Brøndby IF – AGF

Der er lagt op til revanche for et misset Superliga-guld, når Brøndby søndag får besøg af AGF. Vestegnsklubben tabte torsdag i Conference League-kvalifikationen på hjemmebane mod Legia Warszawa. Det kunne godt være guf for AGF med et såret hjemmehold.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag d. 11. august 2024, kl. 16:00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby, Danmark
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Brøndby IF

Mathias Kvistgaarden var tilbage efter en fraværsperiode i Brøndbys kamp torsdag mod Legia Warszawa, mens de i den anden ende måtte bytte en skadet Vanlerberghe med Frederik Alves.

Ingen af delene kunne forhindre polakkerne i at snuppe en sejr på 3-2 og sikre sig et godt udgangspunkt forud for den kommende uges returopgør.

Inden da skal de blågule forsøge at rejse sig, når de får besøg af AGF.

Da aarhusianerne gæstede Vestegnen i sidste spillerunde af seneste sæson, vandt de såmænd også 3-2. Dengang betød det, at FC Midtjylland overhalede Brøndby på sidste spilledag, men det gjorde vist ikke helt så ondt, for det er først meningen, holdet skal toppe i denne sæson.

De er kommet fint fra land i Superligaen med to sejre og en uafgjort, og særligt de unge spirer, Clement Bischoff og Noah Nartey, har imponeret.

Bischoff er allerede noteret for to mål i Superligaen, mens Nartey scorede en enkelt gang i Europa-kvalkampen mod Llapi.

Nartey fik en mere uheldig rolle i torsdagens kamp, hvor han med en fejlaflevering var kraftigt medvirkende til Legia Warszawas scoring til 2-2, men forhåbentlig har den blågule stab og holdkammeraterne hjulpet den unge mand videre. 

Marko Divkovic er tilbage for de blå-gule og kan få spilletid igen. 

AGF
En sejr, en uafgjort og et nederlag. Det er de kolde fakta efter sæsonens tre første kampe for AGF.

Det dækker dog over tre kampe, hvor de har været bedst, og hvor de har spillet en fascinerende blanding af deres muskuløse hvirvelvindsfodbold med syngende tacklinger og pivskarpe omstillinger. De havde mestrene på krogen i sæsonpremieren, men det endte 1-1. Og runden efter tabte aarhusianerne 3-2, da de var i Parken og mødte FCK.

Derfor var det med en anelse usikkerhed, at AGF i tredje runde tog mod Sønderjyske, men det blev en aarhusiansk opvisning med skønsang, fællesskab og sejr på 4-0.

Dén sejr må have givet kæmpe gejst og tro på egne evner, og anfører Patrick Mortensen kom på måltavlen for første gang i sæsonen og scorede endda to mål.

Tobias Bech har fået en mere offensiv rolle, og han har takket for tilliden ved at score i alle tre kampe indtil videre. Det ser lovende ud for AGF, der godt nok ikke fik sagt ‘Godnat København’, da de gæstede Parken, men de har fine chancer for at hente point i Brøndby igen.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1):
Pentz – Alves, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Bundgaard – Kvistgaarden

AGF (4-4-2): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Tingager, Kahl – Anderson, Madsen, Brandhof, Links – Mortensen, Bech

Dom:
Brøndby IF er favorit, men de seneste ni gange, AGF har besøgt Brøndby Stadion i Superligaen, er det blevet til fem uafgjorte og to udesejre – og dermed også to hjemmesejre.

Værterne spillede torsdag europæisk kamp for tredje uge i træk, og det var en opslidende affære, som de endte med at tabe. Hvis drømmen er gruppespil, er Brøndby nødt til at have fokus på returkampen i Warszawa den kommende uge, og det kan koste dem i dette opgør.

AGF har set enormt veloplagte, frygtløse og kampklare ud i de første tre runder, og de giver sig ikke uden kamp. Vores bud bliver 2-2 i en underholdene affære.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Optakt: USA – Paraguay

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Jens Jønsson flirter med dansk retur

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

City med vildt rekordbud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben