Brøndby får ‘en af de historisk hårdeste straffe’

Brøndby har nu fået en voldsomt hård straf efter den forgangne weekends derby.



Brøndby må ikke have tilskuere på Sydsiden i efteråret sidste tre hjemmekampe. Samtidig reduceres stadionkapaciteten til 14.000. 

Det meddeler Brøndby IF selv.

Det sker efter de skandaløse scener ved derbyet i den forgangne weekend, og efter at Brøndby i forvejen havde en betinget tilskuerstraf.

Her vurderer Disciplinærinstansen, at Brøndby har objektivt ansvar for en gruppe tilskueres hærværk, vold og trusler før kampstart samt for affyringen af mere end 100 styk pyro. Derudover lyder det i kendelsen, at en gruppe på mellem 100 og 300 mand overfaldt fem vagter under Sydsiden efter slutfløjt, og at 100 maskerede tilskuere gik i retning af FC Københavns fans med “henblik på en konfrontation”. Samtidig pointeres det, at der blev fremvist et banner med opfordring til vold.

Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby, kalder det en “af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen” og melder, at det har en “voldsom økonomisk konsekvens”. 

Han udtaler til Brøndbys hjemmeside: 

– Brøndby IF står i dag over for en af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen efter de voldsomme episoder, der fandt sted i forbindelse med Derbyet i søndags, og vi accepterer den straf, vi som klub er blevet påført. Straffen betyder, at vi må have maksimum 14.000 tilskuere på stadion og herunder ingen tilskuere på Sydsiden til hver af de tre kommende hjemmekampe, dvs. mod FC Nordsjælland søndag 10. november, vores 60-års jubilæumskamp mod AaB 29. november og så pokalkvartfinalen mod Skive eller AGF i december.

– Dette har en voldsom økonomisk konsekvens for os, og som klub vil vi gøre alt juridisk muligt for at sikre, at de individer, der står bag disse hændelser, bliver holdt juridisk og økonomisk ansvarlige.

– Som tidligere meldt ud, så er vi som klub fuldt ud dedikerede til at afsætte de nødvendige ressourcer, som dette arbejde kræver – hvad enten det handler om teknologi, personale eller samarbejdsprojekter med myndighederne. Det er en betydelig og utrolig kompleks opgave, og det kan kun lykkes gennem et samlet, forpligtende samarbejde. Vi har brug for, at alle parter – klubben, fansene, politiet og andre relevante instanser – står sammen i denne indsats og arbejder hen imod det samme mål: at få de kriminelle elementer væk fra fodbolden. Vi ønsker et miljø, hvor fællesskabet, passionen og den gode stemning kan udfolde sig frit, uden nogle få individer ødelægger det for flertallet.

– Som vi har sagt flere gange denne uge allerede, så har vi behov for at få flere registreringer i det nationale register af disse voldsparate kriminelle individer. Registret er et meget vigtigt redskab, da vi kan samkøre det med vores ansigtsgenkendelsessystem på stadion.

– På denne måde kan vi sammen med politiet identificere og holde disse kriminelle ude. Dette er ikke kun et spørgsmål om sikkerhed på kampdagen, men om at beskytte den kultur og de værdier, som vi alle i Brøndby IF og dansk fodbold står for.

Også FCK straffes – læs mere om det her





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Han snakker ikke om andet!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Brøndby IF – FC Midtjylland

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han ender i Premier League

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sønderjyske – Viborg FF

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Silkeborg IF – OB

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

AGF snubler i guldkampen

Cooper gav hård og ærlig besked

Tottenham under stregen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter