Brøndby giver FCK hel tribune

FC Københavns fans får masser af plads til torsdagens pokalkamp på Brøndby Stadion, hvor sikkerheden bliver skærpet.



Da Brøndby i august spillede hjemme mod FCK blev der kun lukket 750 FCK-fans ind til kampen på grund af sikkerhedsforanstaltninger.

Til torsdagens pokalkamp bliver billedet et noget anderledes.

– Vi har arrangeret det sådan, at FC København får hele den nordlige ende-tribune til rådighed, mens vi råder over de tre andre tribuner, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

FCK har haft forpligtelser overfor sponsorer og sæsonkortholdere i forhold til kampen – der i første omgang var placeret på FCK’s hjemmebane i Parken – hvilket er årsagens til, at Brøndby har valgt at give FCK’erne en tribune med plads til flere tusinde mennesker.

– Kampen bliver spillet en torsdag aften, og i forvejen ville kampen nok næppe fylde stadion med 29.500 mennesker. Vi har vurderet, at vi har den plads vi skal bruge til vores fans, og vi ønsker naturligvis at lukke så mange mennesker ind som muligt. Når FCK så samtidig har haft nogle forpligtelser i forhold til sponsorer og andre, har vi efterkommet deres ønske om flere billetter, siger Emil Bakkendorff.

Kampen skulle egentlig have været afviklet i Parken men nationalstadionet er optaget på grund af en technofest, og siden blev kampen placeret på Gladsaxe Stadion, hvilket politiet ikke var glade for i forhold til sikkerheden.

I sidste uge blev det så endeligt besluttet, at Brøndby blev skænket hjemmebane-fordelen til kampen, og sikkerheden vil være i højsædet.

– FCK stiller med et langt større korps af kontrollører til kampen i forhold til, hvad der er normalt, og myndighederne har taget deres forholdsregler i forhold til vores kamp mod FCK tidligere på sæsonen, siger Emil Bakkendorff.

I forbindelse med kampen i august var der på trods af få FCK-fans masser af ballade uden og indenfor Brøndby Stadion, men torsdag vil både Brøndby, FCK og politiet gøre sit til, at kampen bliver afviklet i fredelige rammer.

– Der må gerne være masser af sus og gang i den til kampene, men det skal være inden for de tilladte rammer, siger sikkerhedschefen.

Brøndby-FCK bliver fløjtet i gang torsdag klokken 20





LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Højlund stjæler overskrifter



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad f….. sker der Tullberg?

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Jakob Poulsen med dyster melding



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Han fik et lortetilbud fra OB

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vejle Boldklub – Randers FC

FC København – Silkeborg IF

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

AaB i vildt comeback

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud