Tipsbladet i Brøndby.
Han har kun været i klubben i lidt over to måneder, men Sean Klaiber stortrives allerede i Brøndby.
Det understreger den tidligere Ajax-spiller efter fredagens træning i Brøndby, hvor han samtidig gav udtryk for, at han gerne bliver flere år endnu.
– Det håber jeg, at jeg kan. Jeg har kun været her i kort tid, men jeg elsker det så meget. Måden, som klubben og fansene behandler mig. Det er noget specielt, lyder det fra Sean Klaiber.
– Den første tid har været rigtig, rigtig god. Jeg føler, at den her klub passer til den person, jeg er. Folk i klubben er hårdtarbejdende, og sådan er jeg også.
Selvom han tidligere har spillet for storklubben Ajax, er Sean Klaiber imponeret over niveauet i Brøndby, mens wingbacken også mener, at Superligaen passer godt til ham.
– Niveauet på vores hold er højt. Den danske liga er en smule anderledes end i Holland, hvor alle klubber spiller med korte afleveringer. Her går det mere op og ned. Jeg synes, at det passer godt til mig. Jeg får løbet mange meter. Man skal være fit, og jeg er en fit fyr, siger Sean Klaiber.
En af de Brøndby-spillere, som Sean Klaiber indtil videre har knyttet et tæt bånd med, er anfører Ohi Omoijuanfo.
– Jeg ved ikke hvorfor, men vi har så mange ting tilfælles. Vi er bare ret ens. Jeg er bare virkelig taknemmelig for ham. Han behandlede mig virkelig godt, da jeg kom hertil. Han var en af de spillere, der tog virkelig godt imod mig. Vi tilbringer også tid sammen uden for banen, for han har også to børn, der er på samme alder som mine. Han er bare en rigtig god fyr, fortæller Sean Klaiber.
Klaiber, der spiller for Surinams landshold, er generelt et familiemenneske, og derfor glæder han sig over, at tingene også fungerer rigtigt uden for banen.
– Det er første gang, at jeg er i en udenlandsk klub. Så jeg vidste ikke, hvad jeg kunne forvente. Jeg kom på deadline dag, og alt gik så hurtigt. Min familie elsker det her, og det er en af de vigtigste ting for mig.
– Min familie nyder at være her. Jeg har fundet en god skole til min ældste søn, og min hustru er glad for at være her. Det er det vigtigste for mig.
Ten Hag var som en far
Søndag skal Sean Klaiber og Brøndby op imod FC København, der i onsdags hentede en dramatisk 4-3-sejr over Manchester United.
– Det var virkeligt godt gået af dem. Det var et virkeligt godt resultat for dem, og det er også godt for dansk fodbold, lyder det fra Klaiber, der dog også føler med Erik ten Hag.
Klaiber spillede under den nuværende Manchester United-boss i både Utrecht og Ajax, og Brøndby-profilen husker tilbage på tiden under stjernetræneren med stor glæde.
– Jeg havde ham i min første tid i Utrecht. Jeg var en yngre spiller dengang, og han lærte mig at leve som en professionel fodboldspiller, i forhold til hvordan man gør tingene på og uden for banen.
– Han var som en far for mig. Han hentede mig også til Ajax, hvor vi havde nogle fantastiske resultater og vandt et par mesterskaber og pokalturneringer.
Sean Klaiber, der har spillet otte kampe for Brøndby siden skiftet i sommer, har kontrakt med klubben frem til sommeren 2025.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
Anbefaler FC Midtjylland til alle
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Brøndby afvist
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
Indkalder Salah til afgørende samtale
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i lokalderby i Rhinland
Conrad Harder assisterer i nederlag
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER