Anførere har stemt: Bedste Superliga-bane fundet

Brøndby har den bedste bane i Superligaen, mens de er dårligst i Odense og Farum, mener ligaens anførere.



Superligasæsonen har budt på mange kampe på ujævne, halvmudrede baner.

Sådan har det dog ikke været, når Brøndby har været hjemmebanehold. Ifølge Superligaens anførere er græstæppet på Brøndby Stadion nemlig landets bedste.

Det oplyser Spillerforeningen, som står bag kåringen for Danmarks bedste bane, “Det gyldne greb”.

Efter hver kamp bedømmer udeholdets anfører kampbanen med en karakter mellem 1-5, og Brøndbys bane har fået et gennemsnit på 4,36.

Den næstbedste bane finder man i Aalborg, hvor gennemsnittet er 3,93. Dernæst følger Parken i København og Ceres Park i Aarhus, mens FC Midtjyllands hjemmebane, der sidste år var Danmarks bedste, er at finde på femtepladsen.

I bunden finder man græstæppet på Odense Stadion og kunstgræsset på Right to Dream Park i Farum. Begge baner noterer sig for en gennemsnitsscore på 1,93 i anførernes bedømmelser.

Chef for spillerrådgivning i Spillerforeningen, Thomas Lindrup, ærgrer sig over, at banerne gennemsnitligt virker til at blive dårligere.

– Vi må konstatere, at der er for stor forskel på kvaliteten af banerne i Superligaen. Det er et problem, at man møder så forskellige betingelser, alt efter hvilket stadion man spiller på.

– Vi skal simpelthen have hævet bundniveauet for banerne i Superligaen. For vi kan jo se, at det er muligt at have gode baner i Danmark. En god bane er fundamentet for at kunne spille fodbold, og vi skylder spillerne at give dem de bedste betingelser for at præstere, siger Lindrup.

Han anerkender, at man med kampe tidligt i februar – på grund af coronapandemien – har gjort vilkårene for gode baner ekstra vanskelige i denne sæson. Han mener dog også, at flere klubber ikke prioriterer at have en god bane.

/ritzau/





Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Real Madrid – Athletic Club

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Tiden er ved at rinde ud