Brøndby IF – AGF

Der er lagt op til revanche for et misset Superliga-guld, når Brøndby søndag får besøg af AGF. Vestegnsklubben tabte torsdag i Conference League-kvalifikationen på hjemmebane mod Legia Warszawa. Det kunne godt være guf for AGF med et såret hjemmehold.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag d. 11. august 2024, kl. 16:00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby, Danmark
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Brøndby IF

Mathias Kvistgaarden var tilbage efter en fraværsperiode i Brøndbys kamp torsdag mod Legia Warszawa, mens de i den anden ende måtte bytte en skadet Vanlerberghe med Frederik Alves.

Ingen af delene kunne forhindre polakkerne i at snuppe en sejr på 3-2 og sikre sig et godt udgangspunkt forud for den kommende uges returopgør.

Inden da skal de blågule forsøge at rejse sig, når de får besøg af AGF.

Da aarhusianerne gæstede Vestegnen i sidste spillerunde af seneste sæson, vandt de såmænd også 3-2. Dengang betød det, at FC Midtjylland overhalede Brøndby på sidste spilledag, men det gjorde vist ikke helt så ondt, for det er først meningen, holdet skal toppe i denne sæson.

De er kommet fint fra land i Superligaen med to sejre og en uafgjort, og særligt de unge spirer, Clement Bischoff og Noah Nartey, har imponeret.

Bischoff er allerede noteret for to mål i Superligaen, mens Nartey scorede en enkelt gang i Europa-kvalkampen mod Llapi.

Nartey fik en mere uheldig rolle i torsdagens kamp, hvor han med en fejlaflevering var kraftigt medvirkende til Legia Warszawas scoring til 2-2, men forhåbentlig har den blågule stab og holdkammeraterne hjulpet den unge mand videre. 

Marko Divkovic er tilbage for de blå-gule og kan få spilletid igen. 

AGF
En sejr, en uafgjort og et nederlag. Det er de kolde fakta efter sæsonens tre første kampe for AGF.

Det dækker dog over tre kampe, hvor de har været bedst, og hvor de har spillet en fascinerende blanding af deres muskuløse hvirvelvindsfodbold med syngende tacklinger og pivskarpe omstillinger. De havde mestrene på krogen i sæsonpremieren, men det endte 1-1. Og runden efter tabte aarhusianerne 3-2, da de var i Parken og mødte FCK.

Derfor var det med en anelse usikkerhed, at AGF i tredje runde tog mod Sønderjyske, men det blev en aarhusiansk opvisning med skønsang, fællesskab og sejr på 4-0.

Dén sejr må have givet kæmpe gejst og tro på egne evner, og anfører Patrick Mortensen kom på måltavlen for første gang i sæsonen og scorede endda to mål.

Tobias Bech har fået en mere offensiv rolle, og han har takket for tilliden ved at score i alle tre kampe indtil videre. Det ser lovende ud for AGF, der godt nok ikke fik sagt ‘Godnat København’, da de gæstede Parken, men de har fine chancer for at hente point i Brøndby igen.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1):
Pentz – Alves, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Bundgaard – Kvistgaarden

AGF (4-4-2): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Tingager, Kahl – Anderson, Madsen, Brandhof, Links – Mortensen, Bech

Dom:
Brøndby IF er favorit, men de seneste ni gange, AGF har besøgt Brøndby Stadion i Superligaen, er det blevet til fem uafgjorte og to udesejre – og dermed også to hjemmesejre.

Værterne spillede torsdag europæisk kamp for tredje uge i træk, og det var en opslidende affære, som de endte med at tabe. Hvis drømmen er gruppespil, er Brøndby nødt til at have fokus på returkampen i Warszawa den kommende uge, og det kan koste dem i dette opgør.

AGF har set enormt veloplagte, frygtløse og kampklare ud i de første tre runder, og de giver sig ikke uden kamp. Vores bud bliver 2-2 i en underholdene affære.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Aldrig set før

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Målmand håber på Brøndby-transfer

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Lukas Lerager tæt på denne klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Hænger Chido Obi ud

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Vanvittig kamp for Manchester United

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Vildt skifte i Superligaen?

Har Brøndby-spiller på blokken

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne