Superliga
Dommer: Lasse Graagaard
Man 7. april kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.45
Odds fra december 20, 2025. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.
Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.
Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.
Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.
Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.
Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.
Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.
AGF:
De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.
Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.
En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.
Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.
Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.
AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?
Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.
De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.
Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.
Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated december 20, 2025 18:37 pm
Ligatabel:
Seneste resultater

Søn, 8 feb ![]() ![]() | 17:00 |
Man, 8 dec ![]() (1.27 xG) 2 ![]() (1.69 xG) 1 | |
Man, 1 dec ![]() (2.35 xG) 1 ![]() (2.13 xG) 3 |
Søn, 23 nov ![]() (1.59 xG) 1 ![]() (0.58 xG) 0 |
Søn, 9 nov ![]() (2.06 xG) 2 ![]() (1.41 xG) 0 |
Søn, 2 nov ![]() (0.67 xG) 0 ![]() (0.85 xG) 2 |

Tor, 12 feb ![]() ![]() | 18:00 |
Søn, 14 dec ![]() 3 ![]() 1 | |
Tor, 11 dec ![]() 1 ![]() 0 |
Søn, 7 dec ![]() (2.73 xG) 1 ![]() (1.3 xG) 2 |
Søn, 30 nov ![]() (0.93 xG) 2 ![]() (1.26 xG) 0 |
Fre, 21 nov ![]() (1.19 xG) 0 ![]() (2.03 xG) 2 |
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER







