Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
En fuldkommen fantastisk spændende Superliga-sæson lakker mod enden, og søndag skal det endelig slag slås i den historiske tætte og store guldkamp.
Momentum i toppen af rækken er skiftet som vinder vinden blæser i løbet af foråret, hvor Brøndby, FC Midtjylland, FCK og FC Nordsjælland har kæmpet indædt efter at ende øverst på podiet.
I seneste spillerunde blev fårene skilt fra bukkene, da FCK tabte til AGF, mens FC Nordsjælland kun fik uafgjort mod FC Midtjylland på trods af en 3-0 føring undervejs.
Dermed er det kun Brøndby og FC Midtjylland, som kan ende som danske mestre. De to klubber er á point inden sidste kamp, men det er ‘’Drengene fra Vestegnen’’, som har skæbnen i egne hænder med en markant bedre målscore end midtjyderne.
Værternes gulddrømme nåede at hænge i en tynd tråd, da de i maj måneds første to kampe tabte til både FC Midtjylland og FCM.
Jesper Sørensen og co. har dog formået at rejse sig på fornem vis med to overbevisende og kontrollerede sejre mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Derfor er der lagt i kakkelovnen til kæmpe guldfest på den københavnske vestegn søndag aften, når Brøndby med en sejr over AGF, kan generobre den trone, som FCK har siddet på i de seneste sæsoner.
Efter at have misset de seneste to kampe med en skade er Sean Klaiber med i truppen til sæsonens sidste kamp. Spørgsmålet er, om Klaiber er frisk nok til at erstatte Sebulonsen i startopstillingen.
Kevin Tshiembe er tilbage fra to spilledage med karantæne.
AGF:
Uden sejr i mesterskabsspillets første otte kampe, nederlag i pokalfinalen, fem nederlag i streg i Superligaen, et væld af skader… ‘’De Hvii’e’’ har haft det umådeligt svært i foråret.
Men bedst som man troede, at de var døde og begravede, slog de tilbage med en fremragende præstation mod de daværende guldbejlere FCK.
AGF spillede friskt og bekymringsfrit til i første halvleg, hvor de efter at være kommet bagud 1-0 fik vendt skuden med hele tre scoringer fra Mads Emil Madsen inden pausen.
Efter pausen var det et mere klassisk, defensivt udtryk vi så fra aarhusianerne, som fik kriget en 3-2 sejr hjem på Ceres Park, som endegyldigt slukkede FCK’s gulddrøm.
Uwe Röslers tropper har ikke noget at spille for her i sidste spillerunde af sæsonen, men hvis der er nogle, de gerne vil slå, og gerne vil drille, er det Brøndby.
Så mon ikke, at AGF-spillerne nok skal være toptændte søndag eftermiddag?
Eric Kahl er tilbage fra karantæne, mens Mikkel Duelund, Michael Akoto, Tobias Mølgaard, Janni Serra, Jonas Jensen-Abbew, Mats Knoester og Kevin Yakob alle er fraværende i truppen. Det samme er Tobias Anker også denne gang.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Radosevic, Wass, Divkovic – Bundgaard, Vallys – Suzuki
AGF (3-5-2): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Callø – Links, Andersen, Madsen, Poulsen, Anderson – Bech, Mortensen
Dom:
AGF leverede en frisk, flot og offensiv indsats tirsdag, da de slukkede FCK’s gulddrøm, og da de intet har at tabe søndag, må man gå ud fra en lignende bekymringsfri tilgang til dette opgør.
Det lover godt for underholdningen mod et Brøndby-mandskab, som er tvunget til sejr, hvis de vil være sikre på at ende som danske mestre.
Der er lagt i kakkelovnen til en intens affære, og det ville ikke undre mig, hvis AGF når at sørge for lidt bange anelser på et propfyldt Brøndby Stadion.
3-2 til Brøndby.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.91 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER