Brøndby-duo er blevet perlevenner: Vi er ret ens

Sean Klaiber er klar til at blive i Brøndby i flere sæsoner endnu, da han allerede har fundet sig rigtigt godt til rette i klubben.



Tipsbladet i Brøndby. 

Han har kun været i klubben i lidt over to måneder, men Sean Klaiber stortrives allerede i Brøndby. 

Det understreger den tidligere Ajax-spiller efter fredagens træning i Brøndby, hvor han samtidig gav udtryk for, at han gerne bliver flere år endnu. 

– Det håber jeg, at jeg kan. Jeg har kun været her i kort tid, men jeg elsker det så meget. Måden, som klubben og fansene behandler mig. Det er noget specielt, lyder det fra Sean Klaiber. 

– Den første tid har været rigtig, rigtig god. Jeg føler, at den her klub passer til den person, jeg er. Folk i klubben er hårdtarbejdende, og sådan er jeg også.

Selvom han tidligere har spillet for storklubben Ajax, er Sean Klaiber imponeret over niveauet i Brøndby, mens wingbacken også mener, at Superligaen passer godt til ham. 

– Niveauet på vores hold er højt. Den danske liga er en smule anderledes end i Holland, hvor alle klubber spiller med korte afleveringer. Her går det mere op og ned. Jeg synes, at det passer godt til mig. Jeg får løbet mange meter. Man skal være fit, og jeg er en fit fyr, siger Sean Klaiber. 

En af de Brøndby-spillere, som Sean Klaiber indtil videre har knyttet et tæt bånd med, er anfører Ohi Omoijuanfo. 

– Jeg ved ikke hvorfor, men vi har så mange ting tilfælles. Vi er bare ret ens. Jeg er bare virkelig taknemmelig for ham. Han behandlede mig virkelig godt, da jeg kom hertil. Han var en af de spillere, der tog virkelig godt imod mig. Vi tilbringer også tid sammen uden for banen, for han har også to børn, der er på samme alder som mine. Han er bare en rigtig god fyr, fortæller Sean Klaiber. 

Klaiber, der spiller for Surinams landshold, er generelt et familiemenneske, og derfor glæder han sig over, at tingene også fungerer rigtigt uden for banen. 

– Det er første gang, at jeg er i en udenlandsk klub. Så jeg vidste ikke, hvad jeg kunne forvente. Jeg kom på deadline dag, og alt gik så hurtigt. Min familie elsker det her, og det er en af de vigtigste ting for mig.

– Min familie nyder at være her. Jeg har fundet en god skole til min ældste søn, og min hustru er glad for at være her. Det er det vigtigste for mig.

Ten Hag var som en far
Søndag skal Sean Klaiber og Brøndby op imod FC København, der i onsdags hentede en dramatisk 4-3-sejr over Manchester United. 

– Det var virkeligt godt gået af dem. Det var et virkeligt godt resultat for dem, og det er også godt for dansk fodbold, lyder det fra Klaiber, der dog også føler med Erik ten Hag. 

Klaiber spillede under den nuværende Manchester United-boss i både Utrecht og Ajax, og Brøndby-profilen husker tilbage på tiden under stjernetræneren med stor glæde.

– Jeg havde ham i min første tid i Utrecht. Jeg var en yngre spiller dengang, og han lærte mig at leve som en professionel fodboldspiller, i forhold til hvordan man gør tingene på og uden for banen.

– Han var som en far for mig. Han hentede mig også til Ajax, hvor vi havde nogle fantastiske resultater og vandt et par mesterskaber og pokalturneringer.

Sean Klaiber, der har spillet otte kampe for Brøndby siden skiftet i sommer, har kontrakt med klubben frem til sommeren 2025. 





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Topchef får nyt job i FCK

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Randers FC – Silkeborg IF

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Flot comeback af Dortmund mod HSV



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Barcelona – Rayo Vallecano

Håber på FC København-exit

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

‘Det er dramatisk!’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig