Med en af sæsonens mest helstøbte indsatser sikrede Brøndby tre point med en 2-0-sejr hjemme mod et Sønderjyske-mandskab, som ikke bød ind med ret meget.
Brøndby er oppe på 14 point, det samme som FC København. FC Midtjylland fører med 20 point.
Holdet fra Københavns Vestegn fik en drømmestart på kampen søndag, hvor man åbnede i højt tempo og med pågående spil.
Det gav pote efter bare tre minutter. Et smukt opbygget angreb blev afsluttet med, at Filip Bundgaard fandt Mathias Kvistgaarden helt fri foran mål, hvor han bare skulle sætte indersiden på.
Trods scoringen veg Sønderjyske ikke fra det taktiske oplæg, der helt tydeligt var at holde en stram defensiv organisation.
Alligevel kom hjemmeholdet i første halvdel af halvlegen frem til yderligere et par gode muligheder.
Brøndby fik lov til at have bolden meget uden at blive presset, men da tempoet i boldomgangen dalede frem mod pausen, fik sønderjyderne lettere ved at stå imod.
Til gengæld havde gæsterne heller ikke noget som helst at byde på i modsatte ende af banen.
Det kom en smule mere i anden halvleg, hvor Kvistgaarden dog indledte med et flot mål, som blev annulleret for offside.
Brøndby var stadig klart i teten, og Kvistgaarden var en evig kilde til udfordringer for gæsternes forsvar. Han kom frem til mange chancer, men manglede den sidste skarphed.
Brøndby har haft problemer i sæsonen med at få lukket opgørene, men denne gang minimerede man risikoen for pointtab markant et kvarter før tid.
Indskiftede Nicolai Vallys førte bolden frem i en kontra, fandt Kvistgaarden, som gav Yuito Suzuki en lige så nem afslutning, som den han selv scorede på.
Med Sønderjyskes problemer med at spille sig frem til noget lignede det en afgørelse, og gæsterne fik da heller aldrig bragt spændingen tilbage i kampen.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
MEDIE