Brøndby forsigtig inden FCK-kampen

Brøndby vil hellere end gerne slå FC København ud i pokalturneringen, der er sidste realistiske mulighed for at spille sig i Europa.



Trænerudskiftningen i Brøndby kan muligvis give klubben og spillerne et frisk pust i retning af bedre tider, men udskiftningen ændrer ikke på, at Brøndby står over for et mere end svært program i de kommende uger.

Torsdag venter FC København i den meget omdiskuterede Pokalkamp, der skal spilels på Brøndby Stadion. Weekenden byder på en hjemmekamp mod AaB, der tankede fornyet selvtillid med en sejr over OB. Og netop OB er modstanderen i den første udekamp for Auri Skarbalius og Brøndby-truppen.

Og der bliver da heller ikke set ret langt frem i tiden, når der bliver spurgt ind til de sportslige ambitioner for resten af efteråret.

– Vi bliver nødt til at forholde os til den situation vi er i og den placering, vi har i tabellen. Så det må handle om at bevæge os stille og roligt op i tabellen. I den placering vi har, kigger man nedad, og kigger man nedad, ser man sjældent ret langt frem, da der hele tiden er fokus på den næste kamp, siger sportschef Ole Bjur.

Forud for torsdagens pokalkamp mod FC København er der både håb men også samtidig forsigtighed i Brøndby.

– Der er ingen tvivl om, at pokalkampen bliver ekstra vigtig, når vi taler om Europa, da den ambition er et godt stykke væk i Superligaen.

– Vi er godt klar over, at det er en kæmpe opgave på torsdag. Vi glæder os over hjemmebanefordelen og vil gøre alt for at komme videre, men det giver ikke mening at sige, at det vil være en kæmpe skuffelse, hvis ikke vi slår FCK ud af pokalen. Det giver ingen mening at sige på nuværende tidspunkt og dermed sætte os selv under et unødigt pres, siger sportschefen.

– Kan vi komme godt igennem de kommende tre kampe, er der en landskampspause, hvor der kan arbejdes endnu mere med tingene. Ret meget længere skal vi ikke se frem lige nu.

Brøndby har i denne sæson kun vundet tre af 12 Superliga-kampe og for hele 2011 har klubben kun vundet otte SUperliga-kampe ud af 27 mulige.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Har du fuldstændig tabt småkagerne?