Superligaklubben Brøndby er stærkt utilfreds med, at den til den næste hjemmekamp mod Horsens kun må samle 500 personer på stadion.
Det blev en kendsgerning, da regeringen tidligere tirsdag lavede restriktioner på grund af et stigende corona-smittetryk i en række danske kommuner.
– Vi er uforstående og ærgerlige over, at regeringen i dag har valgt at pålægge os voldsomme tilskuerrestriktioner frem til 1. oktober, siger klubbens administrerende direktør, Ole Palmå.
Han henviser til, at klubbens fans har fulgt de udarbejdede protokoller, når der i en periode har været adgang for flere tilskuere til kampene. I søndags havde Brøndby 6775 tilskuere på plads, da FC Nordsjælland blev slået 3-2.
– Vores fans og partnere skal have en kæmpe ros for at have taget de mange nye tiltag til sig for at mindske en eventuel smitterisiko, og vores fans går i dag til fodbold på Brøndby Stadion med en stor ansvarsfølelse over for hinanden og samfundet, og vi er utrolig kede af, at de i dag bliver straffet, siger Palmå.
Han undrer sig over, at ligaen ikke er blevet taget med på råd, inden man tog beslutningen om de nye restriktioner, som i første omgang går ud over FC København og Brøndby.
– Det er vores håb og forventning, at regeringen inden 1. oktober vil indgå i en åben og konstruktiv dialog med Divisionsforeningen, så man får et bredere funderet grundlag at tage så omfattende og ødelæggende beslutninger ud fra.
FCK tager imod Brøndby på søndag, og her må der maksimalt samles 500 personer. Det var ellers planen, at omkring 12.000 tilskuere skulle overvære kampen i Parken.
FCK har nu meldt ud, at man ønsker kampen flyttet til et senere tidspunkt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
