Brøndby får ‘en af de historisk hårdeste straffe’

Brøndby har nu fået en voldsomt hård straf efter den forgangne weekends derby.



Brøndby må ikke have tilskuere på Sydsiden i efteråret sidste tre hjemmekampe. Samtidig reduceres stadionkapaciteten til 14.000. 

Det meddeler Brøndby IF selv.

Det sker efter de skandaløse scener ved derbyet i den forgangne weekend, og efter at Brøndby i forvejen havde en betinget tilskuerstraf.

Her vurderer Disciplinærinstansen, at Brøndby har objektivt ansvar for en gruppe tilskueres hærværk, vold og trusler før kampstart samt for affyringen af mere end 100 styk pyro. Derudover lyder det i kendelsen, at en gruppe på mellem 100 og 300 mand overfaldt fem vagter under Sydsiden efter slutfløjt, og at 100 maskerede tilskuere gik i retning af FC Københavns fans med “henblik på en konfrontation”. Samtidig pointeres det, at der blev fremvist et banner med opfordring til vold.

Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby, kalder det en “af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen” og melder, at det har en “voldsom økonomisk konsekvens”. 

Han udtaler til Brøndbys hjemmeside: 

– Brøndby IF står i dag over for en af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen efter de voldsomme episoder, der fandt sted i forbindelse med Derbyet i søndags, og vi accepterer den straf, vi som klub er blevet påført. Straffen betyder, at vi må have maksimum 14.000 tilskuere på stadion og herunder ingen tilskuere på Sydsiden til hver af de tre kommende hjemmekampe, dvs. mod FC Nordsjælland søndag 10. november, vores 60-års jubilæumskamp mod AaB 29. november og så pokalkvartfinalen mod Skive eller AGF i december.

– Dette har en voldsom økonomisk konsekvens for os, og som klub vil vi gøre alt juridisk muligt for at sikre, at de individer, der står bag disse hændelser, bliver holdt juridisk og økonomisk ansvarlige.

– Som tidligere meldt ud, så er vi som klub fuldt ud dedikerede til at afsætte de nødvendige ressourcer, som dette arbejde kræver – hvad enten det handler om teknologi, personale eller samarbejdsprojekter med myndighederne. Det er en betydelig og utrolig kompleks opgave, og det kan kun lykkes gennem et samlet, forpligtende samarbejde. Vi har brug for, at alle parter – klubben, fansene, politiet og andre relevante instanser – står sammen i denne indsats og arbejder hen imod det samme mål: at få de kriminelle elementer væk fra fodbolden. Vi ønsker et miljø, hvor fællesskabet, passionen og den gode stemning kan udfolde sig frit, uden nogle få individer ødelægger det for flertallet.

– Som vi har sagt flere gange denne uge allerede, så har vi behov for at få flere registreringer i det nationale register af disse voldsparate kriminelle individer. Registret er et meget vigtigt redskab, da vi kan samkøre det med vores ansigtsgenkendelsessystem på stadion.

– På denne måde kan vi sammen med politiet identificere og holde disse kriminelle ude. Dette er ikke kun et spørgsmål om sikkerhed på kampdagen, men om at beskytte den kultur og de værdier, som vi alle i Brøndby IF og dansk fodbold står for.

Også FCK straffes – læs mere om det her





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Stiktosset – her er Delaneys svar

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC Midtjylland misser gylden chance

Rasmus Højlund revser konkurrent

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Viser målform før vigtig landskamp

I svime over Pelle Mattsson



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Afslører vild transfer-historie

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg