindet gennem den periode, hvor der er blevet truffet nogle væsentlige valg. Samtidig har vi et potentiale at gå på, siger Carsten V. Jensen.

– Jeg vil gerne rose trænerteamet. Jeg kender mange trænere, som ikke ville være tilfredse med det og hellere ville pege på, hvilke spillere de gerne ville have udefra. Men det var ikke en mulighed.

Brøndby vandt kun tre af de ti kampe i mesterskabsspillet, men til gengæld tabte holdet også kun to gange. Og man tabte ikke en eneste kamp til medaljetagerne fra FCM, FCK og AGF i de seks møder.

Brøndby sluttede sæsonen med 56 point på fjerdepladsen. Det var otte færre end AGF på tredjepladsen og to mere end AaB på femtepladsen. Det blev til 56 scoringer i ligaen, hvor man lukkede 42 mål ind.

/ritzau/



Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Thomas Frank siger undskyld

Vender hjem til AaB

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet