Brøndby IF – AGF

De to medaljebejlere, Brøndby og AGF, fik en optimal start på mesterskabsspillet med sejre over FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Hvem løber med sejren på Brøndby Stadion?



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Man 7. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.45

Spil hos Betano

Odds fra november 25, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.

Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.

Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.

Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.

Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.

Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.

Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.

AGF:

De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.

Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.

En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.

Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.

Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.

AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?

Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.

De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.

Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.

Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 25, 2025 07:42 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Vildt! Dreyer sender San Diego i finalen

Fortryder Chido Obi-beslutning

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Lars Friis får ikke stort job

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Randers FC og OB spiller uafgjort

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?