Brøndby: Et hårdt slag i ansigtet

Brøndbys nederlag til FC København gør ondt på klubben, men troen på kvaliteten på holdet er stadig til stede på direktionsgangen.



Brøndby dominerede i store perioder lørdagens derby mod FC København, men da det sidste fløjt lød på Brøndby Stadion var det gæsterne, der kunne juble over sejren på 2-1.

Mens FC København runde efter runde hæver tre point og sætter ind på toppen af ligaen, hungrer Brøndby efter succes og point, der kan være med til at sende dem tilbage til toppen af den danske liga.

– Det var et hårdt slag i ansigtet, og den eneste medicin er at bygge videre på det gode spil, vi viste. Det handler om at forsætte den udvikling. Det er trods alt vigtigt, at vi får vist at holdet kan præstere og gøre det i næste en hel kamp, siger Brøndbys direktør Jan Lockhart til tipsbladet.dk

Da Brøndby tidligere på sæsonen skulle forklare en af årsagerne til den dårlige sæsonstart hed det sig, at spillerne ofte blev bange for at vinde, når holdet kom foran. Det har sæsonen igennem givet flere nedture, når modstanderen er kommet tilbage i kampen og måske endda endt med at snuppe alle tre point.

Sejren mod FC København var også inden for rækkevidde, men Cesar Santins overtidsscoring endte med endnu en stor >Brøndby-nedtur,  og nu handler det kommende arbejde i trænerstaben blandt andet om at holde spillerne oppe rent psykisk.

– Det er klart, at det psykisk er hårdt igen at spille en god kamp og fortjene mere og så alligevel ende med at tabe igen. Det handler om at komme ud af den negative spiral, og jeg ved, at der bliver brugt masser af energi fra trænerteamet i retning af at holde spændingsniveauet oppe hos spillerne, så humøret og troen stadig er til stede, siger Jan Lockhart.

På trods af kun ni point efter 10 kampe og en placering som nummer ni i ligaen, tror direktøren stadig fuldt og fast på en sæson, der skal leve op til målsætningen om medalje og en forbedring af sidste sæsons 51 point i det samlede regnskab.

– Jeg er ganske overbevist om, at vi nok skal få vendt den nuværende situation til noget bedre. Vi har et rigtigt godt hold, der i øjeblikket ikke præstere som håbet, men det ville alt andet lige være værre, hvis det handlede om, at evnerne ikke var til stede på holdet. Så ville det blive rigtigt svært, lyder det fra direktøren.

Brøndby møder i kommende runde Lyngby, der mandag aften sikrede sig en vigtig sejr ude over AaB.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Schmedes roser ny transfer

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Storklub vil have Filip Jörgensen

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

– Så kan det ikke være et svært valg

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli