– Brøndby er 10 gange større

Brøndbys nyindkøb Jordi Vanlerberghe er meget glad for skiftet til Brøndby IF.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jordi Vanlerberghe blev i januar hentet ind for at løse Brøndbys problemer i højre forsvarsside og efter et par måneder er belgieren ved at finde fodfæste.

De seneste tre kampe har været med Jordi Vanlerberghe fra start, der både på og udenfor banen er rigtig glad for skiftet til Brøndby IF.

Det fortæller midterforsvareren til Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning i Brøndby.

– Det går rigtig godt. Jeg kan ikke klage. Alle har været meget hjælpsomme og flinke. Indtil videre har det været en fantastisk oplevelse, og jeg håber, det fortsætter på den her måde.

Transferen til Brøndby i januar er belgierens første skifte til en klub udenfor hjemlandets grænser. Men alligevel kendte Jordi Vanlerberghe godt til Brøndby IF på forhånd.

– Jeg kendte dem fra deres europæiske kampe. De spillede mod Gent for et par år siden, så jeg kender dem. Da interessen kom, undersøgte jeg dem også nærmere. Jeg er meget glad for at være her, siger han og tilføjer:

– Alle taler om fansene her, så man er lidt forberedt. Men oplevelsen er meget bedre, synes jeg. Støtten er god, og de er meget højtråbende. Min familie var her faktisk i sidste weekend til Silkeborg-kampen, så det var lidt en skam, at tribunen var lukket. Men det har overgået mine forventninger.

– Jeg kan faktisk sammenligne Brøndby med den klub, jeg kommer fra. Den er familiær og der er mange fans, men Brøndby er bare større. Der er den samme energi, stemning og familiære følelse, det er bare 10 gange større.

Hvad er den største forskel på fodbolden her sammenlignet med Belgien?

– Den største forskel? Der er lidt færre mål og holdene står mere kompakt. Hver gang jeg ser en kamp, er der altid kun et enkelt mål til forskel på en sejr eller uafgjort. I Belgien er det mere offensivt, selvom det stadig er lidt tidligt at sammenligne, men det er mit første indtryk.

243105

Godt samarbejde med Sean Klaiber
Jordi Vanlerberghe spiller i Brøndbys højre forsvarsside med Sean Klaiber foran sig, og det samarbejde har indtil videre set fornuftigt ud, selvom alting tager tid.

Det begynder dog at gå i den rigtige retning, fortæller belgieren.

– Det bliver kun bedre, som vi lærer hinanden at kende. Lige nu fungerer det, og andre gange fungerer det ikke så godt. Vi skal nå til et punkt, hvor vi kender hinanden ind og ud. Det er lidt mærkeligt at sige, men han skal vide, hvad der sker, når jeg gør noget på banen. Det går bedre og bedre, og jeg føler også til træning, at det går fremad.

Både på banen går samarbejdet mellem Jordi Vanlerberghe, 27 år, og Sean Klaiber fremad og det gør det også udenfor kridtstregerne.

– Forbindelsen er god, og det hjælper også, at vi begge taler samme sprog og kører til træning sammen. Konerne har det også godt sammen, så det hjælper også på, at vi lærer hinanden bedre at kende. Jeg håber, det fortsætter på den måde.

Jordi Vanlerberghe har underskrevet en kontrakt frem til 2027 med Brøndby og kommer fra Mechelen i hjemlandet, som han startede karrieren i og siden drog retur til i 2020.

Foto: Alamy.





LIVE

TransferLIVE: Henter AGF-keeper

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Brøndby vil holde på stjerne

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Højlund roser FC Københavns fans

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

FC København byder på kantspiller

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby forhandler om stor transfer

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’