Brøndby IF – AGF

De to medaljebejlere, Brøndby og AGF, fik en optimal start på mesterskabsspillet med sejre over FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Hvem løber med sejren på Brøndby Stadion?



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Man 7. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.45

Spil hos Betano

Odds fra februar 9, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.

Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.

Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.

Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.

Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.

Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.

Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.

AGF:

De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.

Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.

En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.

Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.

Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.

AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?

Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.

De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.

Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.

Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 9, 2026 17:55 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Manchester United kan afslutte viral gimmick 



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Højlund med helterolle for Napoli

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brian Riemer giver råd til storklub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller