BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Pentz blev dagens mand i skysovs for Brøndby IF, der spillede mere end en time i undertal mod FC Midtjylland, men alligevel vandt 1-0 i søndagens topkamp.
Den østrigske målmand reddede et straffespark fra Cho Gue-sung i første halvleg, og derudover diskede han også op med flere store redninger, som var med til at grundlægge den blå-gule triumf.
Så han var om nogen manden, der sørgede for en fest på Sydsiden bag det ene mål.
– Det er imponerende, der kommer så mange fans i det her lortevejr, lyder det fra Brøndby-målmanden.
Imponeret er Patrick Pentz til gengæld ikke over FC Midtjylland, som han ikke mener viste ret meget i søndagens topkamp, hvor "ulvene" var i overtal i det meste af opgøret.
– De har ikke en plan for, hvordan de gerne vil spille. De sparker bare lange bolde og indlæg i feltet. Det var første gang, jeg mødte FC Midtjylland, og nu har jeg mødt tæt på alle hold i ligaen. Jeg må bare sige, at jeg ikke var imponeret, siger Patrick Pentz.
FC Midtjyllands Aral Simsir griner, da han bliver gjort bekendt med bemærkningen fra Brøndbys målmand.
– Det skal han jo sige – nu har han jo fået en masse selvtillid. Men han har delvist ret. Vi kommer frem til meget, men er ikke kyniske nok foran mål, lyder det fra offensivspilleren.
Tilbage til Patrick Pentz, der altså løb med hovedrollen på det våde underlag i Brøndby. Målmanden kunne efter opgøret vinke til sin far, som var på plads på Brøndby Stadion for at se sønnike. Det var østrigerens mor til gengæld ikke, selv om hun også opholder sig i Danmark i øjeblikket.
Brøndby-keeperen ville simpelthen ikke have hende med.
– Jeg bad hende om at blive hjemme. Hver gang, hun ser en af mine kampe, taber vi. Så hun måtte blive hjemme i min lejlighed, og det accepterede hun. Hun ville også gerne have, vi vandt i dag, fortæller Pentz med et stort grin.
I minutterne efter slutfløjt sang Brøndby-fansene "four more years" efter Patrick Pentz i håb om, at Carsten V. Jensen åbner pengepungen og køber målmanden, som i denne sæson er lejet i Bayer Leverkusen.
Om deres bønner bliver hørt, må tiden vise.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
Dansk træner færdig ved VM
Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED