Brøndby har holdt Yuito Suzuki i Danmark

Japan ønskede at få Yuito Suzuki med til de asiatiske mesterskaber for U23-spillere, men Brøndby har holdt ham i Danmark.



Han scorede to gange i søndagens opgør mod FC Midtjylland, men havde Brøndby IF takket ja til en anmodning fra det japanske fodboldforbund, havde Yuito Suzuki ikke været i Danmark på dette tidspunkt.

Fodboldforbundet ønskede at udtage den japanske angriber til de asiatiske U23-mesterskaber, men det har Brøndby takket nej til.

Det bekræfter John Møller, head of recruitment, da Tipsbladet spørger ham ind til det på en presseseance.

– Ja, det ville de gerne. Der har vi måttet sige, at han var for vigtg for os i det mesterskabsspil, der ligger nu, og i og med det ikke er officielle datoer, skal vi ikke frigive ham.

– Vi har haft en dialog med det japanske fodboldforbund og Yuito og hans rådgivere om, at vi synes, det rigtige var, at han blev i Brøndby og var med i et vigtigt mesterskabsspil for os, siger John Møller.

Da turneringen ikke er en del af FIFA-kalenderen, er Brøndby IF ikke forpligtet til at frigive den japanske angriber, og ikke overraskende har BIF altså valgt at holde det vigtige aktiv i Danmark, mens klubben er på jagt efter et dansk mesterskab.

Yuito Suzuki står noteret for syv scoringer i den her sæson i Superligaen. Brøndby IF fører rækken med tre point ned til FC Midtjylland og seks ned til FCK og FCN. Der resterer seks runder af Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tordner mod VM-træner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Tyskland – Elfenbenskysten

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Jonas Lössl stopper karrieren

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske