Brøndby-fans betaler selv for ombygning af Sydsiden

Brøndby Support har stået for indsamlingen til at få lukket et hul på den ene endetribune, som man mener har været en stemningsbryder.



Brøndbys fans kan endelig se frem til at få lukket hullet i midten af tribunen Sydsiden, efter at Brøndbys officielle fanklub Brøndby Support i samarbejde med uofficielle grupper samlet penge ind.

Ombygningen bliver delvist finansieret af 270.000 kroner fra tribunepuljen, som er penge doneret af Brøndby IF alt efter salg af sæsonkort, t-shirts og andre specielle begivenheder. Derfra skal de resterende 180.000 kroner altså samles sammen af fansene selv, skriver BT.dk.

Årsagen, til at klubbens fans selv ønsker at betale for ændringerne på stadion, er, at fansene ønsker medbestemmelse på udformningen af tribunen.

– Der er et generelt ønske fra fansene om, at man gerne selv vil indrette tribunen – under de tilladte retningslinjer. Det gør, at man får indarbejdet et fanejerskab og en følelse af, at det her er vores tribune. Fansene herude vil gerne vise, at de gør alt for at støtte op om holdet – også i den her situation, siger Lasse Bauer, der er bindeled mellem klub og fans (SLO).

Målet er, at have ombygningen klar til hjemmekampen mod FC Helsingør d. 25. februar eller senest i slutningen af marts.

Samtidig betyder ombygningen, at kapaciteten på Sydsiden øges med 75 siddepladser og 150 ståpladser.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han var i spil som Brøndby-træner

Kæmper om det samme trænerjob

De jagter Henrik Meister

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

De lurer på Vejle-profil

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’