Brøndby har holdt Yuito Suzuki i Danmark

Japan ønskede at få Yuito Suzuki med til de asiatiske mesterskaber for U23-spillere, men Brøndby har holdt ham i Danmark.



Han scorede to gange i søndagens opgør mod FC Midtjylland, men havde Brøndby IF takket ja til en anmodning fra det japanske fodboldforbund, havde Yuito Suzuki ikke været i Danmark på dette tidspunkt.

Fodboldforbundet ønskede at udtage den japanske angriber til de asiatiske U23-mesterskaber, men det har Brøndby takket nej til.

Det bekræfter John Møller, head of recruitment, da Tipsbladet spørger ham ind til det på en presseseance.

– Ja, det ville de gerne. Der har vi måttet sige, at han var for vigtg for os i det mesterskabsspil, der ligger nu, og i og med det ikke er officielle datoer, skal vi ikke frigive ham.

– Vi har haft en dialog med det japanske fodboldforbund og Yuito og hans rådgivere om, at vi synes, det rigtige var, at han blev i Brøndby og var med i et vigtigt mesterskabsspil for os, siger John Møller.

Da turneringen ikke er en del af FIFA-kalenderen, er Brøndby IF ikke forpligtet til at frigive den japanske angriber, og ikke overraskende har BIF altså valgt at holde det vigtige aktiv i Danmark, mens klubben er på jagt efter et dansk mesterskab.

Yuito Suzuki står noteret for syv scoringer i den her sæson i Superligaen. Brøndby IF fører rækken med tre point ned til FC Midtjylland og seks ned til FCK og FCN. Der resterer seks runder af Superligaen.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

AGF i kontakt om norsk angriber