Brøndby var allerede inden torsdagens opgør afklaret med, at det ikke ville blive til videre deltagelse i Europa League, idet afstanden op til andenpladsen var for stor.
Men 0-2-nederlaget på udebane til Sparta Prag betyder også, at det heller ikke bliver til en billet til Conference Leagues slutfase efter nytår. En plads, som Sparta Prag nu tager sig af.
Dávid Hancko og Adam Hložek scorede hjemmeholdets to mål.
Dermed slutter Brøndby sidst i holdets svære gruppe. Det blev til i alt to point for seks kampe. Pointene faldt i hjemmekampene mod netop Prag og Rangers.
Brøndby så opsatte ud fra kampens begyndelse, og allerede inden for de første fem minutter faldt de to første store chancer, der sagtens kunne være blevet omsat til mål.
Størst blev muligheden for svenske Simon Hedlund, der dog sparkede direkte på målmanden.
Sparta Prag begyndte så småt at overtage opgørets begivenheder efter det første kvarter. Målmand Mads Hermansen blev testet flere gange, men det var ikke nok til at overrumple ham.
Brøndby-spillerne måtte flere gange ty til hårdhændet behandling af Prag-spillerne, for at de ikke skulle nærme sig målet på ny.
Periodevist fik det danske mandskab dog bevæget sig frem på banen i flere kontrastød. Michael Uhre fik chancen på en bold i dybden, men afslutningen strøg et stykke forbi mål.
Få minutter inden pausen lavede Anis Slimane så et dumt frispark på kanten af feltet.
På frisparket tog Hermansen et lille skridt til siden, hvorfor der pludselig blev for langt over til Hanckos afslutning i danskerens egen side af målet.
Efter pausen skulle hjemmeholdet bruge fire minutter for at udbygge føringen. Hložek fik chancen fra tæt hold, hvorfra han skulle bruge lidt hjælp fra Hermansen for at få dirigeret sin afslutning i mål.
Hjemmeholdet blev siden reduceret til ti mand. Herefter begyndte et langt dansk overtag, der dog var langt fra at blive farligt for alvor.
Endnu sværere blev det så, da Brøndby også blev ramt af en udvisning. Slimane begik endnu et dumt frispark og blev altså vist ud. Derefter gik luften af ballonen for danskerne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT