Brøndby fuldender vanvittigt comeback mod FCN

Efter en fantastisk anden halvleg vendte Brøndby 0-2 til 3-2 mod FC Nordsjælland i Superligaen.



I en vanvittigt dramatisk kamp lykkedes det Brøndby at vende 0-2 til 3-2 i overtiden mod FC Nordsjælland efter en strålende indsats i anden halvleg, hvor Brøndby tilmed brændte et straffespark.

Værterne kunne dog ikke være stolte af første halvleg, hvor man begik utallige fejl, spillede langsomt og brændte chancer, mens FCN var kynisk på sine chancer og farlige omstillinger.

I anden halvleg byttede de to hold roller, og Brøndby kom bragende ud fra pausen i et højere og mere aggressivt pres, som FCN havde svært ved at stå imod, og til allersidst fik Brøndby forløsningen, da forsvarer Sigurd Rosted blev matchvinder.

FC Nordsjællands små teknikere bragte sig overraskende foran efter et hjørnespark, da midtbanespiller Mohammed Diomande udnyttede en passiv Brøndby-opdækning og headede en videresnitning i mål til 1-0 efter 12 minutter.

Læs også:Lyngby-chef: Patrick Da Silva undersøger muligt klubskifte

Efter 31 minutter brændte Brøndbys Lasse Vigen en kæmpe chance tæt under mål, inden FCN på et af sine få etablerede angreb i kampen fik gjort det til 2-0.

Diomande lagde en forrygende aflevering i dybden til Kamal-Deen Sulemana. Den lynhurtige kantspiller sendte bolden ind foran mål, hvor erfarne Mikkel Rygaard stensikkert lagde bolden i mål til 2-0 fem minutter før pausen, som værterne blev sendt til med piben fra lægterne.

Den pause brugte Brøndby på at ændre taktisk, så man kom længere frem i presspillet, og det var et helt andet udtryk, værterne havde i anden halvleg.

Det gav pote efter tre minutter af anden halvleg, da angriber Mikael Uhre udnyttede en fejl af FCN’s Ivan Mesik og siden sendte bolden ind foran mål, hvor angriber Simon Hedlund nettede til 1-2.

Brøndby fortsatte det høje pres og med stor hjælp fra lægterne pressede man FCN ned mod eget mål.

Det gav et straffespark efter 70 minutter, men forsvarer Anthony Jungs forsøg blev flot reddet.

Brøndby fortsatte dog ufortrødent, og det gav pote, da Lasse Vigen gjorde skaden god igen og flot sparkede bolden ind i det fjerneste hjørne til 2-2 med et kvarter igen.

I kampens overtid jagtede Brøndby sejren, og det lykkedes, da forsvarer Sigurd Rosted kunne bringe Brøndby Stadion i kog med et stærkt 3-2-mål.

/ritzau/

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby vendte 0-2 til 3-2 mod FC Nordsjælland
Læs også:Bedst og værst: Hedlund kickstartede Brøndby i vildt comeback
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

El Clásico kan afgøre det hele

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer