Brøndby henter 18-årig sydafrikaner

18-årige Lebogang Phiri har skrevet kontrakt med Brøndby og bliver til sommer rykket op i førsteholdstruppen.



Brøndby har skrevet kontrakt med den 18-årige sydafrikaner Lebogang Phiri. Den trængte Superliga-klub skriver nemlig i dag, at de har sikret sig “Lebo”, som han kaldes, fra samarbejdsklubben Bidwest Wits. Phri skal spille med U/19-holdet frem til sommer, hvor han bliver rykket op i førsteholdstruppen.

– Lebo er en meget interessant spiller og vel nok det største talent, vi endnu har set i Bidvest. Han kan spille flere pladser, men er bedst i rollen som 6’er eller 8’er på midten. Vi regner med, at han fra sommer vil kunne konkurrere med de øvrige spillere i Superligatruppen. Han skal selvfølgelig formå at fortsætte sin udvikling også nu, hvor han er kommet til et andet land med en helt anden kultur, men det vil vi gøre alt for at hjælpe ham med, siger talentchef Kim Vilfort til klubbens hjemmeside.

Brøndby har fulgt den unge sydafrikaner siden 2009 og var sidste år på et længere træninsgophold i den danske klub.

– Vi er glade for, at vores gode samarbejde med Bidvest Wits giver os og Lebo denne mulighed. Ud over at vi kan se de mest spændende spillere fra Bidvest an, så kan vi også udveksle know how på talentområdet, og det gavner helt klart begge klubber. Vi har kendt Lebo tilbage fra 2009, hvor vi så ham første gang. Sidenhen har vi løbende fulgt med i hans udvikling, og han har også været i Danmark af flere omgange, så det bliver rigtig spændende at følge Lebos videre færd fra tætteste hold, slutter Kim Vilfort.

Lebogang Phiri er blevet indkvarteret hos U/17-træneren John Ranum, og klubben har udstyret den unge spillers forældre med en computer, så de kan skype med deres søn i Danmark.






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina