Brøndby spiller med helt i toppen af 3F Superligaen, men de blågule har det svært mod hold, der står kompakt og forsvarer sig langt tilbage på banen.
Det blev endnu en gang helt tydeligt i torsdagens 0-0-kamp mod Randers, som i første halvleg holdt Brøndby fuldstændig fra chancer.
Brøndby-træner Niels Frederiksen er dog ikke bekymret over tendensen.
– Jeg tror, at uanset hvilken træner man spørger, så vil han sige, at det er svært at angribe mod et hold, der står lavt, forsvarer sig med mange og gør det så godt som Randers.
– Man skal huske på, at inden den her kamp havde Randers spillet ni udekampe i denne sæson og kun lukket fem mål ind, hvilket er klar rekord i Superligaen, konstaterer Niels Frederiksen og fortsætter:
– Det var svært, og alle hold har svært med det, men når det er sagt, ved vi godt, at det er en af de ting, der ikke er vores stærkeste side, og det er da noget af det, vi skal lægge på.
– Det er nok ikke noget, vi gør fra den ene dag til den anden, så vi krydser fingre for, at FCK vil ud over stepperne, siger Niels Frederiksen med henvisning til søndagens lokalbrag mod FC København.
Med to hurtige angribere i form af Mikael Uhre og Simon Hedlund har Brøndby vist sig at være et glimrende kontrahold, men hvis modstanderen står dybt, er Niels Frederiksens tropper altså langt mere udfordrede.
Alligevel mener Brøndby-træneren ikke, at holdet mangler offensive strenge at spille på.
– Men det er klart, at vi har nogle typer, som er lidt bedre, når der er lidt mere rum at løbe i. Problematikken er, at uanset hvor lavt modstanderen står, så findes der bagrum at spille i, men det var vi bare ikke dygtige nok til mod Randers, siger Frederiksen.
Præcis 64 timer efter slutfløjtet mod Randers bliver søndagens derby mod FCK sparket i gang, men det bekymrer ikke Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm, at der er så kort tid til at forberede sig til det store opgør.
– Jeg elsker at spille fodboldkampe, så jeg elsker sådanne uger med mange kampe. Nu har vi en dag, hvor vi analyserer Randers-kampen, inden vi analyserer FCK, og så kører vi dem i stykker, siger Jesper Lindstrøm.
FC København besejrede onsdag Vejle med 2-1, hvorefter FCK-træner Jess Thorup udtalte, at det ikke gjorde så stor forskel at have et ekstra døgn at forberede sig til søndagens storkamp.
Den betragtning er Niels Frederiksen ganske enig i.
– Vi ville da gerne have haft 24 timer mere, men det har vi ikke. Det skal vi kunne håndtere, og det kan vi også, så det er ikke noget, der bekymrer mig, fastslår Brøndby-træneren.
Inden søndagens topopgør er Brøndby nummer to i Superligaen med et enkelt point op til FC Midtjylland og fire point ned til FCK på tredjepladsen.
/ritzau/
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
NYHEDER
