Da Brøndby i august spillede hjemme mod FCK blev der kun lukket 750 FCK-fans ind til kampen på grund af sikkerhedsforanstaltninger.
Til torsdagens pokalkamp bliver billedet et noget anderledes.
– Vi har arrangeret det sådan, at FC København får hele den nordlige ende-tribune til rådighed, mens vi råder over de tre andre tribuner, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
FCK har haft forpligtelser overfor sponsorer og sæsonkortholdere i forhold til kampen – der i første omgang var placeret på FCK’s hjemmebane i Parken – hvilket er årsagens til, at Brøndby har valgt at give FCK’erne en tribune med plads til flere tusinde mennesker.
– Kampen bliver spillet en torsdag aften, og i forvejen ville kampen nok næppe fylde stadion med 29.500 mennesker. Vi har vurderet, at vi har den plads vi skal bruge til vores fans, og vi ønsker naturligvis at lukke så mange mennesker ind som muligt. Når FCK så samtidig har haft nogle forpligtelser i forhold til sponsorer og andre, har vi efterkommet deres ønske om flere billetter, siger Emil Bakkendorff.
Kampen skulle egentlig have været afviklet i Parken men nationalstadionet er optaget på grund af en technofest, og siden blev kampen placeret på Gladsaxe Stadion, hvilket politiet ikke var glade for i forhold til sikkerheden.
I sidste uge blev det så endeligt besluttet, at Brøndby blev skænket hjemmebane-fordelen til kampen, og sikkerheden vil være i højsædet.
– FCK stiller med et langt større korps af kontrollører til kampen i forhold til, hvad der er normalt, og myndighederne har taget deres forholdsregler i forhold til vores kamp mod FCK tidligere på sæsonen, siger Emil Bakkendorff.
I forbindelse med kampen i august var der på trods af få FCK-fans masser af ballade uden og indenfor Brøndby Stadion, men torsdag vil både Brøndby, FCK og politiet gøre sit til, at kampen bliver afviklet i fredelige rammer.
– Der må gerne være masser af sus og gang i den til kampene, men det skal være inden for de tilladte rammer, siger sikkerhedschefen.
Brøndby-FCK bliver fløjtet i gang torsdag klokken 20
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TRANSFER