Brøndby giver FCK hel tribune

FC Københavns fans får masser af plads til torsdagens pokalkamp på Brøndby Stadion, hvor sikkerheden bliver skærpet.



Da Brøndby i august spillede hjemme mod FCK blev der kun lukket 750 FCK-fans ind til kampen på grund af sikkerhedsforanstaltninger.

Til torsdagens pokalkamp bliver billedet et noget anderledes.

– Vi har arrangeret det sådan, at FC København får hele den nordlige ende-tribune til rådighed, mens vi råder over de tre andre tribuner, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

FCK har haft forpligtelser overfor sponsorer og sæsonkortholdere i forhold til kampen – der i første omgang var placeret på FCK’s hjemmebane i Parken – hvilket er årsagens til, at Brøndby har valgt at give FCK’erne en tribune med plads til flere tusinde mennesker.

– Kampen bliver spillet en torsdag aften, og i forvejen ville kampen nok næppe fylde stadion med 29.500 mennesker. Vi har vurderet, at vi har den plads vi skal bruge til vores fans, og vi ønsker naturligvis at lukke så mange mennesker ind som muligt. Når FCK så samtidig har haft nogle forpligtelser i forhold til sponsorer og andre, har vi efterkommet deres ønske om flere billetter, siger Emil Bakkendorff.

Kampen skulle egentlig have været afviklet i Parken men nationalstadionet er optaget på grund af en technofest, og siden blev kampen placeret på Gladsaxe Stadion, hvilket politiet ikke var glade for i forhold til sikkerheden.

I sidste uge blev det så endeligt besluttet, at Brøndby blev skænket hjemmebane-fordelen til kampen, og sikkerheden vil være i højsædet.

– FCK stiller med et langt større korps af kontrollører til kampen i forhold til, hvad der er normalt, og myndighederne har taget deres forholdsregler i forhold til vores kamp mod FCK tidligere på sæsonen, siger Emil Bakkendorff.

I forbindelse med kampen i august var der på trods af få FCK-fans masser af ballade uden og indenfor Brøndby Stadion, men torsdag vil både Brøndby, FCK og politiet gøre sit til, at kampen bliver afviklet i fredelige rammer.

– Der må gerne være masser af sus og gang i den til kampene, men det skal være inden for de tilladte rammer, siger sikkerhedschefen.

Brøndby-FCK bliver fløjtet i gang torsdag klokken 20



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Magisk aften for FC København-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Benhård transfermelding

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Det er til dumpekarakter

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara