Brøndby henter millioner på Wass

Selv om højre backen Daniel Wass til sommer forlader Brøndby transferfrit, vil der formentlig stadig falde gode penge af.



Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.

Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.

– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.

Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.

– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.

Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.

– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.

Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil