Med en af sæsonens mest helstøbte indsatser sikrede Brøndby tre point med en 2-0-sejr hjemme mod et Sønderjyske-mandskab, som ikke bød ind med ret meget.
Brøndby er oppe på 14 point, det samme som FC København. FC Midtjylland fører med 20 point.
Holdet fra Københavns Vestegn fik en drømmestart på kampen søndag, hvor man åbnede i højt tempo og med pågående spil.
Det gav pote efter bare tre minutter. Et smukt opbygget angreb blev afsluttet med, at Filip Bundgaard fandt Mathias Kvistgaarden helt fri foran mål, hvor han bare skulle sætte indersiden på.
Trods scoringen veg Sønderjyske ikke fra det taktiske oplæg, der helt tydeligt var at holde en stram defensiv organisation.
Alligevel kom hjemmeholdet i første halvdel af halvlegen frem til yderligere et par gode muligheder.
Brøndby fik lov til at have bolden meget uden at blive presset, men da tempoet i boldomgangen dalede frem mod pausen, fik sønderjyderne lettere ved at stå imod.
Til gengæld havde gæsterne heller ikke noget som helst at byde på i modsatte ende af banen.
Det kom en smule mere i anden halvleg, hvor Kvistgaarden dog indledte med et flot mål, som blev annulleret for offside.
Brøndby var stadig klart i teten, og Kvistgaarden var en evig kilde til udfordringer for gæsternes forsvar. Han kom frem til mange chancer, men manglede den sidste skarphed.
Brøndby har haft problemer i sæsonen med at få lukket opgørene, men denne gang minimerede man risikoen for pointtab markant et kvarter før tid.
Indskiftede Nicolai Vallys førte bolden frem i en kontra, fandt Kvistgaarden, som gav Yuito Suzuki en lige så nem afslutning, som den han selv scorede på.
Med Sønderjyskes problemer med at spille sig frem til noget lignede det en afgørelse, og gæsterne fik da heller aldrig bragt spændingen tilbage i kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
Rodri er blevet opereret i ryggen
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT