Brøndby-chef om spillerkøb: Ikke en mulighed

Både fodbolddirektør og cheftræner er tilfredse med 2019/2020-sæsonen i Brøndby, men der skal stiles højere.



Målsætningen hed top-3, men Brøndby endte som nummer fire i 3F Superligaen. Alligevel var det en godkendt sæson.

Sådan lyder det samstemmende fra klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, og cheftræner Niels Frederksen.

– Der er ingen i Brøndby, som går rundt med armene over hovedet over en fjerdeplads. Det skal vi aldrig gøre, og det kommer vi aldrig til, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

– Men vi skal også være tilfredse, når der bliver leveret solidt, med de forudsætninger der er til rådighed. Og det er der blevet, vil jeg sige.

Brøndby solgte i vinterpausen anfører og topscorer Kamil Wilczek og midtbaneprofilen Dominik Kaiser, som tilsammen havde scoret 30 af holdets mål i alle turneringer.

En ny strategi med større satsning på egne talenter skulle få bugt med de blodrøde tal på bundlinjen, men det gav også en tyndere offensiv.

– Vi må konstatere, at vi i foråret havde for store problemer med at skabe store chancer og score mål som en generel ting, siger Niels Frederiksen.

– Det havde ikke nødvendigvis kun noget at gøre med, at vi mistede nogle målscorere på holdet. Det har også noget at gøre med, at vi skal arbejde mere, med de relationer vi har på banens sidste tredjedel.

Han er dog meget tilfreds med, hvordan unge spillere som Morten Frendrup, Jesper Lindstrøm, Anis Slimane og Andreas Bruus har gjort det i sæsonen. Den holdning deler fodbolddirektøren.

– Jeg synes, vi kan se resultatet nu. Vi er kommet nogenlunde helskindet gennem den periode, hvor der er blevet truffet nogle væsentlige valg. Samtidig har vi et potentiale at gå på, siger Carsten V. Jensen.

– Jeg vil gerne rose trænerteamet. Jeg kender mange trænere, som ikke ville være tilfredse med det og hellere ville pege på, hvilke spillere de gerne ville have udefra. Men det var ikke en mulighed.

Brøndby vandt kun tre af de ti kampe i mesterskabsspillet, men til gengæld tabte holdet også kun to gange. Og man tabte ikke en eneste kamp til medaljetagerne fra FCM, FCK og AGF i de seks møder.

Brøndby sluttede sæsonen med 56 point på fjerdepladsen. Det var otte færre end AGF på tredjepladsen og to mere end AaB på femtepladsen. Det blev til 56 scoringer i ligaen, hvor man lukkede 42 mål ind.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

– Er der 120 millioner i klubkassen?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Mbappé afviser teori



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker drillet af Mourinho

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Alexander Lind blæst bagover

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Viser målform før vigtig landskamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Glem 4-4-4-4-0

Josip Radošević på samtlige forsider

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kan ryge 9 millioner ned i løn

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter