Brøndby alene i spidsen med sejr i guldkamp

Brøndby fører Superligaen med tre point efter en 2-1-sejr søndag over den direkte guldrival FC Midtjylland.



Et intenst topbrag med et tårnhøjt og hæsblæsende tempo endte med en 2-1-sejr til Brøndby over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.

Brøndby blæste FCM tilbage i første halvleg og var klart bedst. Hjemmeholdet vandt duellerne og fik trykket midtjyderne, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-0 på to mål af offensivspilleren Yuito Suzuki.

Et hurtigt mål til 1-2 efter pausen var ikke nok for FCM, der ellers fik gjort Brøndby mere passive i perioder af anden halvleg.

Med sejren i topkampen fører Brøndby nu Superligaen og har 55 point. Fra ligaens top har holdet tre point ned til midtjyderne på andenpladsen, og der resterer seks runder af mesterskabsspillet.

Det var ikke gået spillernes næse forbi, at der var afgørende point på spil. Allerede efter få minutter var der flere håndgemæng mellem Brøndby- og FCM-spillerne, der havde tændingen i top fra første fløjt.

Efter ti minutter kunne det tætpakkede Brøndby Stadion bryde ud i ren ekstase. Værterne stjal bolden højt, hvorefter Brøndbys Yuito Suzuki drev bolden frem og flot sparkede 1-0-føringen ind med venstreskøjten.

Brøndby fortsatte sit høje tempo, og holdet fik trynet FCM ned ved at vinde størstedelen af nærkampene.

Derfor var det også ganske fortjent, at Yuito Suzuki blev dobbelt målscorer med en langskudsperle efter 35 minutter. Brøndby spillede sig nemt igennem FCM, og inde centralt tog japaneren igen sagen i egen hånd. Det sørgede for en blågul pauseføring på 2-0.

Midtjyderne fik en optimal start efter pausen i jagten på at vende kampen på hovedet. Ti minutter inde i anden halvleg sparkede FCM-spilleren Mads Bech Sørensen reduceringen til 1-2 ind efter et skarpt slået hjørnespark.

Målet gjorde Brøndby passive. I flere situationer stod hele hjemmeholdet i eget felt i forsøget på at afværge FC Midtjyllands farlige dødbolde.

Brøndby kom længere frem på banen, og det skabte en åben og hektisk slutspurt på topkampen. De blågule holdt dog stand og fik dermed fuldt pointudbytte.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Kroatien – Ghana

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’