Brøndby henter millioner på Wass

Selv om højre backen Daniel Wass til sommer forlader Brøndby transferfrit, vil der formentlig stadig falde gode penge af.



Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.

Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.

– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.

Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.

– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.

Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.

– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.

Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.






David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

USA – Belgien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’