Trænerudskiftningen i Brøndby kan muligvis give klubben og spillerne et frisk pust i retning af bedre tider, men udskiftningen ændrer ikke på, at Brøndby står over for et mere end svært program i de kommende uger.
Torsdag venter FC København i den meget omdiskuterede Pokalkamp, der skal spilels på Brøndby Stadion. Weekenden byder på en hjemmekamp mod AaB, der tankede fornyet selvtillid med en sejr over OB. Og netop OB er modstanderen i den første udekamp for Auri Skarbalius og Brøndby-truppen.
Og der bliver da heller ikke set ret langt frem i tiden, når der bliver spurgt ind til de sportslige ambitioner for resten af efteråret.
– Vi bliver nødt til at forholde os til den situation vi er i og den placering, vi har i tabellen. Så det må handle om at bevæge os stille og roligt op i tabellen. I den placering vi har, kigger man nedad, og kigger man nedad, ser man sjældent ret langt frem, da der hele tiden er fokus på den næste kamp, siger sportschef Ole Bjur.
Forud for torsdagens pokalkamp mod FC København er der både håb men også samtidig forsigtighed i Brøndby.
– Der er ingen tvivl om, at pokalkampen bliver ekstra vigtig, når vi taler om Europa, da den ambition er et godt stykke væk i Superligaen.
– Vi er godt klar over, at det er en kæmpe opgave på torsdag. Vi glæder os over hjemmebanefordelen og vil gøre alt for at komme videre, men det giver ikke mening at sige, at det vil være en kæmpe skuffelse, hvis ikke vi slår FCK ud af pokalen. Det giver ingen mening at sige på nuværende tidspunkt og dermed sætte os selv under et unødigt pres, siger sportschefen.
– Kan vi komme godt igennem de kommende tre kampe, er der en landskampspause, hvor der kan arbejdes endnu mere med tingene. Ret meget længere skal vi ikke se frem lige nu.
Brøndby har i denne sæson kun vundet tre af 12 Superliga-kampe og for hele 2011 har klubben kun vundet otte SUperliga-kampe ud af 27 mulige.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW