Superliga
Dommer: Lasse Graagaard
Man 7. april kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.45
Odds fra april 29, 2025. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby sluttede grundspillet med fem forholdsvis overkommelige kampe mod Viborg, Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, men skuffede fælt ved kun at vinde et af de opgør.
Placeringen i top-seks var i fare til det allersidste, og nervøsiteten var til at mærke i den sidste og afgørende runde, hvor de blågule med 2-2 mod Silkeborg dog lige akkurat indfriede forventningerne.
Ikke en videre prangende start for den nye træner, Frederik Birk, som må have følt et tiltagende pres inden sidste søndags svære udekamp mod FC Midtjylland.
Det midtjyske tophold er dog blevet lidt af en yndlingsoffer for Brøndby, der på MCH Arena snuppede sæsonens fjerde sejr mod rivalerne efter en klog og flot indsats, som sikrer Birk lidt tiltrængt arbejdsro.
Noget tyder på, at de blågule er bedst, når de ikke skal stå for alt initiativet, og i stedet kan stille sig lidt tilbage og lukrere på omstillinger, så det er måske ikke helt skidt, at der i mesterskabsspillet venter langt flere kampe mod hold, som ikke bare pakker sig om eget felt.
Den flotte sejr i Herning bringer Brøndby frem på fjerdepladsen med beskedne tre point op til AGF, som aktuelt sidder på bronzemedaljerne.
Rasmus Lauritsen er tilbage for Brøndby, men han afløses på skadeslisten af Jacob Rasmussen. Gavin Beavers er også fraværende.
AGF:
De Hvii’e kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB, men ligesom hos Brøndby var afslutningen på grundspillet ikke noget at prale af.
Det blev nemlig ikke til en eneste sejr i de tre sidste runder, som bød på uafgjort Randers og Viborg samt et afsluttende nederlag til bundproppen Vejle.
En kæmpe streg i regningen, hvis Uwe Rösler og co. havde sat næsen op efter at blande sig i guldkampen.
Som tilfældet også er det med Brøndby, virker AGF til at have det bedst mod hold, som vil frem på banen, og det kom til udtryk i sidste weekend mod FC Nordsjælland, hvor aarhusianerne på trods af en boldbesiddelse på blot 35% sejrede sikkert med 2-0 på mål af Frederik Tingager og Tobias Bech.
Nok engang havde Superligaens mindst indkasserende mandskab fornemt styr på defensiven, og virkede fuldkommen trygge og sikre ved at stå dybt og forsvare mod nordsjællændernes teknikere.
AGF er blot seks point fra førstepladsen, men spørgsmålet er, om de også har den offensive kvalitet til for alvor at blande sig i guldkampen?
Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, men til gengæld er Mikael Anderson klar igen. Mikkel Duelund er ikke udtaget til kampen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Alves, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Brøndby vandt returopgøret mod AGF i pokalturneringen med 4-2 i december, men de fire foregående møder endte alle med sejr til aarhusianerne.
De Hvii’e har altså et udmærket fremragende på de blågule, som de ikke har tabt til i de seneste fem opgør i Superligaen.
Frederik Birks tropper er favoritter hjemme på Brøndby Stadion, men AGF har det som regel godt i rollen som underdog, mens Brøndby omvendt ikke har haft tur i den, når de skal stå for initiativet.
Dommen lyder på en tæt affære, som ender med et point til hver. 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 29, 2025 13:02 pm
Ligatabel:
Seneste resultater

Ons, 30 apr ![]() – ![]() – |
Fre, 25 apr ![]() (1 xG) 0 ![]() (0.59 xG) 0 |
Man, 21 apr ![]() (2.98 xG) 4 ![]() (0.41 xG) 3 |
Fre, 18 apr ![]() (1.9 xG) 0 ![]() (0.92 xG) 0 |
Søn, 13 apr ![]() (1.79 xG) 1 ![]() (1.81 xG) 2 |
Man, 7 apr ![]() (1.46 xG) 2 ![]() (0.75 xG) 1 |

Søn, 4 maj ![]() – ![]() – |
Søn, 27 apr ![]() (1.07 xG) 1 ![]() (0.55 xG) 3 |
Man, 21 apr ![]() (2.01 xG) 3 ![]() (0.61 xG) 1 |
Tor, 17 apr ![]() (1.96 xG) 3 ![]() (1.75 xG) 1 |
Søn, 13 apr ![]() (0.98 xG) 1 ![]() (1.29 xG) 1 |
Man, 7 apr ![]() (1.46 xG) 2 ![]() (0.75 xG) 1 |

Slut: Huescas’ retssag minut for minut

Supercomputer: De bliver danske mestre

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Advokat: ‘Huescas skal være heldig’

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Brøndby-fans smadrer togkupé

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold

Gravesen med bøn til Riemer: Jeg er på Højers side

Kommer med opsigtsvækkende nyt: Så slem var skaden

Brian Priske har en fordel i forhold til Neestrup

Dansker er færdig i Norwich

FCK-back må vente en uge på at få sin dom

Stort skifte? ‘Thomas Frank ville være perfekt’

Giver nedrykningstruede Bundesliga-hold livline

– Menno bliver en virkelig god træner

Slagter Tottenham-stjerne: Patetisk!

I skænderi med dansk profil: ‘Bliv voksen’

Potentiel bombe – kan koste karrieren i Europa

Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Jores Okore er blevet træner i Brøndby

Real Madrid-stjerne kan få voldsom karantæne

Manchester United dropper monsterdyr stjerne

Thomas Delaney mener, FCK har savnet det

Dybt uenige om AGF: ‘Det er forkert!’

Man Utd lurer på Bisseck – koster 447 mio kroner

Leeds fanger rødkælke og tager førsteplads

FCKs mest udskældte plads: Nu vil Larsson have den

Jacob Neestrup før dom: Uoverskuelige konsekvenser

Slot sender tak til Klopp midt i mesterskabsfest

Gravesen med hård kritik: ‘Naivitet og stædighed’

Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’

AGF-keeper efter stort drop: Alt var ikke dårligt

‘Han spillede som Messi’

Liverpool sikrer sig mesterskabet i opvisningsstil

Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

AGF-profil om FCK: ‘Klasse fornægter sig ikke’

Neestrup roser Larsson: Han er en big game player

Uwe Rösler udsteder opsigtsvækkende garanti

AGF-mareridt: Skrækkelig Superliga-debut i Vejlby

FC København på vippen – reddet af helten!

Sådan gik det, da FCM slog FCN med 5-0