Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.
Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.
– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.
Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.
– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.
Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.
– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.
Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT