BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Pentz blev dagens mand i skysovs for Brøndby IF, der spillede mere end en time i undertal mod FC Midtjylland, men alligevel vandt 1-0 i søndagens topkamp.
Den østrigske målmand reddede et straffespark fra Cho Gue-sung i første halvleg, og derudover diskede han også op med flere store redninger, som var med til at grundlægge den blå-gule triumf.
Så han var om nogen manden, der sørgede for en fest på Sydsiden bag det ene mål.
– Det er imponerende, der kommer så mange fans i det her lortevejr, lyder det fra Brøndby-målmanden.
Imponeret er Patrick Pentz til gengæld ikke over FC Midtjylland, som han ikke mener viste ret meget i søndagens topkamp, hvor "ulvene" var i overtal i det meste af opgøret.
– De har ikke en plan for, hvordan de gerne vil spille. De sparker bare lange bolde og indlæg i feltet. Det var første gang, jeg mødte FC Midtjylland, og nu har jeg mødt tæt på alle hold i ligaen. Jeg må bare sige, at jeg ikke var imponeret, siger Patrick Pentz.
FC Midtjyllands Aral Simsir griner, da han bliver gjort bekendt med bemærkningen fra Brøndbys målmand.
– Det skal han jo sige – nu har han jo fået en masse selvtillid. Men han har delvist ret. Vi kommer frem til meget, men er ikke kyniske nok foran mål, lyder det fra offensivspilleren.
Tilbage til Patrick Pentz, der altså løb med hovedrollen på det våde underlag i Brøndby. Målmanden kunne efter opgøret vinke til sin far, som var på plads på Brøndby Stadion for at se sønnike. Det var østrigerens mor til gengæld ikke, selv om hun også opholder sig i Danmark i øjeblikket.
Brøndby-keeperen ville simpelthen ikke have hende med.
– Jeg bad hende om at blive hjemme. Hver gang, hun ser en af mine kampe, taber vi. Så hun måtte blive hjemme i min lejlighed, og det accepterede hun. Hun ville også gerne have, vi vandt i dag, fortæller Pentz med et stort grin.
I minutterne efter slutfløjt sang Brøndby-fansene "four more years" efter Patrick Pentz i håb om, at Carsten V. Jensen åbner pengepungen og køber målmanden, som i denne sæson er lejet i Bayer Leverkusen.
Om deres bønner bliver hørt, må tiden vise.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Danskerne har stor tiltro til Norge
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER