Brøndby får ‘en af de historisk hårdeste straffe’

Brøndby har nu fået en voldsomt hård straf efter den forgangne weekends derby.



Brøndby må ikke have tilskuere på Sydsiden i efteråret sidste tre hjemmekampe. Samtidig reduceres stadionkapaciteten til 14.000. 

Det meddeler Brøndby IF selv.

Det sker efter de skandaløse scener ved derbyet i den forgangne weekend, og efter at Brøndby i forvejen havde en betinget tilskuerstraf.

Her vurderer Disciplinærinstansen, at Brøndby har objektivt ansvar for en gruppe tilskueres hærværk, vold og trusler før kampstart samt for affyringen af mere end 100 styk pyro. Derudover lyder det i kendelsen, at en gruppe på mellem 100 og 300 mand overfaldt fem vagter under Sydsiden efter slutfløjt, og at 100 maskerede tilskuere gik i retning af FC Københavns fans med “henblik på en konfrontation”. Samtidig pointeres det, at der blev fremvist et banner med opfordring til vold.

Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby, kalder det en “af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen” og melder, at det har en “voldsom økonomisk konsekvens”. 

Han udtaler til Brøndbys hjemmeside: 

– Brøndby IF står i dag over for en af de historisk hårdeste straffe fra Disciplinærinstansen efter de voldsomme episoder, der fandt sted i forbindelse med Derbyet i søndags, og vi accepterer den straf, vi som klub er blevet påført. Straffen betyder, at vi må have maksimum 14.000 tilskuere på stadion og herunder ingen tilskuere på Sydsiden til hver af de tre kommende hjemmekampe, dvs. mod FC Nordsjælland søndag 10. november, vores 60-års jubilæumskamp mod AaB 29. november og så pokalkvartfinalen mod Skive eller AGF i december.

– Dette har en voldsom økonomisk konsekvens for os, og som klub vil vi gøre alt juridisk muligt for at sikre, at de individer, der står bag disse hændelser, bliver holdt juridisk og økonomisk ansvarlige.

– Som tidligere meldt ud, så er vi som klub fuldt ud dedikerede til at afsætte de nødvendige ressourcer, som dette arbejde kræver – hvad enten det handler om teknologi, personale eller samarbejdsprojekter med myndighederne. Det er en betydelig og utrolig kompleks opgave, og det kan kun lykkes gennem et samlet, forpligtende samarbejde. Vi har brug for, at alle parter – klubben, fansene, politiet og andre relevante instanser – står sammen i denne indsats og arbejder hen imod det samme mål: at få de kriminelle elementer væk fra fodbolden. Vi ønsker et miljø, hvor fællesskabet, passionen og den gode stemning kan udfolde sig frit, uden nogle få individer ødelægger det for flertallet.

– Som vi har sagt flere gange denne uge allerede, så har vi behov for at få flere registreringer i det nationale register af disse voldsparate kriminelle individer. Registret er et meget vigtigt redskab, da vi kan samkøre det med vores ansigtsgenkendelsessystem på stadion.

– På denne måde kan vi sammen med politiet identificere og holde disse kriminelle ude. Dette er ikke kun et spørgsmål om sikkerhed på kampdagen, men om at beskytte den kultur og de værdier, som vi alle i Brøndby IF og dansk fodbold står for.

Også FCK straffes – læs mere om det her





LIVE

TransferLIVE: Stor transfer kollapser

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tæt på en falliterklæring, FCK

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afviser kæmpebud

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark