Brøndby giver FCK hel tribune

FC Københavns fans får masser af plads til torsdagens pokalkamp på Brøndby Stadion, hvor sikkerheden bliver skærpet.



Da Brøndby i august spillede hjemme mod FCK blev der kun lukket 750 FCK-fans ind til kampen på grund af sikkerhedsforanstaltninger.

Til torsdagens pokalkamp bliver billedet et noget anderledes.

– Vi har arrangeret det sådan, at FC København får hele den nordlige ende-tribune til rådighed, mens vi råder over de tre andre tribuner, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

FCK har haft forpligtelser overfor sponsorer og sæsonkortholdere i forhold til kampen – der i første omgang var placeret på FCK’s hjemmebane i Parken – hvilket er årsagens til, at Brøndby har valgt at give FCK’erne en tribune med plads til flere tusinde mennesker.

– Kampen bliver spillet en torsdag aften, og i forvejen ville kampen nok næppe fylde stadion med 29.500 mennesker. Vi har vurderet, at vi har den plads vi skal bruge til vores fans, og vi ønsker naturligvis at lukke så mange mennesker ind som muligt. Når FCK så samtidig har haft nogle forpligtelser i forhold til sponsorer og andre, har vi efterkommet deres ønske om flere billetter, siger Emil Bakkendorff.

Kampen skulle egentlig have været afviklet i Parken men nationalstadionet er optaget på grund af en technofest, og siden blev kampen placeret på Gladsaxe Stadion, hvilket politiet ikke var glade for i forhold til sikkerheden.

I sidste uge blev det så endeligt besluttet, at Brøndby blev skænket hjemmebane-fordelen til kampen, og sikkerheden vil være i højsædet.

– FCK stiller med et langt større korps af kontrollører til kampen i forhold til, hvad der er normalt, og myndighederne har taget deres forholdsregler i forhold til vores kamp mod FCK tidligere på sæsonen, siger Emil Bakkendorff.

I forbindelse med kampen i august var der på trods af få FCK-fans masser af ballade uden og indenfor Brøndby Stadion, men torsdag vil både Brøndby, FCK og politiet gøre sit til, at kampen bliver afviklet i fredelige rammer.

– Der må gerne være masser af sus og gang i den til kampene, men det skal være inden for de tilladte rammer, siger sikkerhedschefen.

Brøndby-FCK bliver fløjtet i gang torsdag klokken 20





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet