Da Brøndby i august spillede hjemme mod FCK blev der kun lukket 750 FCK-fans ind til kampen på grund af sikkerhedsforanstaltninger.
Til torsdagens pokalkamp bliver billedet et noget anderledes.
– Vi har arrangeret det sådan, at FC København får hele den nordlige ende-tribune til rådighed, mens vi råder over de tre andre tribuner, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
FCK har haft forpligtelser overfor sponsorer og sæsonkortholdere i forhold til kampen – der i første omgang var placeret på FCK’s hjemmebane i Parken – hvilket er årsagens til, at Brøndby har valgt at give FCK’erne en tribune med plads til flere tusinde mennesker.
– Kampen bliver spillet en torsdag aften, og i forvejen ville kampen nok næppe fylde stadion med 29.500 mennesker. Vi har vurderet, at vi har den plads vi skal bruge til vores fans, og vi ønsker naturligvis at lukke så mange mennesker ind som muligt. Når FCK så samtidig har haft nogle forpligtelser i forhold til sponsorer og andre, har vi efterkommet deres ønske om flere billetter, siger Emil Bakkendorff.
Kampen skulle egentlig have været afviklet i Parken men nationalstadionet er optaget på grund af en technofest, og siden blev kampen placeret på Gladsaxe Stadion, hvilket politiet ikke var glade for i forhold til sikkerheden.
I sidste uge blev det så endeligt besluttet, at Brøndby blev skænket hjemmebane-fordelen til kampen, og sikkerheden vil være i højsædet.
– FCK stiller med et langt større korps af kontrollører til kampen i forhold til, hvad der er normalt, og myndighederne har taget deres forholdsregler i forhold til vores kamp mod FCK tidligere på sæsonen, siger Emil Bakkendorff.
I forbindelse med kampen i august var der på trods af få FCK-fans masser af ballade uden og indenfor Brøndby Stadion, men torsdag vil både Brøndby, FCK og politiet gøre sit til, at kampen bliver afviklet i fredelige rammer.
– Der må gerne være masser af sus og gang i den til kampene, men det skal være inden for de tilladte rammer, siger sikkerhedschefen.
Brøndby-FCK bliver fløjtet i gang torsdag klokken 20
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
INTERVIEW