Trænerudskiftningen i Brøndby kan muligvis give klubben og spillerne et frisk pust i retning af bedre tider, men udskiftningen ændrer ikke på, at Brøndby står over for et mere end svært program i de kommende uger.
Torsdag venter FC København i den meget omdiskuterede Pokalkamp, der skal spilels på Brøndby Stadion. Weekenden byder på en hjemmekamp mod AaB, der tankede fornyet selvtillid med en sejr over OB. Og netop OB er modstanderen i den første udekamp for Auri Skarbalius og Brøndby-truppen.
Og der bliver da heller ikke set ret langt frem i tiden, når der bliver spurgt ind til de sportslige ambitioner for resten af efteråret.
– Vi bliver nødt til at forholde os til den situation vi er i og den placering, vi har i tabellen. Så det må handle om at bevæge os stille og roligt op i tabellen. I den placering vi har, kigger man nedad, og kigger man nedad, ser man sjældent ret langt frem, da der hele tiden er fokus på den næste kamp, siger sportschef Ole Bjur.
Forud for torsdagens pokalkamp mod FC København er der både håb men også samtidig forsigtighed i Brøndby.
– Der er ingen tvivl om, at pokalkampen bliver ekstra vigtig, når vi taler om Europa, da den ambition er et godt stykke væk i Superligaen.
– Vi er godt klar over, at det er en kæmpe opgave på torsdag. Vi glæder os over hjemmebanefordelen og vil gøre alt for at komme videre, men det giver ikke mening at sige, at det vil være en kæmpe skuffelse, hvis ikke vi slår FCK ud af pokalen. Det giver ingen mening at sige på nuværende tidspunkt og dermed sætte os selv under et unødigt pres, siger sportschefen.
– Kan vi komme godt igennem de kommende tre kampe, er der en landskampspause, hvor der kan arbejdes endnu mere med tingene. Ret meget længere skal vi ikke se frem lige nu.
Brøndby har i denne sæson kun vundet tre af 12 Superliga-kampe og for hele 2011 har klubben kun vundet otte SUperliga-kampe ud af 27 mulige.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN