Brøndby henter millioner på Wass

Selv om højre backen Daniel Wass til sommer forlader Brøndby transferfrit, vil der formentlig stadig falde gode penge af.



Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.

Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.

– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.

Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.

– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.

Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.

– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.

Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.






Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen