Brøndby-fans betaler selv for ombygning af Sydsiden

Brøndby Support har stået for indsamlingen til at få lukket et hul på den ene endetribune, som man mener har været en stemningsbryder.



Brøndbys fans kan endelig se frem til at få lukket hullet i midten af tribunen Sydsiden, efter at Brøndbys officielle fanklub Brøndby Support i samarbejde med uofficielle grupper samlet penge ind.

Ombygningen bliver delvist finansieret af 270.000 kroner fra tribunepuljen, som er penge doneret af Brøndby IF alt efter salg af sæsonkort, t-shirts og andre specielle begivenheder. Derfra skal de resterende 180.000 kroner altså samles sammen af fansene selv, skriver BT.dk.

Årsagen, til at klubbens fans selv ønsker at betale for ændringerne på stadion, er, at fansene ønsker medbestemmelse på udformningen af tribunen.

– Der er et generelt ønske fra fansene om, at man gerne selv vil indrette tribunen – under de tilladte retningslinjer. Det gør, at man får indarbejdet et fanejerskab og en følelse af, at det her er vores tribune. Fansene herude vil gerne vise, at de gør alt for at støtte op om holdet – også i den her situation, siger Lasse Bauer, der er bindeled mellem klub og fans (SLO).

Målet er, at have ombygningen klar til hjemmekampen mod FC Helsingør d. 25. februar eller senest i slutningen af marts.

Samtidig betyder ombygningen, at kapaciteten på Sydsiden øges med 75 siddepladser og 150 ståpladser.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Harry Maguire i chok

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brighton – Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Cooper og Svensson overrasker begge

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!