Brøndby har skrevet kontrakt med den 18-årige sydafrikaner Lebogang Phiri. Den trængte Superliga-klub skriver nemlig i dag, at de har sikret sig “Lebo”, som han kaldes, fra samarbejdsklubben Bidwest Wits. Phri skal spille med U/19-holdet frem til sommer, hvor han bliver rykket op i førsteholdstruppen.
– Lebo er en meget interessant spiller og vel nok det største talent, vi endnu har set i Bidvest. Han kan spille flere pladser, men er bedst i rollen som 6’er eller 8’er på midten. Vi regner med, at han fra sommer vil kunne konkurrere med de øvrige spillere i Superligatruppen. Han skal selvfølgelig formå at fortsætte sin udvikling også nu, hvor han er kommet til et andet land med en helt anden kultur, men det vil vi gøre alt for at hjælpe ham med, siger talentchef Kim Vilfort til klubbens hjemmeside.
Brøndby har fulgt den unge sydafrikaner siden 2009 og var sidste år på et længere træninsgophold i den danske klub.
– Vi er glade for, at vores gode samarbejde med Bidvest Wits giver os og Lebo denne mulighed. Ud over at vi kan se de mest spændende spillere fra Bidvest an, så kan vi også udveksle know how på talentområdet, og det gavner helt klart begge klubber. Vi har kendt Lebo tilbage fra 2009, hvor vi så ham første gang. Sidenhen har vi løbende fulgt med i hans udvikling, og han har også været i Danmark af flere omgange, så det bliver rigtig spændende at følge Lebos videre færd fra tætteste hold, slutter Kim Vilfort.
Lebogang Phiri er blevet indkvarteret hos U/17-træneren John Ranum, og klubben har udstyret den unge spillers forældre med en computer, så de kan skype med deres søn i Danmark.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED