Brøndby droppet: Vi skal nok lande en god målmand

Carsten V. Jensen er fortrøstningsfuld i forhold til at lande en ny målmand. Brøndby IF blev i denne uge forladt ved selve alteret af Leopold Wahlstedt.



Efter planen skulle Brøndby IF i denne uge have præsenteret Leopold Wahlstedt som ny målmand på Vestegnen, men svenskeren var ikke med flyet.

Aftalen med Odd-keeperen var mundtligt på plads, men i 11. time dukkede Jon Dahl Tomasson og Blackburn Rovers op med et økonomisk mere lukrativt tilbud til Leopold Wahlstedt, der derfor valgte at droppe det planlagte skifte til Brøndby. I stedet ventes han at blive præsenteret i Blackburn i den kommende uge.

Efterladt med en lang transfernæse er det nu Carsten V. Jensens opgave at holde hovedet højt og i stedet lande en anden målmand, som skal være den langsigtede afløser for Mads Hermansen.

Den opgave går Brøndbys fodbolddirektør til med rank ryg, og så gider han ellers ikke tale om Leopold Wahlstedt.

– Der er først en aftale, når der er en underskrift på en aftale, og det har vi ikke fået. Jeg vil ikke kommentere enkelte navne, men for at en aftale gælder, skal der en underskrift på papir, og der nåede vi ikke til, siger Carsten V. Jensen til 3+ og tilføjer og målmandsjagten, der nu er gået ind i en ny fase:

– Vi er stødt på et par udfordringer undervejs, men vi er godt forberedte. Ting tager tid, når man skal skifte spor, men vi skal nok komme i mål – omend lidt forsinket. Vi skal nok få landet en god keeper. 

Mens Brøndby afventer ankomsten af en ny målmand, er det veteranen Thomas Mikkelsen, der skal vogte målet for de blå-gule. 





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Køber ind i Barcelona

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Schweiz – Canada

England – Ghana

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Portugal – Usbekistan

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

Lurer på Superliga-stjerne