Brøndby henter 18-årig sydafrikaner

18-årige Lebogang Phiri har skrevet kontrakt med Brøndby og bliver til sommer rykket op i førsteholdstruppen.



Brøndby har skrevet kontrakt med den 18-årige sydafrikaner Lebogang Phiri. Den trængte Superliga-klub skriver nemlig i dag, at de har sikret sig “Lebo”, som han kaldes, fra samarbejdsklubben Bidwest Wits. Phri skal spille med U/19-holdet frem til sommer, hvor han bliver rykket op i førsteholdstruppen.

– Lebo er en meget interessant spiller og vel nok det største talent, vi endnu har set i Bidvest. Han kan spille flere pladser, men er bedst i rollen som 6’er eller 8’er på midten. Vi regner med, at han fra sommer vil kunne konkurrere med de øvrige spillere i Superligatruppen. Han skal selvfølgelig formå at fortsætte sin udvikling også nu, hvor han er kommet til et andet land med en helt anden kultur, men det vil vi gøre alt for at hjælpe ham med, siger talentchef Kim Vilfort til klubbens hjemmeside.

Brøndby har fulgt den unge sydafrikaner siden 2009 og var sidste år på et længere træninsgophold i den danske klub.

– Vi er glade for, at vores gode samarbejde med Bidvest Wits giver os og Lebo denne mulighed. Ud over at vi kan se de mest spændende spillere fra Bidvest an, så kan vi også udveksle know how på talentområdet, og det gavner helt klart begge klubber. Vi har kendt Lebo tilbage fra 2009, hvor vi så ham første gang. Sidenhen har vi løbende fulgt med i hans udvikling, og han har også været i Danmark af flere omgange, så det bliver rigtig spændende at følge Lebos videre færd fra tætteste hold, slutter Kim Vilfort.

Lebogang Phiri er blevet indkvarteret hos U/17-træneren John Ranum, og klubben har udstyret den unge spillers forældre med en computer, så de kan skype med deres søn i Danmark.





Her er FCK’s næste modstander i Europa




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Er de også færdige i OB?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i Europa: De venter i næste runde

UEFA klar til at boykotte VM

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil have Jelert

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Tottenham-flop i stor transfer

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool