Brøndby IF – AGF

Der er lagt op til revanche for et misset Superliga-guld, når Brøndby søndag får besøg af AGF. Vestegnsklubben tabte torsdag i Conference League-kvalifikationen på hjemmebane mod Legia Warszawa. Det kunne godt være guf for AGF med et såret hjemmehold.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag d. 11. august 2024, kl. 16:00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby, Danmark
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Brøndby IF

Mathias Kvistgaarden var tilbage efter en fraværsperiode i Brøndbys kamp torsdag mod Legia Warszawa, mens de i den anden ende måtte bytte en skadet Vanlerberghe med Frederik Alves.

Ingen af delene kunne forhindre polakkerne i at snuppe en sejr på 3-2 og sikre sig et godt udgangspunkt forud for den kommende uges returopgør.

Inden da skal de blågule forsøge at rejse sig, når de får besøg af AGF.

Da aarhusianerne gæstede Vestegnen i sidste spillerunde af seneste sæson, vandt de såmænd også 3-2. Dengang betød det, at FC Midtjylland overhalede Brøndby på sidste spilledag, men det gjorde vist ikke helt så ondt, for det er først meningen, holdet skal toppe i denne sæson.

De er kommet fint fra land i Superligaen med to sejre og en uafgjort, og særligt de unge spirer, Clement Bischoff og Noah Nartey, har imponeret.

Bischoff er allerede noteret for to mål i Superligaen, mens Nartey scorede en enkelt gang i Europa-kvalkampen mod Llapi.

Nartey fik en mere uheldig rolle i torsdagens kamp, hvor han med en fejlaflevering var kraftigt medvirkende til Legia Warszawas scoring til 2-2, men forhåbentlig har den blågule stab og holdkammeraterne hjulpet den unge mand videre. 

Marko Divkovic er tilbage for de blå-gule og kan få spilletid igen. 

AGF
En sejr, en uafgjort og et nederlag. Det er de kolde fakta efter sæsonens tre første kampe for AGF.

Det dækker dog over tre kampe, hvor de har været bedst, og hvor de har spillet en fascinerende blanding af deres muskuløse hvirvelvindsfodbold med syngende tacklinger og pivskarpe omstillinger. De havde mestrene på krogen i sæsonpremieren, men det endte 1-1. Og runden efter tabte aarhusianerne 3-2, da de var i Parken og mødte FCK.

Derfor var det med en anelse usikkerhed, at AGF i tredje runde tog mod Sønderjyske, men det blev en aarhusiansk opvisning med skønsang, fællesskab og sejr på 4-0.

Dén sejr må have givet kæmpe gejst og tro på egne evner, og anfører Patrick Mortensen kom på måltavlen for første gang i sæsonen og scorede endda to mål.

Tobias Bech har fået en mere offensiv rolle, og han har takket for tilliden ved at score i alle tre kampe indtil videre. Det ser lovende ud for AGF, der godt nok ikke fik sagt ‘Godnat København’, da de gæstede Parken, men de har fine chancer for at hente point i Brøndby igen.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1):
Pentz – Alves, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Bundgaard – Kvistgaarden

AGF (4-4-2): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Tingager, Kahl – Anderson, Madsen, Brandhof, Links – Mortensen, Bech

Dom:
Brøndby IF er favorit, men de seneste ni gange, AGF har besøgt Brøndby Stadion i Superligaen, er det blevet til fem uafgjorte og to udesejre – og dermed også to hjemmesejre.

Værterne spillede torsdag europæisk kamp for tredje uge i træk, og det var en opslidende affære, som de endte med at tabe. Hvis drømmen er gruppespil, er Brøndby nødt til at have fokus på returkampen i Warszawa den kommende uge, og det kan koste dem i dette opgør.

AGF har set enormt veloplagte, frygtløse og kampklare ud i de første tre runder, og de giver sig ikke uden kamp. Vores bud bliver 2-2 i en underholdene affære.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Langer ud efter Superliga-stjerne

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

Jakob Poulsen med dyster melding

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Roser Superliga-træners søn

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Blandt dette årtusindes bedste

FCK bød på landsholdsmålmand

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Hvad f….. sker der Tullberg?

Højlund stjæler overskrifter

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB