Kampfakta:
Kampstart: Søndag d. 11. august 2024, kl. 16:00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby, Danmark
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Brøndby IF
Mathias Kvistgaarden var tilbage efter en fraværsperiode i Brøndbys kamp torsdag mod Legia Warszawa, mens de i den anden ende måtte bytte en skadet Vanlerberghe med Frederik Alves.
Ingen af delene kunne forhindre polakkerne i at snuppe en sejr på 3-2 og sikre sig et godt udgangspunkt forud for den kommende uges returopgør.
Inden da skal de blågule forsøge at rejse sig, når de får besøg af AGF.
Da aarhusianerne gæstede Vestegnen i sidste spillerunde af seneste sæson, vandt de såmænd også 3-2. Dengang betød det, at FC Midtjylland overhalede Brøndby på sidste spilledag, men det gjorde vist ikke helt så ondt, for det er først meningen, holdet skal toppe i denne sæson.
De er kommet fint fra land i Superligaen med to sejre og en uafgjort, og særligt de unge spirer, Clement Bischoff og Noah Nartey, har imponeret.
Bischoff er allerede noteret for to mål i Superligaen, mens Nartey scorede en enkelt gang i Europa-kvalkampen mod Llapi.
Nartey fik en mere uheldig rolle i torsdagens kamp, hvor han med en fejlaflevering var kraftigt medvirkende til Legia Warszawas scoring til 2-2, men forhåbentlig har den blågule stab og holdkammeraterne hjulpet den unge mand videre.
Marko Divkovic er tilbage for de blå-gule og kan få spilletid igen.
AGF
En sejr, en uafgjort og et nederlag. Det er de kolde fakta efter sæsonens tre første kampe for AGF.
Det dækker dog over tre kampe, hvor de har været bedst, og hvor de har spillet en fascinerende blanding af deres muskuløse hvirvelvindsfodbold med syngende tacklinger og pivskarpe omstillinger. De havde mestrene på krogen i sæsonpremieren, men det endte 1-1. Og runden efter tabte aarhusianerne 3-2, da de var i Parken og mødte FCK.
Derfor var det med en anelse usikkerhed, at AGF i tredje runde tog mod Sønderjyske, men det blev en aarhusiansk opvisning med skønsang, fællesskab og sejr på 4-0.
Dén sejr må have givet kæmpe gejst og tro på egne evner, og anfører Patrick Mortensen kom på måltavlen for første gang i sæsonen og scorede endda to mål.
Tobias Bech har fået en mere offensiv rolle, og han har takket for tilliden ved at score i alle tre kampe indtil videre. Det ser lovende ud for AGF, der godt nok ikke fik sagt ‘Godnat København’, da de gæstede Parken, men de har fine chancer for at hente point i Brøndby igen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Alves, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Bundgaard – Kvistgaarden
AGF (4-4-2): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Tingager, Kahl – Anderson, Madsen, Brandhof, Links – Mortensen, Bech
Dom:
Brøndby IF er favorit, men de seneste ni gange, AGF har besøgt Brøndby Stadion i Superligaen, er det blevet til fem uafgjorte og to udesejre – og dermed også to hjemmesejre.
Værterne spillede torsdag europæisk kamp for tredje uge i træk, og det var en opslidende affære, som de endte med at tabe. Hvis drømmen er gruppespil, er Brøndby nødt til at have fokus på returkampen i Warszawa den kommende uge, og det kan koste dem i dette opgør.
AGF har set enormt veloplagte, frygtløse og kampklare ud i de første tre runder, og de giver sig ikke uden kamp. Vores bud bliver 2-2 i en underholdene affære.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Bayern slår rekord i ny storsejr
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Tottenham under stregen
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT