Brøndby-fans plyndrer 7-Eleven

En gruppe maskerede Brøndby-fans valgte at plyndre 7-Eleven på Svanemøllen Station efter nederlaget til FC København.



Det var et intenst derby på banen mellem FC København og Brøndby, og efter kampen var der også smæk på – på den negative måde.

For en gruppe maskerede Brøndby-fans valgte at plyndre 7-Eleven-butikken på Svanemøllen Station og stjæle med arme og ben. Det skete, efter at Københavns Politi også var blevet angrebet i Fælledparken.

Det oplyser Tommy Laursen, der er politidirektør hos Københavns Politi, til Tipsbladet.

– Der er fuldstændig ro nu her. Det gik godt før og fint under kampen – i hvert fald uden for – jeg ved ikke helt inden på banen med røg og sådan, det er jo ikke os, men i forhold til efter kampen observerede vi en større gruppe, der angreb os i Fælledparken.

–  Aftalen har hele tiden været, at de skulle tilbage af Gunnar Nu Hansens Plads, via Østerbrogade og så til Svanemøllen. Der var nogle, der forsøgte at komme over Fælledparken til Jagtvej. Det gjorde de ved at skyde fyrværkeri i hovedet på os. Så trak vi fremad mod dem og lavede en splittelse af dem og pressede dem tilbage på Østerbrogade i retning mod Svanemøllen Station.

– Da de så kommer op til krydset Østerbrogade-Jagtvej, er der nogle, der forsøger at presse op sig ad Jagtvej. Der må vi igen arbejde hårdt for at få dem videre i retning mod Svanemøllen Station. Mens vi arbejder hårdt dernede, er der en fortrop, der fuldt maskeret presser sig ind i 7/11 på Svanemøllen Station og tilegner sig varer deroppe.

– De kommer ind med hætter og angriber forretningen og stjæler med arme og ben, fortæller Tommy Laursen. 

Han siger, at politiet lige nu er til stede på 7-Eleven for at finde ud af, hvem der har gjort hvad, og for at se på video. 

Han pointerer også, at der lige nu ikke er nogle anholdte, da der var rigeligt at se til, men at efterforskningen må finde ud af det efterfølgende. 

Der er dog ingen tvivl om, at gerningsmændene har et tilhørsforhold til Brøndby.

– Jeg vil meget nødigt kalde sådan nogle for fodboldfans, men jeg kan se på den video, jeg har set derfra, at det er fra Brøndby, for de har Brøndby-huer og farver på. Jeg tror ikke, der var mange andre almindelige borgere på stationen på det tidspunkt. Det er bare en adfærd, der er fuldstændigt acceptabel, slår han fast.

Som politidirektøren har hørt det, er der ikke nogen politimænd, som er kommet til skade, og at langt hovedparten af de mange fans, der var til stede i Parken, har opført sig pænt.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Kartago-Ørne tæver Traner

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’