Brøndby forventer afsked med spillere med udløb

Brøndby-boss regner ikke med de spillere, der har kontraktudløb om to uger.



Anthony Jung er definitivt fortid i Brøndby IF. Den tyske forsvarsspiller er skiftet til Werder Bremen.

Det er foreløbig det eneste facit, man kan sige om de danske mestre. 

Marvin Schwäbe, Michael Tørnes, Hjörtur Hermannsson og Lasse Vigen har imidlertid også kontraktudløb om bare to uger, men Brøndby IF har ikke meldt noget ud om kvartetten.

Udgangspunktet er dog, at de forlader klubben.

– Regn med at de spillere, som har udløb, har udløb. Det er der, vi er, og det vil være forkert af mig her 14 dage før udløb at sige, at de med sikkerhed er her. I stedet siger jeg, at det er de nok ikke, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen og tilføjer:

– Vi har 26 spillere på kontrakt pr. 1. juli, og de er så ikke inkluderet i det.

Det er Anthony Jung af gode grunde heller ikke. Brøndby forsøgte at forlænge med den tyske forsvarsspiller, men han endte altså med at vende hjem syd for grænsen.

Det efterlader naturligvis fodbolddirektøren med et stykke arbejde, der skal gøres, men man skal ikke forvente at se en “ny” Anthony Jung i Brøndby.

– Jeg tror ikke, at spillere skal erstattes én til én, for det er ofte en dårlig idé. Det er heller ikke det, der er Brøndbys tilgang, og det er heller ikke i forlængelse af den strategi, der er lagt. Det vil koste for mange penge.

– Tilgangen er, at vi har udgangspunkt i en stærk trup, som lige er blevet danske mestre, og hvor der helt naturligt er en række udløb, men hvor vi også allerede i vinter var tidligt i gang med at hente nogle af de næste i rækken.

– I forhold til Jung har vi naturligvis et ekstra øje på positionen, som vi også har på stopperpositionen. Selvfølgelig er det et prioriteret opmærksomhedspunkt for os.

Det samme er målmandsposten, hvor Marvin Schwäbe mere eller mindre har bekræftet, at han forlader Brøndby. Han ventes snart præsenteret i FC Köln. 

– Vi kigger også på målmandsgruppen, men vi har i Mads Hermansen en målmand med et rigtig højt niveau, som har kunnet måle sig med Marvin på alle aspekter undtagen på kampdage, hvor han ikke har fået muligheden. Skal han frem i køen nu? Eller skal han vente lidt endnu?, spørger Carsten V. Jensen.

Brøndby kan også stå foran en sommer, hvor nogle af de bærende spillere fra mesterholdet bliver solgt.

– Vi kan ikke holde skjult for dem derude, at vi har nogle spændende spillere, og en del af planen i Brøndby er, at vi også skal sende nogle af sted på et tidspunkt og kapitalisere på det gode arbejde, der er blevet lavet. Det kan godt være en sommer, hvor vi skal kapitalisere på spillersalg, men det må tiden vise, lyder det fra “CV”.

Brøndby IF har foreløbig fået tilgang af Christian Cappis denne sommer, mens Anton Skipper og Jens Martin Gammelby er vendt tilbage fra lejeophold. 






Norsk ekspert håner Danmark




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Frankrig – Marokko

Stor profil ude af Frankrig-brag

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’