Brøndby forsigtig inden FCK-kampen

Brøndby vil hellere end gerne slå FC København ud i pokalturneringen, der er sidste realistiske mulighed for at spille sig i Europa.



Trænerudskiftningen i Brøndby kan muligvis give klubben og spillerne et frisk pust i retning af bedre tider, men udskiftningen ændrer ikke på, at Brøndby står over for et mere end svært program i de kommende uger.

Torsdag venter FC København i den meget omdiskuterede Pokalkamp, der skal spilels på Brøndby Stadion. Weekenden byder på en hjemmekamp mod AaB, der tankede fornyet selvtillid med en sejr over OB. Og netop OB er modstanderen i den første udekamp for Auri Skarbalius og Brøndby-truppen.

Og der bliver da heller ikke set ret langt frem i tiden, når der bliver spurgt ind til de sportslige ambitioner for resten af efteråret.

– Vi bliver nødt til at forholde os til den situation vi er i og den placering, vi har i tabellen. Så det må handle om at bevæge os stille og roligt op i tabellen. I den placering vi har, kigger man nedad, og kigger man nedad, ser man sjældent ret langt frem, da der hele tiden er fokus på den næste kamp, siger sportschef Ole Bjur.

Forud for torsdagens pokalkamp mod FC København er der både håb men også samtidig forsigtighed i Brøndby.

– Der er ingen tvivl om, at pokalkampen bliver ekstra vigtig, når vi taler om Europa, da den ambition er et godt stykke væk i Superligaen.

– Vi er godt klar over, at det er en kæmpe opgave på torsdag. Vi glæder os over hjemmebanefordelen og vil gøre alt for at komme videre, men det giver ikke mening at sige, at det vil være en kæmpe skuffelse, hvis ikke vi slår FCK ud af pokalen. Det giver ingen mening at sige på nuværende tidspunkt og dermed sætte os selv under et unødigt pres, siger sportschefen.

– Kan vi komme godt igennem de kommende tre kampe, er der en landskampspause, hvor der kan arbejdes endnu mere med tingene. Ret meget længere skal vi ikke se frem lige nu.

Brøndby har i denne sæson kun vundet tre af 12 Superliga-kampe og for hele 2011 har klubben kun vundet otte SUperliga-kampe ud af 27 mulige.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’