Brøndby henter millioner på Wass

Selv om højre backen Daniel Wass til sommer forlader Brøndby transferfrit, vil der formentlig stadig falde gode penge af.



Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.

Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.

– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.

Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.

– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.

Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.

– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.

Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Mbappé afviser teori

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dansker drillet af Mourinho

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Viser målform før vigtig landskamp

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

FC Midtjylland misser gylden chance

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

The Gunners deprimerer The Blues

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende