Det havde rumlet i et par dage, og torsdag formiddag kunne Brøndby IF og Fanafdelingen i Brøndbyernes IF så præsentere et udkast til en samlet værdiaftale mellem klubben og fansene.
Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf det ene er juridisk bindende, og det andet er formuleret som en hensigtserklæring.
Tipsbladet har fanget formanden Fanafdelingen i Brøndby IF Lars B. Petersen, og han er glad for, at parterne har fundet hinanden, efter det for en måned siden ikke lykkedes at nå en aftale.
– I dag er en supervigtig dag. Vi har været i motorrummet længe, og nu synes vi, at vi har så godt et udkast, at medlemmerne skal tage stilling til det ved en afstemning 11 juni, siger Lars B. Petersen til Tipsbladet.
– Vi er glade for at være nået hertil. Nu er der mulighed for, at medlemmerne kan sætte sig ind i udkastet, som består af en juridisk bindende aftale, og af en hensigtserklæring med specifikke aftalepunkter. Det skal gerne give en god debat, og så ved vi besked den 11. juni efter afstemningen, siger Lars B. Petersen.
Da forhandlingerne stødte på grund i april, var det ifølge formanden som følge af, at Brøndby IF og flertalsejerne i Global Football Holdings ikke ville indgå en juridisk bindende aftale.
Begræder Brøndby-kollaps: Vi er dybt kede af det #sldk https://t.co/6rUIoKPShw
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 27, 2023
Nu er man efter Lars B. Petersens vurdering nået så langt med bindende aftalepunkter, som man kan i den nuværende situation.
– Vi har hele tiden sagt, at vi vil kæmpe med hud og hår for at få så meget som muligt ind i bindende aftale. Vi er nået så langt, som vi mener det overhovedet er muligt, så nu vil vi lade medlemmerne tage stilling til det, siger Lars B. Petersen.
Læs mere om aftalen og nyheden her.
Så skete det: Her er Brøndbys aftale med fansene #sldk https://t.co/rOgtKsTHP0
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) May 25, 2023
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
NYHEDER
