Efter planen skulle Brøndby IF i denne uge have præsenteret Leopold Wahlstedt som ny målmand på Vestegnen, men svenskeren var ikke med flyet.
Aftalen med Odd-keeperen var mundtligt på plads, men i 11. time dukkede Jon Dahl Tomasson og Blackburn Rovers op med et økonomisk mere lukrativt tilbud til Leopold Wahlstedt, der derfor valgte at droppe det planlagte skifte til Brøndby. I stedet ventes han at blive præsenteret i Blackburn i den kommende uge.
Efterladt med en lang transfernæse er det nu Carsten V. Jensens opgave at holde hovedet højt og i stedet lande en anden målmand, som skal være den langsigtede afløser for Mads Hermansen.
Den opgave går Brøndbys fodbolddirektør til med rank ryg, og så gider han ellers ikke tale om Leopold Wahlstedt.
– Der er først en aftale, når der er en underskrift på en aftale, og det har vi ikke fået. Jeg vil ikke kommentere enkelte navne, men for at en aftale gælder, skal der en underskrift på papir, og der nåede vi ikke til, siger Carsten V. Jensen til 3+ og tilføjer og målmandsjagten, der nu er gået ind i en ny fase:
– Vi er stødt på et par udfordringer undervejs, men vi er godt forberedte. Ting tager tid, når man skal skifte spor, men vi skal nok komme i mål – omend lidt forsinket. Vi skal nok få landet en god keeper.
Mens Brøndby afventer ankomsten af en ny målmand, er det veteranen Thomas Mikkelsen, der skal vogte målet for de blå-gule.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
FCM-transfer i fare
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT