Brøndby: Det er en påstand

I Brøndby har man været forberedt på et millionkrav omkring manglende feriepenge-betaling, men direktør Jan Lockhart er ikke nødvendigvis enig i kravet eller beløbets størrelse..



Kravet om feriepenge-betaling, som spillerforeningen har rejst på vegne af 57 spillere, der har været på kontrakt i brøndby siden 2004, kommer ikke som nogen overraskelse for Brøndby.

– Vi har været bekendt med, at der ville komme et krav, og der er i nogen grad taget højde for det i regnskaberne, siger Brøndby-direktør Jan Lockhart til tv2sport.dk.

I den overenskomst, der i 2004 blev indgået mellem Spillerforeningen og Divisionsforeningen, står det klart og tydeligt, at der skal betales feriepenge af skattepligtige indkomster inklusiv sign-on-fees og bonusudbetalinger.

En lang række Superliga-klubber har som Brøndby ikke udbetalt feriepenge af netop sign-on-fees og bonus. Spillerforeningen har i følge Ekstra Bladet rejst et krav på 27,5 millioner kroner mod Brøndby.

– Jeg vi gerne understrege, at det er en påstand fra spillerne, og det er langt fra sikkert, at vi er enige i beløbets størrelse, siger Jan Lockhart til tv2sport.dk.

Brøndby-direktøren vil nu se nærmere på kravet sammen klubbens økonomichef og flere jurister, så der kan komme klarhed over sagen.

Spillerforeningen har taget Brøndby op som den første sag, men en række klubber kan forvente samme tur i fremtiden.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Transferfri stjerne i København

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

AGF er mestre – her er deres vej i Europa