Brøndby i millionsalg: Her er alle detaljerne

Brøndby sikrer sig en fin sum penge for salget af Yousef Salech, og der kan falde endnu mere af fremover.



Brøndby kunne torsdag ud af det blå melde, at man har solgt Yousef Salech til svenske IK Sirius, der gør sig i Allsvenskan. 

Udsigten til spilletid var yderst begrænset på Vestegnen, hvilket fodbolddirektør Carsten V. Jensen gav som begrundelse for salget til klubbens hjemmeside. Talentet er dog bestemt til stede for Salech, og det får Sirius også lov til at betale for. 

Brøndby får ifølge Tipsbladets oplysninger omkring 4,5 millioner kroner for Yousef Salech. Derudover får man en videresalgsklausul på cirka 25 procent med i aftalen. 

Det lyder måske som småpenge for Brøndby, men for Sirius er det ganske alvorligt, for han bliver også klubbens dyreste indkøb til dato. Den titel sad Wessam Abou Ali på inden aftenens handel, da Sirius købte ham i sommeren 2023 for godt og vel to millioner kroner.

Netop Wessam Abou Ali er interessant i denne sammenhæng, for Sirius vil uden tvivl håbe, at Salech går i hans fodspor. Wessam Abou Ali brændte banen af i Allsvenskan i efteråret, hvilket fik Sirius til sælge ham til Al Ahly med en enorm fortjeneste. B.T kunne i januar fortælle, at prisen på Abou Ali kunne overstige 20 millioner kroner med bonusser. 

Brøndby og Sirius vil begge håbe, at Yousef Salech går Wessam Abou Ali i fodsporene, for lykkes det, kan der falde mange flere millioner ned i Brøndbys klubkasse.

Yousef Salech nåede at spille 11 seniorkampe uden at score for Brøndby IF. 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Nu er der nyt om Robert Skov