Fodboldklubben Brøndby IF kan meget vel være på vej på udenlandske hænder. Klubben har informeret fondsbørsen om, at der er drøftelser med potentielle investorer, og flere medier har erfaret, at der er tale om en amerikansk investor, der allerede ejer flere sportsklubber.
Det vækker bekymring blandt Brøndby-fans, og det blev markeret tirsdag aften i forbindelse med Brøndbys pokalfinale for U17 mod FC Nordsjælland.
Her mødte et trecifret antal Brøndby-fans op for at protestere mod et eventuelt salg af klubben til amerikaneren David Blitzer.
Samme aften sendte den store fanfraktion Alpha et åbent brev ud på sydsidenbrondby.dk:
– Der er i øjeblikket mange spekulationer omkring et salg af vores elskede fodboldklub Brøndby IF, der meget vel kan være på vej på udenlandske hænder.
– Vi er meget bekymrede over den udvikling og over, at det kan blive en realitet for vores klub, indledes det.
Fraktionen peger på, at der både i Danmark og i udlandet er mange eksempler på, at dårlig ledelse ødelægger fodboldklubber efter overtagelser.
– Nogle ruineres og udnyttes økonomisk, i andre ødelægges og distanceres forholdet mellem det professionelle setup og lokalmiljøet med bredden.
– Andre steder udslettes klubben fuldstændig, når alt fra navn til farver og historie ændres eller fjernes, skriver Alpha.
Sammen med de andre fraktioner Fanafdelingen, Brøndby Support og Svinget har man tidligere oplistet en række holdepunkter i forhold til et nyt ejerskab.
Blandt ønskerne er, at Brøndby er overvejende danskejet, og at Brøndbys ejer ikke ejer andre fodboldklubber.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
OPTAKT
