Daniel Wass forlader Brøndby som transferfri til sommer, da parterne ikke har kunne opnå enighed om en kontraktforlængelse. Men hvis backen, som det forventes, skifter til en udenlandsk klub, så falder der alligevel et mindre millionbeløb af til Brøndby.
Således har Brøndby krav på såkaldt træningskompensation, da Daniel Wass er under 23 år. Her skal der betales til den eller de klubber, hvor spilleren har fået sin fodbolduddannelse fra det 12. år. Men vel at mærke kun hvis skiftet sker til en klub i udlandet. Der er fortsat ikke et nationalt transfersystem med træningskompensation i Danmark.
– Wass kom fra Avarta til Brøndby, da han var 13-14 år. Beløbet størrelse kommer også an på hvilken klub han skifter til. Jeg har ikke regnet på det, men jeg vil tro at det samlede beløb kommer i nærheden af to millioner, siger Brøndbys talentchef Kim Vilfort til Tipsbladet.
Med den fremgang Daniel Wass har vist det seneste år, var der givet folk i Brøndby som havde håbet at en »ægte Brøndby-dreng« ville have indbragt et større beløb ved et salg uden at det nødvendigvis kom i klasse med beløbene for Daniel Agger og Thomas Kahlenberg, men nu skriver Daniel Wass sig i rækken af Brøndby-talenter, der forsvinder uden at give afkast som Niki Zimling og Kasper Lorentzen.
– Det er det lod som de små lande har efter at der er kommet flere penge i systemet. Det rammer også en klub som Ajax, der mister flere af deres talenter på samme vis, siger Kim Vilfort.
Daniel Wass selv erkender at det bliver svært at skulle forlade Brøndby på denne måde, uden at klubben får en større gevinst af det.
– Det bliver da hårdt, men igen jeg har spillet mange år i Brøndby, og for et år siden kunne jeg ikke bruges af klubben, som nu ville tilbyde mig en ny kontrakt. Det er da ærgerligt, at man ikke får det helt store beløb for mig, men jeg har ikke gjort nogen fortræd. Jeg har valgt noget andet, og det håber jeg, at man accepterer, siger Daniel Wass.
Læs meget mere om Daniel Wass i Tipsbladet Update, som er på gaden nu.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Han er VM’s bedste spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED