Brøndby: Et hårdt slag i ansigtet

Brøndbys nederlag til FC København gør ondt på klubben, men troen på kvaliteten på holdet er stadig til stede på direktionsgangen.



Brøndby dominerede i store perioder lørdagens derby mod FC København, men da det sidste fløjt lød på Brøndby Stadion var det gæsterne, der kunne juble over sejren på 2-1.

Mens FC København runde efter runde hæver tre point og sætter ind på toppen af ligaen, hungrer Brøndby efter succes og point, der kan være med til at sende dem tilbage til toppen af den danske liga.

– Det var et hårdt slag i ansigtet, og den eneste medicin er at bygge videre på det gode spil, vi viste. Det handler om at forsætte den udvikling. Det er trods alt vigtigt, at vi får vist at holdet kan præstere og gøre det i næste en hel kamp, siger Brøndbys direktør Jan Lockhart til tipsbladet.dk

Da Brøndby tidligere på sæsonen skulle forklare en af årsagerne til den dårlige sæsonstart hed det sig, at spillerne ofte blev bange for at vinde, når holdet kom foran. Det har sæsonen igennem givet flere nedture, når modstanderen er kommet tilbage i kampen og måske endda endt med at snuppe alle tre point.

Sejren mod FC København var også inden for rækkevidde, men Cesar Santins overtidsscoring endte med endnu en stor >Brøndby-nedtur,  og nu handler det kommende arbejde i trænerstaben blandt andet om at holde spillerne oppe rent psykisk.

– Det er klart, at det psykisk er hårdt igen at spille en god kamp og fortjene mere og så alligevel ende med at tabe igen. Det handler om at komme ud af den negative spiral, og jeg ved, at der bliver brugt masser af energi fra trænerteamet i retning af at holde spændingsniveauet oppe hos spillerne, så humøret og troen stadig er til stede, siger Jan Lockhart.

På trods af kun ni point efter 10 kampe og en placering som nummer ni i ligaen, tror direktøren stadig fuldt og fast på en sæson, der skal leve op til målsætningen om medalje og en forbedring af sidste sæsons 51 point i det samlede regnskab.

– Jeg er ganske overbevist om, at vi nok skal få vendt den nuværende situation til noget bedre. Vi har et rigtigt godt hold, der i øjeblikket ikke præstere som håbet, men det ville alt andet lige være værre, hvis det handlede om, at evnerne ikke var til stede på holdet. Så ville det blive rigtigt svært, lyder det fra direktøren.

Brøndby møder i kommende runde Lyngby, der mandag aften sikrede sig en vigtig sejr ude over AaB.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

‘Det er slut’

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han bliver cheftræner i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub har kontaktet Brøndby

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby