Krisen har gjort ondt: Brøndby har fyret seks ansatte i svær periode

Brøndby fyrer seks ansatte og opjusterer forventningerne for 2020 en smule. Klubben venter stadig underskud.



Brøndby er fortsat hårdt ramt af coronapandemien, som har gjort det umuligt at fylde stadion med mere end 225 tilskuere til hjemmekampene.

Det har økonomiske konsekvenser og betyder, at klubben har set sig tvunget til at fyre seks ansatte i organisationen.

Det fremgår af Brøndbys kvartalsmeddelelse for tredje kvartal af 2020.

Brøndby-direktør Ole Palmå er ærgerlig over, at man har været nødt til at fyre medarbejdere i organisationen for at spare penge.

– Med en presset kerneforretning har vi løbende set på, hvordan vi kan optimere vores forretning.

– Og konkret betød det, at vi i september måtte tilpasse vores personaleomkostninger og sagde i den forbindelse farvel til en række dygtige kolleger, siger Palmå til klubbens hjemmeside.

Brøndby opjusterer til gengæld forventningerne til regnskabsåret 2020 og ser nu et resultat før skat på minus 25 til minus 35 millioner kroner.

Tidligere ventede Brøndby et resultat på minus 25 til minus 40 millioner kroner.

– Vi knokler på for at sikre indtægter, men udmeldingerne fra regeringen i disse uger bringer ikke meget optimisme med sig.

– Og dansk fodbold vil på nuværende tidspunkt allerede være påvirket i de kommende år af de økonomiske følgevirkninger, som de nuværende restriktioner bringer med sig.

– Vi er dog optimistiske og har håb for fremtiden, og vi klubber arbejder for, at vi tidligt i det nye år igen kan få muligheden for at lukke fans og partnere ind på tribunerne, siger direktøren.

Coronapandemien kan medføre, at Brøndby på “kort og mellemlangt sigt kan opleve faldende indtægter inden for selskabets kerneområder.”

Derfor vil ledelsen i den kommende periode fortsat se på behovet for styrke den nuværende likviditet.

Brøndby har omkring 24 millioner kroner tilbage i pengetanken. Derudover har klubben mulighed for at låne ti millioner hos selskabets bank. Klubben har ingen gæld i øjeblikket.

/ritzau/





Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 




LIVE

TransferLIVE: Han er færdig i Liverpool

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sikre millioner til AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark