Brøndby-fans plyndrer 7-Eleven

En gruppe maskerede Brøndby-fans valgte at plyndre 7-Eleven på Svanemøllen Station efter nederlaget til FC København.



Det var et intenst derby på banen mellem FC København og Brøndby, og efter kampen var der også smæk på – på den negative måde.

For en gruppe maskerede Brøndby-fans valgte at plyndre 7-Eleven-butikken på Svanemøllen Station og stjæle med arme og ben. Det skete, efter at Københavns Politi også var blevet angrebet i Fælledparken.

Det oplyser Tommy Laursen, der er politidirektør hos Københavns Politi, til Tipsbladet.

– Der er fuldstændig ro nu her. Det gik godt før og fint under kampen – i hvert fald uden for – jeg ved ikke helt inden på banen med røg og sådan, det er jo ikke os, men i forhold til efter kampen observerede vi en større gruppe, der angreb os i Fælledparken.

–  Aftalen har hele tiden været, at de skulle tilbage af Gunnar Nu Hansens Plads, via Østerbrogade og så til Svanemøllen. Der var nogle, der forsøgte at komme over Fælledparken til Jagtvej. Det gjorde de ved at skyde fyrværkeri i hovedet på os. Så trak vi fremad mod dem og lavede en splittelse af dem og pressede dem tilbage på Østerbrogade i retning mod Svanemøllen Station.

– Da de så kommer op til krydset Østerbrogade-Jagtvej, er der nogle, der forsøger at presse op sig ad Jagtvej. Der må vi igen arbejde hårdt for at få dem videre i retning mod Svanemøllen Station. Mens vi arbejder hårdt dernede, er der en fortrop, der fuldt maskeret presser sig ind i 7/11 på Svanemøllen Station og tilegner sig varer deroppe.

– De kommer ind med hætter og angriber forretningen og stjæler med arme og ben, fortæller Tommy Laursen. 

Han siger, at politiet lige nu er til stede på 7-Eleven for at finde ud af, hvem der har gjort hvad, og for at se på video. 

Han pointerer også, at der lige nu ikke er nogle anholdte, da der var rigeligt at se til, men at efterforskningen må finde ud af det efterfølgende. 

Der er dog ingen tvivl om, at gerningsmændene har et tilhørsforhold til Brøndby.

– Jeg vil meget nødigt kalde sådan nogle for fodboldfans, men jeg kan se på den video, jeg har set derfra, at det er fra Brøndby, for de har Brøndby-huer og farver på. Jeg tror ikke, der var mange andre almindelige borgere på stationen på det tidspunkt. Det er bare en adfærd, der er fuldstændigt acceptabel, slår han fast.

Som politidirektøren har hørt det, er der ikke nogen politimænd, som er kommet til skade, og at langt hovedparten af de mange fans, der var til stede i Parken, har opført sig pænt.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’