Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
En fuldkommen fantastisk spændende Superliga-sæson lakker mod enden, og søndag skal det endelig slag slås i den historiske tætte og store guldkamp.
Momentum i toppen af rækken er skiftet som vinder vinden blæser i løbet af foråret, hvor Brøndby, FC Midtjylland, FCK og FC Nordsjælland har kæmpet indædt efter at ende øverst på podiet.
I seneste spillerunde blev fårene skilt fra bukkene, da FCK tabte til AGF, mens FC Nordsjælland kun fik uafgjort mod FC Midtjylland på trods af en 3-0 føring undervejs.
Dermed er det kun Brøndby og FC Midtjylland, som kan ende som danske mestre. De to klubber er á point inden sidste kamp, men det er ‘’Drengene fra Vestegnen’’, som har skæbnen i egne hænder med en markant bedre målscore end midtjyderne.
Værternes gulddrømme nåede at hænge i en tynd tråd, da de i maj måneds første to kampe tabte til både FC Midtjylland og FCM.
Jesper Sørensen og co. har dog formået at rejse sig på fornem vis med to overbevisende og kontrollerede sejre mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Derfor er der lagt i kakkelovnen til kæmpe guldfest på den københavnske vestegn søndag aften, når Brøndby med en sejr over AGF, kan generobre den trone, som FCK har siddet på i de seneste sæsoner.
Efter at have misset de seneste to kampe med en skade er Sean Klaiber med i truppen til sæsonens sidste kamp. Spørgsmålet er, om Klaiber er frisk nok til at erstatte Sebulonsen i startopstillingen.
Kevin Tshiembe er tilbage fra to spilledage med karantæne.
AGF:
Uden sejr i mesterskabsspillets første otte kampe, nederlag i pokalfinalen, fem nederlag i streg i Superligaen, et væld af skader… ‘’De Hvii’e’’ har haft det umådeligt svært i foråret.
Men bedst som man troede, at de var døde og begravede, slog de tilbage med en fremragende præstation mod de daværende guldbejlere FCK.
AGF spillede friskt og bekymringsfrit til i første halvleg, hvor de efter at være kommet bagud 1-0 fik vendt skuden med hele tre scoringer fra Mads Emil Madsen inden pausen.
Efter pausen var det et mere klassisk, defensivt udtryk vi så fra aarhusianerne, som fik kriget en 3-2 sejr hjem på Ceres Park, som endegyldigt slukkede FCK’s gulddrøm.
Uwe Röslers tropper har ikke noget at spille for her i sidste spillerunde af sæsonen, men hvis der er nogle, de gerne vil slå, og gerne vil drille, er det Brøndby.
Så mon ikke, at AGF-spillerne nok skal være toptændte søndag eftermiddag?
Eric Kahl er tilbage fra karantæne, mens Mikkel Duelund, Michael Akoto, Tobias Mølgaard, Janni Serra, Jonas Jensen-Abbew, Mats Knoester og Kevin Yakob alle er fraværende i truppen. Det samme er Tobias Anker også denne gang.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Radosevic, Wass, Divkovic – Bundgaard, Vallys – Suzuki
AGF (3-5-2): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Callø – Links, Andersen, Madsen, Poulsen, Anderson – Bech, Mortensen
Dom:
AGF leverede en frisk, flot og offensiv indsats tirsdag, da de slukkede FCK’s gulddrøm, og da de intet har at tabe søndag, må man gå ud fra en lignende bekymringsfri tilgang til dette opgør.
Det lover godt for underholdningen mod et Brøndby-mandskab, som er tvunget til sejr, hvis de vil være sikre på at ende som danske mestre.
Der er lagt i kakkelovnen til en intens affære, og det ville ikke undre mig, hvis AGF når at sørge for lidt bange anelser på et propfyldt Brøndby Stadion.
3-2 til Brøndby.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.91 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
Jakob Poulsen med dyster melding
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Højlund stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER