Brøndby i kontrol dukker uinspirerede sønderjyder

Sønderjyske havde ikke meget at byde på søndag mod Brøndby, som tog en overbevisende sejr på 2-0 i egen hule.



Med en af sæsonens mest helstøbte indsatser sikrede Brøndby tre point med en 2-0-sejr hjemme mod et Sønderjyske-mandskab, som ikke bød ind med ret meget.

Brøndby er oppe på 14 point, det samme som FC København. FC Midtjylland fører med 20 point.

Holdet fra Københavns Vestegn fik en drømmestart på kampen søndag, hvor man åbnede i højt tempo og med pågående spil.

Det gav pote efter bare tre minutter. Et smukt opbygget angreb blev afsluttet med, at Filip Bundgaard fandt Mathias Kvistgaarden helt fri foran mål, hvor han bare skulle sætte indersiden på.

Trods scoringen veg Sønderjyske ikke fra det taktiske oplæg, der helt tydeligt var at holde en stram defensiv organisation.

Alligevel kom hjemmeholdet i første halvdel af halvlegen frem til yderligere et par gode muligheder.

Brøndby fik lov til at have bolden meget uden at blive presset, men da tempoet i boldomgangen dalede frem mod pausen, fik sønderjyderne lettere ved at stå imod.

Til gengæld havde gæsterne heller ikke noget som helst at byde på i modsatte ende af banen.

Det kom en smule mere i anden halvleg, hvor Kvistgaarden dog indledte med et flot mål, som blev annulleret for offside.

Brøndby var stadig klart i teten, og Kvistgaarden var en evig kilde til udfordringer for gæsternes forsvar. Han kom frem til mange chancer, men manglede den sidste skarphed.

Brøndby har haft problemer i sæsonen med at få lukket opgørene, men denne gang minimerede man risikoen for pointtab markant et kvarter før tid.

Indskiftede Nicolai Vallys førte bolden frem i en kontra, fandt Kvistgaarden, som gav Yuito Suzuki en lige så nem afslutning, som den han selv scorede på.

Med Sønderjyskes problemer med at spille sig frem til noget lignede det en afgørelse, og gæsterne fik da heller aldrig bragt spændingen tilbage i kampen.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Ruben Amorim favorit til dette job

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker