Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
En fuldkommen fantastisk spændende Superliga-sæson lakker mod enden, og søndag skal det endelig slag slås i den historiske tætte og store guldkamp.
Momentum i toppen af rækken er skiftet som vinder vinden blæser i løbet af foråret, hvor Brøndby, FC Midtjylland, FCK og FC Nordsjælland har kæmpet indædt efter at ende øverst på podiet.
I seneste spillerunde blev fårene skilt fra bukkene, da FCK tabte til AGF, mens FC Nordsjælland kun fik uafgjort mod FC Midtjylland på trods af en 3-0 føring undervejs.
Dermed er det kun Brøndby og FC Midtjylland, som kan ende som danske mestre. De to klubber er á point inden sidste kamp, men det er ‘’Drengene fra Vestegnen’’, som har skæbnen i egne hænder med en markant bedre målscore end midtjyderne.
Værternes gulddrømme nåede at hænge i en tynd tråd, da de i maj måneds første to kampe tabte til både FC Midtjylland og FCM.
Jesper Sørensen og co. har dog formået at rejse sig på fornem vis med to overbevisende og kontrollerede sejre mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Derfor er der lagt i kakkelovnen til kæmpe guldfest på den københavnske vestegn søndag aften, når Brøndby med en sejr over AGF, kan generobre den trone, som FCK har siddet på i de seneste sæsoner.
Efter at have misset de seneste to kampe med en skade er Sean Klaiber med i truppen til sæsonens sidste kamp. Spørgsmålet er, om Klaiber er frisk nok til at erstatte Sebulonsen i startopstillingen.
Kevin Tshiembe er tilbage fra to spilledage med karantæne.
AGF:
Uden sejr i mesterskabsspillets første otte kampe, nederlag i pokalfinalen, fem nederlag i streg i Superligaen, et væld af skader… ‘’De Hvii’e’’ har haft det umådeligt svært i foråret.
Men bedst som man troede, at de var døde og begravede, slog de tilbage med en fremragende præstation mod de daværende guldbejlere FCK.
AGF spillede friskt og bekymringsfrit til i første halvleg, hvor de efter at være kommet bagud 1-0 fik vendt skuden med hele tre scoringer fra Mads Emil Madsen inden pausen.
Efter pausen var det et mere klassisk, defensivt udtryk vi så fra aarhusianerne, som fik kriget en 3-2 sejr hjem på Ceres Park, som endegyldigt slukkede FCK’s gulddrøm.
Uwe Röslers tropper har ikke noget at spille for her i sidste spillerunde af sæsonen, men hvis der er nogle, de gerne vil slå, og gerne vil drille, er det Brøndby.
Så mon ikke, at AGF-spillerne nok skal være toptændte søndag eftermiddag?
Eric Kahl er tilbage fra karantæne, mens Mikkel Duelund, Michael Akoto, Tobias Mølgaard, Janni Serra, Jonas Jensen-Abbew, Mats Knoester og Kevin Yakob alle er fraværende i truppen. Det samme er Tobias Anker også denne gang.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Radosevic, Wass, Divkovic – Bundgaard, Vallys – Suzuki
AGF (3-5-2): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Callø – Links, Andersen, Madsen, Poulsen, Anderson – Bech, Mortensen
Dom:
AGF leverede en frisk, flot og offensiv indsats tirsdag, da de slukkede FCK’s gulddrøm, og da de intet har at tabe søndag, må man gå ud fra en lignende bekymringsfri tilgang til dette opgør.
Det lover godt for underholdningen mod et Brøndby-mandskab, som er tvunget til sejr, hvis de vil være sikre på at ende som danske mestre.
Der er lagt i kakkelovnen til en intens affære, og det ville ikke undre mig, hvis AGF når at sørge for lidt bange anelser på et propfyldt Brøndby Stadion.
3-2 til Brøndby.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.91 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
LIVE: Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Danske stjerner kan være fortid
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner