Brøndby-ejer byder Lars Seier velkommen: Godt for dansk fodbold

Jan Bech Andersen byder Lars Seier Christensen velkommen i dansk fodbold, efter at rigmanden har købt 22,55 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment. De to kender hinanden ganske godt.



Det er ikke nogen hemmelighed, at det ikke er ret mange i Brøndby IF og FC København, der er på julekort med hinanden, men to af frontfigurene i de to klubber er rent faktisk ganske gode venner.

Brøndby-ejer Jan Bech Andersen har således et tæt forhold til rigmanden Lars Seier Christensen, som det mandag kom frem har købt 22,55 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment og dermed bliver en meget fremtrædende figur i FC København.

Jan Bech Andersen og Lars Seier Christensen har arbejdet sammen i flere år, og de investerede begge penge i Jesper “Kasi” Nielsens smykkefirma Endless Jewelry, som endte med at gå konkurs i 2016, og aktuelt er de tætte parterne i Bjarne Riis’ cykelsatsning Virtu Cycling Group, hvor Jan Bech Andersen, Lars Seier Christensen og Bjarne Riis ejer hver en tredjedel.

– Jeg kender Lars Seier, og vi taler jævnligt sammen. Hans investering i Parken får ingen betydning for vores samarbejde og mit engagement i vores cykelprojekt. Det fortsætter for fuld kraft. Jeg synes, det er godt for dansk fodbold, når en person som Lars Seier engagerer sig og investerer med både hjertet og hjernen i FCK, siger Jan Bech Andersen til Ekstra Bladet.

Lars Seier Christensen holder torsdag formiddag et pressemøde i Telia Parken, hvor han vil fortælle mere om sin investering i Parken Sport & Entertainment. Den tidligere Saxo Bank-direktør befinder sig lige nu i San Francisco. 





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

FC København interesseret i Jonas Kersken

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Her er VM-turneringens hold

Sønderjyske – FC Midtjylland