Brøndby i millionsalg: Her er alle detaljerne

Brøndby sikrer sig en fin sum penge for salget af Yousef Salech, og der kan falde endnu mere af fremover.



Brøndby kunne torsdag ud af det blå melde, at man har solgt Yousef Salech til svenske IK Sirius, der gør sig i Allsvenskan. 

Udsigten til spilletid var yderst begrænset på Vestegnen, hvilket fodbolddirektør Carsten V. Jensen gav som begrundelse for salget til klubbens hjemmeside. Talentet er dog bestemt til stede for Salech, og det får Sirius også lov til at betale for. 

Brøndby får ifølge Tipsbladets oplysninger omkring 4,5 millioner kroner for Yousef Salech. Derudover får man en videresalgsklausul på cirka 25 procent med i aftalen. 

Det lyder måske som småpenge for Brøndby, men for Sirius er det ganske alvorligt, for han bliver også klubbens dyreste indkøb til dato. Den titel sad Wessam Abou Ali på inden aftenens handel, da Sirius købte ham i sommeren 2023 for godt og vel to millioner kroner.

Netop Wessam Abou Ali er interessant i denne sammenhæng, for Sirius vil uden tvivl håbe, at Salech går i hans fodspor. Wessam Abou Ali brændte banen af i Allsvenskan i efteråret, hvilket fik Sirius til sælge ham til Al Ahly med en enorm fortjeneste. B.T kunne i januar fortælle, at prisen på Abou Ali kunne overstige 20 millioner kroner med bonusser. 

Brøndby og Sirius vil begge håbe, at Yousef Salech går Wessam Abou Ali i fodsporene, for lykkes det, kan der falde mange flere millioner ned i Brøndbys klubkasse.

Yousef Salech nåede at spille 11 seniorkampe uden at score for Brøndby IF. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Mexico – England

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

USA – Belgien

Stort FCK-talent er blevet solgt

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Du er en fucking maskine!”

FCK-direktør får job i West Ham

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Portugal – Spanien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er 1/8-finalerne ved VM