Da Brøndby i august spillede hjemme mod FCK blev der kun lukket 750 FCK-fans ind til kampen på grund af sikkerhedsforanstaltninger.
Til torsdagens pokalkamp bliver billedet et noget anderledes.
– Vi har arrangeret det sådan, at FC København får hele den nordlige ende-tribune til rådighed, mens vi råder over de tre andre tribuner, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
FCK har haft forpligtelser overfor sponsorer og sæsonkortholdere i forhold til kampen – der i første omgang var placeret på FCK’s hjemmebane i Parken – hvilket er årsagens til, at Brøndby har valgt at give FCK’erne en tribune med plads til flere tusinde mennesker.
– Kampen bliver spillet en torsdag aften, og i forvejen ville kampen nok næppe fylde stadion med 29.500 mennesker. Vi har vurderet, at vi har den plads vi skal bruge til vores fans, og vi ønsker naturligvis at lukke så mange mennesker ind som muligt. Når FCK så samtidig har haft nogle forpligtelser i forhold til sponsorer og andre, har vi efterkommet deres ønske om flere billetter, siger Emil Bakkendorff.
Kampen skulle egentlig have været afviklet i Parken men nationalstadionet er optaget på grund af en technofest, og siden blev kampen placeret på Gladsaxe Stadion, hvilket politiet ikke var glade for i forhold til sikkerheden.
I sidste uge blev det så endeligt besluttet, at Brøndby blev skænket hjemmebane-fordelen til kampen, og sikkerheden vil være i højsædet.
– FCK stiller med et langt større korps af kontrollører til kampen i forhold til, hvad der er normalt, og myndighederne har taget deres forholdsregler i forhold til vores kamp mod FCK tidligere på sæsonen, siger Emil Bakkendorff.
I forbindelse med kampen i august var der på trods af få FCK-fans masser af ballade uden og indenfor Brøndby Stadion, men torsdag vil både Brøndby, FCK og politiet gøre sit til, at kampen bliver afviklet i fredelige rammer.
– Der må gerne være masser af sus og gang i den til kampene, men det skal være inden for de tilladte rammer, siger sikkerhedschefen.
Brøndby-FCK bliver fløjtet i gang torsdag klokken 20
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW