Brøndby spiller med helt i toppen af 3F Superligaen, men de blågule har det svært mod hold, der står kompakt og forsvarer sig langt tilbage på banen.
Det blev endnu en gang helt tydeligt i torsdagens 0-0-kamp mod Randers, som i første halvleg holdt Brøndby fuldstændig fra chancer.
Brøndby-træner Niels Frederiksen er dog ikke bekymret over tendensen.
– Jeg tror, at uanset hvilken træner man spørger, så vil han sige, at det er svært at angribe mod et hold, der står lavt, forsvarer sig med mange og gør det så godt som Randers.
– Man skal huske på, at inden den her kamp havde Randers spillet ni udekampe i denne sæson og kun lukket fem mål ind, hvilket er klar rekord i Superligaen, konstaterer Niels Frederiksen og fortsætter:
– Det var svært, og alle hold har svært med det, men når det er sagt, ved vi godt, at det er en af de ting, der ikke er vores stærkeste side, og det er da noget af det, vi skal lægge på.
– Det er nok ikke noget, vi gør fra den ene dag til den anden, så vi krydser fingre for, at FCK vil ud over stepperne, siger Niels Frederiksen med henvisning til søndagens lokalbrag mod FC København.
Med to hurtige angribere i form af Mikael Uhre og Simon Hedlund har Brøndby vist sig at være et glimrende kontrahold, men hvis modstanderen står dybt, er Niels Frederiksens tropper altså langt mere udfordrede.
Alligevel mener Brøndby-træneren ikke, at holdet mangler offensive strenge at spille på.
– Men det er klart, at vi har nogle typer, som er lidt bedre, når der er lidt mere rum at løbe i. Problematikken er, at uanset hvor lavt modstanderen står, så findes der bagrum at spille i, men det var vi bare ikke dygtige nok til mod Randers, siger Frederiksen.
Præcis 64 timer efter slutfløjtet mod Randers bliver søndagens derby mod FCK sparket i gang, men det bekymrer ikke Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm, at der er så kort tid til at forberede sig til det store opgør.
– Jeg elsker at spille fodboldkampe, så jeg elsker sådanne uger med mange kampe. Nu har vi en dag, hvor vi analyserer Randers-kampen, inden vi analyserer FCK, og så kører vi dem i stykker, siger Jesper Lindstrøm.
FC København besejrede onsdag Vejle med 2-1, hvorefter FCK-træner Jess Thorup udtalte, at det ikke gjorde så stor forskel at have et ekstra døgn at forberede sig til søndagens storkamp.
Den betragtning er Niels Frederiksen ganske enig i.
– Vi ville da gerne have haft 24 timer mere, men det har vi ikke. Det skal vi kunne håndtere, og det kan vi også, så det er ikke noget, der bekymrer mig, fastslår Brøndby-træneren.
Inden søndagens topopgør er Brøndby nummer to i Superligaen med et enkelt point op til FC Midtjylland og fire point ned til FCK på tredjepladsen.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Arne Slot sukker efter mål-rekord
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Medier revser Real Madrid-træner
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
