Brøndby-fans i protest over mulig investor

Brøndby-fans udtrykker i åbent brev bekymring over, at klubben kan være på vej på udenlandske hænder.



Fodboldklubben Brøndby IF kan meget vel være på vej på udenlandske hænder. Klubben har informeret fondsbørsen om, at der er drøftelser med potentielle investorer, og flere medier har erfaret, at der er tale om en amerikansk investor, der allerede ejer flere sportsklubber.

Det vækker bekymring blandt Brøndby-fans, og det blev markeret tirsdag aften i forbindelse med Brøndbys pokalfinale for U17 mod FC Nordsjælland.

Her mødte et trecifret antal Brøndby-fans op for at protestere mod et eventuelt salg af klubben til amerikaneren David Blitzer.

Samme aften sendte den store fanfraktion Alpha et åbent brev ud på sydsidenbrondby.dk:

– Der er i øjeblikket mange spekulationer omkring et salg af vores elskede fodboldklub Brøndby IF, der meget vel kan være på vej på udenlandske hænder.

– Vi er meget bekymrede over den udvikling og over, at det kan blive en realitet for vores klub, indledes det.

Fraktionen peger på, at der både i Danmark og i udlandet er mange eksempler på, at dårlig ledelse ødelægger fodboldklubber efter overtagelser.

– Nogle ruineres og udnyttes økonomisk, i andre ødelægges og distanceres forholdet mellem det professionelle setup og lokalmiljøet med bredden.

– Andre steder udslettes klubben fuldstændig, når alt fra navn til farver og historie ændres eller fjernes, skriver Alpha.

Sammen med de andre fraktioner Fanafdelingen, Brøndby Support og Svinget har man tidligere oplistet en række holdepunkter i forhold til et nyt ejerskab.

Blandt ønskerne er, at Brøndby er overvejende danskejet, og at Brøndbys ejer ikke ejer andre fodboldklubber.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

I svime over Froholdt – får ny hæder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Messi-statue fjernes

Her lander Superliga-kampprogrammet

De kan være færdige i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby