Brøndby-fanformand: Har kæmpet med hud og hår

Formanden for Fanafdelingen i Brøndbyernes IF Lars B. Petersen er glad for det udkast til en værdiaftale, han og bestyrelsen nu sender til afstemning 11. juni.



Det havde rumlet i et par dage, og torsdag formiddag kunne Brøndby IF og Fanafdelingen i Brøndbyernes IF så præsentere et udkast til en samlet værdiaftale mellem klubben og fansene.

Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf det ene er juridisk bindende, og det andet er formuleret som en hensigtserklæring.

Tipsbladet har fanget formanden Fanafdelingen i Brøndby IF Lars B. Petersen, og han er glad for, at parterne har fundet hinanden, efter det for en måned siden ikke lykkedes at nå en aftale.

– I dag er en supervigtig dag. Vi har været i motorrummet længe, og nu synes vi, at vi har så godt et udkast, at medlemmerne skal tage stilling til det ved en afstemning 11 juni, siger Lars B. Petersen til Tipsbladet.

– Vi er glade for at være nået hertil. Nu er der mulighed for, at medlemmerne kan sætte sig ind i udkastet, som består af en juridisk bindende aftale, og af en hensigtserklæring med specifikke aftalepunkter. Det skal gerne give en god debat, og så ved vi besked den 11. juni efter afstemningen, siger Lars B. Petersen.

Da forhandlingerne stødte på grund i april, var det ifølge formanden som følge af, at Brøndby IF og flertalsejerne i Global Football Holdings ikke ville indgå en juridisk bindende aftale.

Nu er man efter Lars B. Petersens vurdering nået så langt med bindende aftalepunkter, som man kan i den nuværende situation.

– Vi har hele tiden sagt, at vi vil kæmpe med hud og hår for at få så meget som muligt ind i bindende aftale. Vi er nået så langt, som vi mener det overhovedet er muligt, så nu vil vi lade medlemmerne tage stilling til det, siger Lars B. Petersen.

Læs mere om aftalen og nyheden her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Det er et større problem for os’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FC København i intense transferforhandlinger

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan