Brøndby har tabt feriepenge-sagen

Fodboldens voldgiftsret har afgjort, at Brøndby skal udbetale feriepenge til tre tidligere spillerne. Yderligere 56 sager venter.



Brøndby IF har tabt sagen om ubetalte feriepenge til de tre tidligere spillere Thomas Rasmussen, Martin Ericsson og Peter Madsen. Og de skal nu udbetale samlet fire millioner kroner til de tre.

– Brøndby IF har i dag modtaget kendelsen i feriepengesagen vedrørende de tre spillere, som Fodboldens Voldgift behandlede i juni måned. Kendelsen fra Fodboldens Voldgift er, at Brøndby IF skal efterbetale ca. 4 mio. inkl. renter, bod og omkostninger vedrørende de tre spillere. Fodboldens Voldgift har afgjort, at Brøndby IF skal efterbetale pension og feriepenge til de tre spillere, mens Brøndby IF er frifundet i spørgsmålet omkring diskrimination af udlændinge, skriver klubben i en Fondsbørsmeddelelse.

Klubben tager kendelsen til efterretning, mens de nu afventer, hvad kendelsen betyder for de sager, som 56 andre spillere har anlagt mod Brøndby.

– Brøndby IF tager kendelsen til efterretning og vil nu bruge de kommende dage til at nærlæse kendelsen og dens præmisser for at vurdere, hvad kendelsen betyder for sagerne om de øvrige 56 tidligere og nuværende spillere, som har anlagt sag mod Brøndby IF. Brøndby IF vil i løbet af de kommende uger indlede en dialog med Spillerforeningen i et forsøg på at løse de 56 resterende sager.

Afgørelsen ventes at komme til at danne præcedens for de øvrige 1500 sager, der ligger på at blive behandlet.





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

FCK sigter stadig efter 15. juni



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Giver transferopdatering

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’