Brøndby-fans i protest over mulig investor

Brøndby-fans udtrykker i åbent brev bekymring over, at klubben kan være på vej på udenlandske hænder.



Fodboldklubben Brøndby IF kan meget vel være på vej på udenlandske hænder. Klubben har informeret fondsbørsen om, at der er drøftelser med potentielle investorer, og flere medier har erfaret, at der er tale om en amerikansk investor, der allerede ejer flere sportsklubber.

Det vækker bekymring blandt Brøndby-fans, og det blev markeret tirsdag aften i forbindelse med Brøndbys pokalfinale for U17 mod FC Nordsjælland.

Her mødte et trecifret antal Brøndby-fans op for at protestere mod et eventuelt salg af klubben til amerikaneren David Blitzer.

Samme aften sendte den store fanfraktion Alpha et åbent brev ud på sydsidenbrondby.dk:

– Der er i øjeblikket mange spekulationer omkring et salg af vores elskede fodboldklub Brøndby IF, der meget vel kan være på vej på udenlandske hænder.

– Vi er meget bekymrede over den udvikling og over, at det kan blive en realitet for vores klub, indledes det.

Fraktionen peger på, at der både i Danmark og i udlandet er mange eksempler på, at dårlig ledelse ødelægger fodboldklubber efter overtagelser.

– Nogle ruineres og udnyttes økonomisk, i andre ødelægges og distanceres forholdet mellem det professionelle setup og lokalmiljøet med bredden.

– Andre steder udslettes klubben fuldstændig, når alt fra navn til farver og historie ændres eller fjernes, skriver Alpha.

Sammen med de andre fraktioner Fanafdelingen, Brøndby Support og Svinget har man tidligere oplistet en række holdepunkter i forhold til et nyt ejerskab.

Blandt ønskerne er, at Brøndby er overvejende danskejet, og at Brøndbys ejer ikke ejer andre fodboldklubber.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jonas Lössl stopper karrieren

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Fremhæver Bodø/Glimt

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Jagter FC Barcelona-stjerne

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops