Brøndby: Et hårdt slag i ansigtet

Brøndbys nederlag til FC København gør ondt på klubben, men troen på kvaliteten på holdet er stadig til stede på direktionsgangen.



Brøndby dominerede i store perioder lørdagens derby mod FC København, men da det sidste fløjt lød på Brøndby Stadion var det gæsterne, der kunne juble over sejren på 2-1.

Mens FC København runde efter runde hæver tre point og sætter ind på toppen af ligaen, hungrer Brøndby efter succes og point, der kan være med til at sende dem tilbage til toppen af den danske liga.

– Det var et hårdt slag i ansigtet, og den eneste medicin er at bygge videre på det gode spil, vi viste. Det handler om at forsætte den udvikling. Det er trods alt vigtigt, at vi får vist at holdet kan præstere og gøre det i næste en hel kamp, siger Brøndbys direktør Jan Lockhart til tipsbladet.dk

Da Brøndby tidligere på sæsonen skulle forklare en af årsagerne til den dårlige sæsonstart hed det sig, at spillerne ofte blev bange for at vinde, når holdet kom foran. Det har sæsonen igennem givet flere nedture, når modstanderen er kommet tilbage i kampen og måske endda endt med at snuppe alle tre point.

Sejren mod FC København var også inden for rækkevidde, men Cesar Santins overtidsscoring endte med endnu en stor >Brøndby-nedtur,  og nu handler det kommende arbejde i trænerstaben blandt andet om at holde spillerne oppe rent psykisk.

– Det er klart, at det psykisk er hårdt igen at spille en god kamp og fortjene mere og så alligevel ende med at tabe igen. Det handler om at komme ud af den negative spiral, og jeg ved, at der bliver brugt masser af energi fra trænerteamet i retning af at holde spændingsniveauet oppe hos spillerne, så humøret og troen stadig er til stede, siger Jan Lockhart.

På trods af kun ni point efter 10 kampe og en placering som nummer ni i ligaen, tror direktøren stadig fuldt og fast på en sæson, der skal leve op til målsætningen om medalje og en forbedring af sidste sæsons 51 point i det samlede regnskab.

– Jeg er ganske overbevist om, at vi nok skal få vendt den nuværende situation til noget bedre. Vi har et rigtigt godt hold, der i øjeblikket ikke præstere som håbet, men det ville alt andet lige være værre, hvis det handlede om, at evnerne ikke var til stede på holdet. Så ville det blive rigtigt svært, lyder det fra direktøren.

Brøndby møder i kommende runde Lyngby, der mandag aften sikrede sig en vigtig sejr ude over AaB.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Derfra moser vi dem’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

‘FC København var en mulighed’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Spår: Her ender Mohamed Salah

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ny VM-melding fra Iran

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danmark – Nordmakedonien

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl