Brøndby har holdt Yuito Suzuki i Danmark

Japan ønskede at få Yuito Suzuki med til de asiatiske mesterskaber for U23-spillere, men Brøndby har holdt ham i Danmark.



Han scorede to gange i søndagens opgør mod FC Midtjylland, men havde Brøndby IF takket ja til en anmodning fra det japanske fodboldforbund, havde Yuito Suzuki ikke været i Danmark på dette tidspunkt.

Fodboldforbundet ønskede at udtage den japanske angriber til de asiatiske U23-mesterskaber, men det har Brøndby takket nej til.

Det bekræfter John Møller, head of recruitment, da Tipsbladet spørger ham ind til det på en presseseance.

– Ja, det ville de gerne. Der har vi måttet sige, at han var for vigtg for os i det mesterskabsspil, der ligger nu, og i og med det ikke er officielle datoer, skal vi ikke frigive ham.

– Vi har haft en dialog med det japanske fodboldforbund og Yuito og hans rådgivere om, at vi synes, det rigtige var, at han blev i Brøndby og var med i et vigtigt mesterskabsspil for os, siger John Møller.

Da turneringen ikke er en del af FIFA-kalenderen, er Brøndby IF ikke forpligtet til at frigive den japanske angriber, og ikke overraskende har BIF altså valgt at holde det vigtige aktiv i Danmark, mens klubben er på jagt efter et dansk mesterskab.

Yuito Suzuki står noteret for syv scoringer i den her sæson i Superligaen. Brøndby IF fører rækken med tre point ned til FC Midtjylland og seks ned til FCK og FCN. Der resterer seks runder af Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Argentina – Schweiz

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Det bestemmer Messi selv

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Scorer heftig lønstigning

Norge – England