Anthony Jung er definitivt fortid i Brøndby IF. Den tyske forsvarsspiller er skiftet til Werder Bremen.
Det er foreløbig det eneste facit, man kan sige om de danske mestre.
Marvin Schwäbe, Michael Tørnes, Hjörtur Hermannsson og Lasse Vigen har imidlertid også kontraktudløb om bare to uger, men Brøndby IF har ikke meldt noget ud om kvartetten.
Udgangspunktet er dog, at de forlader klubben.
– Regn med at de spillere, som har udløb, har udløb. Det er der, vi er, og det vil være forkert af mig her 14 dage før udløb at sige, at de med sikkerhed er her. I stedet siger jeg, at det er de nok ikke, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen og tilføjer:
– Vi har 26 spillere på kontrakt pr. 1. juli, og de er så ikke inkluderet i det.
Det er Anthony Jung af gode grunde heller ikke. Brøndby forsøgte at forlænge med den tyske forsvarsspiller, men han endte altså med at vende hjem syd for grænsen.
Det efterlader naturligvis fodbolddirektøren med et stykke arbejde, der skal gøres, men man skal ikke forvente at se en “ny” Anthony Jung i Brøndby.
– Jeg tror ikke, at spillere skal erstattes én til én, for det er ofte en dårlig idé. Det er heller ikke det, der er Brøndbys tilgang, og det er heller ikke i forlængelse af den strategi, der er lagt. Det vil koste for mange penge.
– Tilgangen er, at vi har udgangspunkt i en stærk trup, som lige er blevet danske mestre, og hvor der helt naturligt er en række udløb, men hvor vi også allerede i vinter var tidligt i gang med at hente nogle af de næste i rækken.
– I forhold til Jung har vi naturligvis et ekstra øje på positionen, som vi også har på stopperpositionen. Selvfølgelig er det et prioriteret opmærksomhedspunkt for os.
Det samme er målmandsposten, hvor Marvin Schwäbe mere eller mindre har bekræftet, at han forlader Brøndby. Han ventes snart præsenteret i FC Köln.
– Vi kigger også på målmandsgruppen, men vi har i Mads Hermansen en målmand med et rigtig højt niveau, som har kunnet måle sig med Marvin på alle aspekter undtagen på kampdage, hvor han ikke har fået muligheden. Skal han frem i køen nu? Eller skal han vente lidt endnu?, spørger Carsten V. Jensen.
Brøndby kan også stå foran en sommer, hvor nogle af de bærende spillere fra mesterholdet bliver solgt.
– Vi kan ikke holde skjult for dem derude, at vi har nogle spændende spillere, og en del af planen i Brøndby er, at vi også skal sende nogle af sted på et tidspunkt og kapitalisere på det gode arbejde, der er blevet lavet. Det kan godt være en sommer, hvor vi skal kapitalisere på spillersalg, men det må tiden vise, lyder det fra “CV”.
Brøndby IF har foreløbig fået tilgang af Christian Cappis denne sommer, mens Anton Skipper og Jens Martin Gammelby er vendt tilbage fra lejeophold.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
DAGENS SPILFORSLAG
Young Boys snupper Berner-lokalderby
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT