Brøndby forsigtig inden FCK-kampen

Brøndby vil hellere end gerne slå FC København ud i pokalturneringen, der er sidste realistiske mulighed for at spille sig i Europa.



Trænerudskiftningen i Brøndby kan muligvis give klubben og spillerne et frisk pust i retning af bedre tider, men udskiftningen ændrer ikke på, at Brøndby står over for et mere end svært program i de kommende uger.

Torsdag venter FC København i den meget omdiskuterede Pokalkamp, der skal spilels på Brøndby Stadion. Weekenden byder på en hjemmekamp mod AaB, der tankede fornyet selvtillid med en sejr over OB. Og netop OB er modstanderen i den første udekamp for Auri Skarbalius og Brøndby-truppen.

Og der bliver da heller ikke set ret langt frem i tiden, når der bliver spurgt ind til de sportslige ambitioner for resten af efteråret.

– Vi bliver nødt til at forholde os til den situation vi er i og den placering, vi har i tabellen. Så det må handle om at bevæge os stille og roligt op i tabellen. I den placering vi har, kigger man nedad, og kigger man nedad, ser man sjældent ret langt frem, da der hele tiden er fokus på den næste kamp, siger sportschef Ole Bjur.

Forud for torsdagens pokalkamp mod FC København er der både håb men også samtidig forsigtighed i Brøndby.

– Der er ingen tvivl om, at pokalkampen bliver ekstra vigtig, når vi taler om Europa, da den ambition er et godt stykke væk i Superligaen.

– Vi er godt klar over, at det er en kæmpe opgave på torsdag. Vi glæder os over hjemmebanefordelen og vil gøre alt for at komme videre, men det giver ikke mening at sige, at det vil være en kæmpe skuffelse, hvis ikke vi slår FCK ud af pokalen. Det giver ingen mening at sige på nuværende tidspunkt og dermed sætte os selv under et unødigt pres, siger sportschefen.

– Kan vi komme godt igennem de kommende tre kampe, er der en landskampspause, hvor der kan arbejdes endnu mere med tingene. Ret meget længere skal vi ikke se frem lige nu.

Brøndby har i denne sæson kun vundet tre af 12 Superliga-kampe og for hele 2011 har klubben kun vundet otte SUperliga-kampe ud af 27 mulige.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Enorme Superliga-talenter udtaget

Nu forklarer Noah Nartey

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Manchester City – Real Madrid

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Overraskende U21-trupudtagelse

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Han stiller ultimative krav

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

De må have mareridt om ham i nat!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!