Brøndby-fans i protest over mulig investor

Brøndby-fans udtrykker i åbent brev bekymring over, at klubben kan være på vej på udenlandske hænder.



Fodboldklubben Brøndby IF kan meget vel være på vej på udenlandske hænder. Klubben har informeret fondsbørsen om, at der er drøftelser med potentielle investorer, og flere medier har erfaret, at der er tale om en amerikansk investor, der allerede ejer flere sportsklubber.

Det vækker bekymring blandt Brøndby-fans, og det blev markeret tirsdag aften i forbindelse med Brøndbys pokalfinale for U17 mod FC Nordsjælland.

Her mødte et trecifret antal Brøndby-fans op for at protestere mod et eventuelt salg af klubben til amerikaneren David Blitzer.

Samme aften sendte den store fanfraktion Alpha et åbent brev ud på sydsidenbrondby.dk:

– Der er i øjeblikket mange spekulationer omkring et salg af vores elskede fodboldklub Brøndby IF, der meget vel kan være på vej på udenlandske hænder.

– Vi er meget bekymrede over den udvikling og over, at det kan blive en realitet for vores klub, indledes det.

Fraktionen peger på, at der både i Danmark og i udlandet er mange eksempler på, at dårlig ledelse ødelægger fodboldklubber efter overtagelser.

– Nogle ruineres og udnyttes økonomisk, i andre ødelægges og distanceres forholdet mellem det professionelle setup og lokalmiljøet med bredden.

– Andre steder udslettes klubben fuldstændig, når alt fra navn til farver og historie ændres eller fjernes, skriver Alpha.

Sammen med de andre fraktioner Fanafdelingen, Brøndby Support og Svinget har man tidligere oplistet en række holdepunkter i forhold til et nyt ejerskab.

Blandt ønskerne er, at Brøndby er overvejende danskejet, og at Brøndbys ejer ikke ejer andre fodboldklubber.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…

Chok-transfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Har droppet stor dansk transfer

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Superligaen er knækket

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Arbejder på Brøndby-exit

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Supercomputer: De vinder VM

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark