Superligasæsonen har budt på mange kampe på ujævne, halvmudrede baner.
Sådan har det dog ikke været, når Brøndby har været hjemmebanehold. Ifølge Superligaens anførere er græstæppet på Brøndby Stadion nemlig landets bedste.
Det oplyser Spillerforeningen, som står bag kåringen for Danmarks bedste bane, “Det gyldne greb”.
Efter hver kamp bedømmer udeholdets anfører kampbanen med en karakter mellem 1-5, og Brøndbys bane har fået et gennemsnit på 4,36.
Den næstbedste bane finder man i Aalborg, hvor gennemsnittet er 3,93. Dernæst følger Parken i København og Ceres Park i Aarhus, mens FC Midtjyllands hjemmebane, der sidste år var Danmarks bedste, er at finde på femtepladsen.
I bunden finder man græstæppet på Odense Stadion og kunstgræsset på Right to Dream Park i Farum. Begge baner noterer sig for en gennemsnitsscore på 1,93 i anførernes bedømmelser.
Chef for spillerrådgivning i Spillerforeningen, Thomas Lindrup, ærgrer sig over, at banerne gennemsnitligt virker til at blive dårligere.
– Vi må konstatere, at der er for stor forskel på kvaliteten af banerne i Superligaen. Det er et problem, at man møder så forskellige betingelser, alt efter hvilket stadion man spiller på.
– Vi skal simpelthen have hævet bundniveauet for banerne i Superligaen. For vi kan jo se, at det er muligt at have gode baner i Danmark. En god bane er fundamentet for at kunne spille fodbold, og vi skylder spillerne at give dem de bedste betingelser for at præstere, siger Lindrup.
Han anerkender, at man med kampe tidligt i februar – på grund af coronapandemien – har gjort vilkårene for gode baner ekstra vanskelige i denne sæson. Han mener dog også, at flere klubber ikke prioriterer at have en god bane.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
