Brøndby har holdt Yuito Suzuki i Danmark

Japan ønskede at få Yuito Suzuki med til de asiatiske mesterskaber for U23-spillere, men Brøndby har holdt ham i Danmark.



Han scorede to gange i søndagens opgør mod FC Midtjylland, men havde Brøndby IF takket ja til en anmodning fra det japanske fodboldforbund, havde Yuito Suzuki ikke været i Danmark på dette tidspunkt.

Fodboldforbundet ønskede at udtage den japanske angriber til de asiatiske U23-mesterskaber, men det har Brøndby takket nej til.

Det bekræfter John Møller, head of recruitment, da Tipsbladet spørger ham ind til det på en presseseance.

– Ja, det ville de gerne. Der har vi måttet sige, at han var for vigtg for os i det mesterskabsspil, der ligger nu, og i og med det ikke er officielle datoer, skal vi ikke frigive ham.

– Vi har haft en dialog med det japanske fodboldforbund og Yuito og hans rådgivere om, at vi synes, det rigtige var, at han blev i Brøndby og var med i et vigtigt mesterskabsspil for os, siger John Møller.

Da turneringen ikke er en del af FIFA-kalenderen, er Brøndby IF ikke forpligtet til at frigive den japanske angriber, og ikke overraskende har BIF altså valgt at holde det vigtige aktiv i Danmark, mens klubben er på jagt efter et dansk mesterskab.

Yuito Suzuki står noteret for syv scoringer i den her sæson i Superligaen. Brøndby IF fører rækken med tre point ned til FC Midtjylland og seks ned til FCK og FCN. Der resterer seks runder af Superligaen.





Rekordstort bud på Thomas Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Raser over VM-tiltag

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Belgien – Egypten

Stolt over dansk transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan