Brøndby alene i spidsen med sejr i guldkamp

Brøndby fører Superligaen med tre point efter en 2-1-sejr søndag over den direkte guldrival FC Midtjylland.



Et intenst topbrag med et tårnhøjt og hæsblæsende tempo endte med en 2-1-sejr til Brøndby over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.

Brøndby blæste FCM tilbage i første halvleg og var klart bedst. Hjemmeholdet vandt duellerne og fik trykket midtjyderne, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-0 på to mål af offensivspilleren Yuito Suzuki.

Et hurtigt mål til 1-2 efter pausen var ikke nok for FCM, der ellers fik gjort Brøndby mere passive i perioder af anden halvleg.

Med sejren i topkampen fører Brøndby nu Superligaen og har 55 point. Fra ligaens top har holdet tre point ned til midtjyderne på andenpladsen, og der resterer seks runder af mesterskabsspillet.

Det var ikke gået spillernes næse forbi, at der var afgørende point på spil. Allerede efter få minutter var der flere håndgemæng mellem Brøndby- og FCM-spillerne, der havde tændingen i top fra første fløjt.

Efter ti minutter kunne det tætpakkede Brøndby Stadion bryde ud i ren ekstase. Værterne stjal bolden højt, hvorefter Brøndbys Yuito Suzuki drev bolden frem og flot sparkede 1-0-føringen ind med venstreskøjten.

Brøndby fortsatte sit høje tempo, og holdet fik trynet FCM ned ved at vinde størstedelen af nærkampene.

Derfor var det også ganske fortjent, at Yuito Suzuki blev dobbelt målscorer med en langskudsperle efter 35 minutter. Brøndby spillede sig nemt igennem FCM, og inde centralt tog japaneren igen sagen i egen hånd. Det sørgede for en blågul pauseføring på 2-0.

Midtjyderne fik en optimal start efter pausen i jagten på at vende kampen på hovedet. Ti minutter inde i anden halvleg sparkede FCM-spilleren Mads Bech Sørensen reduceringen til 1-2 ind efter et skarpt slået hjørnespark.

Målet gjorde Brøndby passive. I flere situationer stod hele hjemmeholdet i eget felt i forsøget på at afværge FC Midtjyllands farlige dødbolde.

Brøndby kom længere frem på banen, og det skabte en åben og hektisk slutspurt på topkampen. De blågule holdt dog stand og fik dermed fuldt pointudbytte.

/ritzau/





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Det er Neestrups tre største fejl

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Divisionsforeningen med markant udmelding

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Danmark – Nordmakedonien

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helt på røven over Victor Froholdt

Riemer melder stjerne klar

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Sigter 32 personer for matchfixing

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Senegal har appelleret vild dom

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Nu flytter anfører til Danmark

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere