BIF-profil før FCK-brag: Vi kører dem i stykker

Søndag er der derby mellem Brøndby IF og FC København, og førstnævntes Jesper Lindstrøm har planer om at sikre en sejr.



Brøndby spiller med helt i toppen af 3F Superligaen, men de blågule har det svært mod hold, der står kompakt og forsvarer sig langt tilbage på banen.

Det blev endnu en gang helt tydeligt i torsdagens 0-0-kamp mod Randers, som i første halvleg holdt Brøndby fuldstændig fra chancer.

Brøndby-træner Niels Frederiksen er dog ikke bekymret over tendensen.

– Jeg tror, at uanset hvilken træner man spørger, så vil han sige, at det er svært at angribe mod et hold, der står lavt, forsvarer sig med mange og gør det så godt som Randers.

– Man skal huske på, at inden den her kamp havde Randers spillet ni udekampe i denne sæson og kun lukket fem mål ind, hvilket er klar rekord i Superligaen, konstaterer Niels Frederiksen og fortsætter:

– Det var svært, og alle hold har svært med det, men når det er sagt, ved vi godt, at det er en af de ting, der ikke er vores stærkeste side, og det er da noget af det, vi skal lægge på.

– Det er nok ikke noget, vi gør fra den ene dag til den anden, så vi krydser fingre for, at FCK vil ud over stepperne, siger Niels Frederiksen med henvisning til søndagens lokalbrag mod FC København.

Med to hurtige angribere i form af Mikael Uhre og Simon Hedlund har Brøndby vist sig at være et glimrende kontrahold, men hvis modstanderen står dybt, er Niels Frederiksens tropper altså langt mere udfordrede.

Alligevel mener Brøndby-træneren ikke, at holdet mangler offensive strenge at spille på.

– Men det er klart, at vi har nogle typer, som er lidt bedre, når der er lidt mere rum at løbe i. Problematikken er, at uanset hvor lavt modstanderen står, så findes der bagrum at spille i, men det var vi bare ikke dygtige nok til mod Randers, siger Frederiksen.

Præcis 64 timer efter slutfløjtet mod Randers bliver søndagens derby mod FCK sparket i gang, men det bekymrer ikke Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm, at der er så kort tid til at forberede sig til det store opgør.

– Jeg elsker at spille fodboldkampe, så jeg elsker sådanne uger med mange kampe. Nu har vi en dag, hvor vi analyserer Randers-kampen, inden vi analyserer FCK, og så kører vi dem i stykker, siger Jesper Lindstrøm.

FC København besejrede onsdag Vejle med 2-1, hvorefter FCK-træner Jess Thorup udtalte, at det ikke gjorde så stor forskel at have et ekstra døgn at forberede sig til søndagens storkamp.

Den betragtning er Niels Frederiksen ganske enig i.

– Vi ville da gerne have haft 24 timer mere, men det har vi ikke. Det skal vi kunne håndtere, og det kan vi også, så det er ikke noget, der bekymrer mig, fastslår Brøndby-træneren.

Inden søndagens topopgør er Brøndby nummer to i Superligaen med et enkelt point op til FC Midtjylland og fire point ned til FCK på tredjepladsen.

/ritzau/




Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Tour de France-hold lukker og slukker

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Vil sprænge banken for Harry Kane

Ærkerivaler gode venner

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Silkeborg IF – FC København

Elver bliver hjemme fra VM-test

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Stor mystik omkring Emil Højlund

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Stor FCK-bet: Profiler ude

– Det skal I ikke sige til FCK!

Legende revser Højlund-beslutning

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Han er på radaren hos de allerstørste

Viktor Claesson siger stop

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Antonsen i overraskende exit

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Hylder Christian Eriksen

Tung topkamp i Paris

Afsløret på video

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb