Fodboldklubben Brøndby IF kan meget vel være på vej på udenlandske hænder. Klubben har informeret fondsbørsen om, at der er drøftelser med potentielle investorer, og flere medier har erfaret, at der er tale om en amerikansk investor, der allerede ejer flere sportsklubber.
Det vækker bekymring blandt Brøndby-fans, og det blev markeret tirsdag aften i forbindelse med Brøndbys pokalfinale for U17 mod FC Nordsjælland.
Her mødte et trecifret antal Brøndby-fans op for at protestere mod et eventuelt salg af klubben til amerikaneren David Blitzer.
Samme aften sendte den store fanfraktion Alpha et åbent brev ud på sydsidenbrondby.dk:
– Der er i øjeblikket mange spekulationer omkring et salg af vores elskede fodboldklub Brøndby IF, der meget vel kan være på vej på udenlandske hænder.
– Vi er meget bekymrede over den udvikling og over, at det kan blive en realitet for vores klub, indledes det.
Fraktionen peger på, at der både i Danmark og i udlandet er mange eksempler på, at dårlig ledelse ødelægger fodboldklubber efter overtagelser.
– Nogle ruineres og udnyttes økonomisk, i andre ødelægges og distanceres forholdet mellem det professionelle setup og lokalmiljøet med bredden.
– Andre steder udslettes klubben fuldstændig, når alt fra navn til farver og historie ændres eller fjernes, skriver Alpha.
Sammen med de andre fraktioner Fanafdelingen, Brøndby Support og Svinget har man tidligere oplistet en række holdepunkter i forhold til et nyt ejerskab.
Blandt ønskerne er, at Brøndby er overvejende danskejet, og at Brøndbys ejer ikke ejer andre fodboldklubber.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
