Brøndby IF i nyt nederlag: Færdig i Europa

Det blev til to point for Brøndby i Europa Leagues gruppespil. Pointene faldt mod Sparta Prag og Rangers.



Brøndby var allerede inden torsdagens opgør afklaret med, at det ikke ville blive til videre deltagelse i Europa League, idet afstanden op til andenpladsen var for stor.

Men 0-2-nederlaget på udebane til Sparta Prag betyder også, at det heller ikke bliver til en billet til Conference Leagues slutfase efter nytår. En plads, som Sparta Prag nu tager sig af.

Dávid Hancko og Adam Hložek scorede hjemmeholdets to mål.

Dermed slutter Brøndby sidst i holdets svære gruppe. Det blev til i alt to point for seks kampe. Pointene faldt i hjemmekampene mod netop Prag og Rangers.

Brøndby så opsatte ud fra kampens begyndelse, og allerede inden for de første fem minutter faldt de to første store chancer, der sagtens kunne være blevet omsat til mål.

Størst blev muligheden for svenske Simon Hedlund, der dog sparkede direkte på målmanden.

Sparta Prag begyndte så småt at overtage opgørets begivenheder efter det første kvarter. Målmand Mads Hermansen blev testet flere gange, men det var ikke nok til at overrumple ham.

Brøndby-spillerne måtte flere gange ty til hårdhændet behandling af Prag-spillerne, for at de ikke skulle nærme sig målet på ny.

Periodevist fik det danske mandskab dog bevæget sig frem på banen i flere kontrastød. Michael Uhre fik chancen på en bold i dybden, men afslutningen strøg et stykke forbi mål.

Få minutter inden pausen lavede Anis Slimane så et dumt frispark på kanten af feltet.

På frisparket tog Hermansen et lille skridt til siden, hvorfor der pludselig blev for langt over til Hanckos afslutning i danskerens egen side af målet.

Efter pausen skulle hjemmeholdet bruge fire minutter for at udbygge føringen. Hložek fik chancen fra tæt hold, hvorfra han skulle bruge lidt hjælp fra Hermansen for at få dirigeret sin afslutning i mål.

Hjemmeholdet blev siden reduceret til ti mand. Herefter begyndte et langt dansk overtag, der dog var langt fra at blive farligt for alvor.

Endnu sværere blev det så, da Brøndby også blev ramt af en udvisning. Slimane begik endnu et dumt frispark og blev altså vist ud. Derefter gik luften af ballonen for danskerne.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp