Et intenst topbrag med et tårnhøjt og hæsblæsende tempo endte med en 2-1-sejr til Brøndby over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.
Brøndby blæste FCM tilbage i første halvleg og var klart bedst. Hjemmeholdet vandt duellerne og fik trykket midtjyderne, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-0 på to mål af offensivspilleren Yuito Suzuki.
Et hurtigt mål til 1-2 efter pausen var ikke nok for FCM, der ellers fik gjort Brøndby mere passive i perioder af anden halvleg.
Med sejren i topkampen fører Brøndby nu Superligaen og har 55 point. Fra ligaens top har holdet tre point ned til midtjyderne på andenpladsen, og der resterer seks runder af mesterskabsspillet.
Det var ikke gået spillernes næse forbi, at der var afgørende point på spil. Allerede efter få minutter var der flere håndgemæng mellem Brøndby- og FCM-spillerne, der havde tændingen i top fra første fløjt.
Efter ti minutter kunne det tætpakkede Brøndby Stadion bryde ud i ren ekstase. Værterne stjal bolden højt, hvorefter Brøndbys Yuito Suzuki drev bolden frem og flot sparkede 1-0-føringen ind med venstreskøjten.
Brøndby fortsatte sit høje tempo, og holdet fik trynet FCM ned ved at vinde størstedelen af nærkampene.
Derfor var det også ganske fortjent, at Yuito Suzuki blev dobbelt målscorer med en langskudsperle efter 35 minutter. Brøndby spillede sig nemt igennem FCM, og inde centralt tog japaneren igen sagen i egen hånd. Det sørgede for en blågul pauseføring på 2-0.
Midtjyderne fik en optimal start efter pausen i jagten på at vende kampen på hovedet. Ti minutter inde i anden halvleg sparkede FCM-spilleren Mads Bech Sørensen reduceringen til 1-2 ind efter et skarpt slået hjørnespark.
Målet gjorde Brøndby passive. I flere situationer stod hele hjemmeholdet i eget felt i forsøget på at afværge FC Midtjyllands farlige dødbolde.
Brøndby kom længere frem på banen, og det skabte en åben og hektisk slutspurt på topkampen. De blågule holdt dog stand og fik dermed fuldt pointudbytte.
/ritzau/
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke