Brøndby-fans i protest over mulig investor

Brøndby-fans udtrykker i åbent brev bekymring over, at klubben kan være på vej på udenlandske hænder.



Fodboldklubben Brøndby IF kan meget vel være på vej på udenlandske hænder. Klubben har informeret fondsbørsen om, at der er drøftelser med potentielle investorer, og flere medier har erfaret, at der er tale om en amerikansk investor, der allerede ejer flere sportsklubber.

Det vækker bekymring blandt Brøndby-fans, og det blev markeret tirsdag aften i forbindelse med Brøndbys pokalfinale for U17 mod FC Nordsjælland.

Her mødte et trecifret antal Brøndby-fans op for at protestere mod et eventuelt salg af klubben til amerikaneren David Blitzer.

Samme aften sendte den store fanfraktion Alpha et åbent brev ud på sydsidenbrondby.dk:

– Der er i øjeblikket mange spekulationer omkring et salg af vores elskede fodboldklub Brøndby IF, der meget vel kan være på vej på udenlandske hænder.

– Vi er meget bekymrede over den udvikling og over, at det kan blive en realitet for vores klub, indledes det.

Fraktionen peger på, at der både i Danmark og i udlandet er mange eksempler på, at dårlig ledelse ødelægger fodboldklubber efter overtagelser.

– Nogle ruineres og udnyttes økonomisk, i andre ødelægges og distanceres forholdet mellem det professionelle setup og lokalmiljøet med bredden.

– Andre steder udslettes klubben fuldstændig, når alt fra navn til farver og historie ændres eller fjernes, skriver Alpha.

Sammen med de andre fraktioner Fanafdelingen, Brøndby Support og Svinget har man tidligere oplistet en række holdepunkter i forhold til et nyt ejerskab.

Blandt ønskerne er, at Brøndby er overvejende danskejet, og at Brøndbys ejer ikke ejer andre fodboldklubber.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Argentinsk træner kræver forbedringer

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

PSG meldes enig med Barca-profil

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Diant Ramaj forhandler om et skifte