Brøndby forventer afsked med spillere med udløb

Brøndby-boss regner ikke med de spillere, der har kontraktudløb om to uger.



Anthony Jung er definitivt fortid i Brøndby IF. Den tyske forsvarsspiller er skiftet til Werder Bremen.

Det er foreløbig det eneste facit, man kan sige om de danske mestre. 

Marvin Schwäbe, Michael Tørnes, Hjörtur Hermannsson og Lasse Vigen har imidlertid også kontraktudløb om bare to uger, men Brøndby IF har ikke meldt noget ud om kvartetten.

Udgangspunktet er dog, at de forlader klubben.

– Regn med at de spillere, som har udløb, har udløb. Det er der, vi er, og det vil være forkert af mig her 14 dage før udløb at sige, at de med sikkerhed er her. I stedet siger jeg, at det er de nok ikke, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen og tilføjer:

– Vi har 26 spillere på kontrakt pr. 1. juli, og de er så ikke inkluderet i det.

Det er Anthony Jung af gode grunde heller ikke. Brøndby forsøgte at forlænge med den tyske forsvarsspiller, men han endte altså med at vende hjem syd for grænsen.

Det efterlader naturligvis fodbolddirektøren med et stykke arbejde, der skal gøres, men man skal ikke forvente at se en “ny” Anthony Jung i Brøndby.

– Jeg tror ikke, at spillere skal erstattes én til én, for det er ofte en dårlig idé. Det er heller ikke det, der er Brøndbys tilgang, og det er heller ikke i forlængelse af den strategi, der er lagt. Det vil koste for mange penge.

– Tilgangen er, at vi har udgangspunkt i en stærk trup, som lige er blevet danske mestre, og hvor der helt naturligt er en række udløb, men hvor vi også allerede i vinter var tidligt i gang med at hente nogle af de næste i rækken.

– I forhold til Jung har vi naturligvis et ekstra øje på positionen, som vi også har på stopperpositionen. Selvfølgelig er det et prioriteret opmærksomhedspunkt for os.

Det samme er målmandsposten, hvor Marvin Schwäbe mere eller mindre har bekræftet, at han forlader Brøndby. Han ventes snart præsenteret i FC Köln. 

– Vi kigger også på målmandsgruppen, men vi har i Mads Hermansen en målmand med et rigtig højt niveau, som har kunnet måle sig med Marvin på alle aspekter undtagen på kampdage, hvor han ikke har fået muligheden. Skal han frem i køen nu? Eller skal han vente lidt endnu?, spørger Carsten V. Jensen.

Brøndby kan også stå foran en sommer, hvor nogle af de bærende spillere fra mesterholdet bliver solgt.

– Vi kan ikke holde skjult for dem derude, at vi har nogle spændende spillere, og en del af planen i Brøndby er, at vi også skal sende nogle af sted på et tidspunkt og kapitalisere på det gode arbejde, der er blevet lavet. Det kan godt være en sommer, hvor vi skal kapitalisere på spillersalg, men det må tiden vise, lyder det fra “CV”.

Brøndby IF har foreløbig fået tilgang af Christian Cappis denne sommer, mens Anton Skipper og Jens Martin Gammelby er vendt tilbage fra lejeophold. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



Optakt til søndagens Superliga-match mellem AGF og Sønderjyske LIVE

Superliga-LIVE: Straffescoring efter VAR-drama

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Eriksen spottet – nu er der nyt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!