Brøndby alene i spidsen med sejr i guldkamp

Brøndby fører Superligaen med tre point efter en 2-1-sejr søndag over den direkte guldrival FC Midtjylland.



Et intenst topbrag med et tårnhøjt og hæsblæsende tempo endte med en 2-1-sejr til Brøndby over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.

Brøndby blæste FCM tilbage i første halvleg og var klart bedst. Hjemmeholdet vandt duellerne og fik trykket midtjyderne, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-0 på to mål af offensivspilleren Yuito Suzuki.

Et hurtigt mål til 1-2 efter pausen var ikke nok for FCM, der ellers fik gjort Brøndby mere passive i perioder af anden halvleg.

Med sejren i topkampen fører Brøndby nu Superligaen og har 55 point. Fra ligaens top har holdet tre point ned til midtjyderne på andenpladsen, og der resterer seks runder af mesterskabsspillet.

Det var ikke gået spillernes næse forbi, at der var afgørende point på spil. Allerede efter få minutter var der flere håndgemæng mellem Brøndby- og FCM-spillerne, der havde tændingen i top fra første fløjt.

Efter ti minutter kunne det tætpakkede Brøndby Stadion bryde ud i ren ekstase. Værterne stjal bolden højt, hvorefter Brøndbys Yuito Suzuki drev bolden frem og flot sparkede 1-0-føringen ind med venstreskøjten.

Brøndby fortsatte sit høje tempo, og holdet fik trynet FCM ned ved at vinde størstedelen af nærkampene.

Derfor var det også ganske fortjent, at Yuito Suzuki blev dobbelt målscorer med en langskudsperle efter 35 minutter. Brøndby spillede sig nemt igennem FCM, og inde centralt tog japaneren igen sagen i egen hånd. Det sørgede for en blågul pauseføring på 2-0.

Midtjyderne fik en optimal start efter pausen i jagten på at vende kampen på hovedet. Ti minutter inde i anden halvleg sparkede FCM-spilleren Mads Bech Sørensen reduceringen til 1-2 ind efter et skarpt slået hjørnespark.

Målet gjorde Brøndby passive. I flere situationer stod hele hjemmeholdet i eget felt i forsøget på at afværge FC Midtjyllands farlige dødbolde.

Brøndby kom længere frem på banen, og det skabte en åben og hektisk slutspurt på topkampen. De blågule holdt dog stand og fik dermed fuldt pointudbytte.

/ritzau/





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM