Brøndby: Et hårdt slag i ansigtet

Brøndbys nederlag til FC København gør ondt på klubben, men troen på kvaliteten på holdet er stadig til stede på direktionsgangen.



Brøndby dominerede i store perioder lørdagens derby mod FC København, men da det sidste fløjt lød på Brøndby Stadion var det gæsterne, der kunne juble over sejren på 2-1.

Mens FC København runde efter runde hæver tre point og sætter ind på toppen af ligaen, hungrer Brøndby efter succes og point, der kan være med til at sende dem tilbage til toppen af den danske liga.

– Det var et hårdt slag i ansigtet, og den eneste medicin er at bygge videre på det gode spil, vi viste. Det handler om at forsætte den udvikling. Det er trods alt vigtigt, at vi får vist at holdet kan præstere og gøre det i næste en hel kamp, siger Brøndbys direktør Jan Lockhart til tipsbladet.dk

Da Brøndby tidligere på sæsonen skulle forklare en af årsagerne til den dårlige sæsonstart hed det sig, at spillerne ofte blev bange for at vinde, når holdet kom foran. Det har sæsonen igennem givet flere nedture, når modstanderen er kommet tilbage i kampen og måske endda endt med at snuppe alle tre point.

Sejren mod FC København var også inden for rækkevidde, men Cesar Santins overtidsscoring endte med endnu en stor >Brøndby-nedtur,  og nu handler det kommende arbejde i trænerstaben blandt andet om at holde spillerne oppe rent psykisk.

– Det er klart, at det psykisk er hårdt igen at spille en god kamp og fortjene mere og så alligevel ende med at tabe igen. Det handler om at komme ud af den negative spiral, og jeg ved, at der bliver brugt masser af energi fra trænerteamet i retning af at holde spændingsniveauet oppe hos spillerne, så humøret og troen stadig er til stede, siger Jan Lockhart.

På trods af kun ni point efter 10 kampe og en placering som nummer ni i ligaen, tror direktøren stadig fuldt og fast på en sæson, der skal leve op til målsætningen om medalje og en forbedring af sidste sæsons 51 point i det samlede regnskab.

– Jeg er ganske overbevist om, at vi nok skal få vendt den nuværende situation til noget bedre. Vi har et rigtigt godt hold, der i øjeblikket ikke præstere som håbet, men det ville alt andet lige være værre, hvis det handlede om, at evnerne ikke var til stede på holdet. Så ville det blive rigtigt svært, lyder det fra direktøren.

Brøndby møder i kommende runde Lyngby, der mandag aften sikrede sig en vigtig sejr ude over AaB.







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Chokskifte?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

FBI Boston fælder dansk rigmand

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hemmelig samtale med storklub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er meget svært for Nørgaard

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Dyr dansk bomber til Everton?

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Mere aktivitet på vej i FC København

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland