Brøndby henter millioner på Wass

Selv om højre backen Daniel Wass til sommer forlader Brøndby transferfrit, vil der formentlig stadig falde gode penge af.



Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.

Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.

– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.

Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.

– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.

Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.

– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.

Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.



Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK-boss kan snart præsentere noget

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Bach Bak i svime over Uhre

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mareridt for FC Augsburg

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Dansk bomber med vildt mål i England

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud