Brøndby dominerede i store perioder lørdagens derby mod FC København, men da det sidste fløjt lød på Brøndby Stadion var det gæsterne, der kunne juble over sejren på 2-1.
Mens FC København runde efter runde hæver tre point og sætter ind på toppen af ligaen, hungrer Brøndby efter succes og point, der kan være med til at sende dem tilbage til toppen af den danske liga.
– Det var et hårdt slag i ansigtet, og den eneste medicin er at bygge videre på det gode spil, vi viste. Det handler om at forsætte den udvikling. Det er trods alt vigtigt, at vi får vist at holdet kan præstere og gøre det i næste en hel kamp, siger Brøndbys direktør Jan Lockhart til tipsbladet.dk
Da Brøndby tidligere på sæsonen skulle forklare en af årsagerne til den dårlige sæsonstart hed det sig, at spillerne ofte blev bange for at vinde, når holdet kom foran. Det har sæsonen igennem givet flere nedture, når modstanderen er kommet tilbage i kampen og måske endda endt med at snuppe alle tre point.
Sejren mod FC København var også inden for rækkevidde, men Cesar Santins overtidsscoring endte med endnu en stor >Brøndby-nedtur, og nu handler det kommende arbejde i trænerstaben blandt andet om at holde spillerne oppe rent psykisk.
– Det er klart, at det psykisk er hårdt igen at spille en god kamp og fortjene mere og så alligevel ende med at tabe igen. Det handler om at komme ud af den negative spiral, og jeg ved, at der bliver brugt masser af energi fra trænerteamet i retning af at holde spændingsniveauet oppe hos spillerne, så humøret og troen stadig er til stede, siger Jan Lockhart.
På trods af kun ni point efter 10 kampe og en placering som nummer ni i ligaen, tror direktøren stadig fuldt og fast på en sæson, der skal leve op til målsætningen om medalje og en forbedring af sidste sæsons 51 point i det samlede regnskab.
– Jeg er ganske overbevist om, at vi nok skal få vendt den nuværende situation til noget bedre. Vi har et rigtigt godt hold, der i øjeblikket ikke præstere som håbet, men det ville alt andet lige være værre, hvis det handlede om, at evnerne ikke var til stede på holdet. Så ville det blive rigtigt svært, lyder det fra direktøren.
Brøndby møder i kommende runde Lyngby, der mandag aften sikrede sig en vigtig sejr ude over AaB.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
Manchester United skuffer efter trænerfyring
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER