Brøndby IF – AGF

De to medaljebejlere, Brøndby og AGF, fik en optimal start på mesterskabsspillet med sejre over FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Hvem løber med sejren på Brøndby Stadion?



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Man 7. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.45

Spil hos Betano

Odds fra februar 4, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.

Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.

Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.

Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.

Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.

Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.

Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.

AGF:

De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.

Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.

En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.

Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.

Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.

AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?

Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.

De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.

Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.

Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 4, 2026 01:30 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stor mystik om Patrick Pentz

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tæt på en falliterklæring, FCK

AGF – OB



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Per Frimann hylder Brøndby

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby afviser to danske klubber

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen