Superliga
Dommer: Lasse Graagaard
Man 7. april kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.45
Odds fra marts 28, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.
Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.
Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.
Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.
Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.
Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.
Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.
AGF:
De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.
Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.
En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.
Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.
Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.
AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?
Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.
De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.
Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.
Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 28, 2026 00:54 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien