Brøndby må ikke have tilskuere på Sydsiden i efteråret sidste tre hjemmekampe. Samtidig reduceres stadionkapaciteten til 14.000.
Det meddeler Brøndby IF selv.
Det sker efter de skandaløse scener ved derbyet i den forgangne weekend, og efter at Brøndby i forvejen havde en betinget tilskuerstraf.
Her vurderer Disciplinærinstansen, at Brøndby har objektivt ansvar for en gruppe tilskueres hærværk, vold og trusler før kampstart samt for affyringen af mere end 100 styk pyro. Derudover lyder det i kendelsen, at en gruppe på mellem 100 og 300 mand overfaldt fem vagter under Sydsiden efter slutfløjt, og at 100 maskerede tilskuere gik i retning af FC Københavns fans med “henblik på en konfrontation”. Samtidig pointeres det, at der blev fremvist et banner med opfordring til vold.
Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby, kalder det en “af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen” og melder, at det har en “voldsom økonomisk konsekvens”.
Han udtaler til Brøndbys hjemmeside:
– Brøndby IF står i dag over for en af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen efter de voldsomme episoder, der fandt sted i forbindelse med Derbyet i søndags, og vi accepterer den straf, vi som klub er blevet påført. Straffen betyder, at vi må have maksimum 14.000 tilskuere på stadion og herunder ingen tilskuere på Sydsiden til hver af de tre kommende hjemmekampe, dvs. mod FC Nordsjælland søndag 10. november, vores 60-års jubilæumskamp mod AaB 29. november og så pokalkvartfinalen mod Skive eller AGF i december.
– Dette har en voldsom økonomisk konsekvens for os, og som klub vil vi gøre alt juridisk muligt for at sikre, at de individer, der står bag disse hændelser, bliver holdt juridisk og økonomisk ansvarlige.
– Som tidligere meldt ud, så er vi som klub fuldt ud dedikerede til at afsætte de nødvendige ressourcer, som dette arbejde kræver – hvad enten det handler om teknologi, personale eller samarbejdsprojekter med myndighederne. Det er en betydelig og utrolig kompleks opgave, og det kan kun lykkes gennem et samlet, forpligtende samarbejde. Vi har brug for, at alle parter – klubben, fansene, politiet og andre relevante instanser – står sammen i denne indsats og arbejder hen imod det samme mål: at få de kriminelle elementer væk fra fodbolden. Vi ønsker et miljø, hvor fællesskabet, passionen og den gode stemning kan udfolde sig frit, uden nogle få individer ødelægger det for flertallet.
– Som vi har sagt flere gange denne uge allerede, så har vi behov for at få flere registreringer i det nationale register af disse voldsparate kriminelle individer. Registret er et meget vigtigt redskab, da vi kan samkøre det med vores ansigtsgenkendelsessystem på stadion.
– På denne måde kan vi sammen med politiet identificere og holde disse kriminelle ude. Dette er ikke kun et spørgsmål om sikkerhed på kampdagen, men om at beskytte den kultur og de værdier, som vi alle i Brøndby IF og dansk fodbold står for.
Også FCK straffes – læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW