Brøndby må ikke have tilskuere på Sydsiden i efteråret sidste tre hjemmekampe. Samtidig reduceres stadionkapaciteten til 14.000.
Det meddeler Brøndby IF selv.
Det sker efter de skandaløse scener ved derbyet i den forgangne weekend, og efter at Brøndby i forvejen havde en betinget tilskuerstraf.
Her vurderer Disciplinærinstansen, at Brøndby har objektivt ansvar for en gruppe tilskueres hærværk, vold og trusler før kampstart samt for affyringen af mere end 100 styk pyro. Derudover lyder det i kendelsen, at en gruppe på mellem 100 og 300 mand overfaldt fem vagter under Sydsiden efter slutfløjt, og at 100 maskerede tilskuere gik i retning af FC Københavns fans med “henblik på en konfrontation”. Samtidig pointeres det, at der blev fremvist et banner med opfordring til vold.
Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby, kalder det en “af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen” og melder, at det har en “voldsom økonomisk konsekvens”.
Han udtaler til Brøndbys hjemmeside:
– Brøndby IF står i dag over for en af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen efter de voldsomme episoder, der fandt sted i forbindelse med Derbyet i søndags, og vi accepterer den straf, vi som klub er blevet påført. Straffen betyder, at vi må have maksimum 14.000 tilskuere på stadion og herunder ingen tilskuere på Sydsiden til hver af de tre kommende hjemmekampe, dvs. mod FC Nordsjælland søndag 10. november, vores 60-års jubilæumskamp mod AaB 29. november og så pokalkvartfinalen mod Skive eller AGF i december.
– Dette har en voldsom økonomisk konsekvens for os, og som klub vil vi gøre alt juridisk muligt for at sikre, at de individer, der står bag disse hændelser, bliver holdt juridisk og økonomisk ansvarlige.
– Som tidligere meldt ud, så er vi som klub fuldt ud dedikerede til at afsætte de nødvendige ressourcer, som dette arbejde kræver – hvad enten det handler om teknologi, personale eller samarbejdsprojekter med myndighederne. Det er en betydelig og utrolig kompleks opgave, og det kan kun lykkes gennem et samlet, forpligtende samarbejde. Vi har brug for, at alle parter – klubben, fansene, politiet og andre relevante instanser – står sammen i denne indsats og arbejder hen imod det samme mål: at få de kriminelle elementer væk fra fodbolden. Vi ønsker et miljø, hvor fællesskabet, passionen og den gode stemning kan udfolde sig frit, uden nogle få individer ødelægger det for flertallet.
– Som vi har sagt flere gange denne uge allerede, så har vi behov for at få flere registreringer i det nationale register af disse voldsparate kriminelle individer. Registret er et meget vigtigt redskab, da vi kan samkøre det med vores ansigtsgenkendelsessystem på stadion.
– På denne måde kan vi sammen med politiet identificere og holde disse kriminelle ude. Dette er ikke kun et spørgsmål om sikkerhed på kampdagen, men om at beskytte den kultur og de værdier, som vi alle i Brøndby IF og dansk fodbold står for.
Også FCK straffes – læs mere om det her.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Victor Froholdt bliver matchvinder
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
– Det er lort!
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Sune Smith-Nielsen færdig
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Formand freder Jacob Neestrup
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
