Brøndby henter 18-årig sydafrikaner

18-årige Lebogang Phiri har skrevet kontrakt med Brøndby og bliver til sommer rykket op i førsteholdstruppen.



Brøndby har skrevet kontrakt med den 18-årige sydafrikaner Lebogang Phiri. Den trængte Superliga-klub skriver nemlig i dag, at de har sikret sig “Lebo”, som han kaldes, fra samarbejdsklubben Bidwest Wits. Phri skal spille med U/19-holdet frem til sommer, hvor han bliver rykket op i førsteholdstruppen.

– Lebo er en meget interessant spiller og vel nok det største talent, vi endnu har set i Bidvest. Han kan spille flere pladser, men er bedst i rollen som 6’er eller 8’er på midten. Vi regner med, at han fra sommer vil kunne konkurrere med de øvrige spillere i Superligatruppen. Han skal selvfølgelig formå at fortsætte sin udvikling også nu, hvor han er kommet til et andet land med en helt anden kultur, men det vil vi gøre alt for at hjælpe ham med, siger talentchef Kim Vilfort til klubbens hjemmeside.

Brøndby har fulgt den unge sydafrikaner siden 2009 og var sidste år på et længere træninsgophold i den danske klub.

– Vi er glade for, at vores gode samarbejde med Bidvest Wits giver os og Lebo denne mulighed. Ud over at vi kan se de mest spændende spillere fra Bidvest an, så kan vi også udveksle know how på talentområdet, og det gavner helt klart begge klubber. Vi har kendt Lebo tilbage fra 2009, hvor vi så ham første gang. Sidenhen har vi løbende fulgt med i hans udvikling, og han har også været i Danmark af flere omgange, så det bliver rigtig spændende at følge Lebos videre færd fra tætteste hold, slutter Kim Vilfort.

Lebogang Phiri er blevet indkvarteret hos U/17-træneren John Ranum, og klubben har udstyret den unge spillers forældre med en computer, så de kan skype med deres søn i Danmark.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Horsens kommer tættere på oprykning

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Infantino: Iran kommer til at spille VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Delaney afslører dialog

Bo Svensson svært utilfreds

Landsholdet annoncerer to testkampe

– Vi har alle fejlet

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil