Anførere har stemt: Bedste Superliga-bane fundet

Brøndby har den bedste bane i Superligaen, mens de er dårligst i Odense og Farum, mener ligaens anførere.



Superligasæsonen har budt på mange kampe på ujævne, halvmudrede baner.

Sådan har det dog ikke været, når Brøndby har været hjemmebanehold. Ifølge Superligaens anførere er græstæppet på Brøndby Stadion nemlig landets bedste.

Det oplyser Spillerforeningen, som står bag kåringen for Danmarks bedste bane, “Det gyldne greb”.

Efter hver kamp bedømmer udeholdets anfører kampbanen med en karakter mellem 1-5, og Brøndbys bane har fået et gennemsnit på 4,36.

Den næstbedste bane finder man i Aalborg, hvor gennemsnittet er 3,93. Dernæst følger Parken i København og Ceres Park i Aarhus, mens FC Midtjyllands hjemmebane, der sidste år var Danmarks bedste, er at finde på femtepladsen.

I bunden finder man græstæppet på Odense Stadion og kunstgræsset på Right to Dream Park i Farum. Begge baner noterer sig for en gennemsnitsscore på 1,93 i anførernes bedømmelser.

Chef for spillerrådgivning i Spillerforeningen, Thomas Lindrup, ærgrer sig over, at banerne gennemsnitligt virker til at blive dårligere.

– Vi må konstatere, at der er for stor forskel på kvaliteten af banerne i Superligaen. Det er et problem, at man møder så forskellige betingelser, alt efter hvilket stadion man spiller på.

– Vi skal simpelthen have hævet bundniveauet for banerne i Superligaen. For vi kan jo se, at det er muligt at have gode baner i Danmark. En god bane er fundamentet for at kunne spille fodbold, og vi skylder spillerne at give dem de bedste betingelser for at præstere, siger Lindrup.

Han anerkender, at man med kampe tidligt i februar – på grund af coronapandemien – har gjort vilkårene for gode baner ekstra vanskelige i denne sæson. Han mener dog også, at flere klubber ikke prioriterer at have en god bane.

/ritzau/





Vil hente tysk landsholdsstjerne




EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Iran – New Zealand

Holland – Japan

Spanien – Kap Verde

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne