Tipsbladet i Brøndby.
Han har kun været i klubben i lidt over to måneder, men Sean Klaiber stortrives allerede i Brøndby.
Det understreger den tidligere Ajax-spiller efter fredagens træning i Brøndby, hvor han samtidig gav udtryk for, at han gerne bliver flere år endnu.
– Det håber jeg, at jeg kan. Jeg har kun været her i kort tid, men jeg elsker det så meget. Måden, som klubben og fansene behandler mig. Det er noget specielt, lyder det fra Sean Klaiber.
– Den første tid har været rigtig, rigtig god. Jeg føler, at den her klub passer til den person, jeg er. Folk i klubben er hårdtarbejdende, og sådan er jeg også.
Selvom han tidligere har spillet for storklubben Ajax, er Sean Klaiber imponeret over niveauet i Brøndby, mens wingbacken også mener, at Superligaen passer godt til ham.
– Niveauet på vores hold er højt. Den danske liga er en smule anderledes end i Holland, hvor alle klubber spiller med korte afleveringer. Her går det mere op og ned. Jeg synes, at det passer godt til mig. Jeg får løbet mange meter. Man skal være fit, og jeg er en fit fyr, siger Sean Klaiber.
En af de Brøndby-spillere, som Sean Klaiber indtil videre har knyttet et tæt bånd med, er anfører Ohi Omoijuanfo.
– Jeg ved ikke hvorfor, men vi har så mange ting tilfælles. Vi er bare ret ens. Jeg er bare virkelig taknemmelig for ham. Han behandlede mig virkelig godt, da jeg kom hertil. Han var en af de spillere, der tog virkelig godt imod mig. Vi tilbringer også tid sammen uden for banen, for han har også to børn, der er på samme alder som mine. Han er bare en rigtig god fyr, fortæller Sean Klaiber.
Klaiber, der spiller for Surinams landshold, er generelt et familiemenneske, og derfor glæder han sig over, at tingene også fungerer rigtigt uden for banen.
– Det er første gang, at jeg er i en udenlandsk klub. Så jeg vidste ikke, hvad jeg kunne forvente. Jeg kom på deadline dag, og alt gik så hurtigt. Min familie elsker det her, og det er en af de vigtigste ting for mig.
– Min familie nyder at være her. Jeg har fundet en god skole til min ældste søn, og min hustru er glad for at være her. Det er det vigtigste for mig.
Ten Hag var som en far
Søndag skal Sean Klaiber og Brøndby op imod FC København, der i onsdags hentede en dramatisk 4-3-sejr over Manchester United.
– Det var virkeligt godt gået af dem. Det var et virkeligt godt resultat for dem, og det er også godt for dansk fodbold, lyder det fra Klaiber, der dog også føler med Erik ten Hag.
Klaiber spillede under den nuværende Manchester United-boss i både Utrecht og Ajax, og Brøndby-profilen husker tilbage på tiden under stjernetræneren med stor glæde.
– Jeg havde ham i min første tid i Utrecht. Jeg var en yngre spiller dengang, og han lærte mig at leve som en professionel fodboldspiller, i forhold til hvordan man gør tingene på og uden for banen.
– Han var som en far for mig. Han hentede mig også til Ajax, hvor vi havde nogle fantastiske resultater og vandt et par mesterskaber og pokalturneringer.
Sean Klaiber, der har spillet otte kampe for Brøndby siden skiftet i sommer, har kontrakt med klubben frem til sommeren 2025.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE