Brøndby IF – AGF

De to medaljebejlere, Brøndby og AGF, fik en optimal start på mesterskabsspillet med sejre over FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Hvem løber med sejren på Brøndby Stadion?



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Man 7. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.45

Spil hos Betano

Odds fra januar 20, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.

Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.

Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.

Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.

Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.

Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.

Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.

AGF:

De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.

Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.

En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.

Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.

Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.

AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?

Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.

De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.

Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.

Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 20, 2026 21:19 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

17-årig starter for FCK mod Napoli

Angriber meldes tæt på

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Her kan du se FC København mod Napoli

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Dansk klub har ham på radaren

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansker bomber løs mod Manchester City

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Norwich har budt på stor dansk profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Brøndby vil holde på stjerne

FC København byder på kantspiller

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Højlund roser FC Københavns fans

Tyskere blitzer Nordlondon

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

‘Det er ret let at se’