Efter planen skulle Brøndby IF i denne uge have præsenteret Leopold Wahlstedt som ny målmand på Vestegnen, men svenskeren var ikke med flyet.
Aftalen med Odd-keeperen var mundtligt på plads, men i 11. time dukkede Jon Dahl Tomasson og Blackburn Rovers op med et økonomisk mere lukrativt tilbud til Leopold Wahlstedt, der derfor valgte at droppe det planlagte skifte til Brøndby. I stedet ventes han at blive præsenteret i Blackburn i den kommende uge.
Efterladt med en lang transfernæse er det nu Carsten V. Jensens opgave at holde hovedet højt og i stedet lande en anden målmand, som skal være den langsigtede afløser for Mads Hermansen.
Den opgave går Brøndbys fodbolddirektør til med rank ryg, og så gider han ellers ikke tale om Leopold Wahlstedt.
– Der er først en aftale, når der er en underskrift på en aftale, og det har vi ikke fået. Jeg vil ikke kommentere enkelte navne, men for at en aftale gælder, skal der en underskrift på papir, og der nåede vi ikke til, siger Carsten V. Jensen til 3+ og tilføjer og målmandsjagten, der nu er gået ind i en ny fase:
– Vi er stødt på et par udfordringer undervejs, men vi er godt forberedte. Ting tager tid, når man skal skifte spor, men vi skal nok komme i mål – omend lidt forsinket. Vi skal nok få landet en god keeper.
Mens Brøndby afventer ankomsten af en ny målmand, er det veteranen Thomas Mikkelsen, der skal vogte målet for de blå-gule.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER