Anførere har stemt: Bedste Superliga-bane fundet

Brøndby har den bedste bane i Superligaen, mens de er dårligst i Odense og Farum, mener ligaens anførere.



Superligasæsonen har budt på mange kampe på ujævne, halvmudrede baner.

Sådan har det dog ikke været, når Brøndby har været hjemmebanehold. Ifølge Superligaens anførere er græstæppet på Brøndby Stadion nemlig landets bedste.

Det oplyser Spillerforeningen, som står bag kåringen for Danmarks bedste bane, “Det gyldne greb”.

Efter hver kamp bedømmer udeholdets anfører kampbanen med en karakter mellem 1-5, og Brøndbys bane har fået et gennemsnit på 4,36.

Den næstbedste bane finder man i Aalborg, hvor gennemsnittet er 3,93. Dernæst følger Parken i København og Ceres Park i Aarhus, mens FC Midtjyllands hjemmebane, der sidste år var Danmarks bedste, er at finde på femtepladsen.

I bunden finder man græstæppet på Odense Stadion og kunstgræsset på Right to Dream Park i Farum. Begge baner noterer sig for en gennemsnitsscore på 1,93 i anførernes bedømmelser.

Chef for spillerrådgivning i Spillerforeningen, Thomas Lindrup, ærgrer sig over, at banerne gennemsnitligt virker til at blive dårligere.

– Vi må konstatere, at der er for stor forskel på kvaliteten af banerne i Superligaen. Det er et problem, at man møder så forskellige betingelser, alt efter hvilket stadion man spiller på.

– Vi skal simpelthen have hævet bundniveauet for banerne i Superligaen. For vi kan jo se, at det er muligt at have gode baner i Danmark. En god bane er fundamentet for at kunne spille fodbold, og vi skylder spillerne at give dem de bedste betingelser for at præstere, siger Lindrup.

Han anerkender, at man med kampe tidligt i februar – på grund af coronapandemien – har gjort vilkårene for gode baner ekstra vanskelige i denne sæson. Han mener dog også, at flere klubber ikke prioriterer at have en god bane.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

Scorer heftig lønstigning

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stor profil ude af Frankrig-brag

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’