BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Pentz blev dagens mand i skysovs for Brøndby IF, der spillede mere end en time i undertal mod FC Midtjylland, men alligevel vandt 1-0 i søndagens topkamp.
Den østrigske målmand reddede et straffespark fra Cho Gue-sung i første halvleg, og derudover diskede han også op med flere store redninger, som var med til at grundlægge den blå-gule triumf.
Så han var om nogen manden, der sørgede for en fest på Sydsiden bag det ene mål.
– Det er imponerende, der kommer så mange fans i det her lortevejr, lyder det fra Brøndby-målmanden.
Imponeret er Patrick Pentz til gengæld ikke over FC Midtjylland, som han ikke mener viste ret meget i søndagens topkamp, hvor "ulvene" var i overtal i det meste af opgøret.
– De har ikke en plan for, hvordan de gerne vil spille. De sparker bare lange bolde og indlæg i feltet. Det var første gang, jeg mødte FC Midtjylland, og nu har jeg mødt tæt på alle hold i ligaen. Jeg må bare sige, at jeg ikke var imponeret, siger Patrick Pentz.
FC Midtjyllands Aral Simsir griner, da han bliver gjort bekendt med bemærkningen fra Brøndbys målmand.
– Det skal han jo sige – nu har han jo fået en masse selvtillid. Men han har delvist ret. Vi kommer frem til meget, men er ikke kyniske nok foran mål, lyder det fra offensivspilleren.
Tilbage til Patrick Pentz, der altså løb med hovedrollen på det våde underlag i Brøndby. Målmanden kunne efter opgøret vinke til sin far, som var på plads på Brøndby Stadion for at se sønnike. Det var østrigerens mor til gengæld ikke, selv om hun også opholder sig i Danmark i øjeblikket.
Brøndby-keeperen ville simpelthen ikke have hende med.
– Jeg bad hende om at blive hjemme. Hver gang, hun ser en af mine kampe, taber vi. Så hun måtte blive hjemme i min lejlighed, og det accepterede hun. Hun ville også gerne have, vi vandt i dag, fortæller Pentz med et stort grin.
I minutterne efter slutfløjt sang Brøndby-fansene "four more years" efter Patrick Pentz i håb om, at Carsten V. Jensen åbner pengepungen og køber målmanden, som i denne sæson er lejet i Bayer Leverkusen.
Om deres bønner bliver hørt, må tiden vise.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
LIGE NU